Tipadam Dizi ve Film Yorumları

27 Haziran 2010 Pazar

Savaş Gibi Maç : Almanya - İngiltereBeş gündür Ada basınında en uzağa giden I. Dünya Savaşı'na kadar gitti; her haber,her köşe yazısı sanki tarih dersi gibiydi.Askerlerin kendi aralarında oynadıkları maçlardan,masa başındaki maçlara; cephelerde süren ve oyuna hiç benzemeyen çarpışmalara kadar her olay anıldı.Bugün saat 17:00 olduğunda herkes susacak, tarih olduğu yerde kalacak ve futbol kendi kurallarını konuşturacak. Bir yanda tamamı Bundesliga'da oynayan futbolculardan oluşan, tarihinde 7 kez Dünya Kupası Finali oynayıp, kupayı 3 kez müzesine götüren Almanya, diğer yanda ise halen 1966 ruhunu çağıran, tamamı Premier League'de oynayan oyunculardan kurulu İngiltere... Bu eşleşmenin öncesi muhteşemdi, eminim sonrası da muhteşem olacak. Maçı da kendi adıma daha muhteşem kılmak adına bir önizleme yapacağım.

İngiliz'ler ''Bu Almanya, o bildiğimiz Almanya'lardan değil'' diyerek iddiaya dayanak oluşturdu. Mental olgunluklarını kıskandıkları Alman'lar, bu kez çok gençler ve isyankar, asla profesyonel Ada'lılar bu kez turnuvanın en yaşlı kadrosuna sahipler. Tarih değişir mi, yoksa tekerrürden mi ibarettir? Almanya'da Cacau sakat. Schweinsteiger ve Boateng son idmana katılmadılar. Löw'ün açıklamalarından benim anladığım Schweinsteiger'den fedakarlık bekliyor, Boateng ise büyük olasılıkla kulübede olacak. İngiltere'nin sağının gücü göz önüne alınırsa fit olmayan bir oyuncunun varlığı çok şeyi berbat edebilir. Boateng yerine ilk iki maçta kötü performans segileyen Badstuber oynayacak, plase tercih Jensen ihtimali de var. İngiltere ise son idmanı tam kadro yaptı, Ledley King dahi çalışmanın bir bölümünde takımla çalıştı. Eksik ya da durumu şüpheli bir oyuncu yok.
Mesut , Mesut , Mesut

Herkesin dilinde. Bir tek biz geç tanıdık Mesut'u, tüm Dünya onun üstün yeteneklerinin farkında. Gana'ya karşı çok kötü günündeyken bir anda bir sihir yaratarak skoru değiştirdi, yine yapabilir. Şimdiden A sınıfı bir oyuncu, bu maçtan sonra A+ mertebesine terfi edebilir. Podolski ve Müller'e attığı toplarla, Klose'yle oynadığı ikinci forvet oyunuyla, oyun zekası ve şutlarıyla komple bir tehdit hükmünde. İngiltere pek tabii Mesut'u adam markajına almayacak, ama öncelikle pas kanallarını kesmek isteyeceklerdir. Özellikle Mesut'un sağa girerek Lahm ve Müller'le kurduğu birliktelik, (şemada kırmızı üçgen) uzak forvet oyununu dünyada en iyi bile forvetlerden Podolski sahadayken çok güçlü bir hücum silahı oluşturuyor. Almanya çok iyi uyguladığı 4.2.3.1 şablonunda oyunu sağa yığarak Mesut ve Lahm'ın kadife ayakları üzerinden uzak forvet Podolski ve santrafor Klose'yi bulmaya çalışacak. Temel hücum planı bu ve Mesut yavaşlatılamadıkça bu set hücumu çalışacaktır.

Almanya'da Ballack'ın yokluğu, iki orta saha adamının da esasen pasör özellikli olmasını zorunlu kıldı. Yer tutan, alan kapatan, takımın daha fazla topla oynamasını sağlayan nitelikte (holding midfielder) bir oyuncu sahada olmayacak. Schweinsteiger zaten kenar oyuncusu orijinli, van Gaal ile bu sezon oyununu çok geliştirdi. Karşı tarafta bu sezon aynı dönüşümü yaşayan James Milner oynayacak, ama sağ kenarda. Bu bile şu maçı izleme sebebi olabilir. Khedira da üçüncü bölgeyi destekleyebilen bir oyuncu, ama Almanya topla oynama ağırlığını rakibine kaptırırsa ikinci bölge geçişlerinde sorun yaşarlar. Sırbistan maçı her ne kadar 10-11 olsa da bu açıdan bazı veriler elde etmede yardımcı oldu. Diğer yumuşak görünen bölge ise Badstuber-Mertesacker arasındaki sol iç koridor. Badstuber Milner tehditi nedeniyle hücumlara fazla katılamayacağında, zaten gereken yetileri zayıf olduğunda çakılı oynayacak ve eğer Glen Johnson gününde olursa orayı çok etkili kullanabilir.

Schweinsteiger'in orta sahada kullandığı toplarda yüksek pas yüzdesi tutturamaması halinde güçlü İngiltere orta sahası kolayca üstünlük kurarak Almanya'yı geri itecektir. Keza Khedira, sürekli hareket halinde olmalı. Karşılarında Barry ve Lampard gibi orta sahanın sayılı oyuncuları olacak, bu maç onlar için de büyük test.
Capello'nun asimetrik 4.4.2'si ABD karşısında Barry'sizlik, Cezayir karşısında ise 3.5.2'ye hücum edememe sorunu nedeniyle çalışmadı. Slovenya karşısında ise yaklaşık yarım saat en az elemelerdeki kadar güzel işledi, üstelik Heskey-Lennon ikilisi yerine Defoe-Milner üzerinden. İngiltere'nin sorunlarına çok çeşitli çözüm öneriler oldu, gerek basından, gerek oyunculardan, gerekse Capello'nun kendisinden. Ama hiçbir yol, İngiltere'nin final hedefi için yeterli görülmedi. İngiltere eğer final hedefi koyacaksa bunun yolu Capello'nun asimetrik takım tertibinin ürettiği güçlü silahların işlemesinden geçiyor. Aksi halde yılların trendi yakalayaman, kabız İngiliz futbolu geri dönüyor.

Capello'nun Terry'nin savunma tandemindeki partneri için King, Carragher ve Upson arasında bir tercih yapması gerek, kalan 10 kişi belli. Bu da 66'nın ruhu anısına, Alf Ramsey'nin ''kazanan takım değiştirilmez'' sözüne binaen Upson olacaktır. Muhtemelen kırmızı formayla sahada olacaklar, bu yine 66 hatrına. Glen Johnson her maç için ayrı kumar, yine ne oynayacağı belli değil. Eğer iyi gününde olursa sağ iç koridoru kullanarak Almanya savunmasını çökertebilir. James Milner'ın omuzlarında büyük bir yük var, onun mental olgunluğu dilden dile yayılmıştır. Sağdan hızlanıp Rooney üzerinden hücumlar kurguluyorlar, Rooney atmasa da Gerrard ve Defoe gole daha yakın. Rooney ulusal takımda 8 maçtır gol atamıyor. Artık Heskey'siz oynayacak, yine öncelikli rolü servis ama bu kez başta kaptan Gerrard olmak üzere takım Rooney'nin sahne alacağına inanıyor. Bilek sakatlığı nedeniyle %100'ünü veremediği biliniyor, sırf bu sebepten Rooney'yi önde tek bırakma fikri Capello'dan kabul görmüyor. ama artık bir sonraki maç yok.

Almanya öncelikle Podolski'yle İngiltere'nin oyun kurmasını engellemeli. (Şemada kırmızı üçgen) Genelde İngiltere oyunu sağdan başlatıyor ve eğer oraya baskı gelirse, Terry ve Upson yıllardan beri en iyi bildikleri işi yapıp topu uzun oynayacaklardır. Sahada Heskey olmayacağından bu topların 10'da 9'u Alman'larda kalacak ve top hakimiyetini ele geçirecekler. Barry sakatlıktan yeni çıkmanın etkisiyle tutuk, form durumu iyi değil. Yine de onun varlığı Lampard ve Gerrard'ı etkin kullanma imkanı sağlıyor. Barry iyi oynarsa İngiltere vites artırır.

Almanya'da Mesut Özil, İngiltere'de Wayne Rooney gözlerin üzerinde olduğu adamlar. Lahm ve Gerrard ise ikinci adamlar iken, perde arkasında Lukas Podolski ve Glen Johnson olacak. Gizli kahraman kim olur bilinmez. 90 dakikanın seyrine ilişkin de bir öngörü demeti oluşturursak, orta sahada üstün olan, daha çok topla oynayan set hücumlarını işleterek skora yakın taraf olacaktır. İki takım da önceliği önlemlere verecek, ama iki takımın da karakterinde rakibi uzun süre beklemek yok. Maç başı gelecek bir sürpriz gol, duran toplar, bireysel savunma hatalarıyle gelecek goller her şeyi değiştirebilir, kartları yeniden dağıtabilir. Skoru bulan aktif dinlenerek B planına geçecek, öte yandan fark tek hanede kaldıkça ilk saat bitimine kadar yenik takım A planından vazgeçmeyecektir. 90 dakikanın az pozisyonlu ama korakor orta saha mücadeleleriyle eğlenceli ve tempolu geçeceğini düşünüyorum. Maç büyük olasılıkla uzatmalara gidecek, sonrasını varsaymak dahi imkansız. James mi, Neuer mi? Penaltıcılardan önce bu daha önemli.
Umarım maç penaltılara kalır. Bu sayede şu büyük heyecanı hem Alman'lar, hem İngiliz'ler hem de bizler doya doya, sonuna kadar yaşarız. Bu pazar gününde şu nefis maçın keyfini çıkarmak gerek, umarım her iki takım da bana güzel bir doğum günü hediyesi verirler. Son 16 maçlarının ilk ikisi harikaydı, umarım bugun akşam daha fazlasını görürüz. Herkese iyi seyirler.Savaş Gibi Maç : Almanya - İngiltere
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top