Tipadam Dizi ve Film Yorumları

2 Şubat 2014 Pazar

Telefonlarda Taksitli Alışverişin Kalkmasının Sebepleri

 

Bu haberi duyunca hem sevinip hem üzülmüştüm. Biliyorsunuz ki artık telefon alırken taksitlendirme yapılamayacakmış. Yani paran varsa o ürünü alacaksın, paran yoksa alamayacaksın. Durum bu.

İyi mi oldu, kötü mü oldu, neden öyle oldu? kendi yorumlarımla bu yazımda buna değineceğim biraz.


Telefonlardaki Taksitlendirme Neden Kalkmış Olabilir?
Telefonlardaki taksitlendirme olayının kalkmasındaki en büyük sebeplerden birinin,  Dolar ve Euro'daki yükselişten kaynaklandığını düşünüyorum. Kesinlikle bunun sebebi budur demiyorum ama sebeplerinden biri bu olabilir diye düşünüyorum.

Mantıken düşünecek olursak dolar ve euro neden yükselir? Ülkede bulunan dolar ve euro'nun miktarı ne kadar az olursa, dolar ve euro'nun değeri de o kadar artar. Yada ülke dışına çok fazla Türk parası çıkışı, Türk parasının dolar ve euro karşısında değer kaybetmesine sebep olabilir. Aslında bu durumu, dolar ve euro'nun Türk paras karşısındaki değeri olarak değerlendirebiliriz kısaca.

Ülkemizde de teknolojinin ilerlemesi ile beraber bir telefon çılgınlığı patladı. Millet yemiyor, içmiyor sırf lüks olsun diye gidip işine yaramasa bile en pahalı telefonları satın alıyor. Sonuçta telefonlar yurt dışından geliyor. Telefonlara olan talep arttıkça, dışardan daha çok sipariş alıyoruz. Sürekli ithalat sonucu dışarı Türk parası ve döviz çıkışı çokça oluyor. Taksitlendirmenin kalkması ile beraber telefon satışları büyük oranda düşecektir. Artık sadece zenginler parasını basıp istediği telefonu alabilecek, orta halli vatandaşlar ise ya alamayacak yada artık daha ucuz telefonlara yönelecekler.

Bunun bir diğer sebebinin ise, kontrolsüz bir şekilde kredi kartı kullanımı olduğunu düşünüyorum. Ortalıkta bir telefon çılgınlığı var. Millet varını yoğunu telefona harcıyor neredeyse. Taksitlendirme işi de bu işte kolaylık sağlıyor tabi. Aylığı ödeyebilir miyim acaba? diye hiç hesap yapmadan "nasıl olsa 12 ay taksit" deyip kontrolsüzce kullanılıyor kredi kartları. Hacizler vs. gibi olayları haberlerde çokça duymaktayız zaten.


Taksitlendirme Olayının Kalkması İyi Mi Oldu Yoksa Kötü Mü?
Bana soracaksanız hem iyi oldu hem kötü. "Neden iyi oldu?" diye soracaksınız eğer, artık akıllı telefon ile alakası olmayan adam akıllı telefon alamayacak.  Bu çok iyi oldu. Telefonu sırf  "Alo" demek için kullanan adamlara bakıyorsun sırf hava olsun diye elinde iPhone 5S! Ne gerek var abi. Adama 3310 versen işini fazlasıyla görecek olan adamlar gidip Samsung Galaxy son model, Sony Xperia son model telefon kullanıyorlar. Kontrolsüz harcama budur işte. Bunun önüne geçildi. Bu açıdan çok iyi oldu. Artık ufak bebelere, sırf havaları olsun diye aileleri gidip uçuk fiyatlara telefon almazlar en azından.

Yukarıda "bilmeyen de akıllı telefon alıyor" dedim ama... Zengin olan adam her türlü yine alacak. Olan bur da orta halli vatandaşa olacak açıkçası. Sonuçta akıllı telefonlara ilgisi olan ve bayağı da bir bu işlerle haşır neşir olan, bir akıllı telefon ihtiyacı olan orta halli genç, bu telefonu alamayacak. Kötü yanı bu oldu. Tabii ki de herkesi memnun edemezsiniz. Çeşit çeşit insan var çünkü.


Mobil Cihazlarda Taksitlendirme Tekrar Geri Gelir Mi?
Geri gelirse eğer, dolar ve euro'nun düşmesi ile geri gelebilir bence. Mesele sadece dolar ve euro değil de söz konusu kontrolsüz harcamaların önüne geçmek ise eğer, biraz zor gelir bir daha.


Etiketler : taksitlendirme, cep telefonları,  1 şubat, iphone, samsung, nokia, htc, telefonlarda taksit, taksitlendirme kalktı, mobil cihazlar
Telefonlarda Taksitli Alışverişin Kalkmasının Sebepleri
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top