Tipadam Dizi ve Film Yorumları

18 Temmuz 2014 Cuma

5 Madde ile Üniversiteyi Yeni Kazanan Adayların Uğrayacakları Hayal Kırıklıkları

Tercihlerin yapıldığı şu dönemlerde, üniversiteye geçiş yapacak olan adaylar biraz stresli birazda heycanlı bir hal içindeler. Tam da bu aralarda eminim ki çoğu öğrenci yaptığı tercihler sonrası üniversite okuma hayaliyle bir sürü renkli hayaller kurmaya başlamışlardır bile.

Kurulan bu hayaller hemen hemen her öğrenci için benzer hayallerdir. Öğrencilerin üniversite hayatı olarak tanımladıkları yaşama ait hayallerinin ortak olmasının sebebi izlenilen diziler, filmler, anlatılanlar vs. gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır hiç şüphesiz. Şimdi bu hayeller neler onlara bakalım.

Yazacaklarım her öğrencide olacak diye bir şey yok tabi ama öğrencilerin %95'i bu durumdadır ve bu konu hakkında herkes iddaaya girerim. :)


İşte size, 5 Madde ile Üniversiteyi Yeni Kazanan Adayların Uğrayacakları Hayal Kırıklıkları :

1 ) Karşı Cins İlişkileri

Çok değerli birinci sınıf adayları. Bu hayali kurarak hayal kırıklığına uğrayan öğrenci sayısı %90'dır emin olun. Özellikle erkeklere sesleniyorum. Birinci sınıftayken aylarca erkek arkadaşlarınızla kazma kazma gezebilirsiniz. Yani kızlar sizi okulun önünde karşılamayacaklar. Onlar yanınıza gelip de sizden onları eve atmanızı istemeyecekler! Bunlar filmlerde olur ancak. Aynı şekilde kızlar da hiç filmlere özenmesinler. Erkekler peşinizden koşup sıraya girmeyecekler. Onlar sıraya girip siz "hangisini seçsem" zevkine varamayacaksınız.


2 ) Ailemden uzaklaşıyorum. Artık daha özgür olacağım ve bana kimse karışamayacak. Her haltı yiyebilecem! 

İlk sene, özellikle de ilk dönem ev-okul arasında sap gibi gidip sap gibi geleceksiniz arkadaşlar. Çok bir şey beklemeyin. Hatta eğer şehir dışında okuyorsanız, tatil olsa da memleketime gitsem diye gün sayacaksınız. "Ailemden uzaklaşıyorum" diye kurduğunuz o renkli hayaller boğazınıza tıkılacak ve ailenizi çok özleyeceksiniz. Özellikle ilk zamanlarda ailenizin kıymetini çok daha iyi anlayacaksınız. Tabi zamanla insan her şey alıştığı gibi buna da alışıyor. Siz de alışacaksınız zamanla. Yeri gelecek yaz okulunuz yüzünden, yazın bile ailenizi göremeyeceksiniz.


3 ) Erkekler : Hergün diskoda, barda, kafede takılacam. Arkadaşlarla sabaha kadar oturup batak, pes oynayacaz. İçecez. 

 

Kızlar : Kızlarla sabaha kadar dedikodu yapacaz! Eğlenecez, okulu çekiştirecez. Hergün gezip tozacaz!

Bu tarz renkli hayalleriniz varsa bunlara elveda deyin! Züppelik varsa ruhunuzda bunları rahat rahat yaparsınız ama; ilk seneden bu tarz hayallere kapılmayın hiç. Hatta bunları yapmaya kalksaız bile belli bir süre sonra 5 parasız kalırsınız. 1 partiye gidelim derken tek gecede 200 TL'den fazla harcarsanız hiç şaşırmayın. Bu tür şeyler para ister. Sizin ise daha çok sorumluluk sahibi olmanız gerekiyor. Eğer evde kalıyorsanız evinize karşı olan sorumluklarınız veya yurtta kalıyorsanız kendinize ait olan ve çevrenize karşı olan sorumluklarınız olacaktır. Kişisel ihtiyaçlarınız olacaktır. Pahalı üniversite kitaplarına ihtiyaç duyacaksanız ve bütün bunların sonucunda paranın kıymetini de işte o zaman daha iyi anlayacaksınız. Aileden uzak kendi ayaklarınız üzerinde durmayı da... Eğleneceksiniz tabi ama dozunda olmalı. Hem zaten ilk sene gittiğiniz şehrin hiçbir şeyini bilmeyeceğiniz için sadece sokaklarda sap sap dolanacaksınız. Rastgele gördüğünüz bir kafeye girersiniz belkli o kadar. Zamanla her şey yerleri yerine oturacaktır tabikide. Şimdiden içinizi karartmak istemem. :)

4 ) Şu üniversiteyi bir kazanayım, bir daha nah ders çalışırım. Sınavdan sınava çalışsam yeter. Üniversite kazananlar öyle yapıyorlarmış. Hayat üniversitedeymiş diyorla olum/kızım! Derslere bile girmeye gerek yok!

Öğrencilerin en büyük hayal kırıklığı yaşadığı konulardan biri de şu ders çalışma mevzusu. Üniversitede size her kim "sadece sınav zamanı çalışılıyormuş" dediyse gitsin kendini Asi'den atsın. :) Antakyalıysanız ne demek istediğimi anlarsınız. Bizim Antakya'da bu laf deyim gibi bir şey. Gerçi Asi de şuanda kurudu da..

Neyse konu sapmasın. Ne diyorduk... Heh! Hatırladım!

Ders çalışmama gibi bir durum kesinlikle yok arkadaşlar. Bu yalanı kim uydurduysa gidin suratına bir tane çakın da yalan söylememeyi öğrensin. Öyle bir ders çalışmanız gerekiyor ki dersler için... Hatta öyle bir çalışacaksınız ki... YGS-LYS'ye hazırlandığınız günleri bile arayabilirsiniz. Hatta yeri gelecek kendi kendize "Ulan ben YGS-LYS'ye bile bu kadar çalışmadım." diyeceksiniz. Hiç çalışmayıp, tüm çalışmalarını sınav haftasına bırakanlar da var tabi ama o tip kişiler de zar-zor sınıf geçen tipler zaten. Yani kısacası sınıfı nasıl geçerim diye kafa yormak bile sizi dersler konusunda zorlayacaktır. Eğer sorumluluk sahibi ve boş bir insan değilseniz sınıfta kalmama korkusuyla deli gibi ders çalışacaksınız. Ki zaten mesleğinizde kendinizi geliştirebilmek adına çalışmanız da gerekiyor. Doğru olanı da budur!

Ayrıca derslere girmemezlik sakın ama sakın yapmayın. Çünkü lisedeki gibi size bol keseden devamsızlık hakkı verilmiyor. Sınavlarınızdan yüksek notlar alsanız bile o dersten, "devamsızlık yapmak" sebebiyle kalabilirsiniz.


5 ) Yatay geçiş yapıp gideceğim buralardan!

İlk 4 hayal genelda kayıt yaptırmadan önce yapılan hayallerdi. Bu hayal ise kazandıktan sonra özellikle de 1. sınıf öğrencilerinin hayallerini süsleyen "istediğin üniversitede okuma imkanı" veren bir sistem. Kazanmadan önce yada kazandıktan sonra; daha iyi bir üniversitede okumak veya kendi memleketindeki üniversiteye kaydını almak isteyen öğrencilerin, bu isteklerini gerçekleştirebilmeleri uğrunda düşün düşünüp... Daha sonrasında kafasının üstünde yanan ampülün içinde "YATAY GEÇİŞ" ifadesi vardır. Öğrenci bir sene boyunca bunu hedefler ve çalşır ama öğrencilerin %90'ı hayal kırıklığına uğrayarak kazandıkları üniversitede kalırlar.Etiketler : üniversite, hayal, kırıklığı, üniversite, hayatı, üniversite hayatı, üniversite partileri, üniversite yaşamı, kampüs hayatı, ders çalışmak, yatay geçiş, disk, bar, eğlence, kızlar
5 Madde ile Üniversiteyi Yeni Kazanan Adayların Uğrayacakları Hayal Kırıklıkları
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top