Tipadam Dizi ve Film Yorumları

17 Temmuz 2014 Perşembe

ODTÜ Fizik Bölümünün Analizi (Bilim Adamlarımız)

Bugün (17.07.2014) tercihlerin son günü olmasıyla fazlasıyla kararsızlık yaşadığım ve yaklaşık 14 defa listemi baştan sona değiştirdiğim gündür sevgili okurlar.

''Peki ya ODTÜ ve Fizik ne alaka Can kardeş?'' diye söylendiğinizi hissetmekteyim. Hemen açıklayayım da kafalarda soru işaretleri kalmasın.

Bu yazıyı tamamen az önce yaşadığım bir olaya istinaden yazma gereği duydum kendimde kii o değişik duyguları sizinle de paylaşmalıyım diye düşündüm şahsen. Bu yazıyı herhangi bir amaçla yazıyor olsaydım, tercihlerin son saatlerinde yazıyor olmazdım ayrıca; bunu da eklemek isterim.

Az önce abimle birlikte ilk 30 binde olup da ''adam gibi, geleceği sağlam'' bir meslek bulamama konusunda tartışırken, mezun olduğu mesleğin şu an ne durumda olduğuna bakmamı istedi sağolsun. Bak bakayım ODTÜ'de Fizik kaç puanmış, merak ettim deyince; araştırmaya koyuldum pek tabi bir heyecanla ve bu yazı çıkıverdi haliyle.. :)) Belki ileride yazmayı düşünenler de olur ''bilim adamı olma hayaliyle'', o yüzden hemen güzel bir analiz yapalım sizler için.

Bir çok insanın, özellikle bundan yaklaşık 10 yıl önce; gitmeyi canı gönülden istediği bölümdür ODTÜ Fizik ancak ne yazık ki şu anda bende dahil pek kimsenin gitmeyi düşündüğünü sanmıyorum.


Birincisi, puanı oldukça düştü zaten efenim. Kesinlikle küçümsemiyorum ama 11. sınıfta (yani yıllar evvel) girdiğim denemelerde bile geçiyordum o puanı. İdealler hedefler uğruna her şey yapılır da insanın içi yanar. 

İkincisi, iş alanı yok. İnsanı üniversiteden mezun olur olmaz bilim adamı ilan etmediklerini biliyorum ve maalesef aileden gelen bir zenginliğim yok. Giderim var her türlü ama zengin değilim arkideş, napalım yani. 

Üçüncüsü, ülke desteklemiyor. Gerçi bilim teknik dergisinin kapağındaki Darwin ve evrim başlığını kaldırtan şakirtlerin yönettiği ülkeden de beklenen bu zaten ama insan üzülüyor yine de. Türkiye şartlarında potansiyel işsiz bölümü olduğu aşikar. 3 yıl önce buradan abimin bir arkadaşı mezun oldu. Daha sonra yüksek lisans yaptı. Onca çabasına rağmen akademisyen alımı olmadığı için doktorasını yapamadı. Annesi ve babası zamanında defalarca uyarmıştı gitme o bölüme, mühendislik yaz diye. Şimdi 26-27 yaşında sağda solda garsonluk yapıyor. Annesinin babasının yüzüne de bakamıyor. Anlayacağınız aç karna bilim filan olmuyor. Bu bölümün ne öğretmen ataması var ne de akademisyen alımı. Sütçü İmam'da mühendislik bitiren adam çabucak iş bulurken (kişiye ve işe bağlı pek tabi), Fizik mezunları ODTÜ'de olsa işsiz kalıyor arkadaş. 


Öyleyse hayallerde buluşalım ODTÜ Fizik... n'elveda...

Anahtar Kelimeler: ODTÜ üniversitenin bölümleri, ODTÜ Fizik hakkında yazılar, ODTÜ Fizik okunmalı mı, Odtü fizik mezunu bilim adamları, Odtü de hangi bölümler okunmalı, Odtüde öğretmenliğe dair analizler, Odtü de her bölüm okunabilir mi, iş olanakları neler, Odtü Fizik hakkında söyleşiler, orta doğu teknik üniversitesi eğitim fakültesi
no image
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top