Tipadam Dizi ve Film Yorumları

23 Haziran 2014 Pazartesi

Bloga Kaliteli Makale Nasıl Yazılır veya Nasıl Yazılmalıdır?

Günümüzde blog yazmak veya siteler için içerik üretmek geçmişe göre daha değerli hale gelmiştir. Çünkü artık herkes bir şeyler karalıyor. Blog yazarları giderek artıyor ve bir blogcuyu diğerinden ayıracak en önemli etkenlerden biri de kaliteli içeriktir. İnternet üzerinde birbirine benzer bir çok makale varken sizin onların arasında sıyrılıp bir adım önde olmak önemlidir.

Konudan madde madde bahsedecek olursam.

1) Konunuzda mutlaka en az 1 giriş, 1 gelişme, 1 de sonuç olmak üzere 3 bölüm olsun. Konuya pat diye bir anda dalıp bir anda sonlandırmak konuyu okuyan ziyretçide eksik bir şeyler bırakacaktır. İçerik olarak da içeriğiniz zengin olmayacaktır.

2) İçeriği zenginleştirmek adına görsel ve videolar ile yazınızı destekleyin.

3) Konunuz hakkında yüzeysel bilgi vermek yerine ayrıntılara inin ama içerik zengin olacak diye de gereksiz ayrıntılara girmeyin. Bu ziyaretçiyi sıkacaktır. Yazının kalitesini de düşürecektir.

4) İçeriklerinizde kullanacağınız başlıklar, içerik ile alakalı olmalı. İçerikle alakalı olmayan başlıklar hem ziyaretçilerinizin siteniz ile ilgili kötü bir izlenim edinmesine sebep olacaktır hem de içeriğiniz kaliteli olsa bile başlığınız yüzünden Google'da iyi bir yer edinemeyebilirsiniz. Yani başlığınız içeriğiniz hakkında kısa ve net bir bilgi verebilmeli.

5) İçerikleriniz kesinlikle ama kesinlikle imla kurallarına aykırı olmamalı. Noktalama işaretlerine uyulmalı.

6) Hazırladığınız makaleyi tekrar okuyunuz. Anlam karmaşıklığı olan cümleleri düzeltiniz. Anlatım bozukluklarına yer vermemeye dikkat ediniz.

7) Yazacağınız yazıda herhangi bir kelimenin cümle içerisinde birden fazla kez tekrar etmemesine özen göstermelisiniz.

8) Bol bol yazıp, yazma konusunda iyi bir tecrübe edinmeniz gerekiyor. Başka blog yazarlarının yazılarını yada gazetelerdeki yazarların köşe yazılarını okuyarak bir şeyler kapmaya çalışabilirsiniz. Kitap okumak da faydalı olur.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar arkadaşlar. Belki biraz daha düşünürsem aklıma başka şeyler gelebilirdi. Ben size illa ki bu kurallara uyun demiyorum tabiki. Siz yaza yaza her şeyin farkına varacaksınız zaten ama bunları bilseniz kesinlikle ama kesinlikle yararınıza olacaktır. Eğer blog veya makale yazma işlerine yeni girişen biriyseniz bu yazıyla karşılaştığınız için kendinizi şanslı hissetmelisiniz.

Bu yazı için yazmam gereken şeyleri yazdığımı düşünüyorum. Konuyla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağı kısma yorum olarak belirtebilirsiniz. Hepinize iyi bloglamalar...
Bloga Kaliteli Makale Nasıl Yazılır veya Nasıl Yazılmalıdır?
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

6 yorum:

 1. gerçekten çok yararlı bir bilgi oldu sağol dostum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 2. Kaliteli içerik üretimi konusuna münhasıran bir makale yazdım, kısa bir süre zamanınızı ayırarak okursanız memnun olurum.. Teşekkür ederim..

  http://goo.gl/pPm4tf

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. İçerik ile alakalı olacak tarzda, kullanıcıların da yararlanabileceği faydalı içerik paylaşımınız için ben teşekkür ederim.

   Ayrıca sitenizi de gezdim. Yazınız güzelmiş. Özellikle Google kısmı oldukça yaratıcı ama yorum yapamadım çünkü kullandığınız Disqus eklentisiyle sadece Disqus üyesi olanlar yorum atabiliyor. Disqus ayarlarından herkesin yorum atabileceği şeklinde bir ayar yaparsanız eğer, blogunuz daha fazla yorum alacaktır.

   Sil
 3. Çok teşekkür ederim hemen düzeltecegim..

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top