Tipadam Dizi ve Film Yorumları

13 Ekim 2009 Salı

10.Sınıf (lise 2) Coğrafya Kitabı Cevapları


Sayfa 15

- İNCELEME SAYFASI -

1-Bakırçay vadisi Ege bölgesinde yer alır ve oluşum olarak kırık dağlar arasında kalmış bir graben özelliği göstermektedir.Yani vadinin olduğu bölgenin kuzeyinde madra güneyinde Yunt dağları yer alır vadi bu iki dağın arasında kalan çöküntü alanıdır.Bu olay kitabınızdaki 1. haritada vadinin yeri gösterilerek belirtilmiş kuzey ve güney de ise renklerde koyulaşma yükseltinin artığının bir göstergesidir.


2-Alt resimdeki değerlendirme ise dağlık alanlara yani Madra ve Yunt dağları yamaçları geçmiş zamandaki volkanizmanında etkileriyle Mağmatik(a) kayaçlarla kaplanmış.Yamaçların bittiği noktalarda yer yer yüksek sıcaklık ve basınca maruz kalarak başkalaşmış Metamorfik (P)Vadi boyunca ise çukurda kalması tortulanma alanı olması ve birikmelerden dolayı dönemine göre

Yeni ve eski Tortul Kayaçlar görülmektedir.Bu noktada dirençli kayaçlar üzerinde dağlık alanlar dirençsiz kayaçlar üzerinde aşınmaya birikmeye daha müsayit tortul kayaçlar yer alır sonucuna varılır.
10.Sınıf (lise 2) Coğrafya Kitabı Cevapları
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

4 yorum:

 1. 10.sınıfta coğrafya yok ki!
  Ya da sadece Fen Lisesinde.

  YanıtlayınSil
 2. Nasıl 10.sınıfta coğrafya olmaz geçen sene girdiğim dersimi bilmeyecem yaw :) Anadolu ve düz liselerde var ama fen liselerini bilemiyorum %90 onlarda da vardır.Sen 11.sınıfla karıştırıyor olabilirsin 11.sınıfta sayısallarda coğrafya yok,yani şuan bizde yok o yüzden kendimden biliyorum ;)

  YanıtlayınSil
 3. idare eder ama soru çok az verilmiş

  YanıtlayınSil
 4. idare eder ama biraz daha soru olsa iyi oluuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrrr

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top