Tipadam Dizi ve Film Yorumları

22 Şubat 2014 Cumartesi

Tarayıcınızın Performansını Test Edin

Ne kadarı doğru ne kadarı yanlış bilmiyorum ama http://peacekeeper.futuremark.com/ adlı internet sitesi kullandığınız tarayıcınızın performansını belli başlı kurallara göre ölçüyor. Ölçüm sonucunda da elde edilen puan ve sıra sizin tarayıcınızın performans puanı oluyor.

Sonuç olarak elde edilen veriler arasında sadece tarayıcı performansı baz alınmıyor bence. Çünkü aynı tarayıcı ve farklı bilgisayarlarda daha farklı sonuçlar çıktığına göre, bilgisayarın işlemcisi dahil olmak üzere bazı bilgisayar donanımlarının da performans testine etkisi var.  Hatta ve hatta internet hızının bile teste etkisi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bilgisayar üzerinde ne kadar az işlem yapıyorsanız, test sonuçları daha yüksek çıkabiliyor. Bu yüzdendir ki her testte farklı sonuçar çıkabiliyor.

Siteyi açtıktan sonra aşağıda da görselini gördüğünüz üzere;

"Test your browser GO" yazılı kısma tıklayarak ölçümü başlatabilirsiniz. Ölçme işlemi başladığı sırada ekrana çeşitli görseller gelecektir. Bu ekranın hemen üst kısmında bir çubuğun dolmak üzere olduğunu göreceksiniz. Sol tarafında "Now running" ve sağ tarafında da "x minutes left" yazan bir geri sayım var. Çubuk tam olarak dolduğunda ise performans raporu karşınıza çıkacaktır.

Performans testi biraz uzun sürüyor. Beş dakikalık bekleme süresinden sonra test bitiyor.

Örnek bir test sonucu:


Test sonucunda, üstteki ekran görüntüsünden de gördüğünüz üzere diğer cihaz ve tarayıcıların da performansları sıralanmış. Böylece diğer cihaz ve tarayıcılarla cihazınızı ve tarayıcınızı da kıyaslamış oluyorsunuz.

Kendi Yorumum :
Bu performans testinin pek sağlıklı bir sonuç verdiğini sanmıyorum. Çünkü yazının başında da belirttiğim gibi sadece tarayıcı performansı değil, taramayı yaptığınız bilgisayar veya herhangi bir cihazın, donanım özellikleri ile internet hızının da teste büyük etkisi var. Arka planda çalışan program, test sırasında yaptığınız başka işlemler bile teste etki edebiliyor. Tarayıcı performans testine etkiyen bu kadar şey varken kesin ve gerçek sonuç elde edildiğini düşünmüyorum. Hem zaten gerçekçi sonuçlar elde edilseydi, farklı zamanlar aynı cihazdan yapılan testler arasında uçurumlar kadar fark olmazdı. Bu yüzdendir ki genel anlamda performans budur diyemeyiz ama anlık olarak, o an için tarayıcımızın internet performansı hakkında bilgi sahibi olabiliriz.
Tarayıcınızın Performansını Test Edin
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top