Tipadam Dizi ve Film Yorumları

8 Şubat 2010 Pazartesi

Sözde ''Lokum Gibi'' Kuraya Bir Göz Atalım!


Kuralar çekildi ve milleti bir heyecan sardı. "Lokum gibi", "kaymak gibi" kura falan.Öyle bir kura değil arkadaşlar, değil. Bu kura bize gelebilecek en zorlu gruplardan biri. Neden mi? Teker Teker bakalım:

Almanya: Zaten adamlar ortada. Adamların zaten katılmadığı turnuva yok. Gruplardan da güle oynaya çıkmalarını hiçbir şey engelleyemez gibi. Biz Almanya'dan deplasmandan puan alamayız. Çünkü oraya kendimizi büyüterek, her şey güzelmiş gibi bakarak gideriz. "Gurbetçiler manyak destek verecek oğlum" rahatız falan deriz. Kaybeder geliriz. İçeride de belki 1 puan alırız o maç muallakta biraz. Neyse, panzerler hakkında diyecek pek bir şey yok.

Belçika: Gruptan bizi dışarı itecek takım budur. Kabul etmemiz lazım ki bizden daha isimli oyunculara sahipler. Kadrodakilerin oynadığı takımlara bir baksak anlarız. Vermaelen, Eden Hazard, Fellaini, Dembele gibi çok önemli isimleri var. Yanlarına bir de Kompany, Axel Witsel koyun. Başlarına da Advocaat var. Advocaat kulüpler bazında başarılı işler çıkarmış ancak Millî Takım düzeyinde bir başarısı yok henüz. Kariyerinin ilerlemiş olduğunu da düşünürsek Belçika ile bir başarı yakalamak için canını dişine takacakdır. Aynı şekilde önemli gençler de bu turnuvalarda transfer sezonunu bol sıfırlı sözleşmelerle kapatabilir. Bu tablo Belçika için büyük avantaj gibi görünüyor ama öyle olacak mı bilemiyoruz. He, bizim basının büyük kısmı böyle şeyleri yıllarca düşünmedi ve rakipleri kolay lokma görerek herkesi rahatlattı. Yine yaparlarsa şaşırmam.

Avusturya: 8.5 Milyona yakın nüfusun içerisinde 300.000'den fazla Türk asıllı insan yaşandığı söyleniyor. Bunu bilmek güzel, "evimizde gibi" diye diye gideriz; bence bizi zorlamadan gönderirler.

Kazakistan-Azerbaycan: Ne futbolları, ne oyuncuları bizim yanımıza gelemez deriz hep. He, gidip bu deplasmanlarda puan bırakırsak şaşırmam.

Futbolu rasyonel yaşamadığımız ortada. Son olarak Beşiktaş'ın ŞL performansında gördük bunu. 4 puan topladı Beşiktaş. 3'ü Manchester deplasmanından, 1'i Wolfsburg deplasmanından. Dışarıdan hep "İç sahada CSKA'dan garanti puanlar var" dedik düşünmeden. Alamayınca şaşırmadık da. Beşiktaş yenebilirdi-yenemezdi değil olay; maçları nasıl değerlendirdiğimiz. "Saldır aslanım, parçala, yardır" mantığıyla olmuyor bu işler artık. Neyse konu dağılmasın.. Belki de futbolun bir güzelliği de bu(?)..

Sonuçta bence tablo o kadar parlak değil.

Şimdi neden bu kadar karamsar olduğumu soranlar olabilir. Söyleyeyim; Fatih Terim'in ağırlığı gitmedi bizim üzerimizden. Her maçta her şey olabilir. Kolay puan kayıpları, ilginç zaferler falan. Bu zihniyette bir ülke için en güzel şey 1. Torbadan İngiltere, 3. Torbadan İrlanda ya da Bosna, 4'den Galler gelse daha çok sevinirdim.

Kaosdan beslenen ülkenin, kaosdan beslenen spor yöneticileri, teknik direktörleri, yorumcuları, sporcuları için mükemmel grup olurdu. Hep bir heyecan, hep bir aksiyon... O durumda birinciliğe şaşırmazdım; bu haldeyken 1. olsak şok olurum.

Ah be "İmparator" Fatih Terim; sevmem seni belki ama etkini atamadık üzerimizden.

Acilen yeni bir hoca, yeni bir anlayış, yeni bir Millî Takım çalışmalara başlamalı. 2012 çok uzak değil. Daha dün 2008'den geri döndük.


Önemli bir kısmı : http://www.golsuzesitlik.blogspot.com/ 'dan alınmıştır..
Sözde ''Lokum Gibi'' Kuraya Bir Göz Atalım!
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top