Tipadam Dizi ve Film Yorumları

22 Temmuz 2014 Salı

Coca-Cola Düşmanlığı!

İnanmakta güçlük çektiğim ve nedenini bilmediğim bu ‘kola düşmanlığı’ her sene belli dönemlerde boy gösteriyor. İsrail’in yıllardır Filistin Halkına yaptığı insanlık katliamı ile iyice perçinleşen bu vaziyeti kısa da olsa masaya yatırmak istiyorum.


Tam adı ‘The Coca-Cola Company (TCCC)’ olan Coca-Cola bir Amerikan şirketi ve dünyada en yaygın marka olarak bilinmektedir. Önceleri eczanelerde ilaç olarak üretilen kola, içeriği değiştirilerek gazlı içecek olarak satılmaya başlanmıştır. II. Dünya Savaşı sonrası popülerliği artarak bir dünya markası olmuştur. Zira kapitalizmin en çok üretilen ve satılan ürünüdür. Dünyada 146.200 (2011) kişiye iş olanağı sağlayan Coca-Cola’nın Yönetim ve İcra Kurulu başkanı Türk asıllı ABD vatandaşı Muhtar Kent'tir.


Ülkemizin yüzlerce yerinde Coca-Cola satışı durduruldu. Sosyal medyada klavye başında, Filistin’deki savaşa son vermek isteyen iyi niyetli fakat saf vatandaşım, Coca-Cola’nın tüm kâr gelirlerini İsrail Ordusu’na aktardığını zannederek sosyal bir bilinç oluşturup ‘‘Coca-Cola İsrail malıdır, sakın ha almayın!’’ ya da ‘’Coca-Cola’yı tersten okuyunca ‘Allah yok, Muhammed yok’ yazıyomuş ya la’’ gibi paylaşımlarla halkı yanlış yönlendirmektedir. Canına yandığım milletim de Yahudi ismini duyunca bu kolaya ne de çabuk düşman oluveriyor. Oysa ki şuan kullanmakta olduğumuz binlerce şeyin sahibi Yahudi asıllı insanlardır: Microsoft, Facebook, Twitter, Whatsapp, Samsung, Google, Star Bucks, Nestle, Damla Su, Mercedes, Wolkswagen… Daha binlercesi…


Bu ürünleri satın almayarak boykot edilmez. Boykot, bu ürünlerin ülkeye girmemesi ile edilir. Çünkü markette satışa hazır sunulan bir ürünün fiyatını devlet ödemiştir. Halkta bu ürünleri vergili bir şekilde alarak devlete katkı sağlamaktadır. Eğer bu ürünlere boykot edilirse zararlı çıkan kendi devletimizdir.

Coca-Cola Türkiye ise bu iddialar karşısında web sitesinden yanıt geldi:

Kamuoyu Bilgilendirme
Son günlerde çeşitli platformlarda Coca-Cola’ya yönelik asılsız iddiaların gündeme getirildiğini üzülerek izliyoruz.
Coca-Cola şirketi, 128 yıl önce ABD’de kurulmuş olan, % 100’ü halka açık uluslararası bir şirket konumundadır ve dünya coğrafyasında çok çeşitli ekonomik, siyasi ve dini rejimlerden oluşan birbirinden farklı 206 ülkede faaliyetlerini yürütmektedir. Şirketimizin herhangi bir ülkeyi, hükümeti, herhangi bir ülkenin politikalarını, siyasi ya da dini inancı desteklemesi söz konusu değildir. Bu çerçevede Coca-Cola’nın gelirinin İsrail’e aktarıldığı iddiası da tamamen gerçek dışıdır.
Coca-Cola Filistin’deki 3. en büyük işveren, 5. en büyük yatırımcıdır.

•Coca-Cola şirketi 1998 yılından bu yana Filistin’de faaliyet göstermektedir.
•Coca-Cola’nın Filistin’de 3 fabrikası, biri Gazze’de olmak üzere 7 satış ve dağıtım merkezi bulunmaktadır.
•Coca-Cola, 350 Filistinliye iş olanağı sağlamakta, Coca-Cola faaliyetleriyle ilişkili yan sektörlerden ise 3,500 aile geçimini sağlamaktadır.

Türkiye’de de doğrudan 3 bin dolaylı olarak 30 bin kişiye istihdam sağlayan Coca-Cola olarak, 50 yıldır Türkiye’de ekonomiye güç vermek üzere faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Coca-Cola’ya yönelik son günlerdeki iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu kamuoyuna duyurulur.
Saygılarımızla  


Yani benim güzel kardeşim, senin kola almaman İsrail’in yaptığı katliamı durdurmayacak. Ama senin bu sessiz kalmayışını öpüp başıma koyuyorum. Selametle…no image
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

16 yorum:

 1. Boykot edilmesinin devlete zarar olduğu konusunda haklısın ama şu açıdan düşünmek gerekir. Bu işler arz talep meselesi bir şey satılırsa getirilir. Bu ürünler satılmazsa ilk etapta elimizde kalır ve devlet zarara girmiş gibi görülebilir ancak sonraki adımlarda uzun vadeli düşünüldüğünde yerli malına ilgi artar Türkiye de üretilmeyen ürünler yerlileşerek ekonomik kalkınma gerçekleşir dışarıdan alım durur ve dış bağımlılıktan kurtulur cari açık azalır ve refah seviyesi artar. Diyeceğim ama bir kola ile konu nereye geldi diyeceksin. Bir hikaye var bilir misin karınca ormanda yangın çıktığında azı ile ateşe su atıyormuş diğer hayvanlar ne yapıyorsun onu söndüremezsin boşuna uğraşma dediklerinde karınca şu cevabı vermiş elimden gelen bu ben tarafımı belli edeyimde !!! şimdi bize gelelim evet bir kişi yapması ile olmaz bilinçlenmesi lazım bütün milletin sen okumuş insana benziyon bare sen böyle deme. Türkler goole gibi bir arama motoru yapamzmı sanıyon yapar ama bilinçsiz millet kullanmaz. Eli ile göbeğini kaşır google gibi değilbe aç googleyi der. Seni bilmem ama mümkün olduğunca ben yahudi veya başka birşey ayırt etmeden (yani hıristiyanlarda sütten çıkmış akkaşık değil) hepsini boykot edip türk mallarının peşine düşeceğim berki ben tek başıma yapacağım ama sonuçta tarafımı belli edip cahil olmayacağım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Milli bilinç veya uykudan uyanma kola almayarak gerçekleşmez. Filistin'de din kardeşlerimiz ölürken bizimkiler burada kola almayarak Müslümanlık vazifesini yerine getirmeye çalışıyor. Bu dediklerinin oluşması için bir koladan daha fazlası olmalı güzel kardeşim :)

   Sil
 2. Kendisini içmeyerek filistinde ölen bebeklerin kanının yerde kalmayacağına inanan yobazların varlığını gösteren meşrubattır zaten Coca Cola.

  Mantık bu : "bugün de kola içmeyerek ulvi görevimi gerçekleştirdim, rahat uyuyabilirim"

  Sonra niye akepeye oy verdiklerine şaşırıyoruz. Embesiller!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle canını yediğim. :)

   Sil
  2. ben sadece koladan bahsetmedim yorumumdan bahsettiysen kardeşlik. Ben filistindeki kanlada bağlamaya çalışmadım. Ben biz kendimizi güçlendire bilecekken neden başkalarını güçlendiriyoru dedim anladıysan.

   Sil
 3. İshale iyi gelmesinin dışında beyin yetmezliği ve ağız ishali hastalığına da iyi geldiği ortaya çıkan İSRAİL denilen gereksiz devletten daha eski ve halka açık dev AMERİKAN firmasıdır. Yazı güzel de Muhammet saralın yorumu trajik bir şekilde güldürdü.

  YanıtlayınSil
 4. Bu gün siz gülersiniz yarın ben. ama sizede destek veriyorum nede olsa emin olmasamda türk malısınız.

  YanıtlayınSil
 5. La bi gidin içmeyin çok yararlı bi şey sanki israil ordusuna gelirlerini aktarıyor işte bu.kadar basit.Görende sizi analiz sentez yapan iktisadi insan sanacak yazık yazık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İsrail'e gittiğine dair herhang bir kanıtın var mı? Giydiğin dondan, kullandığın telefona kadar her şey Amerikan malı. İçtiğin Pepsi yada Gazoz bile onları markası. Neden sadece CocaCola'ya bu ön yargı? CocaCola halka açık bir şirkettir ve İsrail ile doğrudan bağlantısı yoktur. Bu yalanı da kendi ürünlerini satamayan CocaCola'nın rakipleri uydurmuşlardır. Bakınız : ColaTurka, PEPSi vs. CocaCola bir Amerikan şirketidir.

   Sil
 6. Cola bir simge, anlamıyorsunuz değil mi ? En azından bir konuda birlik olun deniyor, onu bile beceremiyoruz, Devletin elinde kalsın devlet zarar etsin akıllansın ve bir daha da getirtmesin !

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Devletin elinde kalsın ve bir daha getirmesin tamam da sonucunda ne olacak? Diğer Amerikan ürünleri halen kapış kapış tüketiliyor ülkemizde. Boykotsa hepsine boykot. Sadece bir ürüne yapılan boykot, boykot değildir. Ürünü karalama kampanyasıdır sadece.

   Sil
 7. Bizim gocunduğumuz nokta sadece kolaya olan düşmanlık. Binlerce Amerikan ürünü varken neden bizim vatandaşımız yalnız kolaya 'Amerikan malı' diyip boykot ediyor?

  YanıtlayınSil
 8. işte bu yüzden amerikan malı onun malı bunun malı nedir diye araştırmamalı. Türk malı hangisi diye araştırılmalı. en azından türk malının olduğu sektörde türk mallarının satın alınmalı.

  YanıtlayınSil
 9. Çok güzel bir yazı. Dediklerine katılıyorum. Devlet olarak buna bir son vermek gerek

  YanıtlayınSil
 10. Gercekten çok güzel bir yazi olmuş eline sağlık ama çok kısa olmuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uzun yazı yazınca da ayrı bir tepki oluyor ''okumakta zorlanıyoruz'' gibisinden. O yüzden bizlerde nasıl davranacağımızı şaşırdık değerli dostum. Ama önerilerinizi göz önünde bulunduracağız mutlaka...

   Sil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top