Tipadam Dizi ve Film Yorumları

13 Temmuz 2014 Pazar

Hannibal Nasıl Bir Dizi? Ayrıntılı Analiz.

Bu yazıyı yazarken, 2. sezonun finalini 3. kere izlediğimi ve halen etkisinde kaldığımı belirtmek isterim. Özellikle dizinin son sahneleri ve tam bitti deyip, karakterler tanıtılırken; son bir sahneyle daha bizim kendimizden geçmemizi sağlamaları, olayı kesinlikle ''efsanevi'' hale getirdi diyebilirim. Uzun zamandır bu derece zeki, çılgın ve sağlam karakterlerin bir arada olduğu bir dizi izlemedim ve belki de uzunca bir süre de izleyemeyeceğim. Dizi hakkında direk sezon finalinden giriş yaptım ancak heyecanımı mazur görün lütfen değerli dostlar; yazının devamında diziyle ilgili resimler ve videolar da paylaşmayı planlıyorum; izlemeyi düşünen arkadaşlara yardımcı olmak açısından.

Öncelikle Dr. Hannibal Lecter karakterine hayran olduğumu ve bu derece sağlam bir tipleme ortaya çıkarttığı için senaristlere; teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Resmen sayelerinde hayatımı sorgulamaya başladım.. :)) Nbc'nin en iyi yapımı diyebilirim bu dizi için. Dizi sinematografik olarak çok etkileyici. Görüntü yönetmeni James Hawkinson çok iyi bir iş çıkarıyor. Sanat yönetmeni olan Brad Milburn de öyle. Resmen tarih yazıyor, harikalar yaratıyorlar; oyuncu seçimlerine ise laf söylemek imkansız, kesinlikle hepsi çok ama çok yerinde. 


Bir tek ben miyim bilmiyorum ama Hannibal ile Will Graham arasındaki ilişkiyi oldukça romantik buluyorum. Yeni başlayacak olanlar bir de bu gözle izlesinler diziyi lütfen :)) Birbirlerine ihtiyaçları var, birbirlerini tamamlıyorlar ve ikisi de oldukça zeki olmasına karşın fazlasıyla yalnız hissediyor; ya da öyle gösteriyorlar. Aralarındaki "şey"i arkadaşlıktan, dostluktan çok aşka benzetiyorum. Aralarındaki ilişki tutkulu, özel ve gerçek tabiatlarını birbirlerine gösterecek kadar yakın. Aşk gibi ama enteresan bir şey tabi; aşk olmadığı aşikar.

Hannibal'ı izlerken, oynanan satranç oyununu ve olacak hamleleri daha önce bilirken şunu düşüyorum:

- Senaristleri mi iyi anlıyorum
- Will'i mi iyi anlıyorum
- Yoksa Hannibal Lecter mıyım?

Öyle dizi izleyip etkilenecek yaşı geçtim. Malum yaş 20'yi geçiyor ve ergen triplere girecek değiliz. Yalnız şu var, konu bu kadar ölüm odaklı görünse bile esasında ölümü değersizleştiriyor. Çünkü her ölümde ondan daha önemli bir neden sunuyor. 

Ve daha da önemlisi izleyiciye kendine terapi yapma imkanı tanıyor. 

Kesinlikle ama kesinlikle şimdiye kadar yapılmış en iyi dizilerden biri. Dizide beğendiğim başka bir şey ise estetik; görüntü yönetmeni ve yönetmen birçok sahneyi tablo gibi işliyor ama öte taraftan dövüş sahneleri olabildiğine sert ve pis.

Hannibal'ın kendisi gibi seri katil olan, insanlardan tel yapan zenci ile dövüştüğü sahneler iki canavarın ölümcül mücadelesini çok iyi yansıtmıştı.


Kitaplarını okumadım ama üçlemenin her birini severek izlemiş biri olarak (filmlerini) benim için dizi bir hazine gibi. Önce Will, Jack gibi karakterleri görünce bir mutlu oldum, çok sonra Freddie’yi de hatırladım. (malum “Red Dragon” filminde Freddie erkekti) ama özellikle mason Verger’in ortaya çıkışında heyecandan tırnaklarımı yedim diyebilirim. Clarice’in ortaya çıkacağı zamanı da iple çekiyoruz şimdiden.

Sadece cast seçimi ve karakterleri senaryoya yerleştirmekte ustalığı dahi benim diziyi sevmem için yeterliydi. Ama bir de öyle ince bir işçilik var ki dizide büyülenmemek elde değil. Her bir sahne bitmemesini istediğiniz etkileyici bir yolculuk gibi. Rahatsız etse bile... Ayrıca dizinin 6-7 sezon şeklinde planlandığı ve bir aksilik olmazsa da müthiş bir şekilde 3. sezondan devam edeceği söylenmektedir.


Bundan sonrası spoiler içerir, lütfen dizinin 2. sezon finalini de izlemiş olanlar devamını okusunlar; bazı konularda bilgi vermeyi planlıyorum, kafasında soru işareti kalanlar için.

- Will Graham'ın Hannibal'ı geyik olarak görmesi wendigo adlı iki ayak üzerinde yürüyen, insan eti yiyen geyikle ilgili bir kızılderili efsanesi nedeniyledir ve resmi de hemen alttaki gibidir.


- Beverly'nin ölüm sahnesinin benzeri Jennifer Lopez'in The Cell filminde at olarak vardı. En çılgın ölüm sahnesiydi sizce de öyle değil mi? Fotoğrafını hemen altta veriyorum.


- Senarist Bryan Fuller bir röportajında Clarice Starling karakterini şu anda kullanmalarının zor olduğunu söylüyor. O da şu nedenle; "the silence of the lambs"in hakları mgm'de, Diğer kitapların hakları ise Delaurentiis'de. Dizi için kullanım izni almaya çalışıyorlarmış ama daha sonuç yokmuş. Yani Clarice Starling ve hatta Buffola Bill dizide olmayabilir. Filmlerini izleyenler kesinlikle hayal kırıklığına uğraşmıştır! Ama umarım gerekeni yapabilirler de, hepsi aynı dizi de yer alır.

Son resmimizde ise, Hannibal Lecter 3. sezonda da görüşeceğiz mesajını veriyor bizlere; oldukça hüzünlü ama kararlı bir ifade ile...


Anahtar Kelimeler: Hannibal dizisi inceleme, Dr. Hannibal Lecter hakkında her şey, Hannibal dizi izleyici yorumları, Hannibal sizce sürükleyici bir dizi mi, Hannibal izlenmeli mi, Hannibal dizisi kaç sezon sürecek, hannibalın yeni sezonu ne zaman başlayacak, hannibal dizisi hakkın tüm yazılar
Hannibal Nasıl Bir Dizi? Ayrıntılı Analiz.
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

3 yorum:

 1. Sevgili admin, filmin 3 sezonunu da izlemiş bulunmaktayim ve hayranlıgım bu diziye karşı gün geçtikçe daha da artmış durumda; oyuncular tek kelimeyle efsane..içime doguyor ki devami gelecek sabırsızlıkla bekliyorum ve takip ediyorum

  YanıtlaSil
 2. Buradaki yazımı dikkate alıp diziye başladığın ve sonrasında da bu durumu şu güzel yorumunla ifade ettiğin için çok teşekkür ederim Sevgili Şebnem :) 3. sezonda herkesi dumura uğrattılar desek yeridir herhalde. İlk başlarda benim kafa bayağı gidip geldi hatta :)

  Aynı şekilde devam edeceklerine inancım tam. Gerçekten son zamanların en iyi dizilerinden ve hakkını da veren bir kadro...

  YanıtlaSil
 3. bikahvearasi.com12 Şubat 2019 20:16

  Bu diziyi inanılmaz seviyorum gerçekten bende yeri çok ayrı. Müthiş bir psikolojik gerilim dizisi insanı kendine hayran bırakıyor!

  YanıtlaSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top