Tipadam Dizi ve Film Yorumları

26 Kasım 2013 Salı

Son Zamanların Dünya Çapında En Popüler 30 Yabancı Dizisi (2. Muhteşem Liste)


Bu yazıya ulaştıysanız muhtemelen daha önce de sitemize uğramış ve ''Son Zamanların En İyi 20 Yabancı Dizisi'' konusunu yada ''Son Zamanların En İyi 50 Yabancı Filmi (Ayrıntılı İnceleme)'' konusunu okumuşsunuzdur. Tabi bu 2 yazının sitenin en popüler yazıları olduğunu da biliyorsunuzdur muhtemelen, maşallah milletimiz en iyiyi yine Google Amca'dan bulma peşinde ve Google Amca'da o en iyinin bizde olduğunu siz değerli kullanıcılara işaret etmekte! :)) Şu da bir gerçek ki bu hoş döngüden biz oldukça memnunuz ve sizlere daha da iyi hizmet edebilmek için çalışmaktayız; bu yazıda onların bir ürünü diyebiliriz.

Dizi Yorumları kategorisi için buraya tıklayınız!

Bu yazıyı yazarken özellikle önceki yazımızda bize ulaştırdığınız yorumlardan esinlendiğimi ve o yorumların fazlalığına göre araştırmalarımı arttırdığımı; aynı zamanda da sizlerin bazı yorumlarını dikkate alıp yeni yeni diziler keşfettiğimi belirtmeden edemeyeceğim. Özellikle fazlasıyla gelen ''Sırf Avrupa Dizileri esas alınmış, nerede diğer diziler?'' sorularına ve isyanına müthiş araştırmalarım ve sizleri kesinlikle tatmin edeceğini düşündüğüm birden çok ''Kore Dizisi'' ile de bu yazımda sizlerleyim. Yani bu yeni listedeki 30 dizinin en az 15 tanesi sizin önerdiğiniz ve benim yeni farkına vardığım dizilerden oluşacaktır kii bunları araştırıp gerçekten ne derecede kaliteli olduklarını da görmüş olduğumu bilmenizi isterim; kaliteli olmasalar ne siz yorum bırakırdınız ne de ben burada yayınlama gereği duyardım nasıl olsa.. ;)


Listeyi oluştururken kendi zevklerimi ve önceki yazıma gelen yorumları ön planda tutacağım için sıralamayı beğenmez veyahut görmeyip eklemek istediğiniz diziler olursa yazının sonunda bize yorum olarak bırakabilirsiniz. Zaten zamanla bu listeyi güncellemeye şuan yaptığım gibi devam edeceğim, bunda katkı sağlarsanız birçok kişi gibi bende memnun olurum :)

Şimdi tek tek 2000'li yılların en iyi 30 yabancı dizisine geçelim. Listeyi sondan başa doğru sıralayacağım, umarım ufakta olsa yardımım dokunabilir..

Listeyi oluştururken aldığım kıstaslar arasında şunlar bulunuyor:

- Türe yeni bir soluk getiriyor mu? (bu soluk kelimesini hep kullanmak istemişimdir)
- Karakter derinliği var mı?
- Olay örgüsü yalnızca bölümü değil,bütün bir hikayeyi kapsıyor mu?
- Sonraki bölümü iple çekiyor muyuz?

Listenin tamamen subjektif bir şekilde oluşturulduğu malumunuz. Ama yorumlarda kendi listenizi de paylaşmanızı isterim, böylece belki ben ve ziyaretçilerimiz de yeni dizilerle tanışmış olur...


30. The Greatest Love

Gülme garantili romantik komedimiz go ae jung ve dok go jinin tesadüfen bir benzincide karşılaşmalarıyla başlar ve bu tesadüfi görüşmeler silsilesi devam eder.

Aynı dok goyla olduğu gibi yoon pil jooyla tuhaf bir görüşmede bulunur ve 10 milyon değerinde milli hazine krizi baş gösterir. Kang serinin sunduğu izdivaç programına go ae jung ta yarışmacı olarak katılır ve mükemmel erkek yarışmacısı da yoon pil joo dur. Go ae jung farkında bile olmadan onun kalbinde yer etmiştir bile, ama bunun yanında dok go da kendisinin de anlam veremediği şekilde onu her gördüğünde kalbi dugın dugın atmakta. Kang seri de dok go dan hayır gelmeyeceğini bildiği için mükemmel erkek yoon pil joo ya sarkmaktadır.

Dok go jin ve go ae jung arasındaki çekişme; çok güzel ve çok heyecanlı.

İzleyici Yorumu: Bu dizi benim bütün kriterlerimi yıktı. Eskiden bir diziye başlarken yakışıklı uppa, güzel onni olmazsa olmazlarımdandı ama bu dizi ilk bölümden itibaren beni kendisine aşık etti ve dok go jin bütün çatlaklığına ve burnu büyüklüğüne rağmen en unutulmaz karakterim oldu. Normalde bu tip karakterleri sevmem ama onda öyle bir şey var ki büyülüyor adeta sizi. Nerden bakarsam bakayım the greatest love eşittir dok go jin bence. Dizide tek takıldığım nokta da sürekli paspal ve iğrenç giydirdikleri go ae jung :( İçimde hasret kaldı düzgün bir kıyafetle göremedim :))

Tecrübeyle sabit olup sizler için üşenmedim ve dok jo jin nasıl ve hangi şartlarda izlenir kılavuzu hazırladım :D

DOK GO JİN İZLEME KILAVUZU

1) Sakın ama sakın gece yarısı izlemeye kalkmayın çünkü;
 a. Kahkahalarınızı bastırmak adına ağzınızı yastığa kapatıp, nefessiz kalma riskiyle karşılaşabilir, beyninize oksijen gitmesine engel olur maazallah sakat dahi kalabilirsiniz.
 b. Hazırlıksız yakalandınız kahkahaları patlattınız bu durumda komşularınızın kapıya gelebilme olasılığı çok yüksektir.
 2) İzleyeceğiniz zaman rahat bir koltuk tercih edin. Çünkü kendinizi kaybedip sendeleme ve düşme olasılığınız çok yüksektir.
 3) Bu diziyi izledikten sonra the greatest love dan önce ve sonra diye romantik komedileri sınıflandırırsınız.
 4) Kendini beğenmişlik, kendini fazlaca önemseme gibi semptomlar baş gösterebilirsiniz.
 5) Bir toplum içinde otururken aklınıza dok go jin düşebilir ve yerli yersiz gülümseyebilir bunun sonucunda etrafınızdakiler üşüttüğünüzü düşünebilir.. :))

 Çiçek deyip geçmeyecek; kamelya ve açelya çiçeklerinin hikayesini öğrenecek, tavukları kışkışlamak isteyecek, patates görünce yemeye kıyamayacak, telefonunuzu şarj etmenin ne güzel bir şey olduğunu fark edecek, lunaparklarda top havuzu gördünüz mü içine dalmak isteyecek, yoldan geçen insanların yüzlerine hayali inek bıyığı çizecek, yap boz yaparken yoon pil joo yu hatırlayacak, arkadaşınız için fedakarlık yapıp yapmama arasında kalınca go ae jungu anımsayacak, kang seri nin saçını başını yolmak isteyeceksiniz. Tam tamına 3 defa baştan sona izlediğim keşke hiç bitmese dediğim , bir çok kişiye şiddetle tavsiye ettiğim mükemmellik akan bir yapımdır; The Greatest love. Umarım sizler de bu şanslılar grubundan olmaya hak kazananlardan olursunuz. Unutmayın Dok Go Jin bir tık kadar yakınınızda.. :))


29. Battlestar Galactica

''Tam anlamıyla bir bilim kurgu dizisi izlemek istiyorum'' diyorsanız eğer size Battlestar Galactica'yı öneririm. Karakterlerin çok iyi işlendiği dizide bilim kurgunun tadına sonuna kadar varıcaksınız. 4 sezon süren dizide güzel bir final yapıldı ve şimdilik dizi sona ermiş görünüyor..

Bilimkurgunun, dramanın ve aksiyonun heyecan verici karışımı, Battlestar Galactica!Çok sevilen sarsıcı dizi Battlestar Galactica, Komutan Adama rolüyle, göz kamaştırıcı Akademi Ödülü Adayı Edward James Olmos’un ve Battlestar üssünün başkanı rolüyle Mary McDonnall’in katılmasıyla yeni sezona müthiş bir şekilde geri dönüyor.

Hayatta kalan son insan ırkı, ait oldukları gerçek dünyayı aramaya devam ediyorlar. Evlerini yok eden bu yarıştan kaçan Battlestar Galactica insanları, hayatta kalmayı başarabilmek için zorlayıcı ve şok edici durumlarla mücadele etmeye devam ederlerken, Saylonlar Yeni Caprica’nın kontrolünü kaybedince Dünya’yı arama amaçlarından sapıyorlar.


28. My Girl

Dizi klasik yeşilçam hikayesiyle başlasa da ilerleyişiyle birçok Kore dizisinden bir adım önde yer alır. Şimdiye kadar izleyip de beğenmeyeni görmedim. Senaryosu, oyuncuları ,müzikleriyle o kadar güzel ki defalarca izlenilecek bir dizi..

Ana karekter Lee Da Hae'nin oynadığı Ju Yoo Rin karekteri. Yoo Rin nerde olursa uyuyabilecek, ne bulursa yiyebilecek, başını dertten kurtarmak için yalan söylemekte bir an bile tereddüt etmeyecek bir karekterdir. Aslıda tam bir yalancıdır.. :))

Kendi oluşturduğu yalanlar çemberinde Seol Gong Chan'la karşılaşır ve yalan çemberinin içine Gong Chan'ı da katarak bize bol eğlenceli, aşk dolu sahneler sunarlar beraber.

Son derece mesafeli, sert, soğuk, zengin, yakışıklı Seoul oteller zincirinin varisi Seol Gong Chan; Ju yoo Rin'in tabiriyle "sıkıcı" bir adamdır. Şanssızlığı(!) sebebiyle Ju Yoo Rin'le karşılaşır ve onun yalanlarına maruz kalır. Bir müddet sonra Yoo Rin'in yalanlarına alışan, onlara inanmayan Gong Chan Yoo Rin'i başka bir yalana kendi sürükler. Bu yalanla hayatları kesişir ve artık aynı evde 2 kuzen olarak yaşamaya başlarlar.

Ama ateşle barut yan yana durmaz!

İzledikten sonra Kore'ye gidip 63. binayı görmek, kış mevsiminde sürekli kar yağmasını isteyecek; yalan söylemeye farklı bir bakış acısından bakacaksınız.


27. South Park

Mutlaka bu başlık ile bu dizinin ne alakası var diyorsunuzdur.Doğru aslında bir çizgi dizi olduğu için bu konuda yazılması pek doğru olmayabilir ama dayanamayıp eklemek durumunda kaldım.Türkiye'de benzerlerinin yapılması gereken animasyon film.

Cem Yılmaz katıldığı bir televizyon programında, South Park tarzı animasyonların Türkiye'de bir türlü çekilmediğinden dem vuruyordu. Konuşmasının bir yerinde:

" Sorun ne? Para mı? Ben veririm ne kadar isterseniz!" diyerek sorunu farklı yerlere çekiyordu.Asıl sorunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz tabi (Sözde Özgür Medya).


26. The Simpsons

Hikaye anlatarak komedi yapan çizgi-dizi. Bu anlamda belli bir absürditeyi rutine bindirerek devam eden ve de kopukluklar yaşayan daha sonraki diğer popüler çizgi-dizilerden daha farklı. Family Guy, American Dad veya South Park da komikler evet, ancak karşılaştırma için The Simpson onlarla aynı kulvarda değil. Adı geçen bu üç çizgi diziyi birbiri ile karşılaştırabiliriz belki ancak The Simpsons daha farklı bir yere oturuyor. İçindeki popüler kültür ve sanat göndermeleri (twin peaks'ten 400 darbe'ye, thelma and louise'den the x-files'a, sid and nancy'den the shining'e varana değin bir sürü sinema-tv ürünü), vejetaryanlık, din sömürüsü, göçmen karşıtlığı, eşcinsellik, medyada tekelleşme gibi nice ciddi konuya getirdikleri naif yorumlar, The Simpson'ın orijinalliğine orijinallik katıyor. Dahası, The Simpsons, "disfunctional family" algısı ile de oynuyor; ev işlerinden bunalan bir ev kadınının kocasını aldatıp aldatmayacağı sorusunu sorarken basit bir tektipleme ile karakterlerini çözemeyeceğimizi gösteriyor. Aptal baba-akıllı kız arasında inanılmaz bir sevgi bağı kuruyor ya da. Yıllar geçse de yaşlanmayan/büyümeyen karakterleri her seferinde bir başlangıcı-garip ve alakasız bir gelişmesi (olaylar silsilesi) ve derli toplu bir sonu ile The Simpsons ciddi bir senaryo başarısı aynı zamanda.

The Simpsons'ın 20 sezonundan 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,18,19,20 sezonlarının tamamını en az ikişer kez izlemiş birisi olarak şunu rahatça sözleyebilirinm ki ilk sezonu vasat, ikinci sezonu vasatın üzerinde olmasına rağmen 3. sezondan itibaren her açıdan kalitesi inanılmaz bir seviyeye gelmiş ve bana göre 9. sezonda tavan yapmıştır. 3-12. sezonlar arası boş ya da vasat diyebileceğim tek bir bölüm bile yoktur. İnanılmaz bölümlere sahip 9. sezonu hayatım boyunca en fazla izlediğim görsel üründür ki her bölümü 10'dan fazla izlemişimdir rahat. DVD'lerinin mevcut olmamaması nedeniyle 12 ile 18. sezonlar arasını izleyememiş olmakla birlikte, tv'de yakaladığım kadarıyla izlediğim ara sezonlar tatsızdır, 18. sezon gelmiş geçmiş en kötü sezonlarından birisidir, nispeten başarılı olan 19. sezon'dan sonra gelen 20. sezon da 18. sezona benzer şekilde vasattır, bu sene başlayan 21. sezonun izlediğim ilk 3 bölümü ise The Simpsons tarihindeki bana göre en kötü bölümlerindendir, hemen her gün en az bir bölümünü sürekli izlediğim; on yıl daha devam etse dediğim çizgi dizidir The Simpsons.

Çocukluğumdan beri severek izlediğim bu diziyi yeninden baştan sona izleme heyecanındayım. Şu an elimde 24. ve 23. sezonları mevcut yavaş yavaş vaktim oldukça indirip izliyorum sırasıyla. Her bölümün ayrı bir tadı var. Adamlar yapmış. Ne Family Guy ne South Park bu animasyon diziyi geçer arkadaş. Yalnız bir konuda kararsız kaldım. Ben, 24. yani son bölümden başladım izlemeye, 23, 22, 21 şeklinde gitmeyi planlıyorum ama acaba ilk sezondan mı izlemeye başlasaydım diye de düşünmeden edemiyorum. Ama geçen hafta 25. sezon fox'ta gösterilmeye başladı. Ondan da geri kalmak istemiyorum. Ne yapsam bilemedim, yine de şu an sezon 24 bölüm 5'teyim. Herkese de şiddetle öneririm.. ;)


25. Heroes

Bu dizi yüzünden bunalıma girdim diyebilirim. Sen soktun sen çıkart Tanrım! Her gece yatarken ağlıyorum, benim süper gücüm ne Allah'ım; herkesin süper gücü var benim niye yok diye gözyaşlarımı yastığıma akıtıyorum. Öyle bunalıma soktu beni yani,varın gerisini siz düşünün..

Heroes, 25 Eylül 2006 tarihinde Amerikan NBC kanalında yayınlanmaya başlamış olan televizyon dizisidir. Dizinin ilk bölümü 14,3 milyon seyirci çekmiş ve NBC kanalında son beş yılın en fazla reyting alan dizisi olmuştur.

Dizi "sıradan insanlar" gibi olduğunu düşünürken, bir gün inanılmaz yeteneklerle uyanan insanların hikayesini anlatıyor. Japon bir bilgisayar yazılımcısı, zamanı ve mekanı yönlendirebildiğini keşfeder. New York'lu bir ressam, geleceği resmedebilmektedir. Liseli bir ponpon kız, hiçbir şekilde yara almadığını, bir anne, güçlü bir ikinci kişiliğe sahip olduğunu, bir polis memuru, başka insanların düşüncelerini okuyabildiğini keşfeder,başkan adayı bir kişi uçma yeteneğini keşfeder ve daha bir sürü süper güçlü olan insanlar.

Tüm bu insanların "insanlığı kurtarmak" adına yapmaları gereken görevleri vardır. Bu zor bir görevdir.


24. The Pacific

Savaşın ne kadar gereksiz ve insanlığa ne kadar zarar verdiğini anlatan kazansanız bile neler kaybettiğinizi gösteren dizi. Her bölümün başında gerçek operasyon görüntüleri ve ön sunum ile o günleri anlatmış bir kaç askerin yorumu ise diziye ayrı bir hava katmış, bence izlenmeye değer. En azından 2. Dünya Savaşı'nın arka sokağı gibi kalmış olan pasifik okyanusunda da savaşın ne kadar çetin geçtiğini anlatıyor..


23. Chuno

İlk başlarda hiç istemediğim, hatta annemle kardeşim ilk bölümün izleyeceği zaman (Uykum vardı) izlemeyip gidip yatmıştım. Ertesi gün kardeşim o kadar methettiki, iyi izleyim dedim. Daha ilk anda ilgimi çekti ve bırakamadım. O zaman altyazıları yeni çevriliyordu, sabırsızlıkla altyazının çıkmasını bekliyordum. Devamlı altyazı sayfasını yeniliyordum. Öğlen eve geldiğim zaman ilk altyazı sitesine girmeye başlamıştım. Çok sürükleyici ve güzeldi. Her bölümünü soluk soluğa heyecanla izleyeceğiniz ve pişman olmayacağınız bir dizi.

Konusu: Joseon Hanedanlığı döneminde (saray dizisi değil) Chuno (Chuno Ggun "olarak bilinir) köle avcılarının dünyasını anlatan bir drama.Köleler (Nobi olarak bilinir) köleliğin sisteminde doğmuş suçlu ve cezalandırılması gereken kişilerdir. Bir gün bir köle avcısı (Jang Hyuk) yanlışlıkla suçlandıktan sonra kölelerin arasına düşen bir nobinin yani kaçak bir kölenin(veliaht prens olduğu ve bir komploya kurban gittiği söyleniyor) (Oh Ji-ho) izini bulmak için görevlendirilir. Chuno kaçak köleyi ararken hizmetçi olan sevdiği kadın (Lee Da-hae) ıda bulmaya çalışır. Dizi bir aşk üçgeni içerisinde geçiyor.

Bu dizideki karakterleri neredeyse tek tek tanıtmak lâzım, her karakter özenle seçilmiş. Yeri gelecek ağlayacak göz yaşlarınıza engel olamayacaksınız. Yeri gelecek güleceksiniz, yeri gelecek hepsini haklı bulacaksınız. Herkesin kendine göre sebepleri var, peki suçlu kim?

Hepsinin isteği aynı, özgürlük. Özgürlük için savaşan insanlar, onların çok bir istekleri yok, sadece insan gibi yaşamak istiyorlar. Dizinin müzik seçimi ise mükemmel, dinlerken izlerken sizi sizden alacak.


22. Boys Over Flowers

Eğer bu diziyi izlemediyseniz, çok büyük bir eksiğe sahipsiniz demektir. Ve kesinlikle Güney Kore'nin en güzel dizilerini izledim demeyin..! İlkleriniz arasında olmalı bu dizi..!

Neden mi ; Öyle kendini beğenmiş bir adamın nasıl bu kadar sevdiğine inanamayacaksınız. Zengin olan insanların bile, geçmişlerinde yaralar olduğunu farkedeceksiniz. 'En büyük aşklar nefretle başlar' sözünün gerçeği yansıttığını anlayacaksınız. Böyle bir diziyi daha sonraya attığınızda pişman olacaksınız. F4'ü tanıma vaktinizin gelip geçmesine iyi ki izin vermediğinizi anlayacaksınız. Bu dizide hem ağlayıp hem güleceksiniz. OST'larını agzınızdan ve kulagınızdan uzaklaştıramayacaksınız.

Siz F4 ile tanıştınız mı? Peki ya ShinHwa Koleji'nin adını duydunuz mu? F4'e yanlış yaptıgınızda 'kırmızı kart' ile cezalandırılıp, okuldan attırılana kadar sizinle uğraşıldığını ve tüm okulun size karşı hale geldiğini bilmiyor musunuz..?

İzleyici Yorumu: Hayatımda hiç bir dizi de bu kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum. Tam 8 defa baştan izledim, 100 kere de izlesem bıkmam ve ilk izliyormuş gibi heyecanlanırım her defasında. Ben bu diziye aşığım aslında. Her saniyesine, her sahnesine. OST'larıyla, oyuncularıyla ve senaryosuyla O'nun kadar mükemmel başka bir dizi daha olduğunu bilmiyorum ve olacağınada inanmıyorum. Bu dizi benim 'miladım'. Bana kendini beğenmiş Gu Jun Pyo'yu ve mükemmel F4'ü getirdi. Bu yüzden O'na çok minnettarım. Hem ağladım, hem güldüm. Dizinin sonlarına doğru bitmesin diye ağladım, bittikten sonrada bitti diye. Hala etkisinden kurtulamadım. OST'larını hala dinlerim ve böyle mükemmel OST'lar yok hala dizilerde. Finali çoğu insan gibi beni de tatmin etmemiş olsa da diziyi kötüleyecek bi final değildi. Sadece birazcık aceleye gelmişti. Yeri çok başka, en başka, en derinlerde.


21. Tree With Deep Roots

Dikkat: Diziyi seyretmeye karar verenler dizinin ardından aynı kalitede başka yapımlar arayıp hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz.

Bu zamana kadar seyrettiğiniz dizileri ardında bırakacak ilk 3 sıralamasına girebilecek hiç tarihi dizi seyretmedim görüntü olarak da pek hoş gelmiyor diye düşünenler açılışı böyle kaliteli bir dizi ile yapsınlar dram 'mış' diye düşünenler düşünmeyin, açın ilk bölümü devamı gelecek ön yargıları kırılacak eminim :))

Tarihi dizi diye gözünüz korkmasın, 50 bölüm üstü değil 24 bölüm her bölümü müthiş kaliteli oyuncu ve senaryoyla hayran bırakacak nitelikte.. ;)


20. Düşlerimin Prensi

Evet! Çoğumuzun ilk göz ağrısı olan, adını duyduğumuzda, resmini gördüğümüzde yüzümüzde gülümseme oluşturan, Kore'den esen o romantik komedi rüzgârıyla buralara kadar getiren 'Düşlerimin Prensi' dizisinden bahsediyorum.

İlk göz ağrımı tanıtmak benim için onur verici ve duygulandıran bir duygu. Umarım dizimizi hakkıyla tanıtabilirim. Arkadaşımla beraber kanallarda zap yaparken değişik yüzler ilgimizi çekmiş ve TRT 1 de durmuştuk.

İzlediklerimizden bir şey anlamıyorduk. Hatta kişilerin kim olduğunu bile şaşırıyorduk.

Ama ağzımız kulaklarımızda merakla izlemiştik. O an ki duygularımı gerçekten anlatamam. Geceleri, gündüzleri hep aklımda Düşlerimin Prensi vardı. Yüzümde büyük bir sırıtışla evdekilere Düşlerimin Prensini anlatıp durmuştum.

İnternetimiz yoktu o zaman. Tanıdık birine gidip hemen dizimizi yazdığımı hatırlarım. TRT'nin tanıtımda 'Kore’den romantik komedi rüzgârı…' yazısını gördüğümde eriyip gitmiştim o an. Ve işte, bu zamana kadar gelebilmiş olmama sebep olan bir adımdı.

Belki bu diziyi izleme anımız, hep birbirimize yakın hikayelerdir. İzlemeyen var mıdır hiç bilmiyorum ama bu diziyi izlemelisiniz çünkü... Tarihi bir dizi izlerken eğlenmek, sıkılmadan vakit geçirmek istiyorsanız, yakışıklı prenslere hayransanız, efsane bir dizi arıyorsanız Düşlerimin Prensi tam size göre! Bu diziyi izlemeyen birine, hiç bir zaman çekik sever demem-diyemem!

Çok mu ağır oldu bilmiyorum ama benim bakış açım böyle.. :))


19. The Big Bang Theory

Bu diziyi anlatmama gerek var mı sizce? Ben olduğunuz hiç sanmıyorum! Dünya çapındaki dizi listemizde ilk 20'deki yerini fazlasıyla hakkeden, muhteşem bir komedi dizisi. Stf usul gereği konusu yazacağım fakat her şeyi boşverin ve boş zamanlarınızı muhakkak bu müthiş komedi ile değerlendirin..! ;)

Dizinin Konusu: En büyük zevkleri kuantum fiziğine kafa yormak olan üstün zekalı iki arkadaş, güzel bir kızla karşılaşınca ne yaparlar? The Big Bang Theory, işte o karşılaşma anında gerçekleşen büyük patlama ve sonrasını anlatan bir komedi dizisi.

Leonard ve Sheldon adlarındaki iki arkadaşın oturdukları apartmanda yan dairelerine yeni bir komşu taşınır. Adı Penny olan bu komşu güzeller güzeli bir sarışındır. Üstelik maceralı bir ilişkiden daha yeni sapasağlam ayakta çıkmıştır. Penny, zekaları gereğinden fazla ilerlemiş, ancak kızlar konusunda oldukça geri kalmış bu yeni iki komşusuna hayat hakkında öğretebileceği bir şeyleri olduğunu düşünmektedir. Yaşanacak olanlar da zaman içinde onun ne kadar haklı olduğunu gösterecektir.


18. The Mentalist

Dizinin konusu aslında oldukça bilindik; bir polis ekibi gizemli cinayetleri çözmeye çalışıyor. Tam olarak polis de denemez, FBI gibi bir şey ama daha yerel. :) Dizinin en önemli özelliği Simon Baker’ın canlandırdığı Patrick Jane karakteri. Patrick Jane’in doğaüstü güçleri olduğunu düşünüyor dizideki herkes, Türkçedeki deyimle medyum olduğunu. En iyi cevabı yine Jane veriyor; Medyum diye bir şey yoktur.

Patrick Jane’in yeteneği kesinlikle çok özel. Anlık detayları yakalayabiliyor, noktalar arasındaki bağlantıları çok iyi kurabiliyor, insanları çok kolay etkileyebiliyor ve gerektiğinde insanlarla akıl oyunları da oynayabiliyor. Her zaman ukala ama sevimli Patrick Jane. “Buradaki herkesten daha çok şey biliyorum” tavrı var ama bu konuda sizi sadece bir kere uyarıyor ve gerçeği görmemizi bekliyor.

Bölümler boyunca Patrick Jane’in farklı yönlerini izleme şansı buluyoruz. Çoğunlukla mutlu, ama toplumdan uzak, yalnız çalışmayı seven, kimseye güvenmeyen, her durumda espri yapabilen Jane, konu Red John olduğunda çok farklı bir karaktere dönüşüyor. Sınırları zorlamaktan çekinmiyor, yüzündeki ciddiyet, şok ve hüzün hepimizin dikkatini çekmiştik muhakkak. Böyle durumlarda mantıklı düşünceden uzaklaşabiliyor, soğukkanlılığını kaybediyor.

İzleyici Patrick Jane’e bağlanıyor ve onun tavırlarına hayranlık duyuyor, en azından ben duyuyorum. Şu anda izleyici için her açıdan çok iyi bir insan imajı çizilse de, biliyoruz ki Patrick Jane her şeyi zor yoldan öğrenmiş. Şimdi hiç inanmadığı medyumluk işini zamanında televizyonda yapmış ve bundan çok iyi de para kazanmış. Ancak sevdiği her şeyi kaybetmesine neden olan medyumluk konusu olunca Jane, aslında medyum diye bir şey olmadığını kanıtlamak için her şeyi yapıyor. Dizi de birçok defalar bahsi geçtiği üzere, aslında Jane olanlardan kendisini sorumlu tutuyor ve kendisini hayattan kopuk bir hayatla cezalandırıyor. 


17. Death Note

Japonya'daki anime çılgınlığını biliyorsunuzdur az çok. Çizim yapan bir arkadaşımla geçende anime hakkında konuştuk. Bana büyükler için çizgi diziler yapıldığını ve mükemmel olduklarını söylemişti. Tavsiyesi üzerine Death Note'a başladım.

37 bölümlük, her bölümü 20- 25 dakika olan süper bir dizi. Dizi diyorum çünkü bitirdikten sonra anladım ki bizim ekranlarda gösterilen çoğu yerli yabancı dizi "Death Note" yanında halt etmiş.

Sonradan araştırdım ki Death Note şu an dünyada gelmiş geçmiş en iyi çizgi dizi olarak kabul edilmekte. Hatta şu an google'da arama yaptığınızda bir sürü fan sitesi bulmaktasınız. Bu dizi o kadar çok beğenilmiş ki Japonya'da filmi bile çekilmiş.

Konusu özet olarak şu: Yagami Ligth adlı genç dünyadaki suçlar konusunda polisin yeterli olmadığını, suçluların aramızda her daim olduğunu ve dünyaya sağlam bir adalet sisteminin gelmesi gerektiğini düşünür.

Ona göre dünya artık çürük bir yerdir. Onu izleyen Ölüm Tanrısı "Ryuk", bilerek onun önüne Death Note'unu(ölüm defterini ) düşürür. Death Note'ta insanların nasıl öleceği ile ilgili kurallar vardır. Yagami Light haberleri izlerken, haberlerde gösterilen suçlu üzerine death Note'u kullanmaya karar verir ve defterin doğru olduğunu görür. Kendi adalet sistemini kurmaya karar verir. Kendisi defterle kibirli bir insan olur ve kendisini KIRA diye bir tanrı olarak tanımlar. FBI çok geç olmadan peşine düşer ve olaylar başlar.

Çok fazla yazamıyorum çünkü konular birbirine aşırı bağlantılı. Polisiye sevenlere şiddetle tavsiye ederim. Dizi resmen bir akıl oyunu ürünü..


16. The 24

Bu diziyi televizyonda şans eseri denk gelerek 1 bölümünün yarısı kadarını ilgimi çekerek izleme fırsatı buldum. Sonra internette araştırarak çok güzel yorumlar gördüm. Hiç dizi alışkanlığım yoktu ve House'a bile daha başlamamıştım :))

Yaklaşık 2 sene sonra bir dükkanda 8 sezonluk seti görerek boş zamanımda olduğundan aldım ve birinci sezondan başladım ;) Çok şanslıyımki ilk 4 saat ihtiyaç molası vermedim..

İstesemde veremezdim. Dizinin gerçek zamanlı olduğunu vurgulaması bile dizinin konusundan daha çok heyecan katmakta, sanki ara verdiğimde o süre içerisindeki yaşanacakları kaçırma psikolojisine eğildim :))

'Ayrıca dizideki başrol Kiefer Sutherland gibi karizma bir sese sahip ünlü bir aktörse onun bütün gününü kendinmiş gibi yaşamak çok eğlenceli ve yaşadığı dünyayla birlikte aksiyon dolu zamanlar geçirmek insanı oturduğu koltuğa yapıştırmaya yetiyor' derken ikinci sezona geçmişim bile.. :))

Yine Jack ile dünyayı kurtaracağıma hevesli başlamam gerekiyordu fakat, bir sezon izlediğim birinci sezon gibi ne kadar iyi olabilirdi ki be diye sıyırmadan önce 2'nci sezonun ilk saatinde işler çığırından çıktı ve bu sezonda alıp beni son sezonun finaline kadar muhteşem bir şekilde gerilimli, heyecanlı, aksiyonlu çok az komik ama mümkün olduğunca eğlenceli, duygusal ve bağımlı bir şekilde sürükledi...

Konu itibariyle ciddi bir kitleye sahip olabilicek bir yapıda hazırlanması ve dizi senaristlerinin olayları muhteşem bir şekilde kurgulaması ve profesyonel oyunculuğun son noktası demek bile yetmese de, izleyici kitlesine farklı gelebilecek bir başyapıttır.

Açıkçası bu diziyi izledikten sonra aksiyon filmlerinden keyif almamam dizinin dezavantajlarından birtanesi.. ;) İzleyecek olanlara tavsiyem İMDB'ye kayıt olup diziye oy verin devamı gelecektir. Kiefer çok yaşlanmış olsa bile oylarınız sayesinde entel dantel diziler yerine böyle dizilerin yüksek oy alması iyi dizilerin yapılmasına da katkıda bulunacaktır..


15. 49 Days

Böyle MÜKEMMEL bir dizinden mahrum kalmanızı istemem..

Okulum sebebiyle geç izlemek zorunda kaldığım ama bitirdiğim de ise arkasından ağlayıp, yas tuttuğum, 'Şimdi yerini hangi dizi doldurur?' diye düşünüp durduğum harika bir yapıt.

Efendim şimdi dizimizin konusu Ji Hyun adlı kızımız bir karışıklık sebebiyle ölüyor ve bu yüzden Ruh Bekçi'miz tarafından ona 49 gün veriliyor ve deniliyor ki. '49 gün içinde seni yürekten seven 3 kişiden yüzde yüz saf gözyaşı damlası toplamalısın. Ama bu 3 kişiyle kan bağın bulunmamalı. Bu iş için başka birisinin bedenini kullanmalısın ve yakınlarına kimliğini açık edemezsin. Yoksa süren sona erer.'

-Düşünsenize 3 damla yüzde yüz gözyaşı damlası toplamak zorundasınız? Çok kolay geliyor değil mi? Etrafınıda her şeyin olduğu gibi göründüğünü mü düşünüyorsunuz? Ya da herkes tarafından çok sevildiğinizi ? Ji Hyun'da böyle düşünüyordu ama..

Hala başlamadınız mı izlemeye? Durmayın hemen başlayın..! :))


14. Once Upon A Time

Şimdi 28 yaşında olan Emma Swan kendisine nasıl bakacağını biliyor çünkü bebekken terk edildiğinden beri o bunu zaten yapıyor ama onunda yıllar önce terk ettiği oğlu onu tekrar buluyor ve işte her şey burada değişmeye başlıyor. Henry şimdi 10 yaşında ve Emma’nın yardımına muhtaç. Çünkü Henry aslında Emma’nın alternatif bir dünyadan geldiğine ve Pamuk Prenses ve yakışıklı Prens’in kızı olduğunu inanıyor. Sahip olduğu masallar kitabına göre, onu Korkunç Cadı’nın lanetinden korumak için başka bir diyara göndermeleri gerekiyordu bu sayede cadı masallar ülkesinde kapana kısılmış, zamanda donmuş olacaktı ama tabi ki Emma bu hikâyenin bir kelimesine bile inanmamaktadır.

Emma bu küçük çocuğu alıp yaşadığı yer olan Storybrooke’a götürür fakat Henry’nin durumuna endişelendiğini için bir süre orda kalmaya karar verir. Orda geçirdiği zamanda Storybrooke’ta çok daha değişik şeyler döndüğünden şüphelenecektir. Orası sihrin unutulduğu ama gücünün de çok yakında hissedildiği, tüm masal karakterlerinin yaşadığı ama bir zamanlar kim olduklarını hatırlamadıkları bir yerdir. Tüm dünyaların geleceğe dair verecekleri bu epik savaşta Emma’nın kaderini kabullenmesi ve çalgınlar gibi savaşması gerekmektedir.


13. Merlin

Merlin, 20 Eylül 2008′de başlamış olan fantastik-drama türünde bir İngiliz televizyon dizisi. Dizi Kral Arthur efsanelerine ve gizemli büyücü Merlin’in Arthur bir prens iken başlamış olan ilişkilerine dayanır ancak efsanenin geleneksel versiyonlarından belirgin bir biçimde farklılık gösterir. İngiliz televizyon kanalı BBC One için Shine Limited adındaki bağımsız bir prodüksiyon şirketi tarafından çekilmiştir. Dizinin 2. sezonu 19 Eylül 2009′da başlamış, 19 Aralık 2009′da bitmiştir. 3. sezon yayını 9 Ocak 2011 de başladı. 4. sezon ise Türkiye’de 19 Şubat 2012 tarihinde başladı. Dizi Türkiye’de CNBC-e kanalında yayınlanmaktadır. Dizi 24 Aralık 2012′de sona ermiştir.

İngiliz yapımı bir dizi olan Merlin’de sihrin ve doğaüstü yaratıkların diyarı Camelot’ta ilerde önemli bir büyücü olacak Merlin’in gençlik yıllarını konu almaktadır. Kral Uther tarafından yönetilen Camelot Krallığı’nda büyücülerin sihir yapmalarının yasaklandığı bir dönemde, doğaüstü yeteneklere sahip Merlin adında genç bir adamın yolu ileride tahta geçecek Prens Arthur’la kesişir. İki genç adamın rekabetle başlayan tanışıklıkları kısa sürede dostluğa dönüşür. Dizide belirtildiği kadarıyla hem Camelot, hem de diğer krallıkların kaderinde büyük rol oynayacaklardır. Neden bitirildiği henüz açıklanmamıştır.

Merlin dizisinde Katie McGrath, Bradley James, Colin Morgan ve Angel Coulby gibi genç oyunculardan oluşan bir kadroya sahip. Merlin’de baş karakterlere eşlik eden iki önemli figürse tecrübeli ve yetkin oyuncular tarafından canlandırılıyor. Buffy the Vampire Slayer’da Avcı gözetmeni Giles rolünü oynamış Anthony Head Kral Uther’i canlandırırken, Merlin’e yol gösteren Büyük Ejderha’yı Oscar adayı aktör John Hurt seslendiriyor.


12. Legend of the Seeker

Terry Goodkind'in, The Sword of Truth adlı kitap serisinden uyarlanan yeni bir fantastik dizi. İki saatlik promosu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Dizi benim çok hoşuma gitti. Tabii arada bir kaç mantık hatası yok değil ama yine de efektler falan göze hoş geliyor ve oyuncular da fena değiller.

Konusundan biraz bahsedersek; Bir kahin ölüm döşeğinde, gelmiş geçmiş en kötücül insan olan Darken Rahl'ı öldürecek olan, gerçek bir Arayıcının doğacağı kehanetinde bulunur. Darken Rahl, adamlarını gönderip yeni doğan tüm çocukları öldürtse de gerçek Arayıcı olan çocuk, bir büyücü tarafından sınırın diğer tarafına kaçırılır. Arayıcı, aslında kim olduğunu bilmemektedir. 23 yıl sonra bir Confessor, büyücüye gelerek Arayıcı'yı bulmasında yardım etmesini ister... Sonrasında ise olaylar gelişir.

Bende biraz Harry Potter, biraz Yüzüklerin Efendisi, biraz ondan biraz bundan tadı bıraktı... 


11. House M.D

6 Sezondur bizi eğlendiren, bilgilendiren, heyecanlandıran zeki ve itici doktorumuzun hikayesi hala devam ediyor. Bu kadar çok bilgi edindiğimiz bir başka dizi bulmak zor. Kesinlikle zamanınız oldukça izlemenizi tavsiye ederim..

Gregory House New Jersey Princeton Plainsboro Hastanesinin tıbbi tanı bölümü başkanı bir doktordur. Kendini aşırı beğenmesi, insanları önemsememesi ve boşvermişlik gibi özelliklerine rağmen müthiş bir doktordur. Uzmanlık alanı bulaşıcı hastalıklardır (intaniye). Hiçkimsenin tanı koyamadığı hastalara tanı koyarak onların hayatlarını kurtarmaktadır ancak ekibindekilerin psikolojilerini de sürekli olarak bozmaktadır.

Hastanenin yöneticisi Lisa Cuddy onu sürekli gözlem altında tutmaya çalışmaktadır ve ondan asla vazgeçmemektedir çünkü en zor durumlarda hastaları kurtaran hep odur ama Dr. House yüzünden hastane sık sık dava edilmektedir.


10. Sherlock

Sherlock’u hiç böyle görmediniz! Sör Conan Doyle’un kahramanını günümüze taşıyan Sherlock'ta ünlü dedektif, modern teknolojiden yararlanan biri olarak karşımızda.

Sherlock Holmes günümüzde yaşasaydı, cinayet dosyalarını nasıl çözerdi? Üç bölümden oluşan film serisi Sherlock, ünlü dedektifi günümüze taşıyarak bu soruya cevap veriyor. Polise danışmanlık yapan bir kiralık dedektif olan Sherlock Holmes, izleyeceğimiz ilk bölümde John Watson ile tanışıp, tıpkı orijinal hikayedeki gibi Baker Sokağı'nda bir daire tutuyor. Birlikte ilk davaları zehirli bir hapla intihar etmiş gibi görünen üç kişinin cinayetinden kimin sorumlu olduğunu bulmaktır.

Eleştirmenlerce beğenilen modern Sherlock Holmes'ta The Other Boleyn Girl ve Atonement'taki rolleriyle tanınan Benedict Cumberbatch'i izliyoruz. Ortağı Watson'ı canlandıran Martin Freeman'i ise Love Actually ve The Hitchhiker's Guide to the Galaxy'deki başrollerinden hatırlayabilirsiniz.

BBC mini dizisi Sherlock ikinci sezonuyla izleyicilerin karşısında. Sherlock ile Watson rolünde Benedict Cumberbatch ile Martin Freeman yine hoş bir denge tutturmuş. İkinci sezonda yine Sherlock Holmes’un kısa hikaye ve romanlarından uyarlanmış üç bölüm var. Birincisi, A Scandal in Bohemia’dan yola çıkan A Scandal in Belgravia; ikincisi üstadın belki de en meşhur macerası olan The Hound of Baskerville; üçüncüsü de izleyenleri çok etkileyen The Reichenbach Fall. Eleştirmenlerce beğenilen modern Sherlock Holmes'ta The Other Boleyn Girl ve Atonement'taki rolleriyle tanınan Benedict Cumberbatch'i izliyoruz. Ortağı Watson'ı canlandıran Martin Freeman'ı ise Love Actually ve The Hitchhiker's Guide to the Galaxy'deki başrollerinden hatırlayabilirsiniz. Cumberbatch ile Freeman’ın adlarının yanında şimdi, sırasıyla Tinker Tailor Soldier Spy ve The Hobbit yazıyor. İlkini, Smiley’nin sağ kolu Peter Guillam, ikincisini de Bilbo Baggins olarak izleyeceğiz. Bu arada, ilk kez birinci sezonun The Great Game’inde izlediğimiz kötünün kötüsü Moriarty’de aktör Andrew Scott’a da (Saving Private Ryan) dikkatinizi çekeriz.


9. The Walking Dead

Green Mile ve Shawshank Redemption gibi efsane yapımlardan tanıdığımız Frank Darabont’un Robert Kirkman’ın aynı isimli çizgi romanından uyarlayarak yarattığı The Walking Dead, 2010’un Ekim ayında başladı ve 2011’de de şu ana kadar beş bölümü yayınlandı. Özet geçmek gerekirse dizide zombi felaketinden kurtulmayı başaran bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini izliyoruz. The Walking Dead karakter gelişimine ve gerilime özen göstermesinden dolayı basit zombi filmlerinden ayrılıyor ve hatta klişe zombi anlarını bile farklı göstermeyi başarabiliyor.

Böyle çok karakterli dizilerin en büyük numaralarından biri izleyenin onca karakterden birinin yerine kendini koyma refleksidir. The Walking Dead şu ana kadar bende ve tahmin ediyorum ki daha birçok kişide bunu başaramadı ve izleyiciyi sadece bir “izleyici” olarak konumladı. Bu avantaj mıdır, değil midir ileride daha iyi anlaşılacaktır.

Bu arada bunu seven 28 Days Later’ı da sevdi.


8. How I Met Your Mother

Yaz gecelerini gülerek geçirmek isteyenlere tavsiyem ise kesinlikle 'How I Met Your Mother'. Her bölümünde izleyicileri kahkahaya boğan dizi sadece 20-22 dakika sürüyor. Süresi de kısa olduğundan tam yaza uygun bir dizi olduğunu düşünüyorum. Bu diziyi izledikten sonra diğer komedi dizlerinde gülmemeye başladım desem yalan olmaz. İlk 10'daki yerini kesinlikle hakediyor.

Dizi özetle, 2030 yılında Ted Mosby'nin eşi ile nasıl tanıştığını çocuklarına anlatmasını konu alır. Bob Saget'in seslendirmesiyle asıl karakteri Ted "Size annenizle nasıl tanıştığımı anlatacağım." der ve dizi 2005 yılına döner. Bays ve Thomas dizideki arkadaşlığı kendi arkadaşlıklarından yola çıkarak yazmışlardır. Buna göre Ted karakterinde daha çok Bays öne çıkarken Marshall ve Lily karakterleri ise Thomas ve eşinden esinlenilmiştir.


7. The OZ

Oswald Hapishanesi'ne hoş geldiniz...

Ama Oz adıyla da bilinen bu özel hapishaneye adım attığınzda, 'hoş bulduk' demek de biraz zorlanacaksınız; çünkü Oz'da sınır tanımayan, sert olaylara tanıklık edecek ve mahkûmlarla gardiyanların nasıl bir psikolojiye sahip olduklarını çok daha iyi anlayacaksınız...

Suçluları ıslah edebileceğini düşünen bir idealist olan Tim McManus (Kinney) tarafından yönetilen bu cezaevinin tüm sakinleri, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilimek için mücadele veriyor; çete üyeleri, eşcinseller, Latinler, Müslümanlar...

Kimi uyuşturucu ticareti ya da diğer gruplar üzerinde güç kazanabilmek için savaşıyor. Kimi paranın peşinde; casino oyunları oynayarak ya da başka türlü dümenlerle paraya kavuşmaya çalışıyor. Bazı mahkûmlar ise sadece tahliye olabilecekleri günü görebilmek için hayatta kalmaya çalışıyor, hatta sadece yarını görebilmek için...


6. Fringe

Abrams isminin varlığı nedeniyle izlemeye başladığım doğrudur bu diziyi.İster istemez de hemen herkes gibi Lost ile ilişkilendirmeden duramıyor insan.Bu ilişkilendirme iki türlü oluyor, dizinin sonunu Lost'un başlangıcına mı bağlayacaklar ya da Lost'u anlattık size ve gördünüz; dünyada bazı aşmış bilimsel çalışmalar yapılıyor ve bunların çoğunun sonucu da alınmış ama dünya bundan bihaber olarak yaşıyor şeklinde.

Her ikisi de lost'u anlamaya biraz daha yardımcı oluyor, tabi ilişkilendirmeden izlemek başka sonuçlara götürebilir insanları. Diziye gelirsek, lost karakterleri ile bazı karakterleri de zorlama da olsa kişilik bakımından benzeştirmemek elde değil lakin bu işe şimdi girmeyeceğim.

Her geçen gün güzelleşen manyaklaşan ve "bütün dizilerden daha güzel bir hal almaya" başlayan fringe için söylenecek hiçbir lafım kalmadı izleyin! izleyin! diye bağırmaktan başka. Lost'un ve Dexter'ın yokluğunda ilk sezonunu bir çırpıda bitirdiğim, bölümler arası bağlantılar ile insanı düşünürken düşündüren "oha bu böyleydi bak şimdi böyleymiş o halde şu şöyle midir acep" leten, yeni sezonu hevesle beklenen dizi..


5. Lost

'Lost' dizisini heralde izlemeyen kalmadı bu yüzden pek bahsetmek istemiyorum ama izlemediyseniz eğer kesin izleyin. 5. sezonunda olan diziyi ilk bölümden itibaren sabırla izlemek gerekli.

Lost Sydney, Avustralya’dan Los Angeles’ a uçan ticari bir uçağın Güney Pasifik civarında düşmesiyle esrarengiz tropikal bir adada kazadan sağ kalan kimselerinin yaşamlarını anlatan Amerikan yapımı olan bir dizidir. Her bölüm tipik olarak, bir karakterin flashbacklerle geçmişiyle birlikte anlatılmaktadır. Dizinin yaratıcıları Damon Lindelof, J. J. Abrams ve Jeffrey Lieber’dır. Bölümler Oahu, Hawaii’de çekilmektedir. İlk bölüm olan Pilot bölümü 22 Eylül 2004′de yayına girmiştir. ABC Studios, Bad Robot Productions ve Grass Skirt Productions tarfından yapılan dizi Amerikan ABD’de ABC televizyonuda yayınlanıyor. Lost’un müziklerini Michael Giacchino besteledi. Büyük oyuncu kadrosu ve çekimlerin Hawaii’de yapılmasının maliyeti ile Lost en pahalı televizyon yapımlarından biridir.

ABC’de yayınlandığı ilk yılda bölüm başına 16 milyon izleyici ortalamasına ulaştı. 2005′te En İyi Drama Dizisi dalında Emmy, 2006′da En İyi Televizyon Draması dalında Altın Küre ve 2006′da En İyi Oyuncu Kadrosu dalında SAG Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödülün sahibi oldu.


4. Dexter

İlk bölümden hastası olduğum süper dizi. Scrubs'ın jd'si seri katil olsa nasıl olurdu sorusunun cevabını veriyor sanırım bu dizi.Klasik seri katil psikolojisinden tüm belirtileri gösteren bir adamın hikayesi; evlat edinilmiş sorunlu çocuk,kadınlarla ilişki kuramamak,aşırı düzenlilik vs..

İnsan psikolojisini ciddi anlamda zorlayan bir dizidir kendileri.Nitekim benimkini de bozmuştur.Ne iyi ne kötü diye kafa karıştırmaktadır.Suçluyu öldürmek suç mudur? Nedir? gibi garip sorular sordukmaktadır.Psiko bir dizidir.Sanırım 6. sezonunda şuan kii 10. sezona kadar yolu açıktır ama yayında olması tartışma yaratır mı bilinmez tabi.Gene de ilgiyle izliyoruz ve izlemeye de devam edeceğiz.. :))

2 Altın Globe ödülü olan dizi listedeki yerinden daha iyilerini hak ediyor ama üst sıradakiler de epey iddialı tabi..


3. Supernatural

Bana göre fantastik diziler arasında 1 numaradır kendileri. Hali hazırda 9. sezonu çekilmekte olan ve bir önceki listemizde (izlememiş olmamdan kaynaklı) hiçbir şekilde listeye girememiş olmasının acısını şuan 3. sırada girerek çıkartmaktadır..!

Başrollerini Jensen Ackles (Dean) ve Jared Padalecki‘nin paylaştıkları Supernatural, iki kardeşin bütün ülkeyi gezerek kayıp olan babalarını araması üzerinedir. Kayıp babalarını ararken de doğaüstü güçlerle savaşmalarını konu eden bir dizidir.

Sam Winchester hukuk üzerine okuyan bir üniversite öğrencisidir. Abisi Dean‘nin tersine ailesinin geçmişinden kaçmaya çalışmaktadır. İki kardeşin babası çocukluklarından beri annelerini öldüren şeytani güçlerin peşindedir ve iki kardeşi intikam almasına yardım etmeleri için yetiştirmiştir. İki kardeş doğaüstü güçlerle savaşan iki avcı olarak büyütmüştür. Fakat Sam bu hayattan kaçmış, üniversiteye giderek kız arkadaşı Jessica ile mutlu bir gelecek planlamaktadır. Dean, Sam’in tersine babası ile kalıp avlanmasına yardım etmiştir.

Dean bir gece Sam’e kayıp olan babasını bulmasını yardım etmesini istemek için gitmiştir. Bu haftasonu gezisi Sam’in mutlu hayatındaki büyük bir trajediden sonra bir göreve dönüşmüştür.

 Şimdi bu iki kardeş bütün ülkeyi baştan sona gezerek babalarını aramaktadırlar ve birçok kültürdeki efsane olarak görülen yaratıklarla ve şeytanlarla savaşmaktadırlar, örneğin beyaz kadın, wendigo, uçak kazalarına neden olan hayalet gezginler, Bloody Mary, vampirler, iblisler ve daha birçokları…


2. Breaking Bad

Abimin önerisiyle izlemeye başladığım ve izledikçe bağlandığım bir dizi olur kendileri.Tabi tüm bölümleri izledim diyemem ama fırsat buldukça bayağı bir ilerlediğimi ve bu doğrultu da 2. sırayı fazlasıyla hakettiğini söyleyebilirim.. Efsane bir final yapan diziyi muhakkak izlemeniz gerektiğini 'ısrarla' vurgulayabilirim!!! Sıradan bir kimya öğretmeni olan Walter White’ın öleceğini öğrenince uyuşturucu üreticiliğine kadar uzanan özgürleşme deneyimi, çarpıcı bir kara mizaha dönüşüyor.

Doktor, hasta olduğunuzu ve yaşamak için iki seneniz kaldığını söyledi… Ne yapardınız? Dünyayı gezmek, sevdiklerinizle vakit geçirmek, asla cesaret edemediğiniz bir şeyi denemek… Tüm bunlar sizin için bir seçenek olabilir. Ancak Walter White için durum biraz farklı. The X-Files’ın yapımcısı Vince Gillian’ın imzasını taşıyan Breaking Bad, ölümle yüzleşen sıradan bir adamın sıradışı hikayesini anlatıyor. Walter, eşi ve engelli oğlu Jr. ile New Mexico’da tüm hayatını kurallara göre yaşayan kendi halinde bir kimya öğretmeniyken, ölümcül safhada akciğer kanseri olduğunu öğrenir.

Yaşamak için iki senesi kalmıştır. Bu haberle sarsılan White, hayatının denklemini değiştirir. Tüm günlük endişelerden ve toplumun dayattığı sınırlamalardan sıyrılarak yeni bir adama dönüşür… Kimya bilgilerini farklı bir neden için, uyuşturucu üretip satmak için kullanan bir adam. Amacı ölümünden sonra ailesinin geçinebilmesini sağlayacak parayı kazanmaktır. Ancak işler kontrolden çıkar.

Basit bir aile babasının uyuşturucu çetesinin elebaşına dönüşmesinin komik ama aynı zamanda duygu yüklü hikayesini kaçırmayın. Hele Malcolm in the Middle’ın babası Bryan Cranston, Emmy’ye aday gösterilen ve “Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanan Walter rolünde hayatının performansını sunarken. 

Veee EFSANELER!!!


1. Game of Thrones

Son yılların tartışmasız en iyilerinden.Krallar,kraliçeler,prensler,havada uçuşan kılıçlar,iktidar savaşları ve politik kavgalar. Yayınlanan ilk bölümüyle insanı kendine hayran bıraktıran dizi.Eğer dizi ilk sezonu gibi kaliteli devam eder ve o muhteşem atmosferi yansıtabilmeyi sürdürebilirse televizyon tarihinin efsanelerinden olur..

Herhalde çekilmiş en epic atmosferli dizidir. Hd izlenince baya baya şölen yaşatıyor. Bu yüzden uzun aralar vereceğini tahmin etmek güç değil. Diyaloglar da iyi kotarılmış. Anlatılmak istenen dolaylı yoldan, izleyiciyi sıkmadan çarpıcı bir şekilde verilebiliyor.

Yazların yıllarca sürdüğü ve kışların da bir ömür geçmek bilmediği bir dünyada 7 krallığın öyküsünü anlatıyor. Ayrıca Ak gezenler isminde ölü insanların olduğunu ve ejderhaların hüküm sürdüğü bir dünyada geçtiğinide size belirtelim. Dizinin ilk sezonu inanılmaz güzel ve oyuncular çok kaliteli. Örneğin Yüzüklerin Efendisi filminde oynayan Sean Bean başrollerde oynuyor. İlk sezonun son bölümlerine doğru Sibel Kekilli de diziye dahil oluyor. Dizinin ilk sezonu bitti ve yeni sezon Nisan 2012 tarihinde çekilecek.


1. Spartacus Serisi

3 sezondan oluşan bu seride Gladyatörlerin inanılmaz dövüş sahnelerini izliyorsunuz.Bu diziyi 18 yaşı altındaki kişilerin izlemesi sakıncalıdır.Ayrıca aile ile izlenecek bir dizi değildir.İçerisinde çok fazla kan ve erotik sahneler bulunduran bir dizidir. Spartacus; son zamanlarda izlediğim en mütiş dizinin kahramanıdır. Afet bir hatuna sahip asi bir kişiliktir. Mükemmel ancak ne kadar aransa da bulunamayan Soundtrackleri vardır bu dizinin. 300 spartalı filmini sevenlerin mutlaka izlenmesi gereken dizidir.

Arenadaki kavga dövüşlerin güzelliği bir yana bir o kadar da sevişme sahnesi var. Ama anca bu kadar estetik savaşılabilir, anca bu kadar estetik sevişilebilirdi. Dizi her yönden + 18 ama eğer kan görmeye fazla dayanamıyorsanız bu sayı yükselebilirde. Uyarmadı demeyin..

Spartacus Sezonları:
1. Sezon : Spartacus: Blood and Sand
2. Sezon : Spartacus: Gods Of The Arena (Bu aslında eskiyi anlatıyor.İlk bu sezonu izleyebilirsiniz. Spartacus rolünde oynayan başrol oyuncusu öldüğü için böyle bir sezon geldi ve gladyatör okulunun nasıl yükseldiğini anlatıyor.)
3. Sezon : Spartacus: Vengeance

Özetle: Trakyalı bir asker olan Spartacus sürekli baskısı altında kaldıkları Roma Cumhuriyeti ile birlikte Getaelar’a karşı savaşmak için Roma ordusuna katılır. İlk çarpışmadan sonra Spartacus doğuya doğru çekilen Getae ordusunu takip etmek yerine Karadeniz’e gitme emri veren Gaius Claudius Glaber’a karşı gelir ve köyüne gitmeye karar verir. Köyüne yaklaştığında Getaelar’ın orayı mahvettiğini görür ancak karısı kurtulmuştur. Geceyi bir mağarada karısıyla geçiren Spartacus’u sabah Roma ordusu bulur. Glaber, Spartacus’u köle olarak alır ve karısını da Suriyeli bir tüccara satar. Spartacus daha sonra Ludus’a (Batiatus’un gladyatör okulu) girer ve karısını bulmak için savaşmaya başlar.


1. Prison Break

Sınav sürecinde bir türlü izleme fırsatı bulamadığım ve sınav maratonunun bitmesiyle ilk iş her gün düzenli olarak en az 5 bölüm izlediğim muhteşem ötesi dizidir kendileri! 3 günde 2. sezonun sonlarına yaklaştığımı ve her sezonunda 22 bölümden oluştuğunu belirtmek isterim.İzlemeyenler hemen izlemeye başlasınlar! 4 Sezonda biten muhteşem bir macera dizisi.

Her bölümde heyecan artarak devam ediyor. Kesinlikle ve kesinlikle izlenmesi gereken en iyi dizi. Macera sevenlerin zaten 'Prison Break' dizisinin tüm sezonlarını kaçırmadığını düşünüyorum. Eğer daha önce hiç izlemediyseniz sizlere ilk tavsiyem bugün 'Prison Break' dizisini izlemeye başlamanız. 4 sezon süren dizi yaz boyunca size yetecek hatta fazla bile gelecektir. Diziyi izlerken çoğu bölümde heyecan en yükseklere çıkıyor. Bu heyecan fırtınasında tüm sezonları belki 1-2 haftada bile bitirebilirsiniz..

Özetle; Michael Scofield isminde bir mühendisin haksız yere hapishaneye düşen kardeşini kurtarmak için yapmış olduğu çılgın planı anlatan muhteşem bir dizi. Michael Scofield abisini idamdan kurtarabilmek için tüm yasal yollara başvurmuştur ancak hiçbir umudun olmadığını anlaması fazla uzun sürmeyecektir. Tek çarenin kendisinin de aynı hapishaneye düşmesi ve abisini hapishaneden kaçırmak olduğunu düşünen Michael Scofield kararını artık vermiştir ve inanılmaz bir hapishane öyküsü böyle başlamış olur.

En iyiler listesinin tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: 2000li yılların en iyi dizileri, Son yılların en iyi yabancı dizi sıralaması, en güzel yabancı diziler, en iyi yabancı diziler, dünyada en çok izlenen yabancı diziler, son yılların en iyi filmleri, izlenmesi gereken yabancı diziler, son 5 yılın en iyi dizileri, Dünyadaki en iyi diziler listesi, en güzel kore dizileri, son 10 yılın en iyi yabancı dizi sıralaması, En Populer 30 yabancı dizi analizi
Son Zamanların Dünya Çapında En Popüler 30 Yabancı Dizisi (2. Muhteşem Liste)
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

84 yorum:

 1. Listeni beğendim. Birçoğunu izledim. Yalnız listende BONES dizisinede yer vermeliydin. Benim favorilerim arasındadır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim değerli dostum. Yeni listeler de yapmaktayım şu an zaten, serinin 3. bölümünde BONES dizisine de yer vereceğim muhakkak.

   Sil
 2. Hiç mı doctor who izlemedin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harbinden ya bu diziyi izlemeden liste yapmaya kalkışıyorlar bide

   Sil
  2. Duydum ancak izlemedim değerli dostlar. Ama onun da vakti gelecektir, daha yaşayacak çok yılımız var çok şükür.. :)) Görüşlerinize saygı duyuyorum ve diğer listeleri de beklemenizi rica ediyorum.

   Sil
 3. Bones , Arrow , Grimm, Agents of S.H.I.E.L.D, Da Vinci's Demons, Vikings, Elemantary tavsiye edebilirim.

  YanıtlaSil
 4. Vikings, Grimm, Bones, Elemantary, Da Vinci's Demons , Shameless, Agents of S.H.I.E.L.D. tavsiye edebilirim.

  YanıtlaSil
 5. Supernatural benim gönlümde 1 numarada ama 3. sıra da normal bu listeye göre :)
  Fakat kesinlikle "Hannibal" ın da bu listede olması gerektiğini düşünüyorum. izlemediyseniz mutlaka izleyin, şiddetle tavsiye ederim. henüz 2. sezon yayınlanmakta ama olaylar, birbirine bağlanış şekilleri o kadar iyi ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öneriniz üzerine Hannibal dizisini izlemeye başladım ve kısa sürede 2 sezonu da tamamladım. Kesinlikle dediğiniz gibi müthiş bir dizi olmuş, yapanların eline sağlık diyelim. Yeni listemizde mutlaka ilk sıralarda yerini alacaktır, güzel yorumunuz için teşekkür ederim değerli dostum.

   Sil
 6. eline sağlık liste çok güzel olmuş benim de bi favorim var DA VİNCİ DEMONS bence bu listede olması lazım izlemenizi tavsiye ederim...

  YanıtlaSil
 7. yani hadi izlemedin diyelim ama adını duyup bi araştırmadın mı hiç DOCTOR WHO yu. supernaturalı fantastik dizi kategorisinde 1. sıraya koyup onu ilk 30a almaman büyük haksızlık. game of thronesi, breaking badi, walking deadi ve spartaküsü izlemediğimden listeye koymayacağım(son yıllarda popüler olmayan dizileri izlemeye başladığım için başlayamadım) ama benim listem
  1-doctor who(bu listede nasıl yok anlayamadığım tek dizi)
  2-prison break
  3-lost
  4-fringe
  5-flashforward(1sezonluk ama konu bakımından ilginç ve akıcı)
  6.house md
  7-mentalist
  8-hımym
  9-utopia(6 bölümlük ilginç, sürükleyici bir dizi)
  10-downton abbey(ingiliz dizisi, 1.dünya savaşı dönemi, akıcılık biraz sıkıntılı ama karakter çözümü, dönem yansıtması çok iyi)
  11-masters of sex(biyografik, biraz da açık içerikli, çok akıcı)
  12-2 broke girls(biçok komediden daha başarılı)
  13-dexter(bittikten sonra izleyeceğiniz için daha çok saracaktır)
  14-lie to me(mentalistle kıyaslamam ama ayrı bi tadı var, bi yerden sonea monoton)
  15-nip-tuck(bol olaylı aşklı aileli dramlı,biraz türk dizisi tadı var ama kıyaslamam tabi)
  16-pretty little liars(liseli dizisi mantığıyla izlenmezse sürükleyici gerilimli bir dizi)
  17-touch(pek tutmadı ama flashforwarddan aldığım tadı verdi)
  18-reign(tarihi dizi aşk vs sevenler için)
  19-lost room(6 bölümlük mini dizi)
  20-american horror story( ilk sezonun hatrına aldım listeye, zira 3.sezona katlanamadım bile)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. halkın ötekileştirdiği bir adam daha masters of sex nip-tuck pretty little liars nedir abi Game of Thrones Vikings Sherlock Prison Break Oz yokken o diziler ne allasen

   Sil
  2. Harikasınız vallahi, ellerinize sağlık; yorumlar müthiş.. :))

   Sil
 8. Bende iz brakanlar; dramda "the sopranos" ve "the wire", komedide Shelley Long'lu "cheers"' ve Charlie Sheen'li "Two and half man" , eh diyeceklerim "game of thrones" ve "breaking bad", birazını izleyip de olumlu değerlendirmeye nasıl alındıklarına hayret ettiklerim; "the lost", "the walking dead"

  YanıtlaSil
 9. Hey YO, İşte listende düzelme olmuş, abine ve sana büyük saygı ve sevgilerimi sunarım. Walter white + jesse pinkman + heisenberg = Muhteşem Efsane Blue Meth, bu seri anlatılmaz dostum. Herkesin görüşü, tarzı ve zevki tartışılmaz. Dizinin konusunu mu anlatacaksın yoksa yönetmenin her seferinde izleyiciyi ters köşe yapışını mı? Şehirden uzaklarda çölün ortasında ki karavanı mı anlatacaksın, skyler o..sunun ihanetini mi :) yıllarca bacanağının gözünün içine baka baka sürdürdüğü aşçılığı mı, heisenberg ustanın ürettiği şaheseri mi. Game of thronesi de izledim, prison break ı da izledim, person of interes i de izledim, spartacus u da izledim vel hasılı kelam bir çok dizi izledim hepsi kendi dalında mükemmel diziler. Bu diziler tarihe yazılır kolay kolay böyle diziler üretilmez. Ama gel gelelim heisenberg gibisini hayatımda görmedim, bu diziyi tasarlayan adam tam beynimde olmasını istediğim gibi bir senorya yapmış. Anlattığım gibi :) anlatılmaz dedim. Dizi bittiğinde çok üzülmüştüm ama bitmesi de gerekiyordu. Şu aralar yeni bir dizi arayışı içerisindeyim. Tavsiyeni değerlendireceğim kardeş. Bu arada bazı dizilerde sürekli cia amcalar hep başarılı hep bir adım önde bu tarz senaryolardan nefret ediyorum :) örnek pek yerini tutmasada Rıza baba :D arkada sokaklar gibi sürekli yenen hiç yenilmeyen kahramanlardan konusu aptal saptan olan bir çok amerikan dizisi var. Şöyle kaliteli önereceğin birkaç tane olursa içersinden seçeceğim. (The wire ilk bölümünü izledim BENCE zaman kaybıydı)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsminizi yazsaydınız tanıyabilirdim sizi ancak çıkartamadığımı bilmenizi isterim :)) Bu müthiş açıklayıcı ve öneri dolu yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim değerli dostum. Yeni listede hepsini göz önünde bulunduracağım, çok yakında o listeyle de sizlerle olacağım; takipte kalın lütfen..

   Sil
 10. The wired yine yok listede.gelmis gercekci dizi diyebilirim.aksiyonu bol olmadigi pek sevilmedi sanirim.ilk bolumlerini sabirla izlerseniz gerisi gelecektir.prison break,game of thrones ve spartacus u izledikten sonra basit gelmisti bana. En saglam yani karakterleriydi prison breakin. Walking dead ise benim icin hayal kirikligi ilk sezonu muhtesemdi. İkinci sezonu ilk sezonun hatrina seyrettim.ucuncu sezonun ilk iki bolumunu seyredebildim.o kadar baydıki 3. Bolumu seyretmeye cesaret edemedim. Lie to me ogretici taraflari coktu.kahramanin yuz okuma yaparkenki bakislari beni bitiriyordu.bende ayni onun hareketlerini taklit eder olmustum bir ara :) yayindan kaldirilmasina en cok uzuldugum dizidir kendileri.listemde soyle : game of thrones , spartacus , big bag theory , the wired , lie to me , dexter , supernatural , hannibal, da vinci s code, prison break , person of interest

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Listenizi dikkatle inceledim ve yeni hazırladığım listede birçok dizinin sizinde listenizde yer aldığını fark ettim. Diğer yazımda hiçbir hayal kırıklığı yaşamayacağınızı düşüyorum ya da ümit ediyorum diyelim :)) Takipte kaldığınız ve böyle güzel bir yorum attığınız için de ayrıca teşekkür ederim değerli dostum...

   Sil
 11. çok iyi iş başarmışsın oldukça aydınlatıcı bir liste olduğunu düşünüyorum özellikle "death note" ve "once upon a time" cok iyi yakalamışsın anime olduğu için "death note" izlemeye şüpheli yaklaşan arkaşlara bende ilk başta anime olduğu için izlemeyip hep sonra izlerim diye düşündüm ama izleyen tanıdıklarımın ısrarlarıyla izlemeye başladım ve seriyi 2 günde bitirdim hiç durmayın başlayın hemen.
  kişisel olarak hiç kore dizisi izlemedim ama senin zevkine güvenip izlemeye başlıyorum hemen.
  önerdiklerime gelicek olursak;
  person of interest
  da vinci's deamons
  rome
  bu 3 dizinin rakiplerini eleyip listende yer bulabileceğine eminim.Paylaşım için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kore dizilerine yeni başlayan biri olduğunu düşünürsek ve önerilerimi de dikkate alacaksan, memnun kalacağına eminim değerli dostum. Dizileri izledikten sonra, bu yorum altından görüşlerini bildirmeye devam edersen de ayrıca memnun olurum :)) Ayrıca önerdiğin 3 diziyi de araştırıp, yeni listede hak ettikleri yerde olmalarını sağlayacağıma emin olabilirsin; yorumun için çok teşekkür ederim.

   Sil
  2. "Chuno" bitti gerek müzikleri gerekse dur durak bitmez aksiyonuyla harika bir dizi dostum.öneri için cok tesekkurler.simdi "tree with roots" izleyeceğim basroldeki oyuncu yüzünden:). Kore dizileri süperde son yapmayı bilmiolar:(

   Sil
 12. sherlock gibi sevdiğim dizilere yer vermişsin ama hiç koskoca doctor whoyu izlemeyen olur mu ya bence onu kısa zamanda izlemelisin listende önemli bir yer edineceğinden eminim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yoğun talep üzerine Doktor Who dizisini bende izlemeye başladım değerli dostum, seninde tahmin ettiğin üzere 3. listemde kesinlikle hak ettiği yerini alacaktır kendileri :)) Yorum için çok teşekkürler.

   Sil
 13. Doctor Who, American Horror story dizilerinin olmaması o kadar saçma ki anlam dahi veremedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her iki diziyi de duydum ancak izlemedim değerli dostum. O yüzden listemde yer almadılar maalesef. Ama oldukça fazla öneri de olunca, başlamış bulunmaktayım şu an itibariyle :)) Diğer listelerde kesinlikle yerlerini alacaklardır, yorum için çok teşekkürler.

   Sil
 14. listedekilerden yalniz kore dizilerini izledim. diger dizilerede bas cekmem gerek qaliba bu kadar seviliyorsa..
  benim onerim ISS PYAAR KO KYA NAAM DOON ilk hind dizim ve bence tek.. mutlaka izlenmesi gerek bence. hemde benim gibi romantik komedi seeviyorsaniz. dizi ilk baslarda pek sarmiyo hatta ben basdan 20 bolumu izlememisdim bile,ama sonraa :)) her bolumden sonra diziye birazda baglandim. oha bu kadar bolumluk dizi izlenirmii diyordum(kore dizilerine nazaran baya fazla gelmisdi bolum sayisi)) simdi cok cabuk bittigini dusunuyorum. Izlenmesi gerekiyor mutlaka

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim değerli dostum. Özellikle Kore dizilerine ilgi duyanların yorumunuzu dikkate alacağına eminim kii yakın zamanda sadece Kore dizilerinin yer aldığı bir listede hazırlamayı düşündüğümü belirtmek isterim...

   Sil
 15. Kıstaslarınızı düşünürsek;
  The originals hepsini karşılıyor. İzlemenizi öneririm. The wampire diares izleyenler diziden daha çok keyif alır tabiki ancak ilk izleyecek olanlar içinde tavsiye olunur.
  Kısaca; ilk vampir ailesi yani orijinalller ölümsüzlüklerinin yanında diğer vampirler, kurt adamlar ve cadılarla doğdukları şehri ele geçirmek için savaşırlarken, bir yandan da kendi aralarında savaşırlar. Tüm popüler yaratığın bir arada olduğu ve yeni fenomen melez (hem vampir hem de kurt adam) orijinal klaus karakteriyle öne çıkan bu tarz yapımlardan hoşlananlar için 1 numara olabilecek bir dizi.

  YanıtlaSil
 16. the vampire diaries kesinlikle olmalıydı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son yaptığım listede yerini almış bulunmaktadır değerli dostum..:

   http://www.tipadam.com/2014/07/bu-yaz-hangi-diziyi-izlemeliyim.html

   Sil
 17. Listende Kore dizilerine yer vermen beni çok mutlu etti :) Listeyi beğendim adil olmuş : ) Game of Thrones birinciliği sonuna kadar hakediyor. Yalnız Doctor Who'nun eksikliğini hissettim :) Emeğin için teşekkürler ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her iki listede de eksikliği hissedilen diziler maalesef mevcut. O kadar sağlam diziler var ki, hepsine yer vermek ne yazık ki mümkün olmuyor değerli dostum. Yoksa sizinde dediğiniz gibi, bu listede de; '' Hannibal - The Vampire Diaries - Arrow - Teen Wolf '' gibi diziler bulunmalıydı.

   Tüm bunları göz önünde bulundurarak yeni bir yazı yazdım ve en iyi dizileri, orada tekrar sıraladım (3. liste gibi ama özet şeklinde). Onu da incelemenizi isterim, yorumun sonuna linki de ekleyeceğim. Ayrıca bu güzel yorumunuz ve emeğime olan saygınızdan ötürü teşekkürlerimi sunmak isterim. Devamı da gelecek mutlaka, o konuda gönlünüz ferah olsun. İncelemenizi istediğim yeni liste..:

   http://www.tipadam.com/2014/07/bu-yaz-hangi-diziyi-izlemeliyim.html

   Sil
 18. neden the vampire diaries teen wolf veya the originals yok

  YanıtlaSil
 19. Bu listede yer almamış olabilir ama hepsi birbirinden sağlam diziler ve 3. listemizde hepsi yerlerini aldı değerli dostum. Hemen altta vereceğim linkten o yazımı da kontrol edebilirsiniz..:

  http://www.tipadam.com/2014/07/bu-yaz-hangi-diziyi-izlemeliyim.html

  YanıtlaSil
 20. BELIEVE yi bilmediğin içinmi listeye giremedi yoksa beğenmediğin içinmi ?

  YanıtlaSil
 21. O dizi hakkında herhangi bir bilgim yok değerli dostum. Ama müsait olduğum bir zamanda mutlaka araştırırım, teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 22. evet arkadaslar ılk uc kakkını almıs gercekten hangı dızıden baslıyacagına karar veremeyen arkadaslar varsa prıson break ızlememısse gercekten hayatta cok sey kaybetmıstır benden sıze kardes tavsıyesı hıc bır bolumunu sıkılmadan ızleyeceksınız nefeskesen bır bas yapıt benım ıcın hangı dızı cıkarsa cıksın efsane dızı olarak kalıcak

  YanıtlaSil
 23. Abdullah Kaçar14 Eylül 2014 12:29

  supernatural hakettiği yer 1.sıradır hakettiğindendirki 10 sezon oynayan bildiğim tek dizidir ;)

  YanıtlaSil
 24. charmed diye bir diziye basladım cok beğendım ama hiç bir yerde alt yazılı yok hep ingilizce bu cok uzucu:(bazı bolumler de var ama coğunluk yok

  YanıtlaSil
 25. yücel sinan1 Ekim 2014 11:36

  Bana göre en iyisi breaking bad dır diziyi efsane yapan saf gerçekçiliktir hiç bir dizi bu kadar gerçekçi olacağını zannetmiyorum

  YanıtlaSil
 26. ve efsaneler dedikten sonra spartacus ve prison break i görmek güldürdü beni doğrusu :)

  YanıtlaSil
 27. Liste çok güzel olmuş lakin kore dizilerinden bahsedeceksek secret gardenı unutmaz olmaz :)

  YanıtlaSil
 28. Liste çok güzel olmuş lakin kore dizilerinden bahsedeceksek secret gardenı unutmak olmaz :)

  YanıtlaSil
 29. abicim madman nasıl bu listede olmaz ya

  YanıtlaSil
 30. Teen Wolf nerede!!!

  YanıtlaSil
 31. Sakin ol Sevgili Rüya, ''Teen Wolf'' dizisini özel olarak işledim.. :) Aşağıdaki linke tıklayarak yazıma ulaşabilirsin.

  http://www.tipadam.com/2014/08/teen-wolf-nasl-bir-dizi-izledim.html

  YanıtlaSil
 32. herhalde koyu bir kore dizisi izleyicisisin :D .O yüzden birçok Amerikan dizisini unutmuşsun

  YanıtlaSil
 33. kore dizilerini görünce ayrı bir sırıtasım geliyor :D özledim kore dizilerini valla ama izleyecek birşey bulamıyorum yenilerden.

  YanıtlaSil
 34. arkadaşlar the walking dead ve spartacus tarzı önereceğiniz dizi var mı ?

  YanıtlaSil
 35. Denk gelirde görürsen yorumu tavsiyem mutlaka stargate serileri, star trek serileri, firefly, farscape dizilerini izlemen

  YanıtlaSil
 36. bence güzel kardeşim;prison break ve spartaküs ve birde breaking bad i koya bilirim ve bunun dışında söyleyeceğin filmlere de ben gülerim

  YanıtlaSil
 37. Harika harika bir liste herkes gibi 1.ye got'u yazicaksin diye cok korktum spartacus işte budur amma velakin 1. Siraya got spartacus prision break yakişmişa bence 1.de breaking bad olmaliydi ve supernatural 3.lügu hak etmemiş ama yinede gordugum en adaletli siralama

  YanıtlaSil
 38. Yeni Başlayan ve 3. sezonu bekleyen bir dizi .öneriyorum The 100 2. sezonu izlerken bayılacaksınız..

  YanıtlaSil
 39. niye bir insan evladi skinsi bu listeye eklemedi?

  YanıtlaSil
 40. Güzel yorumun için çok teşekkür ediyorum :) Elimden geldiğince ''göze hoş'' gelecek listeler hazırlamaya çalışıyorum. Devamı da mutlaka gelecek zaten, takipte kalın lütfen...

  YanıtlaSil
 41. benim fikrim eğer bu listeye kore dizilerinide katıyorsan içinde kesinlikle The Heirs olmalıydı ama yinede listeye death not u ve south parkı koyman çok iyi olmuş iyiki koymuşsun başka listelerde olmayıp burda görünce bi mutlu oldum ve bence once upon a time ilk 10 un içinde olmalıydı bu kadar dfghj

  YanıtlaSil
 42. Legend Of The Seeker'ı listede görmek çok güzel. Çoğu sıralamalarda nedense bu diziyi es geçiyorlar. Ama bence güzel ve keyifle izlediğim bir dizi. Sıralamada gayet iyi.

  YanıtlaSil
 43. Doctor Who neden yok genel olarak güzel liste ama Doctor who olmadan eksik bence.

  YanıtlaSil
 44. GOT ün kalitesini 2-3 bölümle kıyas edenelrdenmisin yoksa dizilerden anlamayanlardanmı Game of Thrones her zaman her listede ilk sırada yer almalıdır breaking bad de ardından ....

  YanıtlaSil
 45. Game of Thrones efsanedir...

  YanıtlaSil
 46. doctor who nerdeeeeeeeeeeee

  YanıtlaSil
 47. Death Note dizi degil animedir ve hem yabancı dizi hem anime izleyen biri olarak şunu söyleyebilirimki animeler yabancı dizilerden çok daha iyi her yaş kitlesine hitap eden animeler var -18 ve +18

  YanıtlaSil
 48. son yuzyılın en komik efsane dizisi FRİENDS kesinlikle olmalı.sanırım komedı turu cok ılgını cekmyr. ve listede kesınlıkle olması gerekenler Da Vİnci...Vikings...Banshee...

  YanıtlaSil
 49. 1. breaking bad ve game of thrones tartışılır fakat brba bitmiş got ise yaşayan efsanelerdir ama benim fikrim breaking bad gibi bir dizi birdaha
  gelmez benim için 1. dir 2.game of thrones 3. prison break

  YanıtlaSil
 50. iyi eline sağlık da animeler olmamış ya.Ayrıca breaking bad sopranos gibi dizilerin efsanelerde olması gerekiyordu.

  YanıtlaSil
 51. Doctor Who Nerde yaa efsane bi dizi yani bu listede olmasl gerekiyodu

  YanıtlaSil
 52. The Walking Dead16 Aralık 2015 19:03

  The Walking Dead kesinlikle 1 veya 2 olmalı!! game of thrones da hak ediyor.dizilerin çoğunu izledim.çok hata yapılmış

  YanıtlaSil
 53. O kadar dizi arasından bu listeyi yapmak gerçekten güç. O yüzden listeye giren diziler zaten birbirinden kıymetlidir. Yani sıra ayrımı yapmak lüzumsuz kaçacaktır. Ayrıca bu liste 2013 yılına aittir. Yani ona göre yorumlarsak sevinirim.. :)

  YanıtlaSil
 54. Da Vinci, Vikings gibi diziler bu listeyi hazırladığım tarihte henüz yayında yoktu Sevgili Murat. O yüzden kafamdan senaryo üretemedim maalesef ki, o yüzden özür dilerim :) Onun dışında komedi dizileri pek tabi ilgimi çekiyor ancak en iyi dizilere indirgerken, en ince ayrıntısına kadar düşünmek gerekiyor; haliyle bazen yer alamayabiliyorlar.

  Bu arada yakın zamanda ''komedi'' kategorisinde bir liste paylaşacağım. Friends orada mutlaka kendine iyi bir yer edinecektir.

  YanıtlaSil
 55. Arkadaşlar Sızden bır yardım isteyecegım,bir fılm varmış 5 tane Kahraman'ı varmış,kahramanları Sarışın bır kadın ,zenci kıvırcık Saçlı bır kadın ,bayılan bır erkek,şişman bır erkek dıgerını bılmıyorum.Böyle bır fılm izleyenınız varmı ismi lazım bana.çok önemli.

  YanıtlaSil
 56. şurada yazdığın dizilerin yarısı önemli bile değil. doctor who gibi bir efsane varken normal listeye bile koymaman saçma

  YanıtlaSil
 57. Neye göre kime göre peki? Hayatın boyunca Kore dizisi mi izlemişsin ki burada ''önemli bile değil'' diyerek kendi egolarını tatmin ediyorsun acaba? Atalarımızın muhteşem bir lafı vardır; bilmediğin boku, git mektebinde oku diye. Tam sana göre gerçekten.

  Ayrıca Doctor Who dizisinin sitemizde 2 farklı ''özel analiz'' yazısı mevcuttur. Araştırmadan şaha kalkmazsan sevinirim.

  YanıtlaSil
 58. Breaking Bad'i bitirdim The Walking Dead yeni bölümlerini sabırsızlıkla bekliyorum ama bence izledigim en efsane şey Prison Break'dir yok böyle birşey dizi demeye dilim varmıyor. Fena bağımlılık yapıyor bende düzenli olarak hergün 6 7 bölüm izleyerek bitirdim.Diğer diziler nasıldır bilmem ama prison break kadar sarcağını düşünmüyorum hiçbirinin.

  YanıtlaSil
 59. Bende öyle düşünmüştüm.taaa kii oz izleyene kadar... oz dizisini mutlaka izle

  YanıtlaSil
 60. Bence yinede dw bu listede efsaneler kisminda yerini almaliydi tabi bu benim fikrim

  YanıtlaSil
 61. Ben kendi fikrim olarak da soyleyebilir ve rahatlikla da onerebilirim ki Teenwolf dizisi de mukemmel bir dizi kisacasi bas rollerini Dylan Obrien (izlediyseniz labirent filminde de basrol) ve Tyler posey in oynadigi filmin konusu tyler poseyin canlandirdigi Scott karakteri Derek adli bir alfa tarafindan isirilinca bir kurda donusur tabii bu zorlu bir surectir bu surecte dylan obrienin hayat verdigi ve dizi hayranlarinin tarafindan da bayagi sempatik bulunan Stiles Stilinski karakteri kosulsuz sartsiz arkadasinin yanindadir ve bolece uzun bir macera baslar.... dizi simdi 6. Sezonu cekiyo final sezonu diyolar ama tam belli degil ilk bolum ABD de 15 kasim....

  YanıtlaSil
 62. TEEN WOLF NERDEEĞEĞEĞE

  YanıtlaSil
 63. bana göre? farklı özel analiz yazısı olması diziyi listene koymadığın gerçeğini değiştirmiyor. madem sen doctor whoyu listene koyacak kadar önemsemiyorsun, o zaman senin o çok sevdiğin mükemmel (!) dizilere önemli değil dediğimde de laf yapma. belli ki kore hayranısın ama çok daha fazla hak eden diziler dururken gidip boys over flowers gibi bir gençlik aşkı konulu diziyi listeye sokman işten bile değil. ayrıca fazla kore dizisi izlememiş olsaydım böyle bir yorumu yapmazdım bile. boys over flowers'ı da sevmeme rağmen, doctor who listede bile değilken onu koyman hiç de adaletli değil. merlin, heroes, fringe gibi fazla değeri bilinmeyen dizileri koymanı takdir ettim ama bu konuda doctor who'yu listene koymamak için ne gibi bir mazeret sunabilirsin merak ediyorum.

  YanıtlaSil
 64. Arkadaşım bak anlamadığın nokta şu; bu listeyi yaparken amacım DÜNYA geneline hitap eden bir liste oluşturmaktı. Yoksa şimdiye kadar 3 tane ''en iyiler'' listesi sunmuş ve onlardan birinde Doctor Who'yu da listeye eklemiştim. Onların da yanı sıra, direkt olarak Doctor Who'ya özel 2 analizimiz de mevcut sitede. Yani sitedeki yazıları araştırmadan ya da bilmeden böyle bir yorum yapman; beni de şu şekilde dönüşe mecbur kılıyor ne yazık ki...

  Bu listenin amacı Kore dizilerini de dizi severlere gösterebilmek ve biraz da olsa farklı kültürlere yönelinmesini sağlamaktı. Kii bu konuda da başarıya ulaştığımı düşünüyorum. Senin görüşlerine de saygım sonsuz ancak sitedeki yazılardan habersiz, sadece bu yazı üzerinden böyle bir atar yaptığın takdirde sonuçlarına da bu şekilde katlanma durumu oluyor haliyle...

  Son olarak da ''en popüler 30 dizi'' şeklinde yazmışım ve bundan önce ve sonra birer liste daha yayınlamışım. Eğer sadece bu listeye bağlı kalsaydım yine o sözlerini kabul ederdim. Ama sende hak vermelisin ki, o kadar sağlam dizi varken ''30 dizi'' kıstasına hepsini eklemem MÜMKÜN DEĞİL. Bilmem anlatabildim mi?

  Yorumun için tekrar teşekkürler.

  YanıtlaSil
 65. Teen Wolf, diğer listelerimizde mevcuttur Sevgili Beyza. Onun yanı sıra direkt olarak Teen Wolf'a özel 1'de analiz yazımız sitede bulunmakta :)

  YanıtlaSil
 66. Kesinlikle katılıyorum. Labirent filmini de izlemiş ve oldukça başarılı bulmuştum. Diğer listelerimizde Teen Wolf yerini almıştır. Aynı zamanda Teen Wolf'a özel 1'de analiz yazımız sitemizde mevcuttur. Değerli yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 67. (SPOİLER) diziyi nerenle izledin scoot'ı dereğin ısırdığını nerden çıkardın acaba peter olmasın o? derek 1. sezonun sonunda peter'i öldürüp alfa oldu.

  YanıtlaSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top