Tipadam Dizi ve Film Yorumları

23 Kasım 2013 Cumartesi

En İyi (Ücretsiz) Blog Açma ve Yayınlama Siteleri


Blog yazmak ve blog yazarlığı son yıllarda Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin yoğun kullanımlarından olumsuz etkilenmiş olsa da İnternet dünyasındaki tüm gücünü korumaya devam ediyor. Özellikle de sürekliliği koruyan ve güncel bir şekilde içerikler girilen bloglar güçlerini ve etkilerini daha da artırmayı başardılar. Bununla birlikte blog açmak ve blog yazmaya başlamak yeterli teknik bilgiye sahip olmayanlar için çeşitli sorunlar doğurabiliyor. Örneğin bir alan adı (domain) satın almak, bu alan adı üzerinden yayın yapacak sitenin ilgili dosyalarını ve veri alışverişi sağlayacak sunucu (hosting) edinmek temel seviyede de olsa bilgi gerektiriyor. Ve tabii ki biraz da para. Gerçi konu Blogger olduğunda Hostun kralını ücretsiz bir şekilde sağlıyorlar sana ya neyse, yine de irdelemekte yarar var tabi..

Az seviyede teknik bilginin bile yeterli olduğu ve birkaç dakika içinde ilk blog yazınızı yayınlayabileceğiniz harikulade servisler bulunuyor. Özellikle de bazı servisler günümüz blog yazarlığı dünyasının önemli oyunculara ev sahipliği yapabiliyor. Yani günde on binlerce ziyaretçisi olan blog yazarları da birazdan kısaca tanıtmaya çalışacağım servislerden bazıları kullanıyorlar.

1 – WordPress.com ve WordPress.org

WordPress blog açmak isteyen kullanıcılara iki seçenek sunuyor. Bu seçeneklerden ilki ücretsiz sunucu sağlanması ve alan adı içeren paket. Bu seçim ile birlikte kullanıcılar sadece harici ek özellikler için ücret ödüyorlar ve alan adı WordPress.com uzantılı oluyor. Örneğin onursendere.wordpress.com şeklinde. Bu serviste özelleştirme ve kişiselleştirme konusunda biraz sınırlı kalınacağını belirtelim.

Olumlu Özellikleri: WordPress’in en önemli özelliği kişiselleştirme. Bu konuda rakiplerinden birkaç adım önde olan servis dünya genelinde en çok tercih edilen altyapı sistemi olma unvanına da sahip. Öyle ki son verilere göre internet üzerinde yayın yapan her beş siteden biri WordPress altyapısını kullanıyor.

Olumsuz Özellikleri: Kişiselleştirmenin bir yan etkisi olsa gerek, bazı kullanıcılar için gereğinden fazla ayarlama söz konusu olabilir.

Sonuç: Tercih edilebilecek en iyi ücretsiz blog servisi olarak görünüyor. Altyapısının düzenli olarak güncellenmesi ve gelişim konusunda oldukça tecrübeli ve yetenekli mühendisler barındırması bu servisin çok daha uzun süre en iyi olacağını gösteriyor.

2 – Blogger.com (Favorim)

Google tarafından yıllar önce satın alınan Blogger o günden bu yana Google’ın arka çıktığı ve çok tercih edilen bir ücretsiz blog servisi olarak yaşamını sürdürüyor. Google hesabı ile kullanılabilen servis günümüzde belki de en hızlı şekilde bir blog sitesi açma deneyimini yaşatabiliyor. Birçok tema ve görünüm seçeneği sunan Blogger, dileyen blog yazarlarına kendi reklam servisi olan Google Adsense üzerinden para kazanma imkanı da tanıyor. Bloga yapılan yorumlar konusunda Google+, yazıların RSS akışı şeklinde takipçilere sunulması konusunda da Feedburner isimli diğer Google servisleri yardımcı oluyorlar.

Servis üzerinden blog açarken tercih edilecek ismin ardından blogspot.com uzantısının geldiği de belirtelim. 

Olumlu Özellikleri: Kullanımın son derece kolay olması en büyük olumlu özelliği. Ayrıca Google desteği ile gelişim göstermesi de diğer bir olumlu özellik. Kendi uzantısının oldukça popüler olması isim.blogspot.com şeklindeki sitelerin göze batmasını da azalttı.

Olumsuz Özellikleri: Çok yönlü olmaması ve bir süre sonra bazı yazarlara yeterli gelememe olasılığı.

Sonuç: Kişiselleştirmeye çok önem vermiyorsanız, amacınız hızlı bir şekilde blog açıp pratik bir şekilde blog yazıları yazmaksa Blogger iyi bir seçim olacaktır.

3 – Tumblr.com

Kısa bir süre önce Yahoo tarafından 1.1 milyar USD karşılığında satın alınması belki de popüler servisin ne kadar başarılı olduğunu açıklamaya yetebilir belki de. Blog yazma ile sosyal medyayı iyi bir şekilde bir araya getirebilen servis, sadece yazı yayıp yayınlamanızı değil aynı zamanda yazılarınızın hızlı bir şekilde okunup yayılmasına da yardımcı olarak bir atmosfere sahip. Servisin en önemli yanlarından biri de klasik alan adlarına da ev sahipliği yapabilmesi.

Olumlu Özellikleri: Son yılların blog yazarlığı alışkanlıklarına ve modasına en yakın yeteneklere sahip olması. Yahoo tarafından yakın zamanda satın alınması ile kendisini düzenli olarak geliştirecektir.

Olumsuz Özellikleri: Başlangıç aşamasındakiler için biraz karışık gelebilir. Sade bir kullanım ve sunum arayüzü isteyenler için de karmaşık gelebilir. Ayrıca Yahoo tarafından satın alınması reklam konusunda can sıkıcı yeniliklere sahne olabilir.

Sonuç: Sadece bir blog servisi değil aynı zamanda içerik temelli bir sosyal medya sitesi özelliklerine de sahip olan Tumblr, kolay ve hızlı bir şekilde blog yazıp aynı zamanda bu yazının kısa sürede birçok kişi tarafından fark edilmesini sağlayacak yeteneklere sahip.

4 – Medium.com

Twitter kurucularından Ev Williams ve Biz Stone tarafından kurulan Medium, yukarıdaki üç platforma göre biraz daha kapalı yapısıyla dikkat çekiyor. Sosyal medya ile blog yazarlığını bir araya getirmeyi hedefleyen Medium’a üye olmak kolay. Twitter hesabı üzerinden yetki verilerek gerçekleşen üyelik işlemi kolay olsa da üyeliğinizin tamamlanmasıyla birlikte blog yazısı yazıp yayınlayamıyorsunuz. Zira servis henüz beta aşamasında da bazı üyelere yazı yayınlama hakkı veriyor.

Olumlu Özellikleri: Yazacağınız yazıların öne çıkması ve kaliteli yazıların yüz binlerce kişi tarafından okunması mümkün. Şablon ve tasarım sayesinde adeta kaliteli baskıya sahip bir kitabı elinizde tutmanın keyfini yaşıyorsunuz.

Olumsuz Özellikleri: İçerik türleri ve kişiselleştirme konusunda ciddi eksiklikler var.

Sonuç: Henüz aktif olarak kullanılabilecek bir servis olmaması Medium’un tercih edilmesindeki en büyük doğal engel. Bununla birlikte servisin betadan çıkıp normal kullanıma geçmesi halinde nasıl bir yol izleneceğinin de bilinmemesi birçok blog yazarı adayını caydırabilir.

Anahtar Kelimeler: bedava site açmak, bedava blog yazmak, en iyi blog sitesi, blog yazabileceğimiz siteler, blog sitesi açmak için en iyi site hangisi, blogger hakkında bilgiler, son zamanların en iyi blog servisleri, bedava host sağlayıcı blog servisleri, en yararlı 4 blog açma servisi
En İyi (Ücretsiz) Blog Açma ve Yayınlama Siteleri
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları

2 yorum:

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top