Tipadam Dizi ve Film Yorumları

20 Temmuz 2012 Cuma

LYS Sonuçlarına Okul Puanları Eklenmiş Mi?


Herkes yada özellikle istediği puanları alamayanların Google'da deli gibi arattıkları bir konu olduğunu farkettim. LYS sonuçlarındaki puanlarımız okul puanı eklenmiş hali mi? dediğinizi duyar gibi oldum ve bende canalican'a yazayım da öğrenci arkadaşlarıma faydam olsun dedim.  Neyse sorunun cevabını veriyorum!

Cevap : EVET !

Şöyle açıklayayım...


SINAV PUANLARI VE BAŞARI SIRALARI --> Eklenmemiş puanları gösteriyor yani sizin sınav sonucu aldığınız ham puandır.

YERLEŞTİRME PUANLARI VE BAŞARI SIRALARI ---> Okul Puanı eklenmiş halidir. Yani tercih yaparken kullanacağınız puandır. Sizin asıl puanınızdır. Meslek veya öğretmen okulu tarzında ek puan getiren bir okuldan mezun iseniz, bu puana bakmayacaksanız. Ek yerleştirme puanına bakacaksınız.

EK PUANLI YERLEŞTİRME ise, meslek okulları veya öğretmen liselerinden, okul puanı dışında gelen puandır. Meslek veya öğretmen okulu tarzında ek puan getiren bir okuldan mezunsanız, sizin asıl puanınız bu kısımda yazar. Tercih yaparken kullanacağınız puandır. Meslek veya öğretmen okulu tarzında ek puan getiren bir okuldan mezun değil iseniz, bu kısım sizde boş gözükecektir.

Umarım konuyu yeterince açıklayıcı anlatabilmişimdir. Anlamadığınız bir yer olursa, aşağıdaki yorum kısmına belirtin. Yardımcı olmaya çalışırım.

Ah ah! Ne salakmışım ben yaa.. Bizim burdaki Anadolu Meslek Lisesi'ne puanım yetiyordu da gitmediydim zamanında.. Tüh be! Şimdi + 60 ek puan ile paçayı kurtarmıştım.. Şimdi ise işim tamamen ihtimallere kaldı.. Allah yardımcım olsun.. Tabiki sizlerinde.. Herşey gönlünüzce olsun gençlerrrr... Diyceklerim bu kadar..
LYS Sonuçlarına Okul Puanları Eklenmiş Mi?
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

114 yorum:

 1. Ygs1 de yerleştirme sıram 500binlerde iken, ek puanlı yerleştirmede 28binlerde.20 puan 500bin kişiyi geçmemi sağlamıyacağına göre bunun sebebi nedir? Hata mı yoksa başka bişey mi?

  YanıtlaSil
 2. 20 puan 500 bin kişiyi geçmeni nasıl sağlar aklım pek almıyor dostum,hatta çok saçma geliyor.Ygs1 dediğine göre sayısalcısın.Ygs1'de ağırlık matematiktir biliyorsundur zaten.Benimde Ygs1'de sıralamam 50 binlerdeydi mesela,Lys'de 47.5 net sadece Matematik bırakmama rağmen sıralamam 25 binde falan.Yani ben o kadar netle 50 binden anca 25 bine ilerleyebiliyorken senin 500 binden 28 bine yükselmen akıl alır gibi değil.Ya büyük bir hata var yada yanlış baktın sonucuna..Yalnız okul puanını da merak ettim,kaç puan geldi tam olarak okuldan sana?

  YanıtlaSil
 3. diploma notu:61
  obp:248
  aobpsay:283

  YanıtlaSil
 4. Can, arkadaş haklı olabilir. Ben şimdi çözdüm olayı. "Adsız" adlı arkadaşın belirttiği "ek puan" yani okul puanı değil. Meslek liseleri ve öğretmen liselerine gidenlere okul puanı dışında bir de ek puan geliyor. Yani yaklaşık olarak 110 puan bedavadan geliyor. Hatta bu daha fazla veya daha düşük de olabiliyor.

  Arkadaşın 500bin kiş birden ilerlemesi normaldir bence. Yazıda da belirttiğim gibi keşke zamanında ben de meslek lisesinde okusaydım. :)

  Yani sıralamanda veya sistemde bir hata yok "Adsız" arkadaş! Çünkü sen ek puanlı yerleştirmeden bahsetmişsin.Sen büyük ihtimalle meslek lisesi mezunusundur o yüzdendir.

  YanıtlaSil
 5. Diploma notu 61 diyor be Ali.Benimki bile 73 iken (oynama yapıldı çaktırma) 50 binden 25 bine ancak ilerleyebildim.Yani inan aklım almıyor bu yazılanları.Meslek lisesi çıkışlıysa ne gibi meslekler seçebilir ki ama? Sonuçta verilen ek puan bazı meslekler için geçerli değil mi? Bu arada Ygs1'den sonra 28 bin olan sıralaman hangi tür için geçerli Mf1 mi?

  YanıtlaSil
 6. hayır mf1 sıralamam ayrı bu arada aynı şekilde ygs-6 sıralamam da 70.000 e düşmüş

  YanıtlaSil
 7. Tamam 61 olsun. O ek puan da yaklaşık olarak 60 puan falan oluyor zaten. Yani birden 120 puan geliyor. 120 puan da az değil. Hatta çok iyi.

  Ama bu puanla her türlü mesleğe gidemiyorsun tabi. Sadece kendi alanın ile ilgili olan meslekleri seçebilirsin. Mesela okuldaki alanın bilgisayar üzerine ise, 4 yıllık okuyacaksan üniversite tercihlerinde bilgisayar ile ilgili bölümleri tercih ederken o puan geçerli olacak. Benim bildiğim öyleydi.

  Anlamadığım olay neden YGS-1 puanına eklenmiş o ek puan onu anlamış değilim. Meslek liseleri 2 yıllık üniversitelere sınavsız geçmiyor muydu zaten?

  YanıtlaSil
 8. arkadaşlar, ben öğretmen lisesi mezunuyum, diğer türlerde ek puanlı yerleştirme puanım gözükmesine rağmen Y-DİL-1 de hatta hiçbir dil seçeneğinde ek puanlı puanımı, başarı sıramı göremiyorum, yok öyle bir puan. Nedeni nedir sizce?

  YanıtlaSil
 9. Yabancu dil sınavaına girmemişsen gözükmez tabi ama eğer girmişsen ve o kısma ek puan gelmemişse alanın dışı meslekler vardır. O yüzden ekleme gereği duymamışlardır. Tabii bu benim tahminim. Çünkü o dediğin ek puan yalnızca öğretmenlikle ilgili mesleklerde verilir size. Yani mühendis olacaksan o puan verilmez zaten..

  Y-DİL-1 puanına göre tercih yapacaksan, ek puana değil de yerleştirme puanına bakman gerekecek o zaman.

  Y-DİL-1 ile tercih yapmayacaksan boş yere kafana takma bu tür şeyleri. Y-DİL-1 ile ilgili tercih yapmayı düşünüyor isen, en doğru bilgiyi rehberlik hocandan alabilirsin ancak.

  YanıtlaSil
 10. Yalnız Nisan ayında çıkarılan yeni bir yasayla Öğretmen Lisesi'nden mezun olacaklara artık ek puan gelmeyecek diye biliyorum.Hatta bir sürü şikayet falan gelmişti,tabi sonradan değiştirildi mi bilmiyorum.Karara göre mezun olanları etkilemeyecekti bu durum fakat karar çıktıktan sonra mezun olanları etkileyecekti..

  YanıtlaSil
 11. merhaba hocam benim ygs3 324 ygs4 328 ts 1 296 ts2 312 bu puanlarla ben nereye yerleşebilirim lütfen bana cevap yazın

  YanıtlaSil
 12. Merhaba Leyla, bu tür konuları dershanendeki rehberlik hocanla birebir görüşsen senin için daha iyi olacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba benım ek puanlı yerlestırme alanım bos yukarıda yazılanlara gore yerlestırme puanı bolumune meslek lıselıler bakmıcak demıs ama okul puanım oraya eklenmıs sımdı orası geçersızmı lys gırdım ama barajı gecemedım ygsde gecmıstım ?

   Sil
 13. Merhaba , siteniz çok orjinal tebrik ederim , izin verirseniz bende her gün için ayrı indirimli ürünler sunduğumuz www.buguneozel.pro alışveriş sitemizi tavsiye etmek isterim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 14. kaç yere baktım
  çok açıklayıcı anlatmışsın teşekkürler
  Allah senin de işine kolaylaştırsın. Amin.

  YanıtlaSil
 15. İyi dilekleriniz ve değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar...

  YanıtlaSil
 16. Ben Ticaret Meslek'te okuyordum. Sonuçlarımda ygs-6 alanımda ek puanlı bölüm boş. Diğer arkadaşlarımda dolu. Acaba bunun sebebi nedir?

  YanıtlaSil
 17. Çünkü ek puanlar LYS'ye eklenir Erdem.

  YanıtlaSil
 18. peki hocam okul birincilerine ek puan verilecek mi yani sonuçlardaki eklenmiş halimi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okul birincilerine ek puan gelmesi gibi bir durum yok. Okulun birincisi en yüksek puan olan 75 puanı alır zaten. Ondan sonra gelen öğrencilere de birinciyi dikkate alarak puanlare verirler. Okul sonuncusu da sanırım 15 puan alıyordu.

   Sil
 19. Merhaba ben zehra tm mezunuyum tm2 ve tm3 puanlarım var tm2 230 tm3 245 bayburt iktisati istiyorum gidebilirmiyim lütfen cevap yazın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıralamana bak Zehra, puana değil. Okulun en sonra aldığı öğrenci kaç puandan yerleşmiş? Puan kataloğuna bak. Bir de kendi sıralamana bak. Sıralamın içindeysen gelir.

   Sil
 20. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum. Hocam dediğiniz üzere sınav sonuç belgemde tercih kısmında ki alanda ek puanım yazıyor, fakat diğer puan türleri yazmıyor ve ben kendi okuduğum bölüm harici bi yere gitmek istiyorum. Acaba tercih edebilirmiyim. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Ahmet. Edebilirsin.

   Sil
  2. aynı durum bendede var gidebilirizde ek puan geliryormu acaba

   Sil
 21. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 22. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 23. merhaba ben meslek lisesi mezunuyum tercih için tarih ve edebiyat fakültesi düşünüyorum yerleştirme puanım ve sıralamam tutuyor yalnız bnm sorunum yerleştirme puanıyla gidebiliyormuyum ek puan bu bölümler için geçerlimi alan dışı olduğu için ?şimdiden tşekkür ettim

  YanıtlaSil
 24. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 25. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum 2012 de okul bana ek puanla 82 puan verdi 2013 de 77 verdi neden puan kirildi simdidem Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyük ihtimalle yönetmelikle alakalı bir şeydir. Onu araştırmak gerek. Belkide devlet verilen ek puanları düşürmüştür. Mesela daha önceleri normal liselerde en başarılı öğrenciye maksimum 80 puan verilirken artık 60 puan veriliyor. Bu da öyle bir şeydir belkide, gelen ek puanlarla ilgili bir düzenleme var mı diye bir araştırmak gerek, benim bilgim yok. Okulunuzdaki yada dersanenizdeki rehber hocanıza bu konuyu danışmanızı öneririm.

   Sil
 26. Hocam Meraba ben kiz meslek çıkışlıyim ygs 5 puanim 281 okul bana ek puanla 77 puan veriyo 358 oluyo okul öncesi gelme ihtimali var mi sizce en düşük yerde olabilir simdiden Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun için tercih klavuzuna bakmanız gerekiyor.

   Sil
 27. merhaba bn melike meslek lisesi mezunuym alanim cocuk gelisim ve ygs 5 ten aliyor bn sinavdab 186 aldim ama kendi bolumume puanim yetmiyor ama sozellere yetiyor ben simdi sozelden sinava girsem yinede lys ye okul puani gelirmi

  YanıtlaSil
 28. Okuldan daha mezun olmadım nasıl okul puanım belli oluyo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ortaoğretim başarı puanı diye bir puan var. ÖSYM'nin belli kriterlere göre hesapladığı bir puandır. Mezun olmasan bile o ana kadar ki başarı puanının hesaplayıp 0.12 ile çarparak bunu sana okul puanı olarak eklerler.

   Sil
  2. Benim mf-4 ham puanım 172 ne olck lys ile terch yapamiyackmıyım ?

   Sil
 29. bn de meslek lisesiyim ama bana ek puan hic gelmemis o kisim bos nden acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer 180 barajını geçmemişseniz ÖSYM puanınızı hesaplamaz. Puan yazmadığı gibi ek puanlı puanınızı da sisteme girmez.

   Sil
 30. Merhaba ya benim puan larimda ek puan yerleştirme yazan yerde birşey yazmiyor sadece yerleştirme puanın var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ek puan yalnızca meslek ve meslek teknik lisesi mezunlarına gelir.

   Sil
 31. Ek puan duz lise mezunu olanlara gelmiyormu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğretmen Lisesi ya da Meslek lisesi çıkışları gibi ayrıca ek puan almıyorsunuz ancak okul başarı puanınız ekleniyor pek tabi puanınıza. Yani diploma başarı puanınızın belli bir oranı demek istiyorum (100 üzerinden 70 desek, bunun belli bir oranı diyebiliriz). Düz ya da Fen lisesi fark etmez, artık okullar arası başarı farkı yok; herkes eşit. Okulda aldığın 4 yılın ortalaması neyse, o ekleniyor sınav sonucuna değerli dostum..

   Sil
 32. tm2 de 200 bindeyim sinif ogretmenligi bartinda vs. yerlerde gelirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tercih klavuzuna bakmanız gerek. Burada bizim ezbere konuşmamız yanlış olur.

   Sil
 33. sadece lys 3 e girdim ve ham puanım 129 yerleştirme puanları tablosundaki puanım 254 fakat puan türünde y-ygs3 yazıyor 4 yıllık tercih yapabilir miyim ? teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. YGS puanı ile bildiğim kadarıyla sadece 2 yıllık üniversiteler tercih edilebilir. 4 yıllık üniversiteler LYS puanlarıyla tercih edilebiliyor. Ben öyle biliyorum.

   Sil
 34. Ben öğretmen lisesi mezunuyum. Yukarıda yorumları okudum. Yerleştirme puanı 283 gözükürken ek puanlı yerleştirme puanı 303 oluyor. Soracağım şey şu bildiğim kadarıyla obp belli bi kat sayıyla çarpılıp ham puanın üzerine ekleniyor. Öğretmen lisesi mezunlarının ise 0,18 katsayı ile çarpılıyor. Benim puanım bu katsayı ile çarpılıp ham puanıma eklenmiş hali mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Eklenmiş halidir. Yinede emin olmak isterseniz rehberlik hocanıza danışabilirsiniz.

   Sil
 35. Hocam benim MF-4 puanım 170. Tercih edeceğim üniversite ise M4 200 puan istiyor.. Ösym okul puanımı üzerine eklememiş.. Okuldan bana 55 puan geliyor. Okul puanımla 225 yapıyor. Acaba biz kendimiz mi hesaplıcaz yoksa ben o okulu tercih edemiyor muyum anlamadım ne yapmam lazım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normala şartlarda LYS puanlarına okul puanı eklenmiş olarak hesaplanmıştır. Tercih yaparken de aldığın puana göre değil, kendi başarı sıralaman ile gitmek istediğin okulun sıralamasını karşılaştırarak tercih yapmanız daha doğru olacaktır.

   Sil
 36. Y-ygs1,2,3.. puanlarımızlamı tecih yapıcaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyacağın bölüme göre tercih yapacaksın. 2 yıllık bölüm istiyorsan YGS sonuçlarına göre yapacaksın; 4 yıllık bölüm istiyorsan LYS sonuçlarına göre tercih yapacaksın.

   Sil
 37. Benim ts 2 puanım 244 meslek lisesi cıkıslıyım fakat bu ek puan olayını bir türlü Çözemedim Alan Dısı Tercih yapacağım Okuldan Ek Bi Puan Mı Gelecektir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ek puan alan dışı tercihlerinde puanına eklenmez. Sadece alanınla ilgili tercih yapacaksan puanına eklenir ve öyle değerlendirilir bildiğim kadarıyla.

   Sil
 38. Bende meslek liseliyim fakat benimde ek puanım eklenmemiş LYS puanıma bunun sebebi ne olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde kesin bilgim olmamakla beraber 2 ihtimal olabileceğini düşünüyorum.
   1) Ya sizin LYS puanınız 180'nin altında olduğu için eklenmemiş olabilir.
   2) Ya da kendi alanınız dışındaki sınavlara girmişsinizdir. Mesela alanınız sayısal ve siz sözel sınavlarına girmişseniz bu da eklenmemeye sebep olabilir diye düşünüyorum. Tahminimce.

   Sil
 39. Okul birincisi oldum fakat 60 puan gelmedi. nedenini aciklar misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Ortaöğretim başarı puanı) x (0.12) hesabını yapınca ortaya çıkan puan, sana okuldan gelen puandır. Okuldan gelen puan bu şekilde hesaplanmış sanırım. Ondan kaynaklı olabilir.

   Sil
 40. meslek lisesi mezunuyum ek yerleştirme puanım yazmıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde kesin bilgim olmamakla beraber 2 ihtimal olabileceğini düşünüyorum.
   1) Ya sizin LYS puanınız 180'nin altında olduğu için eklenmemiş olabilir.
   2) Ya da kendi alanınız dışındaki sınavlara girmişsinizdir. Mesela alanınız sayısal ve siz sözel sınavlarına girmişseniz bu da eklenmemeye sebep olabilir diye düşünüyorum. Tahminimce.

   Sil
 41. merhaba sanırım benimde ek puanım eklenmemiş ama şöyle bir durum var ben 2 yıllık üniv. mezunuyum ve üzerinden 3 sene geçti tekrar üniv. sınavına girdim bu sefer ek puan gelmez filan demişlerdi doğru mudur? lisede sözel mezunuydum ve bu sefer tercihimi lys den kendi bölümümden yapıcam eklenir mi puan? teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer şuanda eklenmemişse, bundan sonraki aşamada eklenecğini sanmıyorum. Bu sene için sistemde bir değişiklik oldu mu bilmiyorum ama geçen senelerde; meslek ve öğretmen lisesi mezunları için LYS sonuçlarında, normal puanlarının yanından ek puanlı yerleştirme puanları ve sıralamaları da veriliyordu.

   Burdaki fotoğrafa bakınız : http://i.hizliresim.com/Gnqrr6.png
   Buradaki yazıyı da inceleyebilirsiniz : http://www.yakuphoca.com/meslek-liseliler-icin-tercih-tuyolari/

   Geçen seneye göre bir yorum yapacaksak bu puanın şuanda size eklenmiş olması gerekiyor. Şayet eğer ekleme yapılmamışsa bundan sonrası için bir ekleme yapılacağını sanmıyorum. Siz yinede emin olmak için herhangi bir dersanenin veya okulun rehber hocasına danışabilirsiniz.

   Sil
 42. ek puanlı başarı sıralam 14.035 tercih yaparken okulların normal başarı sıralamasını mı yoksa ek puanlı başarı sıralamasını mı dikkate almalıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meslek lisesinde okuğun bölümle alakalı yani kendi alanın ile ilgili tercih yaparken, ek puanlı sıralamana göre tercih yapacaksın. Kendi alanın dışında bir bölüm için tercih yapacaksan, ek puansız olan sıralamanı dikkate alacaksın.

   Sil
  2. Tercih edecegim bolum kendi alanım en son 150 bindeki kişiyi almış ek puanlı başarı sırasına gore ise en son 2 bindeki kısıyı almis benim ek puanlı siralamam 14 binlerde bu duruma gore bu bolum gelmez değil mi ?

   Sil
  3. Malesef ki gelme ihtimali çok düşük ama yinede tercih listene yazarak şansını deneyebilirsin.

   Sil
 43. merhaba ben ts 1 ve ts ikiden 230 241 aldım fakat tm 178 kalmışım tm den 4 yıllık tercih edebilirmiyim sizce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer TM puanınız hesaplanmış olarak gözüküyor TM puanını doğrultusunda tercih yapabilirsiniz. TS puanı ile TM'den tercih yapılamaz.

   Sil
 44. Merhaba arkadaslar ben anadolu ticeret mezunuyum bu sene tm1 den tercih yapacagim uluslararasi ticaret istiyorum ek puan tm1 puanimizada ekleniyormu ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ek puan sadece kendi alanınla ilgili olan bölüme eklenir. Mesela sen okulda TM bölümünde okuduysan TM'ye eklenir. Okuldaki bölümün Sayısal ise, MF'e eklenir. Sınav sonucunda da bu şekilde gözükmesi lazım.

   Ayrıca;

   Eğer ek puanların ile tercih yapmak istiyorsan, kendi bölümün ile ilgili tercih yapmalısın. Mesela okudugun bölüm elektronik ise, tercih yaparken de bu bölümü seçmelisin. Başka bir bölüm seçersen ek puan değil, normal puanın dikkate alınır.

   Sil
 45. Benim Mf-4 puanm 171 okldan bna 50 puan gelmesi lazm ama yerlesme puanm hesaplanmamis bnm istedgm uni 190 ile almis bn giremiyecekmiyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. LYS'de 180 puan barajını geçemediğin için hesaplanmamış.

   Sil
 46. merhaba arkadaşlar bende anadolu teknik lisesi mezunuyum kendi bölümümü seçmeyi düşünüyorum fakat ek puanlı yerleştirme alanlarımın sadece ygs1 ek puanlı yerleştirme yeri dolu mf4 puanı lazım benim için ama onun ek puanlı yerleştirmesi boş puanlarımın hepside 180 nin üstünde neden olabilir acaba bilgi alabilirmiyim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alan olarak(sayısal,sözel,eşit ağırlık) kendi alanınızla ilgili sınava girmişseniz ve 180 barajını da geçmişseniz hesaplanması gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için okulunun yada dersanenin rehberlik hocasıyla görüşmeni tavsiye ederim.

   Sil
 47. Merhaba bende meslek lisesi mezunuyum YGS ve lysden barajı geçtim ve puanın gayet iyi fakat ek puanlı yerleştirme puanın yok neden boyle acaba tsk ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önceki yorumlara bakarsanız benzer sorular sorulmuş ve gerekli cevaplar verilmiştir. Önceki yorumları okuyarak bilgi edinebilirsiniz aslında ama ben yinede yazayım.

   Benimde kesin bilgim olmamakla beraber 2 ihtimal olabileceğini düşünüyorum.
   1) Ya sizin LYS puanınız 180'nin altında olduğu için eklenmemiş olabilir.
   2) Ya da kendi alanınız dışındaki sınavlara girmişsinizdir. Mesela alanınız sayısal ve siz sözel sınavlarına girmişseniz bu da eklenmemeye sebep olabilir diye düşünüyorum. Tahminimce.

   Sil
 48. Hocam bilgisayar öğretmenliği mi iyi yoksa sınıf öğretmenliği mi daha iyi iktisat işletme turizm bankacılık da var ne gibi önerilerde bulunursunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendini hiçbir zaman bunu yada şunu okuycam yada bu dedi diye şu böyle dedi diye bunu okuyorum diye zorlama. Gönlünden ve içinden geçen meslek hangisi ise onu seç. Bilgisayar ile uğraşmayı ve ilgilenmeyi seviyorsan bilgisayar öğretmenliğini ama; bilgisayara çok fazla ilgin yoksa ise sınıf öğretmenliğini seçebilirsin. Ayrıca sınıf öğretmenliği atamaları daha çok olur. Ama bilgisayar öğretmenliği okuyarak daha sonrasında muhendislik tamamlama sınavına girerek bilgisayar muhendisliği de okuyabiliyorsun. Bilgisayar Öğretmenliği okumanın da öyle bir avantajı var. Ayrıca o dediğim sınav da çok basit bir sınav. Son seçim senin.

   Sil
 49. Ben kız meslek mezunuyum bana verilen ygs 6. daki ek puan ile o .ygs 6 ile alan bütün bölümlere gidebilir miyim yoksa ek puansız mi giderim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır. Ek puanını sadece okuduğun bölüm için kullanabilirsin. Mesela okuldaki bölümün çocuk gelişimi ise, tercih yaparken çocuk gelişimi ile ilgili bölümleri seçerken ek puan kullanacaksın. Onunun dışında, örneği YGS-6 ile alan herhangi bir bilgisayar bölümüne ait dersi veya grafik/çizim şeklindeki tercihlerinde ek puansız puanına bakılır. Ek puanınla gidemezsin. Ek puanlı puanın sadece, okulunda okuduğun bölümle alakalı bölümleri seçeceğin zaman işe yarar. Onun dışındaki tüm mesleklerde ek puansız puanına bakılır.

   Sil
 50. ben meslek lısesı mezunuyum ek puan bolumu bos metal bolumu mezunuyum yukarda sıralama bolumune bakmıcaksınız yazmıssınız bence burda bı yanlıslık var okul puanı benım oraya eklenmıs 180 puanım mesela 210 puan olmus okul puanıyla ek puan yerı bos ama lys barajı gecememıstım ondanmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Barajı geçemediğinizden kaynaklı olabilir çünkü normal şartlarda eğer meslek lisesi mezunu iseniz ek puan kısmında kesinlikle ama kesinlikle ek puanlı puanınızın yazması gerekiyor.

   Ek puan eklenmeme gibi bir durumla bir çok arkadaş karşı karşıya kalmış ve daha önceden de dediğim gibi... Benimde kesin bilgim olmamakla beraber 2 ihtimal olabileceğini düşünüyorum :
   1) Ya sizin LYS puanınız 180'nin altında olduğu için eklenmemiş olabilir.
   2) Ya da kendi alanınız dışındaki sınavlara girmişsinizdir. Mesela alanınız sayısal ve siz sözel sınavlarına girmişseniz bu da eklenmemeye sebep olabilir diye düşünüyorum. Tahminimce.

   Sil
  2. lys baraj geçememıstım ee pekı YERLEŞTİRME PUANLARI VE BAŞARI SIRALARI -bolumunde puanlarım var oo puanlarla tercıh yapmıcakmıyım ek tercıh ?

   Sil
  3. Hesaplanan puanlarla ek tercih yapabilirsiniz.

   Sil
 51. yanı yerlestırme bolumu puanları ve başarı sıraları olan yer geçerlı meslek lıselıler oraya bakmıcaksınız demıssınızde yukarda ondan sordum

  YanıtlaSil
 52. Yani puan aciklandiktan sonra okul puanini ekleyip ona gore mi tercih yapicaz

  YanıtlaSil
 53. Okul puanı lys nin üzerine direkt mi ekleniyor.

  YanıtlaSil
 54. Beyler şimdi Bilgisiyar bölümü öğrenvileri anladım ygs 1 den ek puan alacakta bilgisiyar mühendisliğini seçtiklerindede ek puan alcaklarmı _?

  YanıtlaSil
 55. mesela benim mf4 puanım 311 okul puanım 40 benim lys puanım 351mi oluyor

  YanıtlaSil
 56. ben çocuk gelişimi mezunuyum tercih yapacağım zaman ham puanım üstüne 66 puan eklendi lys ye girmedim bu 66 puanın içinde ek puan var mı yoksa bu sadece okul puanım mı

  YanıtlaSil
 57. MF4 puanının yan tarafında okul puanının eklendiği puan türü de bulunur dostum. Yani solda ham puanın, sağda ise okul puanlı bir şekilde sonucun mevcuttur. Ham puanın 311 ise ve okul puanın 40 ise, dediğin gibi lys MF4 puanın 351 şeklindedir.

  YanıtlaSil
 58. YGS sonucunda sol tarafta ham puanın, sağ tarafta ise okul puanlı sonucun gözükür Sevgili Gülşah. Çocuk Gelişimi mezunu olduğun için gelen ''ek puanın'' dışında ayrıca okul puanında mevcuttur ve dediğim gibi sağ taraftaki 2. görüntü de bu puanını görmen mümkündür.

  YanıtlaSil
 59. ben sağlık meslek lisesinde hemşirelik bölümü okuyorum lys sınavından aldığım puana ek puan da dahil edilecek mi?

  YanıtlaSil
 60. Ben haziranda sozel sinavina giricem ama sayisalim. Yani ham puanla mi universite tercihi yapicam?

  YanıtlaSil
 61. Arkadaşlar benim merak ettiğim bir soru var cevaplarsanız çok sevinirim, ben bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum kendi alanımı tercih ettiğimde ek puan alıyorum bu ek puanı sadece YGS de mi alıyoruz yoksa LYS ' puanımızlada ek puanla tercih yapabiliyormuyuz ?

  YanıtlaSil
 62. Seçimini yaparken, LYS'den ya da YGS'den yapacağın için; her iki tarafa da o ek puan etki edecektir. Pek tabi okulunun tercih edebileceğini belirttiği bölümler doğrultusunda olacaktır bu.

  YanıtlaSil
 63. Bölümün dahilinde edilecektir pek tabi.

  YanıtlaSil
 64. ben acık lisede okuyorum son 5 kredim kaldı agustosta mezunum en gec lys ye de girdim.merak ettiğim mezun olmadan diploma puanı nasıl eklenecek lys puanıma yada eklenmeyecekmi

  YanıtlaSil
 65. Lysye puan tam olarak nerde yazıyor

  YanıtlaSil
 66. Ticaret meslek lisesinde okuyorum ve ek puanla yerleştirme bolumunde hic bir satırda bir sey yazmiyor neden acaba ve ben felsefe grubunda 31 soru yapmistim ama toplam 25 soru var ben bu yanlisligi nasil duzeltebilirim lutfen yardimci olun

  YanıtlaSil
 67. bir şey sorucam soruma cevap verirseniz çok sevinirim kimya bölümü okuyorum lys puanlarımıza okulun verdiği puan dahil mi ve ek puanımızı nasıl ögrenicez?

  YanıtlaSil
 68. merhaba lys sonuçlarında ts 16 yazıyor puan eklenmiş halimi ?

  YanıtlaSil
 69. Hocam ben meslek lisesi mezunuyum ama ek puan kısmım boş, neden? Lütfen cevap verin

  YanıtlaSil
 70. Ya kardesim ben duz lise mezunuyum ygs 6 dan 171 aldim okul puani eklenirmi

  YanıtlaSil
 71. ygs puanımın üstüne okul puanı gelmişti ama şimdi yok neden olabilir

  YanıtlaSil
 72. 2011 de 2 senelik gecis yapmıştım bu sistemi bilmediğim için puanimi kullanmadim ao de okumak istiyorum bu puanlarım şimdi içinde geçerli olurmu acaba

  YanıtlaSil
 73. meslek lisesi mezunuyum geçen sene tercih yapmadım bu sene tercih yaptığımda ek puan gelir mi ?

  YanıtlaSil
 74. Merhabalar.. Lys ye girmis olmama ragmen, aciklanan sonucta yerlestirme puanlari kisminda mf puan turlerim gozukmuyor neden sizce?

  YanıtlaSil
 75. 2015 ticaret lisesi mezunuyum ama bana ek puan gelmedi

  YanıtlaSil
 76. aarkadaşlar mf 1 2 3 4 180 altı şimdi puanlara okul puanı eklenmesi için 180 i geçmem lazım doğru mudur

  YanıtlaSil
 77. Konu cok eski ama cevap vermenizi umuyorum. Bende meslek lisesi mezunuyum ama benim ek puanli yerlestirme kisminda puanim yok ayni okulda okudugum arkadaslarda var bende yok tercihler basliyor suan kafam cok karisik sorun nedir acaba

  YanıtlaSil
 78. bende aynı sorun var meslek lisesi meunuyum ama o bölüm boş bir çare buldunumu acaba

  YanıtlaSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top