Tipadam Dizi ve Film Yorumları

16 Ocak 2014 Perşembe

Az Çalışarak Yüksek Not Almanın Sırrı Nedir?


Olm nasıl başarıyorsunuz lan? Bunu nasıl başarıyorsunuz anlayamıyorum bir türlü.

"Sınavı kafaya takmayacaksın, rahat olacaksın, sınavda çok stres olmayacaksın" diyenler var. Rahat oluyorsun bu sefer de sınavı çok fazla takmıyorsun. Sınavı az takınca az çalışıyorum. Az çalışınca sınavdan önce az çalışmanın verdiği negatif pskoloji ile stres oluyorum yine. Ya yapamazsam hesabı oluyor.

Çok çalışınca ise,  bu sefer "çok çalıştım ya yapamazsam" hissi oluyor ya hani. Ne iğrenç bir histir o his! Zaten çok çalıştığın zaman vücut psikolojikmen o dersi çok fazla ciddiye alıyor. Çok fazla ciddiye aldığı zaman ise sınavda mükkemmellik istiyorsun. Onu yapamazsam diye de ayrıca bir stres oluyorsun yani. İşte tüm okul hayatın böylece mahvoluyor. 1 hafta çalıştığın sınavdan, adın gibi ezberlediğin konulardan bile bir şey yapamamak. Sonucunda bütlere kalmak. Senin çalıştırdığın adamın senden yüksek not alması falan. İşte bunların hepsi aynı b.kun sonucu.

Az yada çok çalışsam da o stres hep oluyor. Az çalışınca az çalışmanın verdiği negatif etki. Çok çalışınca ise onun verdiği bir olumsuzluk ve "ya yapamazsam hissi" biri bana bunun sırrını bir anlatsın ya. Bir kahraman çıksın mesela. Şu konuya şans eseri bir denk gelsin. Şu yazının altına bir yorum atsın. Şöyle-böyle yap desin. :)

Kendime az mı güveniyorum, hep mi negatif düşünüyorum bilemiyorum ama sırf bu yüzden kaybediyorum. Okulda ortalama yapacak bir kapasiteye sahipken yapamamak... Yok yani. Etrafımda da kimse bilmiyor ki. "Dert etme, rahat ol." hep aynı söz ama olmuyor. Sırrını vermek isteyen yok mu arkadaşlar. Psikolog numarası vermek isteyen olursa ona da razıyım. :D

Artık çok çalışarak yüksek not almayı da geçtim. Madem az çalışarak o yüksek notlar alınıyor. Gelsin biri bana burada açıklasın şunun sırrını. Ne "tip adam"larsınız ya. :)


Az Çalışarak Yüksek Not Almanın Sırrı Nedir?
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

8 yorum:

 1. Ortasini bulun o zaman :)
  Mesela ben 1.siniftayim daha. Dersleri de hiç dinlememem devamsizligin sinirlarina ulaştım, vizede de finalde de bi panik olup bir hafta önceden calistigimi hatırlamıyorum. Ne hiç bi şey bilmeyecek kadar az calistim ne de kafami allak bullak edecek kadar çok. Üstten de ders aldim :) Her seyi dozunda birakmak lazim diye düşünüyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumun için çok teşekkür ederim Ayşe. Az da olsa yardımcı oldun.. İşin kilit noktası dozunda çalışmakmış sanırım. Aslında haklısın. Ben rahat olacam diye ya çok az bakıyorum yada çok çalışacağım diye bazen abartabiliyorum. Dengeyi sağlamak lazım. Değerli ve güzel yorumun için tekrardan teşekkür ediyorum. :)

   Sil
  2. Aynen öyle, diyelim 100 sayfalık bi konu var (ki benim sinavlarim genelde 100den aşağı olmuyo 200 300 ü de bulabiliyo) son güne bile biraksaniz panik yapmadan genel hatlarini şöyle bi kendinizce özet geçin. Yapamam, bitiremem diye hiç baslamamaktan da iyidir, sinava kadar tüm gece uykunu feda edip kelimesi kelimesine boş çalışmaktan da. Benim yontemim bu, bi nebze de olsa yardımcı olabildiysem ne mutlu. Rica ederim :)

   Sil
  3. Yardımcı oldunuz tabi. Çok teşekkür ederim. En büyük sorunda sınav öncesi stres zaten. O stres ve panik her şeyi mahvediyor. Mesela çok stres fazla stres olunca stresin etkisiyle çok fazla çalışıyorum ama çok fazla çalışınca bazen gereksiz ayrıntılara takılabiliyorum ve bu yüzden de çok çalışmama rağmen daha düşük not alabiliyorum..

   Stresimi bastırmak için rahat davranıcam diyorum, çok takmıycam diyorum ama bu sefer de çok fazla gevşek davranıp yeterince çalışamıyorum. Bundan sonra dediğiniz gibi yapacağım. Ortasını bulmaya çalışacağım bir şekilde. Sınav öncesi stresi kontrol edip lehime çevirmekte bitiyor iş anladığım kadarıyla.

   Sil
  4. Stres gerçekten batirabiliyor insani. Mümkün olduğunca insanin beyninde bitiyo galiba olay bende ayni şeyi Ünv. Sinavinda yaşadım. Beyin olarak iyi geçeceğine hazirlamak ve buna inanmak gerekiyo stresi yok etmek için. Umarim başarırsınız :)

   Sil
 2. arkadaşlar benim arkadaşlarım benim gibi çalışmıyor ama benden fazla not alıyor bundan anladıysam arap olayım diyemmçünkü hepsi kopya sayesinde yüksek puan alıyor zoruma gidiyor ama hocalar birsel diyince hepsi bni tanıyor bundan çok seviniyorum bana katılan

  YanıtlayınSil
 3. Hocalar "Birsel" hepsi seni tanıyor ama adın "Can" o kısmı anlayamadım ben sadece. Onun dışında haklısın. :)

  YanıtlayınSil
 4. Kristin Stewart21 Mayıs 2017 15:52

  Derslerini zamanında azda olsa dinledin mi?Sırrı aslında çok basit.Sözel dersler için sana bir sır vereceğim.Bir şeyi ezberlemekte azıcıkta olsa iyiysen sorun yok.Doğru noktalara çalışmak çok önemli.Gereksiz şeyleri ezberleyip kendini strese sokma.Okula gidince kendinin öğretmenin olduğunu farzet bakalım.Ne sorardın?Ona göre yazılı sorularını sayısına göre hazırla ve cevaplarını da kısaltarak yaz.Veya kısaca ezberleyeceğin bilgileri bir kağıda da yazabilirsin.Sonra hepsini ezberle.Sonra ezberlediğin şeyleri başka bir kağıda ezberlediğin kadarıyla yaz.Yazabiliyorsan sınava hazırsın demektir.Sınav zamanına 10 dk kala teneffüste tekrar et.Sonra yerinde rahat ol.Zihninden tekrar et.Sınav kağıdı önüne gelince telaş etme.Adını soyadını yaz ve en zor sorunun cevabını hatırlıyor isen cevapla.Sonra beyninden ezberlediğin şeyleri hatırladıkların kadarıyla yap.Başarılı olacağına inanıyorum.

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top