Tipadam Dizi ve Film Yorumları

28 Temmuz 2014 Pazartesi

Venüs Projesi Nedir? Kaynak Bazlı Ekonomi Nedir? [Video]


Geçenlerde izlediğim Zeitgeist Addendum’ da yer alan, iyi niyetli ama fikrimce biraz ütopik olan proje.
Projenin felsefik olarak dayandığı bir yer olduğunu düşünüyorum. Çünkü mevcut dünya düzenine olan eleştirisini ciddiye almamak elde değil.

Efendim, projemizin mimarları Jacque Fresco ile eski bir ressam olan Roxanne Meadows. Projenin sempatikosu, Fresco dünyadaki parasal sistemin, bu sistemi elinde bulunduranlar dışında kimseye bir yararı olmadığını, sistemle beraber dünyada oluşan çıkarlar uğruna insanların köleleştirildiğini ya da savaşlar sonucu öldürüldüğünü belirtiyor.Ben de katılmaktayım bu fikre. Zira, parasal sistem yaşadığımız dünyanın kanseri. Proje de bu parasal sistemi reddediyor. Dünyada bulunan kaynakların teknolojiyle beraber tüm insanlığın ihtiyaçlarını karşılayabileceğini savunuyor.

Projeye ‘komünizm ütopyası’ diye bakanlar da var. Venüs Projesi'nin ya da kaynak bazlı ekonominin komünizm benzeri bir yapı olduğunu düşünmek hatalıdır. Bu ikisi arasındaki fark ortadadır. Komünizmin paraya, bankalara, orduya, polis gücüne, hapishanelere, sosyal sınıflaşmaya sahip oluşu bu farkı gösterir. Venüs Projesi'nin amacı ise para kullanımına olan ihtiyacı yok etmektir. Komünizmin ilgi alanı iş gücü ve işçi sınıfıdır. Venüs Projesi'nin  ise toplumu yüksek teknolojiyle donatıp üretimi bu şekilde gerçekleştirmektir. Amaç, insanlara sınırsız imkanlarla yaratma, keşfetme, katılma ve öğrenmeyi tanıtmaktır. Venüs Projesi, özetle huzurlu ve sürdürebilir temeller üstüne oturmuş evrensel bir toplum vaat ediyor ve insan haklarının bir kağıt parçası değil, yaşam tarzı olduğu bir toplumun altını çiziyor.

Bazılarımız hala ‘aabi yok yaa okadarını yapamazlaar’ diyedursun adamlar Tayland’da kaynak tabanlı ekonomiyi uygulamak için çalışmalara başladılar ve bununla ilgili güncellenen bir site de açmışlar… Bilemiyorum, dünyada hala bazılarımızın insanların eşit bir şekilde mutlu olabileceğine inanması ve bunun için ciddi projeler geliştirmesi sevindirici. Dediğim gibi biraz ütopik yönleri var ama zarar gelmez düşünmekten, tartışmaktan.

Venüs Pojesi ve kaynak bazlı ekonomi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için şu videoyu izleyebilirsiniz. Video Türkçe alt yazılıdır. Eğer alt yazı gözükmez ise video'nun sağ alt köşesinden video'nun Türkçe alt yazı özelliğini aktifleştirmelisiniz.Özetle okudum , izledim, takipteyim, denemeler falan heyecan veriyor, iyi hoş yani kim istemez öyle bir dünya…


kaynak bazlı ekonomi, venüs projesi, venüs projesi gerçekleşir mi, kaynak tabanlı ekonomi projesi gerçek olur mu, venüs projesi türkiye, venüs projesi izle, kaynak bazlı ekonomi projesi nedir, venüs projesi nedir, kaynak tabanlı ekonomi projesi nedir, ne işe yarar, yararları nelerdir, venüs projesinin yararları, venüs projesinin faydaları, venüs projesi video
Venüs Projesi Nedir? Kaynak Bazlı Ekonomi Nedir? [Video]
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

9 yorum:

 1. Bu projeyi desteklemeyen bir çok insan olacak. Şahsen ben böyle saçma sapan götten bi şehirde yaşamak istemiyorum. Bodrum gibi, venedik gibi, lübyana gibi şehirler dururken tek tip şehirde yaşamak istemiyorum. merak ettiğim şey bunu istemeyen milyarlarca kişiye karşı nasıl bir zafer kazanmayı düşünüyorlar? savaşarak mı? beyin yıkayarak mı? daha önceki yazılarınızı da takip ediyordum, daha doğrusu diğer arkadaşların ve genelde bu tarz yazıları seviyorum ama buna da siz açıklama yapın lütfen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sakin ol adsız kardeş :) Kimse 'gel bak böyle böyle bir şehir yaptık, yaşa' demiyor...Bence bunu isteyen ya da istemeyenleri düşünmeden önce adamların yapmak istediği öncelikli şey : 'düşündürmek' arkadaşım. proje mevcut sistemin ne kadar bozuk ve çarpık olduğunu belirtmeye çalışıyor. En saçma fikirleri bile eleştirmeden önce ona kafa yormak lazım fikrimce. Saçma ya da değil ancak böyle başka fikirlere, projelere artık her ne dersen esin kaynağı olunabilir...

   Sil
  2. Pardon ama bu tarz konularda sakin olamam ben. Hareketin şu andaki amacı da yuvarlak saçma sapan götten şehirlerin içinde yaşayacak insan bulmak değil, kendini tanıtmak, filmini ve ilk şehri yapmak, böylece dünyanın kendisini alternatif bir sistem olarak görebilmesini sağlamaktır. daha genel olarak ise kapitalizmin zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapmasını engellemek; birileri para kazanacak diye insanların hayat kalitesinin düşmesine (ex. petrollü-elektrikli taşıt) dur demek olsa gerek. Böyle anlatınca sanki herşey güllük gülistanlık olacakmış, bu projeyi yapanlar melekmiş gibi göründü, tabi ki böyle değil. ama şu anda bizi yönlendirenlerden daha iyi oldukları kesin. keşke bunu sizde görebilseniz admin arkadaşlar.....

   Sil
  3. Arkadaşım hareketin amacı kendini tanıtmak da değil bence çünkü sistemi yönetenlerin Zeitgeist belgeseline ve projenin tanıtılmasına izin vermesinin sebebi sadece antitezlerini gözler önüne sererek varlıklarını hissettirmek.Adamlar mevcut sistemlerinin zarar göreceğine inansa ne bunun yayınlanmasına ne de reklamına izin verirlerdi.Yazıda da belirttiğim gibi mevcut düzene dikkat çekilmek isteniyor, ( kapitalizm,emperyalizm artık her ne dersen ) ve düzen ne yazık ki düzeltilemeyecek kadar düzgün işlemekte zaten.Katılıyorum düşüncene, proje 'para falan olmasın hayatın tadını çıkaralım' izlenimi veriyor ilk görüşte...Bu yönden güllük gülistanlık gibi tabi ama işin öteki boyutları da var tabii..

   Sil
 2. Selim Aydınlı28 Temmuz 2014 16:43

  Emel hanım yazınız iyi hoşta kanımca bu projenin gerçekleşmesinin önündeki en büyük engel tüm insanlığın mutabakatıdır ne kaynaklardır, ne de teknolojinin geriliğidir. yarın 7 milyar insan bu projeye baş koysa kısa sürede temelleri atılabilir. mutabakat denilen şey o kadar zordur ki bırakın 7 milyarı bazen bir insana bile laf anlatmak imkansızdır. her insan ayrı bir dünya ayrı bir kişisel geçmişten gelmekte. olayın bir de tuzu kuru olanlar tarafı var ki aşılması çok zor bir durum, yarın size piyango çıksa siz de bir anda aa şu kapitalist sistem ne güzel diyebilirsiniz sonuçta insan bencildir ve diğer insanlar istatistiklerden ibarettir çoğu insan için. kendinize sorun mutluluğunuzun veya mutsuzluğunuzun ne kadarı diğer insanlara bağlı, hep lafı edilen afrikalı çocuklar geçen sene kaç kez aklınıza geldi. bu tip konular sohbet gereği açılırsa bir kaç cümle edilir, yazık milyarlarca insan sefil şu dünyada denir geçilir.

  bu projeyle ilgili şöyle bir soru duydum bir tanıdıktan : " herkese bir tane verilirken ben iki ferrari istersem ne olacak?". anlayacağınız algılarımız öylesine kapitalist sisteme kenetlenmiş ki. iyi bir yaşam bizim için ünlü markalar demek, diğer insanlarda olmayana sahip olmak. insanlığa uzun zamandır tüketim pompalanıyor, markalar beyinlere kazınıyor, ön plana çıkın, diğer insanlardan sıyrılın deniyor, herkes çirkin bir yarışa girmiş durumda!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selim Bey gayet istikrarlı bir yorum olmuş 08.02.2011 18:59 tarihindeki yorumunuzla :) Dediğiniz gibi 7 milyar insanın buna destek vermesi imkansız... Teşbihte hata olmaz derler fakat afrikalı çocukların durumu ya da mutluluk durumumun diğer insanlarla olan bağıntısına çok anlam veremedim çünkü bu her birey için içsel ve farklı bir durum. Yorumunuz için teşekkürler...

   Sil
  2. Selim Aydınlı28 Temmuz 2014 18:35

   Bazı yerlerden banlanmamız, kendi yorumlarımızı halen aktif bir şekilde kullanamayacağımız anlamına gelmez Emel Hanım. bu konuyla ilgili yaklasik 4 yıldır yazılar yazıyorum ve sadece bununla da kalmıor yazdıklarım. sizi bir gün kendi sitemede beklerim. bu siteyi takip etmemin sebebi, bu gibi yazıları çokça yazmanız ve bazı şerefsiz siteler gibide ayrımcı olmamanız. başkalarına yaranmamanız.

   ne görüyorsanız yazıyor gibisiniz yada bana oyle geliyor. yorumlarıma devam edeceğim ancak sizde aynı şekilde yazmaya devam edin. edin ki bazı kendini bilmezler sesimizi duyabilsin. sözlük yöneticileri gibi yavşak -pardon gerildim- olmayın!

   Sil
 3. inşalah bir gün bu proje hayata geçirilebilir. bana oldukca mantıklı geldi ve olumlu kullanılırsa herkesi de etkileycektir bana kalırsa. eşlinize sağlık bilgilendirici bir yazı olmuş

  YanıtlaSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top