Tipadam Dizi ve Film Yorumları

10 Ağustos 2014 Pazar

Önce YGS'ye mi Yoksa LYS'ye mi Çalışmalıyım? Başarının Sırları..

YGS ve LYS'ye, kısaca ÖSS demeyi planlıyorum yazımda; bu sınavlara yaklaşık olarak 3 kere girmiş ve idealleri uğruna onlarca mesleği elinin tersiyle itmiş biri olarak, bu yazıyı geçte olsa sizlerle paylaşıyorum değerli dostlarım. Sadece bu yazıyla da kalmayacağımı, bunun devamını (yaklaşık 10 farklı başlık) getireceğimi de belirtmek isterim. Yani üniversiteye giriş sınavıyla ilgili kafanızda bulunan tüm soruların cevaplarını sizler için vermeye başlıyorum artık; gücümün yettiği kadar pek tabi.

Tüm bu konulara nasıl ulaşacağım diyorsanız da; hemen sitemizin sağ tarafındaki ''kategoriler'' kısmından 'YGS - LYS HAZIRLIK' başlığını bulup tıklamanız yeterli olacaktır. Tüm yazılarımı orada toplayacağımı ayrıca belirtmek isterim, rahatlığınız bakımından özellikle...


Yazıma başlarken ilk olarak herkesin kafasında sürekli dolanıp duran şu soruya cevap vermek istiyorum; ''YGS mi yoksa LYS mi daha zor?'' Ve yine buna yakın bir soru daha gelsin kii başlığımız da bunu göstermekte; ''Sınava hazırlık döneminde ilk olarak YGS'ye mi yoksa LYS'ye mi ağırlık vermeliyim?'' Hemen bu ikisine cevaplar vererek başlamak istiyorum.

Bakın değerli sınav zedeler, kesinlikle ama kesinlikle YGS'nin LYS'den daha kolay bir sınav olduğuna kendinizi inandırmayın! Aksine; ne olursa olsun tüm koşullarda LYS, YGS'den daha kolay bir sınavdır. Niye mi?

1. LYS tamamen kendi alanıza dair soruların çıktığı bir sınavdır. Yani alan sınavıdır.
2. LYS, YGS gibi yoruma dayalı değil; büyük ölçüde (%90) bilgiye dayalıdır.
3. LYS'de o soruyu biliyorsun, çözümünden haberdarsan; o soruyu gözün kapalı da olsa çözersin. Asla kafanda soru işaretleri olmaz ve YGS'deki gibi düşüncelere kapılıp; zaman kaybı yaşamazsınız.
4. YGS büyük ölçüde (%80) yoruma dayalı bir sınavdır ve sadece bilginiz yeterli olmayacaktır!
5. LYS'de biliyorsan kazanırsın kii o senin alanın, bunu asla unutma.
6. Son olarak ise, LYS'nin %60'ının alındığını asla aklından çıkarma değerli sınav zede.

Bu soruların cevaplarını da verdikten sonra, hemen asıl konumuza geliyoruz. Bu arada herhangi bir sorunuz veya danışmak istediğiniz bir durum olursa; hiç çekinmeden yazının hemen sonundan bize ''yorum'' olarak gönderebilirsiniz. En kısa sürede cevap vereceğime de emin olabilirsiniz.

Normal koşullarda, size ilk söyleyeceğim şey; yaz tatilinin 3 ayından ilk 1'ini (en fazla) dinlenme ve kafa dağıtma olarak geçirmeniz ve hemen ardından geriye kalan 2 ayını; özellikle LYS konularını bitirmeye yönelik bir çalışma yaparak geçirmenizden yana olurdu. Ancak bu yazıyı Ağustos ayının başında yazdığımı ve sizinde tatilden geriye sadece 1 ay gibi bir zamanınız kaldığını göz önünde alarak; hiç vakit kaybetmeden her iki derse de başlamanızı ''şiddetle'' öneriyorum! Eğer ki idealleriniz, hedefleriniz varsa; bu yıl bazı lükslerinizden vazgeçmek zorundasınız, bunu asla unutmayın. Gireceğiniz sınav ''planlı'' çalışanlar için asla zorlayıcı olmayacaktır; ama dediğim gibi planlı ve doğru çalışma, yanlış anlaşılma olmasın sakın.


Mesela şu an ben bu yazıyı yazmak zorunda mıyım? Elime herhangi bir şey mi geçiyor? Pek tabi hayır! Bende sizin gibi öğrenciyim, hatta yeni kazandım :)) Ama kazanmama rağmen, bu lanet olası sınav maratonundan yeni kurtulmama rağmen; hiçbir şeyi umursamıyor ve sizlere yardımcı olmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. İşte biz buna 'hedefler' kapsamında, uğraşımlar diyoruz. Hani az öncede bahsettiğim gibi.

Bakın, özellikle bir Sayısal öğrencisiyseniz; ne yapın edin kendi alanınızda ''en iyiyi'' yakalayın. Benim geçen seneki çalışma durumum aynen şu şekildeydi ve sonuç olarak şu anda Allah'ıma binlerce şükür ki hayal ettiğim yer olan İzmir'de ve hedeflediğim meslek olan Diş Hekimliği'ndeyim. Belki size de bir yararım dokunur, dinleyin bakalım dostlarım...

Yaz ayını iyi geçirmek zorundasınız, bunu kafanıza sokun. Artık o laylaylom zamanlar geride kaldı, silkin ve kendine gel. Büyük düşünmek zorundasın, ailene karşı sorumluluklarını yerine getirmek zorundasın! Yok ailen önemli değil, sen önemlisin; sen nasıl mutluysan o gibi masalları kafandan çıkar artık. O insanları mutlu etmeye ve onların mutluluğuyla da eş zamanlı olarak başarılı bir şekilde yükselmeye odaklamalısın kendini. Zaten başarı geldikçe mutlulukta gelecektir, bunu zamanla sende anlayacaksın dostum.

12. sınıf konularıyla (okuyan gruptaysanız eğer) YGS’yi birlikte götürmelerini tavsiye ederim. Okulda ders işlenirken YGS çözmek yerine dersi derste öğrenip kalan zamanda YGS çalışarak bir denge kurmanız gerekir. YGS’ye kadar tamamen ona odaklanmak da yanlış değerli dostlar. Yalnız son 1 ay kala ağırlık vermek daha doğru olabilir. Asla sadece YGS'ye ağırlık vermemelisiniz, LYS sizin için her şeyden daha önemli olacaktır. Önce hangisine çalışmalıyım diye sorarsanız, LYS derim. Ama bunu da yaz ayında (ağır bir şekilde) önermekteyim.

Daha öncede söylediğim gibi, kendinize mutlaka bir hedef belirleyin! Ulaşabileceğimiz bir hedef koyarak işe başlayabiliriz veya artık koyduğumuz hedefin ne kadar gerçekçi olduğunu görebiliriz. Koltuk-Halı-Yataktan kalkalım. Haydi masaya boş değil çalışacağımız bütün materyallerle masa ve sandalyede çalışalım. Zaman koyarak çalışalım. Zaman sınırlaması başarıda en büyük etkenlerden biridir. Her 40-50 dakikada bir 10-15 dakika ara verin. 2-3 ders saati çalışırsanız arayı biraz daha uzatabilirsiniz (40-60 dakika). Testlerinizi de süre tutarak çözün, verdiğiniz süre 1 dakikayı geçmesin unutmayın!..


YGS’de sadece sorularla boğuşmuyorsunuz aynı zamanda zamanla da yarışıyorsunuz. Alanınızın dışında yaptığınız her sorudan puan alıyorsunuz.

Hayaller ah hayaller her insan hayal kurar hayaller olmadan tabii ki yaşanmaz; ama nedense hayaller de hep ders çalışırken kurulur. Hayalleri sonlandırmanın yolu:

1. Hayalleri 3-5 dakika kurup, daha sonra ders çalışmamız gerektiğini beynimize net emir verebiliriz.
2. Ders çalışmamız bittiğinde hayal kurabileceğimizi kendimize söyleyebiliriz. Hayal kurmayı kendimize ödül olarak verebiliriz.
3. Belki bazılarınıza ağır gelecek ama günde ne olursa olsun en az 6 saat ''düzenli'' bir çalışma yapmanız gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra, 3 aylık süreçte neler kazandığınızı çok iyi anlayacaksınız.

Kendinize günlük veya haftalık hedefinizi gerçekleştirdiğinizde simgesel ödüller verebilirsiniz. Mesela 100 soru çözdükten sonra çikolata yiyeceğim. Bu haftalık hedefimi gerçekleştirirsem sinemaya gideceğim gibi…

Bu teknikleri uygulayarak başarınızı daha da arttırabilirsiniz. Arkadaşlar unutmayın, planlanmış bir çalışma kaygı oluşturmaz. Plansız çalışma kaygı oluşturur. Benim öğrencilere tavsiyem “erteleme-pes etme-vazgeçme”. Bu üçlü olduktan sonra kişinin hayatta başaramayacağı hiçbir şey yoktur.


Diğer yazılarımda da yine detaylı anlatımlar yapıp, özellikle derslere yönelik tek tek analizlerde yapacağım. Sizde en iyi yerleri kazanabilirsiniz dostlar, asla vazgeçmeyin ve mutlaka takipte kalın! Şimdiden hepinize başarılar.

Anahtar Kelimeler: YGS ve LYS'ye nasıl çalışmalı, Ygs zor bir sınav mı, YGS çalışma kuralları, YGS'ye çalışmak için neler yapmalıyım, Sınava az zaman kala çalışma stilleri, üniversiteye hazırlık için yazılan tüm makaleler, dersi derste mi öğrenmeliyim, lys mi daha zor ygs mi, ygs ve lysye yönelik çalışma programları, Öss için verilecek tavsiyeler
Önce YGS'ye mi Yoksa LYS'ye mi Çalışmalıyım? Başarının Sırları..
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

322 yorum:

 1. Öncelikle bu yazı ve bu kategori altında devamı gelecek olan yazıların senin gibi emeklerinin karşılığını almış ve hedefine ulaşmış birinin kaleminden çıkıyor olması bizler için çok faydalı olacak,ellerine sağlık :) Benim de birkaç konuda sorularım olacak. Dersane başladı ve bununla beraber Lys'ye dair bazı konulara başladık.Bu konular tekrar anlatılmayacakmış. ( Türev, trigonometri,limit gibi konular ) Ben de bunları şimdiden sağlama almak istiyorum ve Lys zamanı konu çalışmasıyla boğuşmak istemiyorum. Şuan için Lys adına yaptığım matematik haricinde düzenli bir çalışma yok. Dersanede finale doğru sınavları var tabi ygs+lys şeklinde, oradaki lys konularına ek olarak çalışırım bir de. Önümde halledilmemiş Ygs konuları var ve bunlar bitmeden Lys'ye geçince, bir eksiğimi kapatayım derken başka bir yerde eksik olmaktan korkuyorum.Kısacası henüz tam bir denge kuramadım ve daha fazla gecikmemeliyim ne yapmam gerekir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk olarak bu güzel yorumun için teşekkür ederim Sayın Mutluer :)) Geç dönüş yaptığımın farkındayım, o yüzden ayrıca özürlerimi sunmak isterim. Tatilde olduğum için yazlıkta internetim yok, pek aktif olamıyorum o yüzden. Ara ara girmeye çalışıyorum işte şu anda da yaptığım gibi.

   Hedefime şehir olarak ulaşamadım şu an için ancak en yakın zamanda ''düzenli'' bir çalışma uygulayarak, istediğim şehre yatay geçişte yapmayı planlıyorum. Umarım o da olacak... Kii yapacağımı da düşünüyorum; hırslı ve bir o kadar istekli bir yapım vardır, bekleyip göreceğiz artık.

   Hemen sorularına döneyim. Finale doğru sınavları dediğine göre, 8 yıllık eğitimini aldığım Final Dergisi Dershaneleri'nde olduğunu düşünüyorum şu an :)) Ve o dershaneye dair her şeyi de bildiğimi belirtmek isterim. Sınava yakın yapacakları moral sınavları, tamamen moralleri bozmak üzerine kuruludur. Sakın düşecek olan puanlarından dolayı kendine kızma, Final'in pis bir huyudur o. İlla şov yapacaklar ya hani, neyse. Sınava 2 gün kala ise son 1 sınav yaparlar, o sınavda ise tarihinin en iyi sonucunu alırsın. Yani ben yıllarca hep bunu yaşadım, Hatay'da sistemleri böyleydi kii eğer Final'deysen sende bunları yaşayacaksın.

   Finale doğru dedikleri sınavlarda da gördüğünüz konulardan sizi sorumlu tutuyorlar ve seninde dediğin gibi YGS+LYS karışık bir sınav yapıyorlar. Karışık, kısa ve kolay sınıfına girebilecek sınavlar oluyor genelde bunlar. Ha bu arada hedeflerin doğrultusunda, özellikle de sayısal öğrencisiysen ilk sınıfta olmaya gayret et. Kim ne derse desin ilk sınıfın ayrıcalığı ve yeri bambaşkadır. Yıllarca bizzat yaşadım ve etkilerini gördüm, bu konuda bana güvenebilirsin; sakın ''amaan ne olcak sanki hepsi aynı b.k'' moduna girme. Bana güven ve 1. seviye için elinden geleni yap değerli dostum.

   Bu konular tekrar anlatılmayacak derler ama muhakkak tekrar anlatırlar, şahsen ben öyle gördüm yıllarca. Zaten eğer ilk sınıfta olup, birde özel gruplara kalırsan; ohhh gel keyfim gel. İstersen o konuları 3 defa anlatırsın. Ben çok pis sömürmüştüm hepsini :)) Soru çözümlerini de asla kaçırma, hocalara yapış ve sorularının tamamını çözmeleri için diret.

   Trigonometri ve Limit konularını şimdiden sağlama alırsın ama Türev ve İntegral'i hemen sağlama alman kolay değil. Bayağı sağlıklı çalışmalı ve sürekli soru çözmelisin; asla ben bunu kaptım, tamamdır bu iş! moduna girme, kaybedersin. Her zaman bol bol soru çöz. LYS zamanı asla konu çalışmasıyla da boğuşmaya kalkma. LYS'yi yazın bitirsen daha rahat ederdin aslında ama YGS ile LYS'yi beraber götürme şansın var. Yeter ki doğru planlama yap. 4 gün YGS çalışıp 3 gün LYS çalışabilirsin. Bunu sen ya da rehberlik hocan mutlaka ayarlasın; ihmal etme. YGS'den hemen sonra ise, sırf LYS ile ilgili sorular çöz. Çözebildiğin kadar çöz; hunharca çöz!

   Bir eksiğini kapatayım derken başka yerden eksiğin çıkmaz. YGS ve LYS bağıntılıdır aslında. Mesela Matematik'ten örnek vermek gerekirse; YGS'de de bulunan ''sayılar ve çarpanlara ayırma'' konuları, LYS'de de bulunmaktadır. Aynı doğrultu da gitmeye özen göster. Asla LYS'yi geri plana atma. Unutma, LYS çok daha önemli olacak senin için.

   Kesinlikle daha fazla gecikme. Hemen silkelen ve kendine gel. İlk olarak; ''ben ne yapmak istiyorum?'' sorusunu sor kendine. ''Ben ne olmak istiyorum?''. Ondan sonra bir güzel hayallerini kur ve o hayallerine sımsıkı tutun. Dersten sıkıldığın an, derin nefes al ve o hayalleri düşün; tekrar zevkle çalışmaya başlayacağına emin olabilirsin.

   LYS ve YGS'den de asla korkma. Koca bir dönem var karşında ve asla yarına bırakmaya kalkma konularını. Her zaman günü gününe çalış. Başarı seninle olacaktır, kesinlikle güveniyorum. Yeter ki dediklerimi uygulamaya çalış. Ve her zaman burada olduğumuzu ve sonuna kadar sana destek olacağımızı da unutma. Ne zaman istersen yazıp, bana isyan edebilirsin :)) Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım sana, şimdilik hoşçakal...

   Sil
 2. Dilerim ki istediğin şehre geçiş yapabilirsin Sevgili Günay :))
  ‘8 yıl’ ifadesinin vermiş olduğu kısa şaşkınlığımdan sonraa; evet, Final Dergisi Dersaneleri’ndeyim. 1. Kur hakkındaki görüşlerine kesinlikle katıldığımı belirtmek isterim. Diğerlerine oranla ayrı bir çalışma temposu mevcut ve rekabet ortamı daha farklı. Ben de 2’deyim ama elimden geleni yapıp 1’ de olacağım inşallah. Ayrıca senin de söylediğin gibi tekrar anlatmama olayı yokmuş ya bi baktım ek ders koymuşlar başka sınıflara, hızımı alamayıp onlara da gittim )
  Rehberlik hocasıyla program yaptık, her gün için mutlaka bir Lys çalışmam mevcut Ygs’ ye ek olarak. Şuan için iyi gidiyor umarım böyle devam eder …
  Yorumun gerçekten daha da motive etti beni bunun için de çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim değerli dostum, başardığım takdirde buradan büyük bir zevkle haykıracağım zaten.. :))

   Evet evet şaşırma, gördüklerine inan; koca bir ''8'' yıl. Bu mükemmel serüvenim 7. sınıfla birlikte başladı ve aralıksız 8 sene sürdü. Yani zorunlu 8 yıllık eğitim gibi bir şey yaşadım buradaki değerli hocalarımla diyebilirim ve Final Dergisi Dershaneleri adına her şeyi, en ince ayrıntısına kadar da bilmekteyim desem yeridir herhalde. Tahminim üzerine yaptığım o yorumunda doğru çıkması ayrıca rahatlattı beni, o şekilde devam edelim o halde analizlerimize...

   Bak seninde söylediğin gibi ''rekabet ortamı'' denilen kavram, ciddi anlamda 1. seviyede mevcuttur. Lise 2'de 3. seviye - Lise 3'de 2. seviye ve Lise 4'le birlikte sürekli 1. seviyede yerini alan ve bunu koruyan biri olarak; hırslı ve bir o kadar azimli bir insan olduğumu söyleyebilirim. Gördüğüm kadarıyla sende öylesin kii asla 2. seviye ile yetinmemen gerektiğinin de farkında olduğunu düşünüyorum. Okuyan grupta da mezun grupta da yıllarca bulunmuş biri olarak, 1. seviyenin hepsinden daha farklı olduğunu ve o sınıfa girdikten sonra bunun farkına varacağını sana temenni edebilirim; en azından FİNAL için bu durum gerçektir, asla da değişmez.

   Şu an için 2'de olmana da takılma. Birçok arkadaşım yaz dönemini 2'de geçirip, ilk ya da 2. Finale doğruyla birlikte 1. seviyeye geçmişti kii hem de ne geçiş yani. Genel itibariyle ilk 10 binin dışında kalanlara başarısız gözüyle bakılan bir sınıftaydım diyebilirim kii, bu durumda bir nevi bende başarısız oldum maalesef.. :))

   Önceki yorumumda anlattıklarımın bir çoğunun farkına varmış ve bazılarını daha önceden de yapmışsın zaten. Bunları görmek mutluluk verici. Kesinlikle çalışma temponu ''arttırarak'' sürdür ve asla duraklama dönemi yaşama. İlk sınavlar iyi gelmeyebilir, asla moralini bozma. Dediğim gibi 3-4 ay sonra ''belirttiğim çalışma programıyla'' devam ettiğin takdirde, müthiş değişimlere ve sonuçlara kendi gözlerinle şahit olacaksın.

   Sana güvenimiz TipAdam ailesi olarak tam Sayın Mutluer.. :)) Dualarımız da seninle birlikte olacak, umarım ''kendi adına'' en iyiyi başaranlardan biri de sen olacaksın! Bu konularda da asla çekinme, ne zaman istersen yazabilirsin; gördüğün gibi çekinmeden, büyük bir mutlulukla yardımcı olmaya çalışırım. Her zaman da beklerim. Şimdiden başarılar dilerim...

   Sil
 3. Ne zaman istersem isyan edebileceğimi söylemiştiniz Sayın Günay :/
  İsyanlardayımm...Yaa bu final neden zorluyor ki daha ilk denemelerden...Bir türlü istediğim sonucu alamıyorum...Böyle giderse 1'de olamayacağım ona yanıyorum :/

  YanıtlaSil
 4. Yorumunu üzüntüyle değil de, gülümseyerek okudum desem kızmazsın umarım bana Sevgili Emel..? :)) Malum, bunları mutlaka yaşayacağını daha öncede söyledim ve kendi içimde de tahmin ettim. Final Dershanelerinde her daim yaşanılacak durumlardır bunlar. O yüzden asla motivasyonunu düşürme. Bu aylar senin en önemli aylarını temsil ediyor, giriş kısmındasın daha ve yükselişini de bu aylar da sağlayacaksın.

  Asla pes etme, Final her daim zorlar ve zorlamaya da devam edecek. Merak etme, sadece sana yönelik bir durum değil bu; herkes zorlanıyordur. Puanlarından çok, dershane derece odaklan ve netlerini de yavaş yavaş yükseltme üzerine kurulu bir plan hazırla. Sana güveniyorum ve ne zaman istersen yazabileceğini de tekrar belirtiyorum; bu zorlu yolda her zaman yanındayız.

  YanıtlaSil
 5. Hayır kızmadım tabiki, hatta beni de gülümsetti şuan yorumum, o gün biraz depresif takılmıştım :)) Senin de belirttiğin gibi yıl içinde karşılaşacağım durumlar bunlar, pes etmek yok. Bu zorlu yolda ilerlemeye devam...Dergiler beni bekler onları bekletmeyeyim :) Çok sık giremiyorum internete ama bir dahaki sefere isyan etmeye değil yükselişimi paylaşmaya geleceğim :) İyiki Tipadam ailesi var, teşekkür ederim Sevgili Can :)

  YanıtlaSil
 6. murat çağlayan14 Eylül 2014 20:21

  iyi günler ben 10.sınıfa geçtim ama 9. sınıfı resmen boş geçirdim.üniversite sınavına girmeme az da kaldı.matematik temelim çok çok zayıf. ygs 9. sınıftan soruluyor ve benim 9. sınıf bilgim 0. 10. sınıf 11 12 lys oluyor ben lys yi mi halledeyim ygs 9. sınıfa mı çalışayım zaten temel yok antrenmanlarla matematik aldım temeli düzelteyim diye ne yapmam lazım lütfen yardım edin

  YanıtlaSil
 7. Ne demek Sevgili Emel, her zaman TipAdam ailesi olarak yanındayız; en kızgın olduğun zamanda da en mutlu olduğun dönemde de rahatlıkla bize yazabilirsin.. :)) Her duyguyu birlikte yaşamak isteriz. İnsanın en çok yazarak rahatlayacağını, iyi bir yazar olarak en iyi senin biliyor olman gerekiyor kii gördüğün üzere kendi yorumunu gülümseyerek karşılayarak; doğru bir yolda olduğunu olduğumuzu anlayabiliyoruz.. :))

  Ayrıca daha öncede söylediğim gibi; özellikle dergilere ağırlık ver ve hiç birini es geçme. Sana fazlasıyla katkıları olacaktır. Hadi daha da motive bir şekilde yeni yorumlarını bekliyor olacağız, kolay gelsin...

  YanıtlaSil
 8. Öncelikle sakin ol ve derin bir nefes al Sevgili Murat. Telaşa girmene hiçbir neden yok çünkü henüz önünde oldukça uzun bir yol var. Sana şöyle bir şey söyleyeyim; genel anlamda üniversite sınavına öğrenciler geç başlamaktadır. Hatta şu da bir gerçek ki, neredeyse herkes 9. sınıfı ''maalesef'' bomboş bir şekilde geçirmektedir. O yüzden de bu asla seni germemeli, aksine daha 10. sınıftan bunun farkına varmış olman; senin en büyük artılarından biridir.

  Şunu da hemen eklemeliyim ki: 11. sınıfın ilk dönemleri biterken aklı başına gelmiş ve o zamandan başlayarak sıkı bir çalışma sürecine girmiş biri var karşında kii şu anda çok şükür hedeflerime ulaştım ve kariyer planlamamda daha da iyilerini yapacağım inşallah.

  Üniversite sınavı için en önemli ders Matematik'tir. Kim ne derse desin, eğer başarılı olmak istiyorsan; matematiği yutman gerekiyor. Genelde öğrenciler 9. sınıfta en çok matematikte sorun yaşarlar ve bunu her zamanda sürdüreceklerini düşünürler, aynı senin şu anki durumun gibi. Ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir! Hemen sana yapacaklarını anlatıyorum;


  Sayısalcı ya da eşit ağırlıkçı olman hiç önemli değil, her ikisinde de Matematik dersi hayati önem taşımaktadır. O yüzden ilk olarak matematiği halledeceğiz. Yorumunda matematik temelinin çok çok zayıf olduğunu belirtmişsin ve antremanlarla matematik kitabı aldığını eklemişsin kii çok da doğru bir iş yapmışsın. Hemen o kitabı ''en sağlam'' şekilde bitirmeye bak lütfen. Baştan sona her şeyi incele ve ondan sonra bir üst kademeye geç. Eğer durumunuz varsa, özel hoca tutmaktan asla çekinme çünkü matematikte özel hocaların ''soru çeşitliliği'' anlamında katkısı gerçekten oldukça fazladır. Fazlasıyla işine yaracağına eminim, asla daha 10. sınıftayım; özel hoca çok erken düşüncelerine kapılma. Yanılırsın!

  YGS bilmeden, LYS çalışamazsın. Bunu unutma. O yüzden de önce LYS mi yoksa YGS mi çalışmalıyım sorusuna, senin durumunda biri için; direk YGS diyerek cevap verebilirim. İlk olarak temel düzeyde matematik kitaplarını bitirmeli, YGS'ye dair tüm eksiklerini halletmelisin. Ondan sonra, hocalarının da yeterli görmesiyle birlikte LYS'ye ağırlık verebilirsin; çünkü asıl olay LYS'de yaşanacaktır. Belki de hayatını, gireceğin LYS belirleyecektir.

  Bu yolda yaşadığın her şeyi bizimle paylaşmanı, duruma göre de yardıma ya da desteğe ihtiyacın olduğunda buradan bizlerle paylaşmanı diliyorum. TipAdam ailesi olarak her zaman, özellikle de bu konularda yanınızdayız değerli dostum.

  Başarılar diliyorum..

  YanıtlaSil
 9. Merhaba ben 11.sınıfa yeni gectim.Şimdiden çalışma hazırlıklarına başlıyorum sence bu sene nasil degerlendirmeliyim. Tip istiyorum çünkü

  YanıtlaSil
 10. Merhaba. yorumlarınızı okudum korksam mı sevinsem mi bilemedim. Ben 11.sınıf imam hatip öğrencisiyim ve istediğim bölüm ilahiyat. Yalnız benim bir sorunum var; düzenli ders çalışamıyorum neye nasıl hangi konular dediğiniz gibi hangi sınava önce çalışmalıyım çalışmam gereken dersler neler bilmiyorum. Rehberim yok, yönlendiren kimse yok bana yardımcı olur musunuz lütfen. İlahiyat bölümü için önce hangi sınava hazırlanacağım hangi derslere sonra hangi puan türü olan sınava gireceğim hiç bir bilgim yok. lysde hangi ve ygs gireceğim sınavda hangi derslere çalışmalıyım lütfen yardımcı olun.
  Ailem bir yeri kazanamacağımı düşünüyor böyle yaptıklarında moralim bozuluyor ve ne yapacağımı bilmiyorum. Beni rahatlatacağınızı düşünüyorum yardımcı olup beni rahatlatırsanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 11. 11. sınıftan sınava tam anlamıyla hazırlanmak her zaman en doğrusudur. Kesinlikle geç kalmamışsın ve en ideal zamanda bunun farkına varmışsın. Öncelikle iyi bir dershaneye yazılmanı, ardından da ''dershane-ev-okul'' üçgeninde en doğru planlamayı 'kendin' hazırlamalısın. Hiç zaman kaybetme ve günde ortalama 4-5 saat verimli çalışma yap. Bak unutma, 8-9 saat çalış demiyorum; 4-5 saat çalış ama VERİMLİ çalış.

  Sonrası mutlaka gelecektir...

  YanıtlaSil
 12. Hemen alttaki yorumda Sevgili Gizem'e gerekli açıklamaları 'özet' halinde sundum ve zamanla atlatacağı aşamaları bizimle paylaşarak; bu noktada nasıl bir yol kat ettiğimizi hep beraber görme imkanı sağlayacağız. Aynı şeyi senden de bekliyorum değerli dostum. En kısa zamanda ''eksik olduğun'' dersler için, en doğru kitap seçimlerini yap ve varsa dershanenin rehberiyle birlikte sağlam bir çalışma planı hazırla. Ama unutma ki, o plan tamamen sana göre ayarlanmalı ve seni asla sıkmamalıdır.

  Bu arada kitap konusunda; Palme ve Karekök benim en sevdiğim kitaplardandı. Yine bunlara FDD ve FEM'i de eklemek mümkündür pek tabi..

  YanıtlaSil
 13. Emir Can Karagöz21 Ekim 2014 00:17

  Merhaba. Ben 11.sinif Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencisiyim. Bu sene dershaneye başladım ilk olarak 11.sinif LYS sınıfına koydular beni. Duvara toslamış gibi oldum resmen. Rehberlikciye gidip beni uygun bir sınıfa koymalarini rica ettim çünkü biz sağlık meslekler 9.siniftan sonra fizik kimya biyoloji görmüyoruz. Şuan 12.sinif YGS meslek sinifindayim. Benim gözümü LYS zor diye korkuttular. Şimdi bu yazıyı okuyunca da aklım bi karıştı. Hayalimdeki meslek İç Mimarlık ama ailem beni sağlıkta okuturlarken benim gidip apayrı bir meslek seçmem onlara haksızlık etmiş gibi geliyor. Ve dershane beni bu sene çok zorluyor 3 gün 9 saat okul 2 gün staj haftasonu dershane eve gelince ders çalışacak enerjim kalmıyor. İç Mimarlık mı okusam Fizyoterapi mi okusam çok kararsizim. Yardımcı olun lütfen :(

  YanıtlaSil
 14. Merhabalar Sevgili Emir Can kardeşim. Öncelikle ailenin zoruyla da okuyor olsan, kötü bir yerde olmadığını belirtmek isterim. Hatta birçok meslekte, bizim zamanımıza göre değerlendirmem gerekirse; düz ve anadolu liselerinden daha da avantajlı konumdaydınız. Okuldan ek puan gelme durumu vs. oluyordu, şu an durum nedir tam olarak bilmiyorum pek tabi.

  Şunu söylemeliyim ki, 10. ya da 11. sınıfta dershaneye başlayan ve LYS konularıyla karşı karşıya kalan birçok öğrenci; ilk başlarda bayağı sıkıntı çeker ve bu konuları da korkuyla karşılar. Ancak bunları atlattıktan ve çalışmaları sıkılaştırdıktan sonra, ilk başta verdiğin tepkilere bakıp gülümseyeceğini temin ederim. Belki şu an ''Türev, İntegral, Limit, Optik, Organik Kimya, Sistemler'' vs. gibi konular gözünü korkutuyordur ancak inan ki hepsi aşırı tatlı ve öğrenmeye başladıkça seveceğin konulardır. Bak nasıl da canım çekti yine :) Asla çalışma tempondan şikayet etme, yeri gelecek uyumayacaksın. 51 saat uyumadığımı bilirim ben ve tüm bunlar ne için? İdeallerin için pek tabi. Bak yanlış anlama, sana her gün sabahlamalı kendini mahvetmelisin demiyorum; ama yeri geldi mi onu da yapacaksın. Her zaman daha çok çalışmalı ve istediğini alacağına inanmalısın. Ama her şeyden önce de ''hedeflerini'' belirleyip, öyle başlamalısın bu ağır tempoya.

  İç mimarlığı da Fizyoterapi'yi de isteyen çok arkadaşım oldu ve birçoğu da istediği yerlerde şu an. Şu bir gerçek ki, oldukça farklı meslekler ve seçim durumun için seni yönlendirmemin doğru olacağını sanmıyorum. En doğru kararı sen kendi içinde vermelisin. Diğer tüm hayatının o meslek üzerine kurulacağını unutmadan, en doğru kararı vereceğine ve sonunda da bu hedeflerin doğrultusunda başarıya ulaşacağına inanıyorum değerli dostum...

  Ayrıca enerji konusunda da ''Concerta'' ve ''Ritalin'' isimli ilaçları öneririm. Direk gidip eczaneden alman mümkün değil, hatta baban eczacı olsa dahi alamıyorsun; kırmızı reçeteyle satılıyor ama katkısı İNANILMAZ diyebilirim. En yakın zamanda iyi bir psikiyatra başvurup, bu ilaçların teminini rica edebilirsin. Merak etme bende kullandım ve bağımlılık vs. yapmıyor. İstediğin tüm soruları da buradan yazarak bana ulaştırabilirsin, her zaman ''bilgim doğrultusunda'' yardımcı olmaya çalışırım.

  YanıtlaSil
 15. Emir Can Karagöz21 Ekim 2014 19:37

  Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldun :)). Birsey daha sormak istiyorum 11.sinifi YGSye ayirip 12.sinifta LYSye çalışmak yeterli olur mu ? Ve biliyorsun bu sene dershaneler son seneye sınava nasıl hazırlanabilirim ?

  YanıtlaSil
 16. Rica ederim dostum, ne zaman istersen yazabilirsin biliyorsun; yeter ki doğru yönlendirebilelim birbirimizi ve en sağlam şekilde şu pis sınavı atlatalım.. :)

  Soruna gelecek olursa da; yok öyle bu sene YGS çalışayım da, seneye LYS çalışırım mantığı. Zor gördüğünden kaçmaya çalıştığını hissediyorum ve bu durumu kabul etmiyorum. Hem YGS'ye hem de LYS'ye eş zamanlı çalışacaksın. Haftanın 4 günü YGS, 3 günü LYS şeklinde de ayarlayabilirsin, artık o kadarı sana kalmış. Konular birbiriyle orantılı zaten, YGS ile başla ilk 1 ay; ondan sonra LYS'yi de yanına kat ve aynı hızla devam et dostum; aman kaytarma, yazık edersin.


  Ayrıca dershaneler kapatılırsa, muhtemelen birçok ''sağlam'' etüt merkezi açılır veya durumu iyi olanlar özel hocalar eşliğinde çalışmalarını sürdürebilir. Bunlar en kolay şeyler, şimdi bunu düşünmeyin. Sadece kendinize ve hedeflerinize odaklanın...

  YanıtlaSil
 17. Emir Can Karagöz21 Ekim 2014 21:17

  Hahahaha kaytarmaktan değilde nasıl çalışacağım konusunda bir fikrim olmadığı için. Peki LYS için hangi yayınevinin kitabını alayım ?

  YanıtlaSil
 18. Çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 19. Çok ama çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 20. Öyle olsun bakalım :) LYS için kitap konusunda; Palme ve Karekök benim en sevdiğim kitaplardandı. Yine bunlara FDD ve FEM'i de eklemek mümkündür pek tabi. Bir sürü deneme sınavı alıp çözmeyi de unutma.

  YanıtlaSil
 21. Rica ederim değerli dostum, ne zaman istersen buradan yazabilirsin. Ayrıca yakın zamanda ''LYS ve YGS'' ile ilgili yeni yazılarımı da yayınlayacağım. Takipte kalın lütfen...

  YanıtlaSil
 22. Pek tabi, ne zaman isterseniz yazabilirsiniz. Bilgim doğrultusunda seve seve yardımcı olmak isterim..

  YanıtlaSil
 23. Emel Mutluer22 Ekim 2014 14:55

  Bu sefer isyan etmeye gelmedim Sevgili Can! :)) Öyle büyük bi yükselişim de yok ama kendi çapımda istediğimi elde ettim diyelim :)

  Zaman zaman motivasyonum düşmüyor değil aslında ama şöyle geriye dönüp sayfadaki yorumlara göz atınca kendime gelmem daha kolay oluyor. İşte yazmanın en sevdiğim yanı da bu.. :) Bir yerlerde saklı kalıyor ve ihtiyacın olduğunda hep yanında. Sınava dair bir yazıda sınava dair bir yorum olmadı gibi ama olsun Tipadam' ın en güzel yanı da bu samimi ortam ve siz değerli üyeleri :))

  YanıtlaSil
 24. ''Ne olursan ol yine gel'' sözünü senin için kullanmak istiyorum Sevgili Emel.. :) İnan ki yorumunu görünce, okurken ve hatta şu an cevap yazarken dahi yüzümde tarifini koyamadığım bir gülümseme mevcut.. :)) İşte bu yüzden Tipadam'ı bi ayrı seviyorum.

  Ayda bir de olsa yazman ve bizleri unutmaman gerçekten oldukça sevindirici. Dersler konusunda direk uçuşa geçmen değil de, istediğini elde etmen ve yavaş yavaş o katları çıkmanı hedefliyorduk zaten ve söylediğine göre de bunlar bir bir gerçekleşiyor. Gerçekleşmeye devam edeceğine de fazlasıyla inanıyorum. İlla sınava dair yazacaksınız diye bir şey yok ayrıca, gelin her konuda paylaşımlarımızı yaparım; sizler gibi değerli dostlar her zaman bulunmuyor ve kaybetmeye de niyetimiz yok.

  TipAdam ailesi olarak her zaman yanınızdayız sevgili dostlar, yeter ki o iletişimi koparmayın.. :)

  YanıtlaSil
 25. Emel Mutluer22 Ekim 2014 17:20

  Yine geldim :) Ayda bir değil de keşke genel olarak aktif olabilseydim Tipadam'da. Ama bu seneki zaman problemi geçince güzel yazılar da beraberinde gelecek umarım.
  Bir konu hakkında da sorularım mevcut sana nasıl ulaşabilirim? :)

  YanıtlaSil
 26. Hoşgeldin.. :) Bu yıl en önemli yılın zaten, o yüzden derslerine olabildiğince konsantre ol lütfen. Daha oldukça zamanımız olacak ve o değerli yazılarından da Tipadam ailesi olarak nasibimizi alacağız inşallah.. :)

  Bana bir çok şekilde ulaşman mümkün, gerçi direk buradan da yazabilirim sıkıntı olmaz. Gizli saklımız yok nasıl olsa. Alt alta seçenekleri sunayım da ben, dilediğin şekilde ulaşabilirsin artık bana.. :)

  https://twitter.com/psikoted
  SnapChat: Tipadam
  http://instagram.com/psikoted
  Skype: Tipadam

  Mail: can.gny@hotmail.com

  YanıtlaSil
 27. Emel Mutluer22 Ekim 2014 17:43

  Teşekkür ederim Sevgili Can, mail attım :)

  YanıtlaSil
 28. Merhaba... Ben henüz 10.sınıf öğrencisiyim ve hayalim ileride sizin gibi Diş Hekimliği okumak. Bu bölümü kazanmak için Fizik dersimin de iyi olması gerekir mi? Fizik çok yorum isteyen bir ders ve ben pek beceremediğimi düşünüyorum bu da açıkçası beni ürpertiyor. Son olarak okuduğunuz bölümden memnun musunuz ve bu bölüm kaç yıl sürüyor?

  YanıtlaSil
 29. Merhabalar Sevgili Ece, aramıza hoşgeldin. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Diş Hekimliği ile ilgili yakın zamanda bölüm adına detaylı bir yazı paylaşayacağım; yani takipte kalarak o tarz yazılara da ulaşman mümkün olacaktır ama yine buradan da tüm sorularına seve seve yanıt vermek isterim. Umarım seni de o konumda görmek nasip olur..

  Şöyle bir gerçek var ki, Fizik ''Sayısal'' bölümünün olmazsa olmazıdır. Yani fiziği yapamıyorum ya da fiziksiz hangi bölümlere girebilirim gibi sorular benim için geçersizdir ve pek kaale almam. Yanlış anlama sakın, sana yönelik bir söz değil bu; asla da kimseyi yargılamam ama durum böyledir. Hemen buna açıklık getireyim; birçok dershanenin rehberlik öğretmeni, MF3'ten hazırlık yapan öğrencilerine, özellikle Biyoloji'nin önemli olduğunu ve bu derse diğerlerine göre daha çok önem vermeleri gerektiğini dile getirirler. İşte bu koca bir YANLIŞTIR. Fizik ve geometrinin, diğerlerine göre daha az puan getirdiğini iddia edenler sadece kendini kandıracaklardır ve asla bu hataya düşmemeni öneririm. Geometri ve fizik, seni her zaman rakiplerinden 1 adım hatta 2 adım önde olmanı sağlayacaktır. Şahsen her zaman fizik aşığıydım ve konuları ne zaman görsem, büyük bir tutkuyla bakar ve incelerim ancak hiçbir zaman mühendis olmayı BÜYÜK bir istekle arzulamadım.

  Genelde hep Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Diş Hekimliği'ne odaklanmıştım ve Genetik gelmesine rağmen Diş'i seçtim. İkisinin de MF3'ten aldığını ayrıca belirtmek isterim. Yani kısaca fiziği sevmiyor olabilirsin ama çalışarak bunu atlatacağına eminim. Konulara hakim olup, soruları da çözmeye başladın mı; kesinlikle fiziği sevmeye başlayacaksın kiii daha yolun da başındasın. İnanman yeterli olacaktır ve bu uğurda ben sana güveniyorum Sevgili Ece.

  Gelelim bölümümden memnun olup olmama durumuma. Şöyle ki, her zaman istediğim yerdeyim ve fazlasıyla da mutluyum. Evet çok zorluyorlar, bayağı çalışmak zorunda kalıyoruz ve masraflı da bir bölüm ama kesinlikle her şeye değer :) Tek sıkıntım, ailemle yaşadığım şehri kazanmış olmam ama sene sonunda mutlaka yatay geçişle bu sorunu da atlatacağım ve zevkle okumaya devam edeceğim. Son olarak bölümün 5 yıl olduğunu, hazırlık okursan 6 yıla uzayacağını da belirtmek isterim. Bazı üniversitelerde hazırlık zorunlu olduğu için, okuma süren 6 yıla çıkıyor yani. Eğer muafiyet sınavlarıyla hazırlığı geçme durumu olan bir okulda okursan 5 yılda mezun olabilir ve devamında da DUS'a hazırlanarak uzmanlığını tamamlarsın..

  Asla hedeflerinden vazgeçme, kendine inan ve bunun için çalış! Şunu asla unutma; bu senin hayatın ve her şeyi kendi mutluluğun/refahın için yapacaksın değerli dostum.

  YanıtlaSil
 30. Beni o kadar çok mutlu ettiniz ki :) Eğer sınava kadar olan dönemde dedğinz gibi tarışmayı kabul ederseniz gerçekten çok mutlu olurum :) şöyle bir düşününce imam hatip liseninde okumak sadece ilahiyata bağlı değil değilmi. Ben asıl bölüm olarak PDR istiyordum, kendime güvenim gelmediğinden size ilahiyat dedim gerçekten okumak istedğim bölüm PDR.. Konuşmanız beni rahattlattğı için yakanızı bırakmak istemiyorum açıkcası kabul edersinz :) çok mu sık boğaz oldum yoksa öyle düşündüyseniz bağışlayın :) Rehberrim olarak size çok teşekkür ediyorum şimdiden :)

  YanıtlaSil
 31. Rabia Doğan29 Ekim 2014 23:38

  Bölümler hakkında yapıcağınız yorumları okudum ve bir kez daha rahatladım Sevgili Can Günay :) sizi sıkmak istemem ama eğer PDR hakkında bilginiz varsa paylaşmanızı isterim teşekkürler

  YanıtlaSil
 32. Merhaba ben 11.sınıf öğrencisiyim Anadolu lisesinde okuyorum ve ygs ile lys yi bir arada yürütmeyi planlamıştım ki arkadaşlarım lys nîn temelinin 11.sınıf olduğunu ve ona ağırlık vermemi söylediler 4 saat çalışmaya özen gösteriyorum ve diş hekimliği veya tıp istiyorum birde vakıf ünüversitesinde tıp okumak nasıl olabilir örneğin (Bahçeşehir ünüversitesi )

  YanıtlaSil
 33. Merhabalar Sevgili Rukiye. Öncelikle hedeflerinin mükemmel olduğunu ve bu uğurda şaşmadan ilerlemen gerektiğini dile getirmek istiyorum. Bu ay bizim için sınav dönemi olduğu için bayağı yoğunuz ve maalesef ki siteyle pek ilgilenemiyorum. O yüzden gecikmeli de olsa cevabını veriyorum, umarım tekrar gelip de okuma şansın olur.. :)

  LYS'nin temeli 11. Sınıfta oluşturulur diye bir mantık yoktur, olamaz da. Evet ben kendimi 11. Sınıfta buldum ve o zaman adam gibi çalışmaya başladım ama bu benim ''kendi açımdan'' en büyük hatalarımdan biridir. LYS ve YGS'ye daha 9. Sınıftan çalışmaya başlamalı, temelini ise orta okuldan oluşturmalısın. Gerçek temel, sağlam bir temel orta okulda oluşturulandır ve devamı da güzel bir şekilde mutlaka gelir. Eğer ki kendinde o temelin oluşmadığını düşünüyorsan ve şu an 11. Sınıfta okumayı sürdürüyorsan; ilk olarak çabucak kendine iyi bir çalışma planı kurmalı ve temelini sağlamlaştırmak için elinden gelen her şeyi yapmalısın. Şu an için en az 4 saatlik ''doğru'' bir çalışma, senin için oldukça iyi gibi görünüyor ancak bunu zamanla arttırmanı da önermekteyim.

  Şöyle ki, ben rehberlik hocalarımdan çok Final'deki müdürümle çalışmalarımı ayarlıyordum ve ilk mezun yılımda bana günlük ortalama 9 saatlik çalışma sistemi kurmuştu ve hiçte şaşmıyordu bu sistem. Yani sana bu kadar söyleyim, gerisini sen kafanda toparla artık ;)

  Eğer özel bir üniversitede en iyi şekilde okumak istiyorsan, Diş Hekimliği konusunda özellikle Yeditepe Üniversitesi'ni önermekteyim. Gerisi benim için fasa fisodur. Tıp Fakültesi içinse Başkent, Bahçeşehir, Yeditepe vs. gibi üniversiteler tercih edilebilir ama özellikle geçmişine ve TUS başarısına bakmanı ve ona göre tercihini yapmanı önermekteyim. Bu konuları da uzun uzadıya konuşabiliriz pek tabi, yakın zamanda ''Diş Hekimliği ve Tıp Fakültesi'' için de ayrıca yazılarım olacaktır. Hepsini iyice sizler için inceleyeceğim değerli dostum.

  Çekinmeden ne zaman istersen sorularını sorabilirsin. Bazen 1 haftalık gecikmelerle dönme durumum oluyor ama illaki dönerim yani, artık sizlerde TipAdam ailesinin birer ferdisiniz; bunu unutmayın...

  YanıtlaSil
 34. Ne zaman istersen sorularını bana yöneltebilirsin pek tabi Sevgili Rabia. O konularda lütfen rahat ol ve istediğin her konuda düşüncelerini bizimle paylaş. Dediğim gibi, hepiniz TipAdam ailesinin değerli birer ferdisiniz.. :)

  Kesinlikle değil. Yani İmam Hatip'te okuyorsunuz diye sadece İlahiyat Fakültesi'ni seçebilirsiniz diye bir kural söz konusu değil. Hatta yakın zamanda sırf bu ayrımı engellemek için ''okullar arası başarı puanı'' kaldırıldı ve tüm okullardaki öğrenciler eşit yarışa tabi tutuldu. Bu durum özellikle senin gibi öğrenciler için oldukça önemliydi ve değerlendirmeni de ayrıca önermekteyim. PDR'de okuyan bayağı kız arkadaşım mevcut. Hepsi de oldukça memnunlar bölümlerinden ve kesinlikle sürekli ''daha iyisini'' amaçlıyorlar. Onlara arada takılarak; ''yani sen şimdi rehber öğrenmeni mi olacaksın?'' diyorum, buna dahi fena şekilde atarlanıp; ''hayır ya benim hedeflerim daha yüksek!'' şeklinde cevaplar alabiliyorum :) Tabi tüm bunlar samimiyetimiz içerisinde gelişen konuşmalar. Gülüşmeler vs. de oluyor.

  Kısaca şunu söylemek istiyorum; PDR senin için oldukça doğru bir tercih olacaktır. Geleceği de olan bir meslek ve asla da öleceğini düşünmüyorum. Yeter ki çalışmalarını iyi ayarla ve kendine güvenini asla kaybetme. Sizlere sonuna kadar güveniyorum değerli dostlar!

  YanıtlaSil
 35. Cevabınızı bekliyordum sevgili Can :) iyiki yorum paylaştınız yorumunuza itiyacım vardı çok teşekkür ediyorum :) evet bende PDR bölümünü seçip 2yıl yüksek lisans yapıp PEDEGOG olma hayalim oldukça büyük ve bunun için her türlü çalışmaya hazırım. Yardımınızla :) çok teşekkürler görüşmek dileğiyle..

  YanıtlaSil
 36. Merhaba ben 11. Sınıf imam hatip öğrencisiyim ve sınavlara hazırlanma telaşına kapıldım gidiyorum :) mimarlık istiyorum aslında bi ara tıp düşündüm hala gidip geliyorum ama küçücük bi kızken daha mimar olup Dubai'ye gidicem derdim bugün benim için çok ama çok büyük bi adım olarak tüm sosyal hesaplarımı kapattım telefona bağlanmamak için Odami hazırladım çalışma için ihl olduğum için o derslere de çalışmam gerekiyor hepsiyle birlikte ygs ve lys için ne yapmam gerekiyor nasıl çalışmaliyim bilmiyorum dersaneye gitmiyorum ama hafta sonu etutlere katılıyorum fizik matematik kimya ve edebiyat boş olan zamanda da kütüphaneye gidip çalışmak en sevdiğim şey oradayken kendimi çalışmak zorunda gibi hissediyorum neyse ben fazla konuştum :) özet olarak nasıl ve ne kadar çalışmaliyim nasıl bir yol izlemeliyim ?

  YanıtlaSil
 37. Merhaba ben de bir 11.sınıf öğrencisiyim. Adalet meslek lisesi nde okuyorum bu sene dershaneye basladım ve ygs ye yönelik. Ama çevremdekiler lys ye yönelik olmasının daha iyi olacağını söylüyorlar. ne yapmam gerekiyor ?? Hukuk istiyorum fakat zor hele ki benim gibi sayısalcı olan birisi icin :/ ne yapmam gerekiyor ?

  YanıtlaSil
 38. Merhaba ben 12.sınıf öğrencisiyim ve dış hekimliği en büyük hayalim tıp falan hikaye sadece diş hekimliği şu anda çalışma noktasinda nerde olmalıyım ygs konularını bitirmiş olmam gerek mi değilse en son ne zaman bitirmeliyim ve de deneme cozuyorum bol bol körfez İTÜ zaman fem denemeleri cozuyorum tavsiye yayının var mı deneme için şimdiden çok teşekkürler :))

  YanıtlaSil
 39. Sayın Günay sizden bir isteyim olcak. Umarım kızmassınız. PDR için hangi dersten ne kadar net yapmam gerektğini öğrenmiş değilim yardımcı olurmusunuz bu soruları düşündükçe korkumu yenemiyorum.

  YanıtlaSil
 40. Merhaba ben 11. Sinif ogrencisiyim hedefim ise hukuk fakultesi ygs ve lys calismaya hicbi sekilde baslamadim sadece okuldaki sinavlara calisiyorum ve notlarim da yuksek. Dershaneyede gitmiyorum. Sizce ilk once ygs ye mi calismaya baslamaliyim yoksa lys ye mi ? Ve hani hic calismadigim icin sizce calisma teknigim nasil olmali ? Birde meslek lisesi oldugum icin fizik kimya ve biyolojiyi sadece 9. Sinifta gordum. Cografyayida 9. Ve 10. Sinifta gordum. Aslinda ben matematik geometri edebiyat dil anlatim calisip bitiririm tarihle cografyayida son zamana birakirim yapabildigim yere kadar ve fizik kimya biyolojiyide hic cozmem diye dusunuyodum.Sizce ne yapmaliyim?

  YanıtlaSil
 41. Merhaba ben 11 sınıftayım meslek lisesinde okuyorum mtok sisteminden yararlanarak bilgisayarlar mühendislik almak istiyorum bunun için ne yapmalıyım ve nasıl calışmalıyım

  YanıtlaSil
 42. Olur mu öyle şey Sevgili Pelin. Hedefim Hukuk Fakültesi diyorsun ve derslerim de iyi diyorsun ama sonrasında da yıldır Fizik, Kimya, Biyoloji görmüyorum diyorsun. Devamında Coğrafya'yı da 1 yıldır görmüyorum ve muhtemelen seneye de görmeyeceğini dile getiriyorsun. E bir de üstüne dershaneye gitmiyorum diyorsun. Gerçekten ne diyeceğimi bilemedim şu anda... Sana şunu söylemek istiyorum öncelikle; bu şekilde Hukuk Fakültesi ne yazık ki KAZANILAMAZ.

  11. Sınıf öğrencisiyken ve daha 2. Dönem dahi başlamamışken bazı şeylerin farkına varman ve bunun farkına varırken başarılı da bir öğrenci olman büyük bir avantaj. Gelelim diğer meseleye ''dershane''. Daha önceki yorumlarımda da söylediğim gibi, özellikle senin durumunda olanlar için dershaneler ya da özel eğitim merkezleri oldukça önemli bir NİMETTİR. Bakın ben ne dershaneciyim ne öğretmenim ne bu işten para kazanan biriyim. Ben sadece üniversite öğrencisiyim ve yıllarımı gerçek anlamda bu işe vermiş, sonunda da çok şükür ki hedeflerime ulaşmış bir abinizim ya da kardeşinizim. Beni lütfen öyle görün. Burada amacım sizi üzmek ya da kırmak değil, sadece destek olmak ve doğruları aşılamak.

  Tarih ve Coğrafya'yı son zaman bırakırım, artık ne olursa kar mantığı senin direk rakiplerinin arkasında kalman; belki de elenmen anlamına gelmektedir. Şunu unutuyorsunuz arkadaşlar; İSTER SAYILSACI OL İSTER EŞİT AĞIRLIKÇI, hiçbir dersin puan anlamında birbirinden farkı yok! Ben bunu direk İstanbul'daki FEM'in merkezinden; en güçlü insanlardan öğrendim. Birebir görüşmeler yaptım. Birçok hocanın ya da öğretmenin dediği gibi yok sayılsalcı için ''Fen dersinin 1 sorusu 4 puan, Matematik 3 puan, Türkçe 2 puan, Sosyal 1 puan'' mantığı söz konusu dahi DEĞİL. Bu önemli ayrıntıyı kaçırmayın sakın! Aynı şey EA için de geçerli.

  LYS'de puanlar hesaplanırken, YGS'de yaptığınız netlere göre bölüşüm gerçekleşiyor. Ve bunu yaparken de aralarında sadece %0,1'lik bir oynama gerçekleşiyor dersler arasında. Asıl dağılım şu ki ''Fen 1,6 puansa, Matematik 1,5 puan, Türkçe 1,4 puan ve Sosyal 1,3 puan''. Bu da demek oluyor ki tamamen netlerin yüksekliğine bağlı bir olayınız olmalı çünkü üst kurumlar bunu önemsiyor.

  Senin yapacağın ilk iş, sadece Türkçe ve Matematik ile Hukuk Fakültesi'ni kazanamayacağını anlaman ve en kısa sürede sağlam bir şekilde Sosyal ve Fen derslerine de çalışman. Eğer 1-2 yıldır görmediğin için çok zorlanıyorsan da ya özel hoca tutman ya da iyi bir dershaneyle anlaşman. İnanın bu dönemlerde geçecek ve geçmişe bakıp, iyi ki 1-2 yıl kendimi bir güzel sıkmışım ve elimden gelen her şeyi fazlasıyla yapmışım diyeceksiniz. Bu arada gelişimlerinizi ve yaptıklarınızı buradan benimle de paylaşırsanız ayrıca fazlasıyla mutlu olurum arkadaşlar.. :))

  Bu arada HERKES İÇİN BİR NOT eklemek istiyorum: Burada sizin yorumlarınıza ''yoğunluktan dolayı'' bazen şu an olduğu gibi geç dönüşler yapabiliyorum, onun için de kusura bakmayın lütfen değerli arkadaşlar. Yorumlarınızı bırakın ve gerisini bana bırakın.. :)

  YanıtlaSil
 43. 12. Sınıf öğrencisiysen öncelikle sakinleş Sevgili Sima.. :) Şöyle ki, kendinin farkında olman ve hedeflerin doğrultusunda azimle çalışıyor olman da şu an senin açından en önemli kısımdır kii ben bunu sende görür gibiyim. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, bölüm tercihini fazlasıyla beğenmiş bulunmaktayım :)) Kendi bölümüm diye demiyorum ama asla sıkılmayacağına ya da pişman olmayacağına eminim. Belki TIP Fakültesi kadar zorlu ama ondan da eğlenceli, eğer ki hayalin her zaman Diş Hekimliği olduysa; bu söylediklerime inanabilirsin.

  Gelelim çalışma konusuna. Şu an ilk denemen olacağı için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalış ve sağlam bir temel oluşturduğuna emin ol. Eğer başarılı olamazsan da asla üzülme, 2. Giriş kimse için engel değildir. Ve o sağlam temellerle çok daha iyisini de yapacağına emin olabilirsin ''eğer ki çalışma temposundan kopmazsan'' pek tabi. Şu an nerede olmalıydım değil de, neredeyim kısmıyla ilgilenmek istiyorum seninle iletişim halindeyken. Şöyle ki, LYS sadece YGS geçtikten sonra yani mart ayının sonlarında başlanacak ve haziran ayına kadar büyük bir tempoyla sürdürülecek bir sınav değildir. Olmaz, yetmez, yetemez maalesef ki. YGS'ye hazırlanırken, illaki LYS'ye de bir yerinden başlaman gerekmektedir ve eğer bu yorumumu okursan vereceğin cevapla bu konuda sana daha da yardımcı olacağıma emin olabilirsin.

  Son olarak da yayın konusunda sana şu dönem için şiddetle; FEM, Karekök, FDD ve Palme yayınlarını önermekteyim. Hatta GÜVENDER yayınlarını da ''kolay'' deyip geçme; FEM özel kurumları, şu an kendi yayınlarıyla birlikte Güvender'i öğrencilerini sunmakta. Kesinlikle çözmenizi önermekteyim. İTÜ'de sağlam bir yayın olma konusunda ilerliyor ama önceliğiniz yazdıklarım olursa daha da hoş olacaktır diye düşünüyorum değerli dostum...

  YanıtlaSil
 44. Ne kızması Sayın Rabia, olur mu öyle şey.. :) PDR konusunda şu anki duruma göre ''ek kontenjanlar vs.'' kesin bir şey söylemem mümkün değil net konusunda kii zaten sende kendini belli bir nete göre şartlandırırsan; gerçek sınavda ciddi anlamda hayal kırıklığı yaşarsın. Asla belli puanlara ya da netlere odaklanmayın. Her zaman daha iyisini isteyin ki, gerçek sınavda yaşacağınız sıkıntılar vs. belki de normalde yaptığınız netin altına düşmenizi sağlayacak (genelde böyle olur), ama düşseniz dahi hedeflediğinize ulaşabilirsiniz. Bunun için de şu anki hedefleriniz yüksek olsun ve çalışmalarınızı da ona göre devam ettirin.

  Asla da hiçbir sorudan ya da bölümden korkmayın. Hayallerinizden asla vazgeçmeyin! PDR ve devamında yüksek lisans konusunda seni sonuna kadar destekliyorum Sevgili Rabia.

  YanıtlaSil
 45. Yurt dışı eğitimleri hakkında fazlasıyla bilgim var. O arkadaşa saygı duyun ancak kesinlikle sözlerini kaale almayın. YÖK denkliği olsa dahi başarmanız gerçekten çok zor olacaktır. 3 yıldır denklik için kendini yiyen tanıdıklarım var ve gerçekten inanılmaz zorlu bir süreçtir. Yani kolaya kaçma adına bu gibi düşüncelere asla kaçmayın. Ben size güveniyorum Sayın Rukiye, aman kafanızı karıştırıcı olaylara girişmeyin.. :)

  Dilersen yurt dışı eğitimi hakkında çok daha geniş açıklama yapabilirim. Yoğunluğumdan ötürü geç dönüş yaptım maalesef ki, yorum bırakman yeterli olacaktır.

  YanıtlaSil
 46. Hemen bir üstteki yorumda Hukuk Fakültesi'ni hedefleyen bir öğrencinin neler yapması hatta daha çok neler yapmaması gerektiğini yazdım Sevgili Beyza, ilk olarak o yorumumu incelemeni istiyorum. Hemen ardından da ASLA ve ASLA çevreni dinlememeni ve sadece kendine odaklanmanı rica ediyorum. Belki küçük bir şehir de belki de komşuluk ilişkilerinin oldukça sıcak olduğu bir alanda yaşıyorsun ama yine de kimseyi dinleme, bunlar fasafiso.


  Evet LYS her şeyden daha önemli ama YGS'de inan ki temeldir. Her şeyin başıdır ve devamıdır da. Yani YGS'ye ciddi anlamda hazır olmayan biri, LYS'den ne yaparsa yapsın istediğini alamayacaktır. Demem o ki, 11. Sınıf bazı şeylerin ciddiyetini fark etmek için en doğru zaman ve hem hedefini belirlemiş olman hemde dershaneye gidip bunu destekleyici çalışmalar yapıyor olman; seni birçok rakibinin 1-2 adım önüne sokmaktadır. Asla hedefinden kopma ve çalışma temponu da bozma. TipAdam ailesine bir de Hukukçu kazandırırsak, daha ne isteyebiliriz ki Tanrı'dan öyle değil mi? :)

  YanıtlaSil
 47. Öncelikle aramıza hoşgeldin Sevgili Aslı.. :) Bi sakinleş, derin nefes al, kendine gel yahu.. Biz bizeyiz şurada, istediğin her şeyi sorabilir; tüm dertlerini yazabilir, içini dilediğince de dökebilirsin. Bu konuda sana tüm içtenliğimle garanti verebilirim.. :)


  Sorduğun soru aslında diğer birçok arkadaşla aynı ya da yakın. Bu bağlamda önce yazdıklarımı sonra da arkadaşlara verdiğim cevapları okumanı rica ediyorum. Orada nasıl çalışmanız gerektiğini, sosyal hayatı nasıl idare etmenizi ve hangi yayınları alıp nasıl çalışma sürdürmenizi ifade etmişim. Ayrıca sanıyorum ki aramızdaki ilk Mimarlık hedefleyen arkadaşımız sensin ve bunun için de ayrıca mutlu olduğumu belirtmek isterim. Mimarlığın özellikle hanımefendilere fazlasıyla yakıştığını ve birçok mimar kız arkadaşımın olduğunu da ayrıca dile getirmek istiyorum ki, bu yoldan şaşmaman gerçek dileğimdir.


  Dershaneye gitmek zorunda da değilsin ayrıca, kendinin farkında olan ve neyi istediğini bilen birine benziyorsun. Başarılı olduğuna inanıyorum ve 11. Sınıfta bu olaya giriş yapman da çok önemli. Bunun yanında etütlere kalman, çalışmayı sevmen ve kütüphaneyi sürekli ''verimli'' kullanman çok güzel bir artıdır senin için. Bu bağlamda çalışmalarını doğru şekilde sürdürerek başarıyı yakalayacağına canı gönülden inanıyorum.


  Eğer ki diğer yorumlara yazdığım cevaplar yeterli olmazsa, ayrıca çekinmeden sorularını sorabilirsin. Üşenmeden, memnuniyetle cevaplarım değerli dostum..

  YanıtlaSil
 48. Çok teşekkür ederim.. :) Beni gerçekten mutlu ettiniz :)) Aynen dediginiz gibi komşuluk iliskileri sıcak olan bi yerde yaşıyorum :) Kararsız bi tip olunca da insan tabi ister istemez çevredekileri dinliyor her ne kadar kulaklarını kapatmaya çalışsa da.. :/ Hukugu hala istiyor muyum emin degilim :/ çünkü şuan ki meslek derslerini görünce oldukça gözüm korktu :( adalet meslek lisesi ne de zaten yine " çevrede ki insanları dinleyerek "gitmeye ' karar ' verdim :/ Neyse tekrardan çok teşekkürler.. :))

  YanıtlaSil
 49. Gec yazmaniz onemli degil beni bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim :) konuyla ilgili olarak dershanelerde kapatiliyor ve ben destek olmadan yapamam zaten derslerimde fen cografya gormedigim icin yetersiz kaliyor. Haklisiniz boyle hukuk kazanilmaz. Ama verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim :) Çalışmaya baslayacagim elimden geleni yapacagim :)

  YanıtlaSil
 50. Rica ederim Sevgili Pelin, ne zaman istersen yazabilir; düşüncelerini ya da yaşadıklarını bizlerle paylaşabilirsin. Dershanelerin kapatılması da bir engel değil. Bundan sonra ''FEM ÖZEL'' gibi eğitim kurumları devreye girecek ve birebir dersler vs. verilecek. FEM'i örnek vermemin sebebi, şu an aktif olup da tüm Türkiye'de ortak çalışma gösteren bir isim olmalarıdır, yanlış anlaşılma olmasın.


  Her ne kadar yıllık 15-20 bin TL ücret talep etseler de, haftada 6-7 saat özel ders ve 4-5 kişilik özel sınıflarda eğitim olanağı da sunmaktalar. Sadece ''dershaneler kapanıyor, ne yapacağım!'' diye telaşa girenlere, alternatif olsun diye eklemek istedim. Bu konuda ayrıca yazımı da bugün içerisinde yazmayı planlıyorum.

  En iyisini yapmak her zaman sizin elinizde, bunu da sakın unutmayın! ;)

  YanıtlaSil
 51. Hiçbir şey gözünü korkutmasın Sevgili Beyza. Sen yeterli çalışmanı yap, elinden gelenin en iyisini yaptığına inan ve vicdanın rahat olsun; gerisi illaki gelecektir zaten. Çevreyi değil, kendi geleceğini düşün sadece.


  Dediğim gibi biz her zaman yanınızdayız.. ;)

  YanıtlaSil
 52. Sınavlarla ilgili yeni yazım 29 Aralık tarihiyle birlikte yayınlanmıştır değerli arkadaşlar. Özellikle ''DERSHANELERİN KAPATILMASI'' olayına ve sonrası için nasıl bir çalışma şekli izleyebileceğinize dair fikirler sunmuş bulunmaktayım. Dileyen arkadaşlar hemen altta vereceğim linkten, yazıma ulaşabilirler..

  http://www.tipadam.com/2014/12/dershaneler-kapanyor-peki-simdi-ne.html

  YanıtlaSil
 53. Çok teşekkürler tekrardan :) sonunda adam akıllı yol gosteren bi abi buldum daha ne isterim ki :)) çok teşekkurler.. :))

  YanıtlaSil
 54. 'Can'ınız her zaman hizmetinizde.. :) hoca gibi değil de abi gibi görmenizi istiyorum zaten, güzel görüşlerin için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca yeni yazımı da az önce yayınlamış bulunmaktayım, dilersen onu da inceleyebilirsin. En azından senin gibi 1-2 yıla, hatta daha sonrasına kadar sınava girecek tanıdıkların için işe yarayacak bir yazı oldu diye düşünüyorum. Linke tıklaman yeterli.. ;)

  http://www.tipadam.com/2014/12/dershaneler-kapanyor-peki-simdi-ne.html

  YanıtlaSil
 55. Asıl biz teşekkür ederiz degerli zamanını bizler için ayırıp bildiklerini bizlerle paylaştıgın için.. :))

  YanıtlaSil
 56. Can abi bişey daha sormak istiyorum izninle. Hukuk fakültesinin puan türü TM3 oldu diyorlar. Bu konu hakkında bi bilgin var mı ? Şimdiden teşekkürler :))

  YanıtlaSil
 57. Maalesef ki duyduğun doğru Sevgili Beyza. Bu konuda bayağı sorunlar yaşandı zaten, birçokta itiraz geldi ama sonuç aynı. Sınava iki, iki buçuk ay kala puan türünü değiştirmek ne kadar doğru olur muamma. Şimdi öğrenciler için edebiyat daha önem kazandı.


  Yani Matematik'in yanı sıra, Edebiyat'a da AŞIRI derecede önem vermeniz gerekiyor.

  YanıtlaSil
 58. Çok teşekkür ederim sevgili Günay :) küçüklüğmden beri hayalini kurduğum bir bölüm PDR :) Beni desteklediğiniz için çok teşekkür ederim korkunuzu yenin diyosunuz ama yenemiyorum bu da beni çok etkliyo çok eksiğimin olduğunu düşüyorum nasıl tamamlıcağımı bilemiyorum o yüzden bu kadar korkuyorum :/ umarım korkumu yenip başardığımı size göstermek isterim Sevgili Günay :) çünkü yazınızı okuyunca bilgilendiğim tek yer olmuştu. Umarım başarırım yapmak istedğim tek şey bu çünkü :/
  Size de başarılar diliyorum Sevgili Günay teşekkür edeerim :)

  YanıtlaSil
 59. :( Benim gidip edebiyata gömülmem gerekiyor anlaşılan :( Biz hadi neyse seneye giricez bi şekilde hallederiz de bu sene girecekler için.. Bilemiyorum.. :( neyse teşekkürler..

  YanıtlaSil
 60. mrb ben esra acik ogretm ögrencisym.bu sene mezun olcam.okul öncesi ogretmenligini okumak istiyorum.ama hangi derslere ve sinava nasl hazrlancagmi bilmiyorum.lütfen yardimci olur msnz?

  YanıtlaSil
 61. öncelikle yardımcı olduğun için ALLAH razı olsun. ben 11. sınıf öğrencisiyim ygs lys korkusu başladı bende geceleri uyuyamıyorum düzgün çalışmıyorum kaç tane arkadaşım var ygs lys ye ikinci kez giren ama onlardan olmak istemiyorum inşallah yapıcam ama nasıl başlamayalım ne yapmalıyım şimdi karar aldım yarından itibaren ilk dönemin konularını tekrar edicem ama bunlar yetmicek ben tm öğrencisiyim nerden ve nasıl çalışmalıyım

  YanıtlaSil
 62. Ben 11.sınıf öğrencisiyim ikinci dönem yeni başladı sayısal öğrencisiyim önce ygs konularınımı bitirmeliyim

  YanıtlaSil
 63. bn kız meslek lisesinde okuyorum ve bilişim bölümünü okuyorum. sayısalcıyım ama sayısal altında 2 ders mat ve 3 ders geo gruyorumm bnm dsncem tm bolumu secmek cunku sayısalım yokk simdi 11 .sınıf ogrencısıyım ygs de mat ve turkceye calısıyorumm dogrumu ediyorum

  YanıtlaSil
 64. yardımcı olurmusunuzz

  YanıtlaSil
 65. Öncelikle selamlar değerli dostum. Yoğunluğumdan ötürü geç dönüş yapıyorum ama attığınız yoruma geçte olsa sizin de dönüp bakacağınızı 'ümit ediyor' ve yardımcı olmak için hemen atağa geçiyorum.. :)


  İyi dileklerin için gerçekten çok teşekkür ederim. Diğer yorumlarda da belirttiğim gibi 11. Sınıf bazı şeylerin farkına varmak için en doğru zamandır. Tabi bunu 11. Sınıfın başında yapmak sizlere çok daha iyi dönüşler yaşatacaktır ama olsun ''geç olsun güç olmasın'' diye bir söz vardır; oldukça da sevdiğim bir sözdür. Daha sınavına 1 yıldan fazla bir süre varken bu denli korkuya kapılmana da anlam veremediğimi belirtmek isterim. Sonuçta ilk defa girip deneyim kazanacağın bir sınav ve ''asla 2. yılıma kalmam/kalamam!'' şeklinde bir düşünce yapısıyla sınava hazırlanmanı da önermem. Çok olmasa da ''biraz da olsa'' rahat olmanı ve sınava sağlıklı bir şekilde hazırlanmanı öneririm.


  Çalışma hususunda ise, 11. Sınıftan değil de 9. Sınıftan çalışmalara başlamanı ve düzenli bir şekilde 12. Sınıfa doğru yol almanı önermekteyim. TM ya da MF öğrencisi olman pek bir şey değiştirmiyor bu konuda, sonuçta herkes aynı platformda yarışıyor ve ''düzenli-sağlıklı'' çalışanın 2 adım önde olacağı bir platformdan söz ediyoruz. Şöyle ki sana önerim düzenli bir çalışma programı yapıp, temponu doğru ayarlaman ve sağlam bir şekilde çalışmalarına başlaman.


  Kafayı falan yemene de gerek yok, bak gülümseyerek yazıyorum bunu o derece söyliyim sana :) YGS ve LYS seni korkutmasın. Eğer ki şu andan başlayarak sağlam bir çalışma sürdürür ve bu yazını da iyi değerlendirirsen; inan ki binlerce rakibine fark atacak ve gelecek yıl ki deneme sınavlarında kendindeki bu farkı görebileceksin..

  YanıtlaSil
 66. Önce YGS konularını bitirmelisin pek tabi ama YGS-LYS diye kendini kasmana gerek yok. Düzenli bir çalışma programı yapıp 9. Sınıftan başla ve tek tek 12. Sınıfın sonuna kadar devam et. Zaten alacağın kaynaklarda da konular sıralı olarak basılmıştır, onları takip etmeni öneririm.

  YanıtlaSil
 67. Geç dönüş yaptığım için senden de özür dilerim Sevgili Dilek, malum yoğun bir tempoda çalışıyoruz; bazen böyle kopukluklar olabiliyor. Ama hemen sorularına dönüş yapıp, yardımcı olmaya çalışayım.. :)


  Kız Meslek Lisesi'nde ya da başka bir okulda okuman pek bir şey değiştirmiyor aslında. Sadece ek puan ve okuduğun bölüme önden giriş avantajın oluyor diye biliyorum ama diğer konulara da hemen değineceğim. 2 saat Matematik, 3 saatte Geometri görmen; aslında TM için oldukça güzel bir durum senin için. Ve 11. Sınıfta olman da, bu konuda geç olmadan bazı kararlar alıp çalışmalarına başlaman için büyük bir fırsat. Eğer tercih edeceğin bölüm TM'den ise ve Matematik-Türkçe'ne, Matematik-Fen ikilisinden daha çok güveniyorsan kesinlikle TM'ye geçmeni ve bu yolda sıkı bir çalışma sergilemeni öneririm.


  Yani bana göre doğru bir yoldasın. Tabi belirttiğim kısımların sana da tam anlamıyla uyması şartıyla.. :)

  YanıtlaSil
 68. Öncelikle merhabalar, ben 11 MF öğrencisiyim ve yazinizda Dis Hekimligi görünce atladim yoruma :)
  Sinava henuz cok var fakat 12lerin soyledigi tek sey "Bizde cok var diyorduk" Malum zamanda cabuk geciyor. Nasil bir calisma onerirsiniz ? Bir sorum daha olacak; belki de basariya beni goturemiycek en net unsur, Lys sorularina bakiyorum ve cok farkli soru tarzlari var, sanki ben o soru tarzlariyla hic karsilasmiycakmisim, sinavda ne kadar o konuya calissamda oylece kalicakmisim gibi geliyor bunun icin de yardimci olursaniz

  YanıtlaSil
 69. Selamlar Sevgili Gözde, aramıza hoş geldin.. :) Evet, 12'lerin söylemlerine katılmamak mümkün değil. Zamanın ne çabuk geçtiğini fark edemeyecek ve sınav geldiğinde ''Yahu TipAdam'a attığım yorumu daha dün gibi hatırlıyorum'' şeklinde bir tepki bile vereceksin belki de.. :) O derece diyorum yani. Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim; 11. Sınıfta olman ve hedeflerini belirleyip, geç kalmadan bu tarz arayışlara girmiş olman da seni diğer rakiplerinden önde kılıyor; yani kısaca doğru yoldasın diyebilirim.

  Gelelim çalışma konusuna. Şu an ilk sınav denemen olacağı için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalış ve sağlam bir temel oluşturduğuna emin ol. Eğer başarılı olamazsan da asla üzülme, 2. Giriş kimse için engel değildir. Ve o sağlam temellerle çok daha iyisini de yapacağına emin olabilirsin ''eğer ki çalışma temposundan kopmazsan'' pek tabi. Şu an nerede olmalıydım değil de, neredeyim kısmıyla ilgilenmek istiyorum seninle iletişim halindeyken. Şöyle ki, LYS sadece YGS geçtikten sonra yani mart ayının sonlarında başlanacak ve haziran ayına kadar büyük bir tempoyla sürdürülecek bir sınav değildir. Olmaz, yetmez, yetemez maalesef ki. YGS'ye hazırlanırken, illaki LYS'ye de bir yerinden başlaman gerekmektedir ve eğer bu yorumumu okursan vereceğin cevapla bu konuda sana daha da yardımcı olacağıma emin olabilirsin. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki, LYS'den kesinlikle korkmamalısın. Evet şu anda sana çok farklı geliyor olabilir ama belirleyeceğin çalışma temposuyla tüm bu soruların çözümlerine kavuşacağına emin olabilirsin.


  Şu anda karşına çıkan ''Türev-İntegral-Organik-Sistemler-Katı Cisimler'' gibi fantastik konular gözünü korkutuyor olabilir ama sağlam bir temel sonrası, düzenli çalışmayla tüm bunların üstesinden geleceğine eminim. Dilersen çalışacağın kaynaklar konusunda da yardımcı olabilirim, halihazırda tüm kaynakları takip ettiğimi söyleyebilirim. Yani o konuda için rahat olsun.


  Elimden geldiğince destek olurum, yeter ki sorunlarını rahatlıkla dile getir ve aklına gelen her şeyi buradan açıkça anlat. Kendine koymuş olduğun ''Diş Hekimliği'' hedefini de oldukça doğru ve hoş bulduğumu da yorumumu sonlandırırken belirtmek isterim.. ;)

  YanıtlaSil
 70. Yorumunuz oldukça rahatlatti, yine de soru isaretleri bitmedi maalesef.. Soyle soyliyim biyoloji , mat1 türkçe de sorumum yok ama ve lakin ayni seyleri kimya ve ozellikle ve ozellikle fizikte soyliyemiycem. Fizik ilk adim kitabi almama ragmen yaptigim hic bi sorudan emin olamiyorum hatta kendime guvenim o kadar az ki sansa boyle oldu diyorum. artik hocalarimiz 12. Sinif gozuyle de bakiyorlar bize sanirim. 15 marttan itibaren ygs ye basliycakmisiz ve donem sonu bitecekmis programda, izleyecegim yol konusunda, sizin yaptığınız hatalar ya da keske soyle yapsaydim dedikleriniz hakkinda yardimci olursaniz cok cok duami alirsiniz:)

  YanıtlaSil
 71. Merhaba ben 11.sınıf öğrencisiyim .Bende Diş hekimliği istiyorum allah nasip ederse.Matematiğim çok iyi kimyam ve biyolijimde fakat fizikte koptum.Nasıl çalışmaliyim? 11.sinidfi 1.dönemini unutmaya basladim bike.Ne yapmam gerekiyor ? Önce video izleyip sonra konu anlatimi ve sonrada test çözmek mantikli mi.Lütfen yardim eder misiniz ???  biyolojide fakat fizikte

  e.

  YanıtlaSil
 72. Büyük çoğunluğun hayali Diş Hekimliği sanırım ve bu durum beni gururlandırıyor gerçekten.. :)) Umarım nasıl olur ve amaçlarına en iyi şekilde ulaşmayı başarabilirsin Sevgili Ayla.

  Matematik dersinin çok iyi olması müthiş bir avantaj. Buna hitaben Geometri'nin de oldukça iyi olduğunu düşünüyorum ve fark yaratan ders olduğunu da unutmamanı öneriyorum. Fizik, çoğu rehber hocası ve kişi için; daha çok Mühendislik (MF4) tercihleri için ön planda gibi gösterilse de, iyi bir Sayısalcı için olmazsa olmazlardandır. Muhakkak iyi konuma getirmeli ve ona göre çalışmalarını sürdürmelisin. Önce KONU ANLATIMLARLA dersi pekiştirip, ardından sorularla pratik kazanmanı önermekteyim. Asla ''bu konuyu biliyorum zaten yaa'' deyip direk sorulara dalma, sıkıntı yaşarsın. Eğer sağlam video kaynakların da varsa, dediğin gibi ilk olarak videolarla düzeni oturt; ardından konu anlatımlarla eksiklerini tamamla ve devamında da binlerce soru çözüp o konulara hakimiyet kur. En iyi yol budur ;)

  YanıtlaSil
 73. Keşke 11. Sınıfın ''özellikle'' 2. döneminde değil de, 10. sınıfta hatta 9. sınıfta YGS-LYS olayının ciddiyetine varsaydım diyorum her zaman. Benim en büyük hayıflanma durumum buradadır Sevgili Gözde.. :))


  Yani adam akıllı çalışmalarımı son 1-1.5 yılda değil de, her daim düzenli bir şekilde sürdürseydim de; bu kadar zorluk çekmeseydim diyorum. Temelin sağlam olması gerçekten çok önemli ve orta okulda kendimi ''4.88'' ortalama ile başarılı 'buluyordum' her zaman. Ancak hiçbir şey ortalama değilmiş, gerçekten her şeyi lisede anlıyor insan. Maalesef ki bunu geç anladım ve dediğim gibi en büyük üzüntüm bazı şeylerin farkına geç varmamdır. Yoksa bambaşka şeylere imza atabilir ya da bu yaptıklarımı çok daha rahat bir şekilde yapabilirdim diye düşünüyorum.


  Fizik konusunda da herkesin bu tarz sıkıntıları vardır. Fizik'ten soru asla kaçırmam diyecek 1 Allah'ın kulu yoktur kii buna en iyi Fizik hocalarını da dahil edebilirim. Gerçekten çok farklı bir ders olmakla birlikte ''Fizik dersini seviyorum demekle Fizik'ten asla soru kaçırmam ben arkadaş!'' demek arasında dağlar kadar farklar olduğunu da belirtmek isterim. Asla canını sıkma ve aynı şekilde çalışmalarına devam et. Tüm konuların tekrarlarını yap, hocalarından konular hakkında destek iste ve sürekli soru çözümleriyle pratik kazan.


  Bu tarz bir çalışma sana kesinlikle pozitif anlamda dönüş sağlayacaktır. Bana güven ve tam gaz çalışmalarına devam et.. ;)

  YanıtlaSil
 74. Hocam öncelikle merhabalar Ben öncelikle 11.sınıf ogrencisiyim ve çok geç olmadığının farkındayım ama bir yandan da pişmanlık duydum 9-10.sınıfta hep sınavlara çalıştım YGS soru cozmedim calismadim diyebilirim ve bu sene bende karar verdim Hedefim Tip ve sizden tavsiyeler almak istiyorum Bu sene zorlandığım dersler fizik ile biyoloji Fizik bu sene o kadar agir ki konularına yetisemiyorum 1.donemin konularını unuttum ve bu sen biyolojiyi hocamiz sayesinde sevmiyorum biyoloji bu sene hakkında soru çözmeye calissam çok az netim olur . Ben bu sene YGS çalışmayı düşünüyorum matematik ve geometriyi düzenli ve sağlam bir şekilde bitirmeyi planliyorum gerek internetten gerek konu anlatımdan gerekse soru bankası ve denemelerden . 3 ay tatilinde ise dershane bize YGS konularını anlaticak fakat Lys ne zaman calismaliyim açıkçası korkuyorum Lys te yetisemiyecem diye fikirlerinizi , tavsiyelerinizi bekliyorum ve tüm yorumlarinizi okudum çok bilgilndim


  Not : mobilden yazdığım için kusura bakmayın yazım hatası olabilir

  YanıtlaSil
 75. Merhaba bende 11.sınıf TM öğrencisiyim ve Türkçe Öğretmeni olmak istiyorum diğer yorumları okudum yazanların hepsi neredeyse yaşıtım cevaplarınızında bu yorumu yazmamda büyük etkisi oldu :).Şuan 2.dönemin 1.ayını biraz geçtik,11.sınıf derslerim iyi gidiyor ama ben henüz ygs yada lys ye hiç başlamadım dershaneye yada özel dershaneye gitmiyorum,sınıftakilerin çoğu konuları yarılamış durumda ve açıkçası onları gördükçe çok geç kaldığımı hissediyorum :( NASIL ve NEREDEN başlamalıyım lütfen yardımcı olun :((

  YanıtlaSil
 76. merhaba ben 11. sınıf MF öğrencisiyim ve ygs-lys konusunda yeni yeni sınav kaygılarım başladı.Öğretmenlerimiz 1 hafta sonra ygs adayı olacağımızı ve ders çalışmamızı söylemelerine rağmen bizde öyle bir çalışma isteği oluşmuyor.Havaların ısınmasınıda unutmamak gerek.Bu nedenle nasıl başlamam gerektiği hakkında bilgi verirseniz sevinirim ayrıca küçüklüğümden beri fikrimi hiç değiştirmeden tıpı kazanmak istedim ve hala daha istiyorum ama ilk hangi dersten ve nasıl başlayacağımı bilemiyorum.Fizik dersi beni çok zorluyor ve biyolojiyi çok severek yapıyorum.Bu durum beni kararsızlığa sokuyor.Son bir soru daha sormak istiyorum.Bu sene dershanelerin kapatılmasından dolayı bir çok kolej açıldı.Ben koleje gitmesemde bir çok arkadaşım gidiyor ama yinede sormak istiyorum okul kadar iyi bir eğitim verip yüzde yüz başarı sağlayabilir mi?Ayrıca dershaneye gitmeden de tıp kazanabilir miyim ve oraya gitmemekle doğru bir karar mı verdim.Beni aydınlatırsanız çok memnun olacağım.

  YanıtlaSil
 77. Merhabalar.11.sinif MF ogrencisiyim.Oncelikle yazdiklarinizin benim gibi bircok kisiye yarari oldugu fark ediliyordur.
  Ben de herkesin oldugu gibi stresliyim korkuyorum kaygiliyim.Dershaneye gidiyorum derslerim de guzel cok sukur.Ama iste sanirim planli calismadigim icin kaygiliyim.Kendime guvenim yok.Seneye ozel okula gidebilirim belki.Cunku okulda sinava iyice hazirlanamayacagimi dusunuyorum.Ne yapacagima karar veremedim nasil program yapacagim bilmiyorum.Sinava 1 yil 1 hafta kaldi .korkum gittikce artiyor.Siizce nasil bir yol izlemeliyim?ozel okula gitmek iyi bir secim olur mu?sorularimi ictenlikle yanitlayacaginiza eminim.Sizin gibi halimizden anlayan yasadiklarindan dersler cikaran birinin onerilerine ihtiyacimiz var.Simdiden tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
 78. gülseren karadağ10 Mart 2015 20:39

  Peki ya matematikte pek iyi net yoksa ama diğerleri iyi
  O nasıl olacak birde lys de ne gibi konular var peki? Eger biraz uyuyorsak düzenli çalışmaya
  Yine bir faydası olur mu?

  YanıtlaSil
 79. Dis hekimligi okumanin ozel ya da devlette olmasının bir avanyaj yada dezavantajı var mimi? Ya da piyasada cok dis hekimi var diyorlar bu meslegi olumsuz etkiler mi is olanagi olarak

  YanıtlaSil
 80. Merhaba suan size gipta ettim yerinizde olmak isterdim 11.sinif sayidal ogresnvisiyim dis hekimi olmk istiyorum bende fakat hic fizik cozemiyorum ama boyoloji ve matematigim oldukca ii bana ne oneeirisiniz fizik neti dis hekimliginde onemli mi siz kac net yaptiniz

  YanıtlaSil
 81. Çok teşekkür ediyorum.Bi kac sorum daha olucak YGS ye mi yoksa 11.sinifa mi calismaliyim.Konuları basariyirum ama cabuk unutuyorum.Hocalarimiz YGS calisin diyorlar.Ben 10.sinifi 9.sinifi unuttum fazlasıyla.Ne yapmaliyim.Ve ayrıca ygsde derslerden kaç kitap bitirmeliyim.Hangi kitapları onerirsiniz.Özellikle bu yaz nasil bi program izlemeliyim.sabahtan öğlene kadar YGS aksamlarida lys calismak mantikli mi yardimci olursaniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 82. Ben 10. Sınıf öğrencisiyim aşırı derecede diş hekimliği okumak istiyorum okulumda iyi bir okul ilk senemde gitmek için bürün sayısallardan özel derste aldım kimyada okul birncisiyim maremetik ve fiziğim iyi ama ben yinede korkuyorum biyolojim diğerleirne göre biraz daha düşük 81 ortalamam ama bende bişey var biraz fazla rahatım bana nasıl çalışmamı söylersen gerçekten çok sevinirim

  YanıtlaSil
 83. Merhabalar tekrardan Can abi yine ben :)) isyanlardayım :( Hukuk şimdi de duyduguma göre yine tm2 olmuş o.O kafam karıştı iyice :(( senden ricam tm2 hakkında biraz bilgi verir misin ?

  YanıtlaSil
 84. Merhaba ben Gonca:) 11.sınıf öğrencisiyim. Sayısalcıyım. Kafamda bazı soru işaretleri var gideremediğim. Öncelikle İstanbul da oturuyorum yakın dershane en iyisidir mantığıyla FEM e yazılmıştım. Daha doğrusu biz tatildeyken babam kayıt yaptırmıştı.Dershane de bizlere ygs konuları anlatılıyor. 11.sınıfa kendim çalışmak zorunda kalıyorum. Dershaneden ayrılmak istediğimde danışman hocam falan ygs nin öneminden bahsedip bir şekilde beni ikna ettiler. Şuan ygs den korkmuyorum çünkü kaç aydır ygs görüyorum.Ancak ygs ye söyle yaz tatilinde çalışan insan bile yapar halleder.Benim lys de çok büyük eksikliklerim var.Hedefim Uludağ tıp.Yani ilk beş bini hedefliyorum inşallah girebilirim. Çalışmayı seviyorum. Azimli bir yapım var ama geç kalmislik hissi oluştu bu dönem. Sanki ygs de derece yapsam bile lys de batarim gibi geliyor haliyle moralim alt üst oluyor. Gerçekten ne yapsam bilmiyorum. Dershaneler de kapanıyor diye dönüşen bu temel liseye kayıt yaptırdım.Size sorum lys ye calismaya nerden baslamaliyim? Aptallik edip tenefuslerde bile ygs testi çözdüm dersleri aksattim.Yardımcı olursaniz çok memnun olurum:D

  YanıtlaSil
 85. Öncelikle yazınızda bahsettiğiniz gibi ders çalışmaya oturduğumda her zamanki bir diş hekimliği hayali kurdum ve daha sonra yazınızı buldum.Ben 10. sınıftayım ve yaz tatilinde ygs çalışmayı düşünüyordum ama artık lys çalışmayı düşünüyorum.Ben kendime 6 saat çalşabilecek şekilde mükemmel programlar hazırlıyorum ama uymaya gelince 1-2 gün sürüyor. Babamın deyimiyle gazım çabuk bitiyor. Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi yegane hedefim fakat bu çalışmyla nasıl olur bilemiyorum :( sizce nasıl bir ders çalışma programı olmalı ve en önemlisi bunu kendime nasıl adapte etmeliyim ???

  YanıtlaSil
 86. "Bu arada HERKES İÇİN BİR NOT eklemek istiyorum: Burada sizin yorumlarınıza ''yoğunluktan dolayı'' bazen şu an olduğu gibi geç dönüşler yapabiliyorum, onun için de kusura bakmayın lütfen değerli arkadaşlar. Yorumlarınızı bırakın ve gerisini bana bırakın.. :)"  Aynen böyle demişsiniz ama 2 ay önce attığım yoruma hala cevap gelmedi yargılamak gibi anlamayın acaba yanlış birşey mi yazdım diye düşünüyorum?

  YanıtlaSil
 87. Merhaba. 2014 yılında mezun oldum tercih yapmayıp bir sene daha denemek istedim. Ama bu senede ygs puanım lys yı fullesem dahi kurtulamayacak kadar kötü... tabi diş hekimliği için :) Bu durum baya bi moralimi bozdu. Lys çalışma isteğim kalmadı.. Başarısızım mutsuzluğuna kapıldım iyice ki öyleyim zaten.
  Neyse kısaca hayatta insanın mesleğinin çok önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum ve istemediğim düşünmediğim bir bölüm okumaktansa hiç okumam diye düşünüyorum. En büyük hayalim diş hekimi olmak, yıllardır bunun hayaliyle yaşadım. Ben şuanda diş hekimliği için tekrar savaşmalı mıyım yoksa kaderim kısmetim bu mantığıyla rastgele tercihler mi yapmalıyım.. bilmiyorum...
  Belki tercih zamanı değil yada her şey bitmiş değil ama diş için çok geç.. bu yüzden kafam allak bullak. Neyse galiba toparlayamayacağım.
  Yerinizde olmak isterdim sizi çok kıskandım :)

  YanıtlaSil
 88. Merhaba bende 11. Sınıfım açıkçası sizin bu tüyo ve açıklamalarınız beni oldukça rahatlattı ve etkiledi öncelikle çok teşekkür ediyorum ve ben de diş hekimliği istiyorum ama istiyorum demekle olmuyor maalesef kafamda çok fazla soru işareti var en çok ygsden korktuğumu söyleyebilirim ve ikinci seneye kalmaktan.. Çalışmakta geç mi kaldım bilmiyorum ama şu ana kadar hep çalıştım ve umarım doğru çalışmışımdır fakat geçmiş konuları unuttum ve baştan başlamam lazım sil baştan gibi geliyor. Zamandan nasıl tasarruf edebilirim hem hazırlanma hem de sınav yönünden çünkü süre yetmez diye çok fazla endişem var korkuyla yaklaşmak ve vazgeçmek istemiyorum tabi ama gerçekten diş hekimliğini kafama koydum çok zor bir hedef ve bunu biraz geç anlasam da sizin açıklamalarınız beni aydınlattı gerçekten ve beni meşgul eden çok şey var mesela telefon gibi ama nasıl önleyebilirim bilmiyorum ve zaman da çok önemli zamanı nasıl kullanabilirim?

  YanıtlaSil
 89. Merhaba bende 11. Sınıfım açıkçası sizin bu tüyo ve açıklamalarınız beni oldukça rahatlattı ve etkiledi öncelikle çok teşekkür ediyorum ve ben de diş hekimliği istiyorum ama istiyorum demekle olmuyor maalesef kafamda çok fazla soru işareti var en çok ygsden korktuğumu söyleyebilirim ve ikinci seneye kalmaktan.. Çalışmakta geç mi kaldım bilmiyorum ama şu ana kadar hep çalıştım ve umarım doğru çalışmışımdır fakat geçmiş konuları unuttum ve baştan başlamam lazım sil baştan gibi geliyor. Zamandan nasıl tasarruf edebilirim hem hazırlanma hem de sınav yönünden çünkü süre yetmez diye çok fazla endişem var korkuyla yaklaşmak ve vazgeçmek istemiyorum tabi ama gerçekten diş hekimliğini kafama koydum çok zor bir hedef ve bunu biraz geç anlasam da sizin açıklamalarınız beni aydınlattı gerçekten ve beni meşgul eden çok şey var mesela telefon gibi ama nasıl önleyebilirim bilmiyorum ve zaman da çok önemli zamanı nasıl kullanabilirim?

  YanıtlaSil
 90. Merhaba bende 11. Sınıfım açıkçası sizin bu tüyo ve açıklamalarınız beni oldukça rahatlattı ve etkiledi öncelikle çok teşekkür ediyorum ve ben de diş hekimliği istiyorum ama istiyorum demekle olmuyor maalesef kafamda çok fazla soru işareti var en çok ygsden korktuğumu söyleyebilirim ve ikinci seneye kalmaktan.. Çalışmakta geç mi kaldım bilmiyorum ama şu ana kadar hep çalıştım ve umarım doğru çalışmışımdır fakat geçmiş konuları unuttum ve baştan başlamam lazım sil baştan gibi geliyor. Zamandan nasıl tasarruf edebilirim hem hazırlanma hem de sınav yönünden çünkü süre yetmez diye çok fazla endişem var korkuyla yaklaşmak ve vazgeçmek istemiyorum tabi ama gerçekten diş hekimliğini kafama koydum çok zor bir hedef ve bunu biraz geç anlasam da sizin açıklamalarınız beni aydınlattı gerçekten ve beni meşgul eden çok şey var mesela telefon gibi ama nasıl önleyebilirim bilmiyorum ve zaman da çok önemli zamanı nasıl kullanabilirim?

  YanıtlaSil
 91. Yorumunuzu göremedim Betül Hanım. Bu yazıya mı göndermiştiniz acaba? Gerçekten bayağı yoğundum ve yoğunluğum devam etmesine rağmen ''özelden dahi ulaşanlar'' olduğu için zaman ayırıp sizlere dönüş yapma ve ELİMDEN GELDİĞİNCE yardımcı olma kararı aldım. Dilerseniz belirttiğiniz yorumu bu mesaja cevap olarak tekrar atın, bende hemen devamında dönüşünüzü yapayım. Gecikme için gerçekten çok özür diliyorum, artık takipteyim; bilginize...

  YanıtlaSil
 92. Selamlar Beyza. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ''HAYALLERİNDEN ASLA VAZGEÇME!''. Eğer benim profilimi ya da buradaki yazıyı net bir şekilde okuduysan ilk 2 denemem de başarısız olduğumu fark etmişsindir. Başarısızdan kastım, Diş Hekimliği puanlarını tutturamamıştım ama asla pes etmedim.

  Bunu sende yapmalısın. Gördüğüm kadarıyla bu yıl için havlu atmışsın ama KEŞKE bu kadar çabuk atmasaydın. Daha önünde koca 1.5 aylık süreç var ve hiçbir şey imkansız değil. Bu yıl bende sınava girdim mesela ve inanki hayatımdaki en zor sınavı verdim diyebilirim. Sizleri kızdırmak için söylemiyorum ama o kadar zor ve kötü bir sınava rağmen derecem 18 bin küsürde geldi. Ama şunu temin ederim, geçen senelerde bu puanı alsaydım derecem ancak 40 binlerde olurdu; o kadar da net söylüyorum. Soruşturmalarım sonucunda anladım ki, herkes belli bir derecede sıkışıp kalmış ve LYS gerçek anlamda fark yaratacağa benziyor. Belki inanmayacaksın ama sana bir arkadaşım üzerinden örnek vermek istiyorum.

  Geçen sene YGS'de ne yaşadı, ne oldu kimse bilmiyor. Kendisi de gülüp geçiyor zaten ama YGS derecesi 520 bindi. Bunu bizler gözlerimizle gördük, o derece söylüyorum sana. 20-30 bindeki adamlar üzüntüden ders çalışamazken, o direk 1 gün sonra çalışmaya başladı ve ''LYS de fark yaratacağım abi göreceksiniz'' deyip hunharca ders çalıştı. Belki inanmayacaksınız ama LYS sonucunu gözlerimizle gördük ve söylüyorum; 49 BİN!

  Yanlış duymadınız, 510 binden 49 bine çekti adam. Sayısal öğrencisi ve sadece hayata pozitif baktığı için bunu başardığını düşünüyoruz. Gitti mi? Gitmedi.. Bu yıl tekrar hazırlandı, YGS'den 30 bin küsürde şu an ve hedefi ilk 10 bin. Yapar mı? Vallahi hepimiz inanıyoruz hatta ilk 3 bine çekersin sen diyoruz, o derece :)) O yüzden diyeceğim şu, bu seneden hemen umudunu kesme; şu 1.5 ayı iyi değerlendir. Hiç olmazsa SAĞLAM BİR TEMEL yaparsın ve gelecek seneye çok daha güçlü giriş yaparsın. Ve sakın hayallerinden de sapma, bizler her daim senin yanındayız ve sonuna kadar da sana güveniyoruz. Bu yıl olmasa da gelecek sene hayallerine ulaşacaksın, yeterki çalışmayı bırakma ve tam gaz yoluna devam et!

  YanıtlaSil
 93. Öncelikle sakin ol Sevgili Sıla, bu derece paniğe gerek yok. Bak bunu ''panik atak'' rahatsızlığı olan biri söylüyor sana, kıymetini bilmelisin yani o yüzden.. :) 11. Sınıfta olman ve şu ana kadar her zaman ''düzensiz de olsa'' çalışmış olman, senin için büyük avantaj. Ayrıca şimdiden hedefini belirlemen ve bu hedef doğrultusunda bu şekilde hareket etmen de; ayrıca senin açından pozitif bir durum.


  Asla geç kalmadın, hatta binlerce rakibinin de önündesin; buna emin olabilirsin. Diş Hekimliği evet oldukça yüksek bir hedef ama neden olmasın? Düzenli çalışıp, eksiklerini tamamladıktan sonra hiçbir şey imkansız değildir. Yazdıklarına dahi bakarak ''başarılı olacağına inandığımı'' söyleyebilirim. Dediğim gibi yeter ki hedeflerinden sapma ve kendine güvenerek bu hedefte ilerlemeye devam et. Telefon falan da bahane, kesinlikle senin için engel teşkil etmez. Tabi bunu şu şekilde söylüyorum; eğer ki kendine hakimsen. Olgun birine benziyorsun ve gerçekten sağlam hedeflerin var; bu uğurda da inançlı bir şekilde ilerliyorsun; e madem öyle, telefon seni nasıl engelleyebilir sorarım sana? Şunu unutma, her şeyin fazla zarardır. Eğer ki sen kendini biliyor ve ona göre hareket ediyorsan, hiçbir şey sana engel olamayacaktır.


  Güzel bir çalışma planı yap, sakinliğini koru ve kendine güvenerek çalışmalarına ''doğru'' bir şekilde başla. Belki de 2. yıla bile gerek kalmadan en güzel yeri kazanacaksın, bunu zaman gösterecek. Ama hiçbir şeyi de ''kader kısmet'' deyip geçiştirme, başaracağına inan ve bu uğurda elinden gelen her şeyi yap.


  Biz TipAdam ailesi olarak seninleyiz ve hedeflerine ulaşacağına da gönülden inanıyoruz.. ;) İstediğin zaman buradan bana da yazabilirsin ayrıca, çekinmene hiç gerek yok. Artık sürekli takipteyim.

  YanıtlaSil
 94. Size ilk yazdığımda hiç cevap vermenizi ummuyordum çünkü aslında kendi içimdekileri yazmıştım yani cevap bekleyerek değildi. Ki yazarken de ben ne yapıyorum niye yazıyorum ki bu yazdıklarına ne diyebilir ki bi insan diye düşünmüştüm :D
  Bugün nerden aklıma geldiyse bir bakayım dedim ondada cevap vermişsiniz ya çok mutlu oldum gerçekten çok çok teşekkür ederimmmmm. Umudum oldunuuuz :) Heleki verdiğiniz örnek beni daha da bi umutlandırdı çalışma isteğimi arttırdııı :)) Bu arada sizin sadece diş hekimliği okuduğunuzu biliyordum başka bir bilgim yoktu. Bende bu sene ygs den çıktığımda keşke bu sene çalıştığım kadar geçen sene çalışsaydım dedim çünkü gerçekten emekleri boşa götüren bir sınavdı.. Neyse geçti artık :) Şuanda ki tek düşümcem LYS. Yapabildiğimin en iyisini yapıp sonucu bekleyeceğim :) Olmazsada dediğiniz gibi sağlam bir temel olur. Tekrar çok çok teşekkür ederim.. Çok başarılı olun:)

  YanıtlaSil
 95. Merhaba aslında hangi dersi ne kadar ne zaman çalışmam gerektiğini çok araştırdım ama kafam çok karıştı 11 sinif bitmek üzere tatille birlikte suan önümde 4 ayim var bu sürede verimli bir şekilde ders çalışmak istiyorum ama ygs mi lys mi karar veremiyorum.temelim kötü değil ama ygs konularını tam bilmeden lys yapamam.tatilde ygs yerine lys çalışmam gerektiğini biliyorum.kafam çok karıştı yardım ederseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 96. Merhaba abi ben daha 9.sinif öğrencisiyim ve bu yaz ilk ay dinlenip kalan 2 ayda (mf seçeceğim için )matematik ve fen konularini tekrar edip öyle 10.sinifa gecmek istiyorum fakat ygs ye girerken bu yaz edebiyat konularini tekrar etmediğim icin sikinti yaşarmıyim acaba tum derslerimi tekrar etsem bilemedim şuan 11 ve 12.sinif ogrencileri pismanliklarini dile getiriyorlar ve acikcasi bende bu durumdan etkileniyorum sen ne tavsiye edersin acaba simdiden tesekkurler...

  YanıtlaSil
 97. Merhaba ben 11. Siniftayim ve 11. Sinif bitmek uzere. Yaz tatili geliyor. Ben yazin nasil calicagimi bilmiyorum lys daha onemli bunun farkindayim. Ama yazin nasil bir planala ygs ve lys calismaliyim. Kafzm cok karisti lutfen yarsimci olun. Bu arada sayisal ogrencisiyim.

  YanıtlaSil
 98. Merhaba ben 11.siniftayim maglum 11 sinif bitiyor yaz tatili geliyor. Biliyorum yaz tatilinde calismadan universite kazanilmaz. Ama ben yazin neye ne zaman nasil calisacagimi bilmiyorum. Lys nin daha onemli oldugunun farkindayim. Sayisal ogrencisiyim ve kafam cok karisik. Eylule kadar ygs ve lys nin ne kadarini halletmeliyim. Yazin sadece ygs mi calismaliyim. Lutfen yardimci olun

  YanıtlaSil
 99. Merhaba ben 11. sınıf Tm öğrencisiyim. öncelikle şunu söylemek istiyorum matematik ve geometriye dair temelim yok bu yüzden nasıl ve nereden başlayacağım bilemiyorum . hedefim daha doğrusu tek istediğim felsefe grubu öğretmenliği . başka bir şey düşünmek istemiyorum ben psikoloji felsefe mantık sosyoloji gibi dersler görmek diploma almak istiyorum beni mutlu eden bu kendimi geliştireceğimi düşünüyorum. ama nasıl başlayacağım bilmiyorum. plan yapmak düzenli çalışmak istiyorum . ama korktuğum şey matematik ve geometriye yoğunlaşırsam diğer dersleri aksatmak . ne yapabilirim bana yardımcı olur musunuz ?

  YanıtlaSil
 100. Merhaba ven 11. Sinif ogrencisiyim aslinda artik 12.sinif oldum ve sinav stresi iyice sarmaya basladi. Ben yazin nasil calismam gerektigini bilmiyorum. Lys nin daha onemli oldugunu biliyorum. Yazin sadece ygsyi mi bitirmeliyim yoksa her ikisine de birlikte mi calismaliyim. Yazin calismak benim icin sorun deil ama neye nasil calisacagimi bilmiyorum. Bu yuzden programda yapamadim. Bu arada sayisal ogrencisiyim ve temelim kotu degil. Kafam cok karisti lutfen yardim edin.

  YanıtlaSil
 101. Merhaba ben seneye 12. sınıf öğrencisi olacağım ve sizin açıklamalarınız çok işe yarayacak gibi bu yüzden en başta teşekkür ederim. Diş hekimliği istiyorum ve en büyük hayalim denebilir. O yüzden elimde ne kadar imkanım varsa ve ne kadar çalışma yapmam gerekiyorsa yapmaya hazırım. Ama sıkıntılı durum şu başlayamıyorum bir türlü nerden ve nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Önümde çok konu var gibi geliyor ve bu benim gözümü çok fazla korkutuyor. Başlasam devamı gelceğinden adım gibi eminim kaygılarım çok fazla var. Bu zamana kadar çalıştığıma az da olsa inanıyorum ama çok fazla eksiğim var ve nasıl kapatacağımı bilmiyorum. Zaten eski konuların çoğunu hatırlamıyorum. Belki çalışmaya çok geç kaldım ama bir yerden başlamam gerektiğine de inanıyorum. Çalışmam gerektiğini çok çok iyi biliyorum nasıl çalışmam gerektiğini de biliyorum en büyük sorunum başlayamıyorum. Eğer çalışmazsam olmayacağını da biliyorum ama diş hekimliğini rafa kaldırıp koymak istemiyorum hayallerimden vazgeçemem. Sınav için hazırlanmaya nasıl başlayabilirim ?

  YanıtlaSil
 102. Ben ne olacagini dusunen birisi degilim. Cunku durmadan fikirlerim degisiyo ve hemen hedefimin yonu degisiyo. Ama bu benim hedefim olmadigi anlamina gelmez. Benim hedefim tam puan belki imkansiz belki olmicak ama bu benim hedefim benim sorunum mu ne? Benim sorunum nasil calisacagimi bilememem. Ve bi diger sorun ben durmadan bi 11. Sinif ogrencisi olarak 11. Sinif konularini tekrar etmem gerektigini duyuyorum. Ama bu durumdan sıkıldım artık. Çünkü ben bu sene boyunca yogun bi tempo derslerime calistim ve artik midemi bulandiriyo 11. Sinif kitabi dolayisiyla neye oncelik vermem gerektiginin de farkindayim.elbette ygs ama nasil ?nasil baslayacagimi emin olun bilmiyorum ve bu durum beni bunaltiyo.

  YanıtlaSil
 103. 11.sınıfı bitiriyorum 12. Sinif ogrencisi olarak cok panik halindeyim kendime hedef koyamiyorum meslegime karar veremiyorum bunun yaninda nasil calisicagimada emin olamiyorum sayisal ogrencisiyim fizikle başım cidden belada diyebilirim eksiklerimi nasil kapaticam bide dediginiz gibi lys ye daha once baslayin ben yazin lys calisirsam ygs yi yetistirememekten korkuyorum icimde hep bi endise var ve etrafimdaki herkes yazin ygsyi bitir diyor sizce ne yapmaliyim nasil başlamalıyım?

  YanıtlaSil
 104. Merhaba ben 10. Sınıfı bitirdim bu sene, 11e gececegim. Ben de diş hekimligi istiyorum ama çok korkuyorum çünkü 9da 10da hiç düzenli çalışmadım temelim yok sanki hiç bir şey bilmiyor gibiyim. Hedefim bu yaz konuları baştan alıp çalışmak 11de ve 12de canım çıkana kadar calismak ama hala tereddutteyim geç kalmış gibi hissediyorum. Yetistirebilir miyim her şeyi?

  YanıtlaSil
 105. Merhaba,size karsi suana kadar hic acik olmadigim kadar olacagim.11. Sinif mf ogrencisiyim orta okuldayken basariliydim diyebilirim fakat bu 3 yil neredeyse kelimrnin tam anlamiyla yattim diyebilirim.duz lisede yim ve 9. Sinifta fizik ogretmenimiz yoktu o yuzden sifirim.bunun bir bahane olmadigini kesinlikle biliyorum sadece acik olmak istedim.Ayni sekilde 10. Sinif konusundada sifirim tam anlamiyla(!)gec kaldigimi dusunuyorum.Bu yil buyuk bir azimle basladim kimyadan denemelerde full ve matematigide harika yapiyordum ama ikinci donem fizigi yapamadigimi anlayinca biraktim zaten zamanda yok diye umutsuzluga kapildim iyice.Hayalim dis hekimligi okumak hacettepe veya ankara unide ve son olarak soylemek istedigim seysu biraz karamsarim evet ama eger olacaksa gunde 8-9 saat calismaya yipranmaya varim ama sanki bu iyi yerleri kazananlar dort yildir calisiyor gibi geliyor bana bu dogrumu sizce ve ben kimya ve biyolojiyi fulle yakin yapsam ve fiziktende 10-12 soru yanitlasam amacima ulasabilirmiyim(matematigide harika bi sekilde yapmak kosuluyla)sozlerimi esas demek istedigim seyle bitirecegim biliyosunuz ki dershaneler kapatiliyor o yuzden bende cook kapsamli bir arastirma sonucunda basarili olacagima inandigim bu yil devam ettigim dershaneme gelecek yil ozel okul olarak yazildim.yaklasik 11tl ye yazildim bir anda boyle bi kanun cikardilar o yuzden artik bu yil olmasada gelecek yil denerim hayallerimden vazgecmeyecegim diyen ben artik bunu diyemiyorum cunku dershaneler kapandi ve birdahaki yilada tekrar 11 bin tl vermelerine icim razi olmaz sonucta 20 milyar oluyor ve ben kendimi oyle olursa cok kotu hisederim..cok umutsuzum gsliba ama 3yildir yatan biri umutsuzlugu hakediyor sanirin kendime cok guveniyorum biliyorumm yaparimm istersem ama cok mu gec kaldimki ? ailemin ver cevabinizi bekliyorum umarim cok uzun yazmadim simdiden tesekkur ederim:)

  YanıtlaSil
 106. Merhaba ben bu sene staj yaptıgım icin Ygs Ve lys ye pek calisamadim . Meslek lisesi ogrenciyim bu sene bitti cok sukur lise.Simdi nasil bi calisma plani uygulamaliyim sizce ? Temelim yok ygs de baraji gectim ama lysye hic calismadim seneye tekrar giricem sinava tm (esit a.) Den giricem. Lutfen yardimci olun bana. :)

  YanıtlaSil
 107. Merhaba bende 11. sınıfım.İyi bir Anadolu Lisesi'nde okuyorum.Hedefim tıp.Bende pek düzenli olmasada,günde en az 3 saat olmasada çalıştım.Dersi derste öğrenenlerdenim ve sonradan unuturum.YGS ye başlayacağım.Konular yabancı gelmiyor.İlk konu testlerini rahatlıkla çözebiliyorum.Sorun diğer testlerde başlıyor.Sanırım konuları daha fazla hatırlatmalıyım kendime.Zamanın çok önemli olduğunu biliyorum.Az zamanımız kaldı.Ama herşeyin bu yazda şekilleneceğini de biliyorum.Umarım çok geç olmamıştır.Lütfen dualarınızı esirgemeyin.Yazın için çok teşekkür ediyorum.Gerçekten çok faydalı oldu :)

  YanıtlaSil
 108. Merhaba ben 11.sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim Türkçe öğretmeni olmak istiyorum, ve çok az bir zaman sonra yaz tatiline gireceğiz ,bugüne kadar birçok kez "bugün ygsye başlayacağım"diye uyandım ama birkaç sayfa ilerledikten sonra bırakmak zorunda kaldım çünkü okul derslerine yoğunlaştım,şimdi 11.sınıfı istediğim gibi bitirdim derslerim iyi,ama asıl baba sorun ygs karşımda ve ben hiçbir şey bilmiyorum,nasıl başlamalıyım,bu yazı nasıl değerlendirebilirim zamanım var mı yoksa çok mu geç kaldım ? :((

  YanıtlaSil
 109. Merhabalar ben su an 9.siniftayim ve dis hekimligi bolumunu istiyorum istanbul universitesinde benim sorum dis hekimligi icin toplam kac net yapmaliyim

  YanıtlaSil
 110. merhaba ben bu sene 12. Sinifa gectim. Yaz tatiline giricez bildiginiz gibi ogretmenim yaz tatilinde ygs calis dedi. Dis hekimligi istiyorum. Hemde cok cok fazla bir sekilde. Icim cok karardi artik bu konu yuzunden. Kazanamam, kazanamiyicam, cok yuksek puanlari var diye dusunmekten kendimi yiyorum. Yazin 2 bucuk ay calisiyorum tatil bolgesinde. Bos kaldigim zamanlar calisacagim diye planladim. Sizce nasil calismaliyim? Oncelik hangi derslere ve hangi sinava vermeliyim? Nasil bir program uygulamaliyim? Bunlar hakkinda hic bir fikrim yok. Danisabilecegim biri de yok acikcasi. O yuzden yardiminiza cok ihtiyacim var.

  YanıtlaSil
 111. Ben 11 sınıf mf öğrencisiyim yaz için ygs programı verdiler fakat hocama sordum o 11 inci sınıfa çalışıp sağlam tutmamı önerdi ygs tek halledilmezmiş öyle dedi ben 9 ve 10 hakkında birşey hatırlamıyorum diş hekimliği istiyorum ama nasıl bilmiyorum ben sınavdan sınava çalışan bir öğrenciyim şahsen bu sene yaz tatilinde veya okul vakti açılınca ikisini nasıl yürüteceğimi bilmiyorum yani bana fikir verirmisiniz (dershane veya özel ders almıyorum)birde ortalama kaç doğru kaç yanlış yapmam gerekir dişhekimliği için ve çok iyi yapabilir mi düşük seviyede olan biri acaba ne kadar yükselebilir ben derse oturunca sıkılıyorum ne yapmam gerekiyor?

  YanıtlaSil
 112. Merhaba sağlık meslek lisesi öğrencisiyim. 10.sınıfa geçtım. İnternete çalışma metodları ararken sizin yazınızı gördüm beni derinden etkiledi. Meslek lisesi olduğum için biraz korku içindeyim. Bu sene meslek liseleri değıştı ilk seneden bölümü seçemedim. Oysa ailem beni kolay yoldan meslek sahibi olmam icin oraya yollamisti ki yeni çıkan kanuna göre 2 yılık üniversite okumamiz lazım ve şuan anadolu liselerinin gördüğü derslerı görüyoruz seneye ne olucak hicbir fikrimiz yok. Benim idealim psikolog olmak bu yüzden çalışmam lazim bunu farkindayim. Ailemle lise seçerken bu konuyu konuşsamda toplumca gelecekten ve işsizlik sorunundan korkuyoruz bana anadolu lisesinde verdigim cabayi meslek lisesinde biraz daha fazla verirsem istedigim bolumu kazanacagimi soylediler. Tabiki haklilar ama ben anadolu liselerindeki arkadaslarimi yazin nasıl gececigimi bilemiyorum. Bir olasilik eskisi gibi olursa 11.ve12 sinif lys konularini göremiyecegim bunuda yazın çözmek istiyorum ama izleyebilceğım bir yol bulamiyorum ne kadar size yazmaktan cekinsemde sorularimi size yazmak istedim . umarim düşüncelerinizi bana en yakin zamanda ulaştırirsiniz*

  YanıtlaSil
 113. Merhabalar Edip abi ben 11. sınıfı yeni bitirdim önümde 3 aylik tatilim ve 1 senem var.Daha once ygs veya lys ye yonelik bir çalişma yapmadim ama bu 3 ay tatili ve onumdeki seneyi dolu dolu geçirmek istiyorum ve universite hayalim gerçekten çok fazla var :D Bilgisayar bolumu ogrencisiyim hedef olarak bir bolumum olmasada lys de falan matematik/fen uzerine yogunlasmak istiyorum.Seneye okul kurslari var egitim merkezleri var malum dershanelerin durumu muallak bende eksiklerimi boyle gidermeye calisicam.Acaba bu 3 ayi ve onumdeki 1 seneyi nasil degerlendirebilirim oncelikle ygs yemi yoksa lys yemi baslamaliyim bu konuda kararsiz kaldim kimi ygs daha zor kimi lys daha zor diyor kafam karisti bi yol gosterirsen memnun olurum abi :D

  YanıtlaSil
 114. merhaba abi bugün 18 haziran lys bilgm yok denecek kadar az ygs de ortalama 60 net yapıyorum fem den.ne zamana kadar lys çalışmalıyım ve ilk polinom vs mi halletmeliyim yoksa trigonometriyimi?

  YanıtlaSil
 115. Berkan Korkmaz18 Haziran 2015 23:42

  Merhaba seneye dershaneler yok biliyorsunuz. Benim hedefim ilk 5000 ODTÜ. İlk 1000 hep kolejlerden ve femin okullarından(genellikle feminkilerden) çıkıyor. Benim bunları sollamam ve 5000 yapmam için yapmam gerekenler ne lütfen yardımcı olur musunuz? 😭😞

  YanıtlaSil
 116. merhaba ben 11. sınıfı bitirdim seneye dershane olmadığı için mart ayından belli 3 ay ygs kursuna katıldım hedefim ilk 10 bin ygs denemelerinde matematiği yapamıyorum ayrıca 11. sınıfta kimya dersi konularını halledemedim. yazın başında olduğumuz için sıkı bir çalışma planını ayarlamam gerekiyor nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?? yardımcı olur musunuz ?? çalışırken daha çok lys mi yoksa ygs yi mi hedeflemeliyim ??????

  YanıtlaSil
 117. merhaba ben 11. sınıfı bitirdim seneye dershane olmadığı için mart ayından belli 3 ay ygs kursuna katıldım hedefim ilk 10 bin ygs denemelerinde matematiği yapamıyorum ayrıca 11. sınıfta kimya dersi konularını halledemedim. yazın başında olduğumuz için sıkı bir çalışma planını ayarlamam gerekiyor nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz ? yardımcı olur musunuz

  YanıtlaSil
 118. BN 11.sonuca geçtim yapamayacağını diye korkuyorum kimya bölümün deyim yabancı dil istiyorum yazarak mi cami analitik ezberleyerek mi nazil çalışma miyim yardimci olur musunuz

  YanıtlaSil
 119. Merhaba öncelikle bu yazıları yazdığını için hem kendi adıma hemde diğer öğrenciler adına çok teşekkür ediyorumm.Benim konuma gelecek olursak bn yeni 11.sınıfı bitirdim hep YGS çalışmak istedim ancak bi türlü tam oturtamadım ve yaza bıraktım şuan bi kursa gidiyorum haftada 6 gün 6 saat önce YGS konuları bitecek ardından lys 30ağusosta kurs sonlanacak. Lys ve ygsyi birlikte götürmek istiyorum ardından dönemin başında çift dikiş olarak tekrar YGS ve lys çalışacağım.yetiştirmeye eğimi düşündüğüm için çok kaygılanıyorum buda ders Çalışmamı olumsuz yönde etkileyebliyor Tavsiyelerine ve Desteğine Çok İhtiyacım Var. Bazen çok geç kaldığını da düşünmeden edemiyorum...

  YanıtlaSil
 120. merhaba benim yazdıklarım gitmiyor sanırım

  YanıtlaSil
 121. Güzel haberlerini bekliyor olacağız Sevgili Beyza :) Olur da 1 sene daha şansını denemek istersen de, unutma ki biz her daim 1 tık kadar ötende olacağız... :)

  YanıtlaSil
 122. Daha önce de dediğim gibi, ne zaman istersen buradan ya da sosyal medya hesaplarımdan ulaşıp; bana yazabilirsiniz. Çekinmenize falan gerek yok. Son 2 aydır bayağı yoğun olduğum için dönüşleri yapamamıştım, tatille birlikte tüm sorularınızı da cevaplayacağıma inanıyorum. O yüzden ne zaman eserse yazabilirsiniz yani.. :)

  Kendinize de her daim inanın lütfen, bizler Tipadam Ailesi olarak sizlerleyiz ve size olan inancımız da tam.

  YanıtlaSil
 123. Selamlar değerli dostum,

  Öncelikle şunu söylemeliyim ki; ilk 1000'in FEM'den çıktığına dair söylentilere asla inanmamalısın! Böyle bir kıstas yapılmasını asla doğru bulmuyorum kii ben dahi FEM ÖZEL'de eğitim görmüş ve tüm öğrencilerle birlikte ortamı incelemiş biri olarak bunları söylüyorum. Başarı anlamında herkes gerektiğini verdiği müddetçe oradaki yerini alacaktır.

  En yakın örneği de bu yıl ki YGS'de Sınav ve Final Dershanesinden çıkan ilk 100'deki isimler mesela. FEM'den de illaki vardır ama bu şekilde kolejlere ve FEM'deki öğrencilere takıp; kendinizi olumsuz etkilemenizi doğru bulmuyorum.

  Hedefinizi de oldukça beğendiğimi ve bu uğurda düzenli bir çalışmayla en iyisini başaracağınıza inanmanızı ÖNCELİKLİ temenni ediyorum. Eğer ki şu anki çalışma sisteminizi bana güzel bir şekilde yazarsanız da, konu hakkında yardımcı olmaya çalışırım. Dönüşünüzü bekliyor olacağım...

  YanıtlaSil
 124. Selamlar Şeyda,  Eğer ki henüz 11. sınıfa başlarken durumun bu derece farkındaysan, sen zaten birçok şeyi şimdiden aşmış hatta başarmışsın demektir. Yapacağın en önemli şey, asla koyvermeden çalışmaya devam etmek ve KENDİNE inancını en üst seviyede tutmaktır.

  Ezber konusuna da her daim karşı biri olarak, şahsi fikrim yazarak çalışman olacaktır. Ben her zaman öyle çalıştım. Ayrıca şu anki çalışma planını yazarsan, diğer arkadaşlara da söylediğim gibi; sana da elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım pek tabi...


  Kazanabilir miyim şeklinde bir soru da duymak istemiyorum bir daha; ''Hedeflerim belli, düzenli çalışıyorum ve sonunda da KAZANACAĞIM!'' demeni istiyorum. Sana olan inancımız tam! :)

  YanıtlaSil
 125. Selamlar Fatma Nur,


  Hedeflerini EN yukarıda tut ki, ona göre azmin artsın ve zirveyi zorla derdi oldukça sevdiğim bir hocam. Yine aynı kişi; asla düşük hedeflerle bu maratona girme, yoksa çok çabuk pes eder ya da çok daha altını tutturarak hayallerine veda edersin derdi. O yüzden şunu söylemek istiyorum ilk olarak; henüz kafan karışık gibi görünse de, aslında hedefini bu şekilde belirleyerek en doğru adımı atmış durumdasın! Şahsen, bu konuda seni tebrik etmek istiyorum.

  Onun yanı sıra, 11. sınıfa epeyce çalıştığın için midenin bulandığını ve kafanın bayağı karıştığını belirtmişsin. Buna kesinlikle gerek yok! Öncelikle sakin ol ve 11. sınıfa verdiğin 1 yıllık koca emeğin ne kadar kıymetli olduğunu düşün. Unutma ki, şu anda koca 1 seneyi yalayıp yutmuş ve birçok rakibini arkanda bırakmış durumdasın.


  Bununla birlikte şunu önermek istiyorum; madem 11. sınıfı bitirdin ve artık bakmak istemiyorsun, çabucak rafa kaldır o kitapları ve 9. sınıf konularına ağırlık ver. Seni ciddi anlamda daha da öne geçirecek ve bir nevi de farklılık sağlayarak rahatlatacaktır.

  Bu konuda bana güven ve dilersen şu anki çalışma sistemini de detaylı olarak yazıp; seni bir şekilde yönlendirmeme yardımcı olabilirsin. Başaracağına inancım tam!

  YanıtlaSil
 126. Selamlar Buse, öncelikle sakin ol lütfen :) Kafanın karışmasına falan da izin verme çünkü henüz hiçbir şey için geç değil. Yaz tatili başladı ve 1-2 haftalık dinlenme (nefes alma) sürecinden sonra bu yazdıklarımı okuyup hepinizin düzenli bir şekilde çalışmalara başlayacağını diliyorum.

  Şunu söylemeliyim ki, yaz tatilinin sınav maratonu için oldukça önemli bir yeri bulunmakta. Bu dönemde yapacağın her şey, sene içerisinde sana artı olarak geri dönecektir. Benim sana önerim, eğer YGS hakkında en azından temelin dahi mevcutsa; yaz ayının belli bir bölümünü LYS'ye ayırıp, kendini yıl içerisinde rahatlatmandır. Özellikle YGS yaklaştıkça herkesin buraya odaklanacak olması ve YGS'den sonra ''aman tanrım 3 ayda nasıl LYS bitecek!'' moduna girme durumu olacağı için; yazın yapacağın sağlam bir LYS çalışmasının, sana ne derece olumlu dönüş yapacağını o dönemlerde anlayacak ve bana büyük ihtimal pozitif dualar edeceksin.. :) Dilersen şu anki belirlediğin programını cevap olarak yaz bana, bende elimden geldiğince ''daha ayrıntılı'' bir şekilde yönlendireyim seni.

  YanıtlaSil
 127. Hemen alttaki yorumda gerekli cevabı verdiğimi düşünüyorum. Konu hakkında dönüşünü bekliyor olacağım.. ;)

  YanıtlaSil
 128. Selamlar Mine, TM öğrencisi olman ve sadece Matematik-Geometri'de sıkıntı yaşaman aslında senin için olumsuz bir durum değil. Durum şu ki, neredeyse tüm TM öğrencilerinde Matematik ve Geometri'ye karşı büyük bir sıkıntı mevcut. Hele ki Geometri yok mu....

  Neredeyse TM öğrencilerinin %85'i Geometri'yi yok saymakta, o derece diyebilirim. O yüzden sana önerim, bu 2 dersi boşlamak yerine AKSİNE daha fazla ağırlık vermendir. Bana inan ve güven bu konuda; kesinlikle Matematik ve Geometri'yle diğer TM öğrencilerine BÜYÜK fark atacaksın. Tabi şunu da unutma ki özellikle Edebiyat ve Coğrafya'nın oldukça iyi olması gerekmekte. Yani onları sağlama almadan bu atılımları yapmanı önermiyorum. Önceliğin bu 2 dersi sağlama almak olmalı ve hemen devamında da özellikle Matematiğe TEMELDEN başlayıp ağırlık vermelisin. Sana dönüşünün muhteşem olacağına emin olabilirsin.


  Bu konuda birbirinden güzel kitaplarda mevcut. Temelin olmadığı için sana önerim; üzerinde ''Temel Matematik'' ya da ''İlk adım'' şeklinde yazılar bulunan kitaplara yönelmendir. Özellikle Palme ve Karekök'ü öneriyorum ama yine de iyice araştırıp, kendine en uygununu seç ve ona sağlam bir iradeyle başla. %100 oranında geri dönüş alacağına emin olabilirsin. Her şeyden önce Edebiyat ve Coğrafya, hemen ardındansa Matematik gelmeli senin için. En sonda ''mutlaka'' Geometri'ye de bir el atmanı öneririm. Ne yaparsan kardır unutma ;)


  Bu şekilde hedeflediğin yerlere ''en iyi şekilde'' geleceğine de eminim.

  YanıtlaSil
 129. Berkan Korkmaz23 Haziran 2015 00:58

  Ayriyetten birde uykudan hiç haz etmediğimi belirteyim. 👍🏽

  YanıtlaSil
 130. İhsan Yavuzdeğer23 Haziran 2015 13:02

  Edip abi ben bu sene 12. sınıfa geçeceğim ve yazın ilk önce 11. sınıfı tekrar tamamen tekrar edip 1 ayda ygs çalışmayı planlıyorum okul başladığında da zaten okul olan ygs derslerini işleyeceğimiz için ocak ayına kadar ygs çalışmayacağım. eğer böyle yaparsam ygs ye giridğimde tüm konulara hakim olabilirmiyim şimdiden teşekkürler .

  YanıtlaSil
 131. Merhaba Edip abi , ben bu sene 11.sınıfa geçtim Anadolu Teknik Lisesi Biyomedikal Cihaz teknolojileri alanındayım. abi matematik temelim yok matematik temelim için antremanlarla matematik 1 kitabı aldım her gün 3 saat ila 4-5 saat çalışıyorum ama pek verim alamıyorum. Ayrıca dershaneye gitmiyorum özel ders almıyorum sence başarırmıyım 23 haziran 2015 teyiz en az 350 çıkarmak istiyorum ygs den lütfen önerilerin nedir nasıl yapmalıyım biraz yardımcı olursan sevinirim teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil
 132. Berkan Korkmaz23 Haziran 2015 21:28

  Abi cevabını bekliyorum 😊

  YanıtlaSil
 133. Kesinlikle çalışmaya geç kalmadın Sevgili Sibel. İlk olarak bu düşünceyi aklından çıkarmanı ve sakinleşmeni öneriyorum. Önümde bir sürü konu var ve nereden başlayacağımı bilmiyorum demişsin. Muhtemelen etrafındaki insanlar ''eksiklerinden başla ki onları tamamlayıp rahatlayasın'' kafasındadır ama ben bu şekilde yaklaşmıyorum bu olaya.

  Kafan bu derece karışıkken, eksiklerini ayırt etmeye çalışmakla zaman kaybetmek yerine; her şeye sıfırdan başlamanı öneriyorum. Belli bir temelin olduğuna inanarak, ilk olarak 9. sınıf konularından işe başla ve yaz ayını bir güzel değerlendir. Zaten yıl içerisinde gireceğin sınavlarla da eksiklerini NET bir şekilde belirleyebilecek ve nerelere takviyeler yapman gerektiğini kavraya bileceksin. O yüzden dediğim gibi, ilk işimiz en baştan çalışmalara başlamak ve zamanla her şeyi ''doğru program eşliğinde'' tamamlamak. O programı da önce yaz programı ardından da okul dönemi şeklinde ayırıp; o şekilde temponu tutmanı öneriyorum.

  Ayrıca yıl içerisinde buradan yazarak da gelişimin ve yaptıkların hakkında bizlere bilgi verebilirsin. Çekinmene falan da gerek yok, her zaman sizlerle olduğumu unutma lütfen.. ;)

  YanıtlaSil
 134. İçinde kesinlikle endişe oluşmasın Sevgili Şeyda. İlk olarak sakinleş ve durumunu ''kafanda'' gözden geçir. Şöyle ki, Fizik dersi ile sıkıntın olduğunu belirtmişsin. Peki şunu sormak istiyorum; diğer tüm derslerin dört dörtlükte, tek sorunun Fizik mi?

  Muhtemelen bu soruma cevabın 'hayır' olacaktır. O yüzden sana önerim, panik yapıp neye nasıl çalışmalıyımı geçmeli ve kendine uygun bir program hazırlayıp her şeye en baştan başlamalısın. Mesela fizik en zor ders olmasına karşın, benim en sevdiğim dersti ve zevk alarak çalışmalarımı sürdürüyordum. Asla da ''fizik çok zor ya, ben ne yapacağım!'' demedim. Hep 'yaparım, ederim, sıkıntı yok' havasındaydım kii bunu fazlasıyla önermekteyim sana da. Ayrıca şunu da şiddetle belirtiyorum; LYS'yi yabana atmayın. YGS her koşulda yetişir ama LYS asıl olaydır ve fark yaratmanıza sebep olacaktır.

  Yaz tatilinde özellikle LYS konularına ağırlık vermeni ama her şeyden önce, çalışma programını kendine göre ayarlamanı önermekteyim.

  YanıtlaSil
 135. Geç kaldığın falan ''kesinlikle'' yok. Adam gibi çalışmaya 11. sınıfın 2. dönemi başlamış biri olarak söylüyorum bunları sana. Gerçi ilk senemde kazanamadım istediğim yeri ama olsun, önemli olan geçte olsa belirlenen hedefe ulaşabilmektir.. :)  Kii sen benden de önce bunun farkına varmış ve hedeflerini de belirlemişsin. Bu konuda sana en büyük tavsiyem, bu yazı oldukça iyi değerlendirmen ve TEMELİNİ oturtmak için elinden geldiğince ''düzenli'' çalışmandır. Bak ''canın çıkana kadar'' çalış demiyorum DÜZENLİ çalış diyorum. Bu ikisi arasında dağlar kadar fark olduğunu da unutma sakın. Ha ayrıca, çalışmalarına temel düzeyde başlaman da oldukça yarar var. Alacağın kitapların üzerinde ''temel'' ya da ''ilk adım'' şeklinde yazılar olsun ve basamakları yavaş yavaş tırman.

  Düzenli çalışmayla Diş Hekimliği'ni kazanacağına canı gönülden katılıyorum Sevgili Elif. İçin rahat olsun.. ;)

  YanıtlaSil
 136. YGS'de barajı geçmiş olman hedeflerine uygunsa sorun yok ama hedeflerim oldukça yüksek ve bu şekilde hayallerimin gerisinde kalıyorum diyorsan; o zaman sorunumuz büyük demektir! :) Tabi bu cümlemden kaynaklı sakın gerilme, reel olup her şeyi rahat bir şekilde tüm gerçekliğiyle konuşmak istiyorum sizlerle. Malum ''çocuğunuz zeki ama kendini derslere vermiyor'' şeklinde konuşmalar yaparak, geleceğinizi zorlu koşullara teslim etmek istemiyorum.

  Yapacağımız ilk iş, kendimizin uyabileceğimize emin olduğumuz bir çalışma programı yaratıp; hemen ardından da bu güzelim yazı en sağlam şekilde geçirmek olmalıdır. Temelin olmamasından kaynaklı da, ilk olarak ''temel matematik'' ya da ''ilk adım'' şeklinde geçen YGS kitaplarınıza yönelmenizi ve sakince çalışmaları sürdürmenizi öneriyorum. Devamında da, yıl içerisinde girdiğiniz sınavlardan aldığınız netleri yazın ki; nasıl bir gelişim olduğunu hep birlikte gözlemleyelim...

  YanıtlaSil
 137. Selamlar. Maalesef Leyla ismiyle herhangi bir yorum almadım, bu konuda oldukça dikkatli olduğumu düşünüyorum. Ama bu yorum altından tekrar yazarsanız, gerekli dönüşü yapacağımdan emin olabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 138. Yaz kursunda muhtemelen ''hızlandırılmış YGS eğitimi' verilecektir. O yüzden bir nevi özet niteliğinde göreceksiniz tüm YGS konularını. Kötü bir şey mi? ASLA.

  Oldukça verimli olacaktır senin için. Ama şöyle ki, madem böyle bir kursa tabi tutulacaksın; o halde sende çalışmalarında onlara ayak uydur ki (hatta 1 adım önlerinde ol), her girdiğin dersten %100 verimle ayrıl. İnan bu dediğimi yaparak inanılmaz kavrama gücüne sahip olacağını göreceksin. Evet biraz zor gibi görünüyor bu hıza ayak uydurmak ama bana üstteki yorumda yazdığın ders programına göre bu tempo kesinlikle senin için kolay olacaktır. Ancak şunu belirtmek istiyorum, yukarıda yazdığın programda yaklaşık 13 saatlik ders çalışma durumu söz konusu. Çalışmalara yeni başlamış biri için bu program SKANDALDIR, hatta DRAMDIR.

  Eğer 13 saat ders çalışacaksan (bunların içinde dershane eğitimi yok diye kabul ediyorum), sana en fazla 2 hafta mühlet veriyorum. Kesinlikle pestilin çıkacak ve ''yeter abi bıktım!'' deyip isyan bayraklarını çekeceksindir. Sana önerim, 13 saat gibi ULTRA AĞIR bir tempoyla başlamak yerine; 8 saat çalış ama düzenli ve verimli çalış. Senin bu temponu ilk dönem bittiğinde özel kampa gitmiştikte ben uygulamıştım. Ortalama 12 ya da 13 saatlik çalışmayı 7 gün sürdürebilmiş, 8. gün pestilim çıkmıştı. Kii bende senin gibi uykudan hiç haz almayan, sürekli redbull ve doping ilaçları içen biriyim. O 8. günle birlikte 2-3 gün dinlenme gereği duymuştum kendimde. O yüzden tekrar ediyorum, bu şekilde başlarsan çalışmalara; yavaş yavaş azaltsan dahi, daha 2. dönem başlamadan SIKILIRSIN.


  Aman dikkat et, şu programını biraz daha gevşet dostum. Ama azmini görebiliyorum ve hedeflerine ulaşacağına da fazlasıyla inanıyorum. Helal olsun!

  YanıtlaSil
 139. Selamlar Sümeyra, öncelikle iyi dileklerin için teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Devamında ise şunu söylemeliyim ki, oldukça iyi bir programa katılmış ve önümüzdeki 2 ayı oldukça verimli geçireceksin gibi bir izlenime kapıldım. Pek tabi bunu başarmak yine senin elinde!

  Yaklaşık 9 haftalık şu periyotta, her şeyi dershaneye bırakmayıp; onlarla aynı tempoda çalışmalarını sürdürürsen, oldukça sağlam yol alacağına inanıyorum. Günlük 6 saatlik dershane eğitimi sonrası, evde ya da yine aynı ortamda yapacağın (nerede daha konsantre hissediyorsan) ortalama 5-6 saatlik çalışma; yaz ayındaki çalışma programın için inanılmaz verimli olacaktır. Bununla birlikte, şu dönemde gireceğin deneme sınavlarıyla da eksiklerini belirleyip; süreç sonunda o konulara ayrı bir parantez açmakta senin oldukça yararına olacaktır.

  Kesinlikle geç kalmış bir şey olmadığını ve bu şekilde başarıyı yakalayacağına inandığımı da tekrar tekrar belirtmek istiyorum. Bana sürekli deneme sınavları sonrası buradan rapor vermeni de istiyorum ayrıca, oldukça sağlam bir ilerleme olacaktır senin için.

  YanıtlaSil
 140. Selamlar Erdem,

  Şu an girdiğin YGS'lerde matematikte ya da diğer derslerde sorun yaşıyor olman oldukça doğal, sakın telaşa kapılma. Şu yaz ayında yapacağın sağlam bir çalışmayla, belkide binlerce rakibini geride bırakmak senin elinde; bunu da asla unutma. 3 ay sürecek olan YGS kursu senin için bayağı faydalı olacaktır, tabi o kursu en verimli şekilde sürdürdüğün takdirde. İlk 10 bin asla hayal değil bunu unutma, her şey senin elinde! Daha önceki yorumlarda da bahsettiğim üzere, geçen yıl YGS maratonuna 58 net ile başlayan bir arkadaşım büyük sınavı (YGS) 18 binle kapatmıştı. Bunu da ''düzenli çalışma'' ile sağladı.


  Günde ortalama 5-6 saat çalışıyor ama hiçbir zamanda programını aksatmıyordu. O yüzden sana önerim, ilk olarak kendine özgü sağlam bir çalışma programı yap ve onu bana buradan ilet. Gerekli düzenlemelerle birlikte bu çalışmalarını başlat; devamında da girdiğin sınavlar doğrultusunda belirli dönemlerde bana rapor gibi sonuçlar belirt. Devamında, birlikte bayağı yol kat edeceğimizden fazlasıyla eminim diyebilirim. Sana inancımız tam!

  YanıtlaSil
 141. Selamlar Ayşegül, öncelikle derin bir nefes al ve sondaki gülümsemeni tüm yüzüne yay lütfen.. :) Çünkü buna gerçekten hepimizin ihtiyacı var.


  Sende resmen kendimi görüyorum. Lise 3'ün 2. dönemine dek yatmıştım. Ailem her konuda destek olmuş, özel dershaneye dahi göndermişti beni (yıllığı 15 bin tl) ve ''artık dahası yok; bu yıl gitmeliyim. Giderken de hepsini mutlu etmeliyim!'' şeklinde düşüncelere kapılmıştım. Yine senin gibi ''umutsuz olmayı hak ediyorum ama her şeye rağmen yapabilirim, çünkü kendimde o ışığı görebiliyorum!'' diyordum. Sonuç mu? İlk senemden olmasa da, çok şükür ki hedeflerim doğrultusunda Diş Hekimliği'ni kazandım ve herkes oldukça mutlu :) Ne onca masraf akılda ne de o uğurda çekilen çileler....

  Peki nasıl başardım? Ya da senin başarmak için nelere ihtiyacın var? Direk bu konulara gelelim. İlk olarak şunu söylemeliyim ki; ''Biyoloji ve Kimyayı full çekip Fizikten 10-12 tane yaparım'' düşüncesini ÇABUCAK sil kafandan! Yok öyle bir dünya. Eğer ki sen Hacettepe Diş Hekimliği düşünüyorsan; ilk 12.600'e girmen gerekiyor demektir. Bu da hiçbir şekilde ders kayırma lüksün yok demektir. Hiç kimse ''matematikten full ya da 48-49'' net yapacağım diyemez. Sınav anı bambaşkadır ve yıl boyunca full çekmiş adam bile ÖSYM'nin oyununa gelip 1-2 fire verebilmektedir. O yüzden her şeye hazırlıklı olmalı ve her derste kendimizi HAZIR hissetmeliyiz! Sana önerim, şu yaz ayını oldukça verimli geçirmendir. Direk, sağlam bir ders programı yap ve kendine özel yaptığın bu programı bana buradan ilet. Asla ''kendimi parçalarcasına çalışacağım, gerekirse 12-13 saat'' muhabbetine girme; çünkü 1-2 haftadan fazla bu tempoyu sürdüremez, sürdürsen dahi kesinlikle VERİM alamazsın!

  Yapacağın şey, ortalama 6-8 saatlik sağlam bir çalışma programı yapmak ve buna da günü gününe uymaktır. 10 yada 11. sınıftan olaya girmek yerine, direk 9. sınıftan başlamanı ve sırayla girmeni önermekteyim. Yine de yapacağın programa kadar beklemeyi tercih ediyor ve diğer yorumunu heyecanla bekliyorum Sevgili Ayşegül.. :)

  YanıtlaSil
 142. Selamlar Umut. İstanbul Üniversitesi şu anki kılavuza göre 13.800'den Diş Hekimliği'ne alım yapmakta. Bu da 455,090 puan ediyor. Direk netleri yazmam mümkün değil ama kendi kafandaki ortalama YGS ve LYS netlerini yazarsan, sana en doğru şekilde yardımcı olacağımdan emin olabilirsin. Hedefin de harika ayrıca, umarım başarabilirsin...

  YanıtlaSil
 143. Selamlar Özlem,

  Her şeyin farkında olman ve bu şekilde dile getirmen gerçekten oldukça güzel. Kesinlikle yoluna bu şekilde devam etmeli ve en büyük atılımını da ''seninde dediğin gibi'' yaz tatilinde yapmalısın. Eğer ki herhangi bir sıkıntın ya da sorun olursa, buradan bana yazabilirsin. Asla geç kalmadığını ve önünde 'değerini bilene' koca bir maratonun olduğunu hatırlatmak isterim. Umarım hedefine ulaşabilirsin, dualarım seninle! :)

  YanıtlaSil
 144. Selamlar Hacer,

  Geç kaldığın falan ''kesinlikle'' yok. Adam gibi çalışmaya 11. sınıfın 2. dönemi başlamış biri olarak söylüyorum bunları sana. Gerçi ilk senemde kazanamadım istediğim yeri ama olsun, önemli olan geçte olsa belirlenen hedefe ulaşabilmektir.. :)

  Kii sen benden de önce bunun farkına varmış ve hedeflerini de belirlemişsin. Bu konuda sana en büyük tavsiyem, bu yazı oldukça iyi değerlendirmen ve TEMELİNİ oturtmak için elinden geldiğince ''düzenli'' çalışmandır. Bak ''canın çıkana kadar'' çalış demiyorum DÜZENLİ çalış diyorum. Bu ikisi arasında dağlar kadar fark olduğunu da unutma sakın. Ha ayrıca, çalışmalarına temel düzeyde başlaman da oldukça yarar var. Alacağın kitapların üzerinde ''temel'' ya da ''ilk adım'' şeklinde yazılar olsun ve basamakları yavaş yavaş tırman.

  Olaya YGS ile başla ama sürekli dersten kalkma ve erteleme sorununu da aşmalıyız. En azından başlangıç için günde mutlaka ortalama 4 saatlik çalışma yapalım seninle ve 1 aylık sürecin sonunda nasıl verim aldığını tekrar buradan konuşalım. Ona göre de yeni çalışma programı ayarlarız, ne dersin?

  YanıtlaSil
 145. Selamlar Gaye,

  Öğretmenin yaz tatilin konusunda oldukça doğru bir tavsiyede bulunmuş, özellikle de senin gibi yüksek hedefleri olan biri için. Ancak hangi derse ya da sınava daha çok çalışmalıyım gibi bir soru aldığımda geriliyorum çünkü bunu doğru bulmuyorum. Her dersin önemi oldukça yüksek! İlk olarak şunu söylemeliyim ki; ''Biyoloji ve Kimyayı full çekip Fizikten 10-12 tane yaparım'' düşüncesini ÇABUCAK sil kafandan! Yok öyle bir dünya. Eğer ki sen Diş Hekimliği düşünüyorsan; ilk 19.400'e (Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi) girmen gerekiyor demektir. Bu da hiçbir şekilde ders kayırma lüksün yok demektir. Hiç kimse ''matematikten full ya da 48-49'' net yapacağım diyemez. Sınav anı bambaşkadır ve yıl boyunca full çekmiş adam bile ÖSYM'nin oyununa gelip 1-2 fire verebilmektedir. O yüzden her şeye hazırlıklı olmalı ve her derste kendimizi HAZIR hissetmeliyiz! Sana önerim, şu yaz ayını oldukça verimli geçirmendir. Direk, sağlam bir ders programı yap ve kendine özel yaptığın bu programı bana buradan ilet. Asla ''kendimi parçalarcasına çalışacağım, gerekirse 12-13 saat'' muhabbetine girme; çünkü 1-2 haftadan fazla bu tempoyu sürdüremez, sürdürsen dahi kesinlikle VERİM alamazsın!

  Yapacağın şey, ortalama 6-8 saatlik sağlam bir çalışma programı yapmak ve buna da günü gününe uymaktır. 10 yada 11. sınıftan olaya girmek yerine, direk 9. sınıftan başlamanı ve sırayla girmeni önermekteyim. Yine de yapacağın programa kadar beklemeyi tercih ediyor ve diğer yorumunu heyecanla bekliyorum Sevgili Gaye.. :)

  YanıtlaSil
 146. Selamlar Tufan kardeşim,

  Hedef olarak bölümünle alakalı olarak ''zamanında hayalim olan'' ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği'ni önerebilirim aslında.. :) Gözünü korkutmak gibi olmasın ama ilk 4.390'dan alıyorlar, puan olarak da 493,020 ediyor ama olsun bölüm tamamen İngilizce sonuçta :)))

  Şaka bir yana, senin için muhteşem bir sonuç olurdu kii benim içinde öyle olurdu pek tabi ama sonuç olarak Diş Hekimi olduk işte. Neyse...

  Öncelikle şunu söylemeliyim ki, şu an girmiş olduğumuz bu 3 aylık tatili oldukça iyi değerlendirmelisin. Benim sana önerim bu süreçte YGS'yi tekrar edip LYS'yi sağlam bir şekilde bitirmendir. Bunu söylememin sebebi, belli bir temelin olduğuna inanmamdan kaynaklı aslında. Ayrıca YGS ya da LYS zor şeklinde bir olaya asla girmem ben çünkü ikisi de birbirinde farklı bana göre, hatta bambaşka. Biri yoruma dayalı (YGS) olurken, diğeri tamamen bilgi ve alana yönelik (LYS) soruları barındırıyor. Ama hangisi daha önemli diye sorarsan; her ikisi de pek tabi önemli olmakla birlikte, yine de LYS'nin oldukça baskın olduğunu dile getirebilirim. Yani asla sona bırakma kendisini.

  Bana şu anki çalışma programını atarsan, sana bu konuda oldukça iyi bir yardımda bulunabilirim diye düşünüyorum. Başlangıç olarak ortalama 6 saatlik bir çalışma iyi olacaktır. Ona göre güzel bir program yapıp at bana, gereken revizyonu yapalım birlikte.. ;)

  YanıtlaSil
 147. Selamlar Buse,

  Henüz 10. sınıfa geçmiş olman ve her şeyin bu derece farkında olman senin için gerçekten fazlasıyla önemli bir durum kii yaşıtlarına da sınav maratonunu düşünürsek şimdiden 1 adım fark attığın bir gerçek.

  Hedefinin de oldukça iyi olduğunu belirtmek istiyorum. Psikoloji bölümünde okuyan ve şimdiden ''psikolog hanım'' diye seslendiğim epeyce arkadaşım mevcut.. :) Bu konuda sana elimden geldiğince yardımda bulunmak istiyorum ama hiçbir konuda çekinme ve tüm sorularını dilediğince sor lütfeni. Burada biz bizeyiz ha, unutma sakın :)

  İlk olarak senden ricam, şu anki çalışma programını bana atman. Yaz ayı için kendine özel hazırladığın programı görmek istiyorum, göreyim ki ona göre sağlam bir çalışma oturtalım birlikte.


  Dönüşünü heyecanla bekliyor olacağım... ;)

  YanıtlaSil
 148. Selamlar Aden,

  İlk olarak ''çalışmaya geç kaldım mı'' ve ''hem okulu hemde sınavı nasıl yürüteceğim'' gibi düşünceleri aklından çıkarmanı ve sakinleşmeni öneriyorum. Önümde bir sürü konu var ve nereden başlayacağımı bilmiyorum, hocam 11. sınıftan başla falan demişsin. Muhtemelen etrafındaki insanlar ''eksiklerinden başla ki onları tamamlayıp rahatlayasın'' kafasındadır ama ben bu şekilde yaklaşmıyorum bu olaya. Gerçi sende benim kafada gibisin 'biraz düşünceli olsan da'...

  Kafan bu derece karışıkken, eksiklerini ayırt etmeye çalışmakla zaman kaybetmek yerine; her şeye sıfırdan başlamanı öneriyorum. Belli bir temelin olduğuna inanarak, ilk olarak 9. sınıf konularından işe başla ve yaz ayını bir güzel değerlendir. Zaten yıl içerisinde gireceğin sınavlarla da eksiklerini NET bir şekilde belirleyebilecek ve nerelere takviyeler yapman gerektiğini kavraya bileceksin. O yüzden dediğim gibi, ilk işimiz en baştan çalışmalara başlamak ve zamanla her şeyi ''doğru program eşliğinde'' tamamlamak. O programı da önce yaz programı ardından da okul dönemi şeklinde ayırıp; o şekilde temponu tutmanı öneriyorum.

  Diş Hekimliği için belli bir net vermek yerine, senin sınavlardaki ortalamanı bana yazman da çok daha iyi olacaktır. Ona göre hangi dersi ne kadar yükseltmen gerektiğini de yazabilirim hem sana.

  Ayrıca yıl içerisinde buradan yazarak da gelişimin ve yaptıkların hakkında bizlere bilgi verebilirsin. Çekinmene falan da gerek yok, her zaman sizlerle olduğumu unutma lütfen.. ;)

  YanıtlaSil
 149. Berkan Korkmaz24 Haziran 2015 08:15

  Tamamdır abi. Bunu biraz hafifletip öyle devam edeceğim o zaman. Sana çok teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 150. Berkan Korkmaz24 Haziran 2015 10:44

  Önümüzdeki sene ODTÜ yü kazandığımda sana burdan mesaj atacağım sakın buralardan ayrılma. 👓😎😋
  Sana tekrardan çok teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 151. Berkan Korkmaz24 Haziran 2015 10:45

  Abimizsin abim

  YanıtlaSil
 152. 6 yıldır olduğu gibi, daha senelerce burada aktifliğimizi devam ettireceğiz inşallah. Güzel haberlerini de bekliyor olacağım, dualarım seninle Berkan kardeşim.. :)

  YanıtlaSil
 153. Merhaba öncelikle böyle bir yazıyı paylaşıp bir de üşenmeden yorumlara cevap yazıp yardımcı olmaya çalıştığınız için tebrik ediyorum :) Yazıyı okuduktan sonra artık bir şeyler yapmam gerektiğini hissettim ama ne yapacağımı bilmiyorum. 11. sınıfa geçtim. Anadolu lisesinde okuyorum ve sayısal seçtim, öyle çok çok çalışan inek bir öğrenci olmama karşın notlarım gayet iyi çok şükür :)) Dün fen lisesindeki bir arkadaşımla konuştum, öğretmenleri oldukça sıkıyormuş, yazın çözmeleri için milyon tane test, tatil kitapları, bu yaz ygs bitmezse ilk on bini unutun şeklinde tehtitler vs vs :D bunları duyunca bir ürktüm benim okulum da iyi bir okul fakat hiç böyle bir şeyler demediler, ama bir ufak da olsa bir şeyler yapmanın vakti sanırım, zaman planlaması iyi olan biri değilim ve alışkanlık edinmem gerekiyor, evet olay böyle kısaca, hangi derslere hangi sınava yönelik çalışmalıyım 10. sınıf konuları tekrar gerektirir mi, önereceğiniz kaynak kitaplar var mı elimde arkadaşlarımın verdiği bir kaç sene önceki kitaplar da var işime yarar mı, çok fazla soru sordum, gördüğünüzde cevaplamanızı umuyorum, ilk defa böyle bir şey yazdığımı belirtiyorum :D ve şimdiden çok teşekkür ediyorum :))

  YanıtlaSil
 154. Merhaba,12.sınıfa geçtim benim hedefim Boğaziçi Endüstri. çalışmaya başladım ancak günde 2 saat gibi bir sürede çalışıyorum.Biyoloji ve fizik olarak başladım çalışmaya tamamen konuları kavramak istiyorum .en son 10.sınıfta deneme sınavına girmiştim.şimdi kendim denemeler alıp çözsem yine dershanelerdeki gibi bir etkisi olur mu yani hani puan hesaplayamama durumu felan oluyor tam net i bilemiyorsun felan ya onu sormak istedim ve hedefimin çok yüksek olduğunu biliyorum bana herhangi bi öneriniz olur mu?

  YanıtlaSil
 155. Merhaba Edip abi, ben bu sene 11.sınıfa geçtim Midyat telkari mesleki ve teknik anadolu lisesinde bilişim teknolojileri bölümünde okuyorum çalışma planım yok bana çalışma planı hazırlayabilirmisin ? mesela günde ne kadar soru çözmeliyim,matematikten kaç soru çözmeliyim,günde kaç saat çalışmalıyım vs. yardımcı olursan sevinirim teşekkür ederim ..

  YanıtlaSil
 156. Merhaba Edip abi. Ben bu sene 12. sinifa gectim ve sayisalciyim. Hedefimde Allah nasip ederse tıp. Tıp in en iyi konusunun biyoloji oldugunu biliyorum. Fen dersleriyle aram cok iyde degil cok kotude degil. Matematik-geometride oyle. Butun hocalarim oncelikle bizden yazin YGS yi bitirmemizi istiyor. Bende bi kac siteden arastirma yaptim ve seninde dedigin gibi hepsi LYSden baslamamiz gerektigini soyluyor. Bende LYS den baslamaya karar verdim. Sence LYS konu anlatim kitaplari yararli olurmu birde fen derslerinde en cok biyolojiyemi agirlik vermeliyim cevaplarsan cok sevinirim abi :)

  YanıtlaSil
 157. Merhabalar :) Ben bu sene 12.sınıfa geçtim sözel öğrencisiyim . Hedefim yıllardan beri aynı Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve inşallah kazanacağım :) 11.sınıfta ygs dil anlatımı tamamladım diyebilirim bu yüzden dil anlatımdan sürekli deneme çözüyorum . 25 denemelik güvender deneme kitabımda son 3 deneme kaldı ve o bitince ne yapacağımı bilmiyorum açıkçası :( Şöyle bir kötü huyum var çalışma masasına oturduğumda ya türkçe deneme çözüyorum ya da bol bol kitap okuyorum bunun dışında başka bir derse odaklanamıyorum . Buda neye nasıl çalışacağımı bilmediğimden kaynaklanıyor galiba :(( Dershaneye veya 3 aylık hızlandırmaya gitmiyorum maddi durum açısından , eylülden itibaren okulda etüt olacak ve kaynak kitapta verecekler ona katılacağım yani yaz tatili boyunca tek başıma ders çalışacağım . Hergün düzenli olarak 5-6 saat ders çalışabilirim ama daha fazlası beni yorar zaten ders çalışmadığım zamanlarda sürekli kitap okuyorum fazla sosyal bir insan değilim . Senden istediğim neye nasıl verimli şekilde çalışabilirim bu konuda beni bilgilendirmen Edip Abi , şimdiden teşekkür ediyorum :)

  YanıtlaSil
 158. Merhaba Edip abi, ben bu sene 11.sınıfa geçtim Midyat telkari mesleki ve teknik anadolu lisesinde bilişim teknolojileri bölümünde okuyorum Hedefim Bilgisayar Mühendisliği Bende abimin dershanedeki lys ve ygs kitapları var onlaramı çalışayım yoksa farklı kitap alayım? bide çalışma planım yok bana çalışma planı hazırlayabilirmisin ? mesela günde ne kadar soru çözmeliyim,matematikten kaç soru çözmeliyim,günde kaç saat çalışmalıyım vs. yardımcı olursan sevinirim teşekkür ederim ..

  YanıtlaSil
 159. Merhaba Edip abi, Ben 12.sınıfa geçtım ve önümde YGS sınavı var ona basladım ama ilk önce sözellerı halledıyım dıye dusunuyorum bu yaz tatılınde tarıh ve cografyayı halletsem sızce daha iyi olurmu? Hedefım ıse Psıkılojı ve kazancagımada ınanıyorum sızce bu yaz tatılınde kac saat ve nasıl calısmalıyım yardımcı olursanız çok sevınırım :)

  YanıtlaSil
 160. Merhaba ben 11.sınıfa geçtim hedefim mimarlık bu yaz 9.ve 10 sınıfı ygs düzeyinde bitirmeye çalışçam 11 ve 12 sınıfta lys düzeyinde çalışmayı düşünüyorum sizce doğru olur mu? Şimdiden tşkkürler

  YanıtlaSil
 161. Bana önerceğiniz bir çalışma şekli varmı

  YanıtlaSil
 162. Merhaba ben Fatma ben de diş hekimliği düşünüyorum 9 10 11de fen derslerine gereken önemi vermedim fizik temelim yok biyolojide de eksiklerim var ve fen derslerini nasıl halledeceğim bilmiyorum

  YanıtlaSil
 163. Ben bu sene 11. Sinifa gectim.sayisal ogrencisiyim ve fizyoterapist olmak istiyorum .puanlari yuksek oldugu icin cok calismam lazim.ama nasil??? Yardimci olursan cok sevinirim .simdiden tesekkurler..:)

  YanıtlaSil
 164. SELAM ,yardımınıza ihtiyacım var ben 11.sınıfı bitirdim eşit ağırlıgım kendime güvenmiyorum imkansız gibi geliyo boğaziçi işletmeye gitmek çok başarılı değilim deneme sınavlarında daha 40 netteyim ygs kursunda , 3 aylık ygs kursuna gidiyorum kursla birlikte aynı zmanda 11 veya lys de çalışma istiyorum ama hangisini yapmam gerektiğine bitürlü karar veremiyorum 11 ve ygs mi lys ve ygs mi kaç gündür bunu düşünüyorum yardımcı olurmusunuz bide haftalık programmı yapmalıyım sizce mesela bu haftaya örneğin 5 konu verip istediğimde çalışıp hedefim o konuları bu hafta bitirmek gibi olabilrmi :)kayanak önerisi rica ediyorum birde çok tşkler :)))))))))

  YanıtlaSil
 165. Bende sizin gibi istediğim bölümü kazanabilmeyi çok isterim :) yorumunuzu yeni gördüm tamda bugünlerde hiç çalışmazken çünkü geç kaldığımı düşünüyordum,bir türlü çalışmak istemiyordum ,ama cevabınızda yazdıklarınız beni çok çok sevindirdi :)) gerçekten çalışmak istiyorum seneye bugünlerde sonuçlar açıklandığında inşallah hepimiz çok mutlu oluruz :)Hepimiz için hayırlısı olsun,İnşallah sizde istediğiniz gibi mezun olursunuz :) zaman ayırdığınız için size çok teşekkür ederim :) Dualarınızı esirgemeyin :)

  YanıtlaSil
 166. Merhaba Edip abi. Şu an 12. sınıfa geçmiş bir öğrenci olarak yazıyorum bunu sana. Fakat şöyle bir durum var ki dershanelerin olmaması nedeniyle geçen hafta itibariyle okulda ygs kursu veriliyor. Tam dinlendiğimi düşünmüyorum ve çalışmam gerektiğini bildiğim halde çalışamıyorum. Okula gittikçe de biraz bunalıyorum açıkçası. Ygs matematiğim çok iyiyken lys matematik hakkında endişeliyim ve alanım fen olmasına rağmen biraz sıkıntı çekiyorum özellikle fizik ve 11.sınıf kimyası ile. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Lys çalışmamın daha iyi olduğunu düşünürken fen temelimin tam olmaması nedeniyle lys fen çalışırsam anlar mıyım endişesindeyim. Bana önerebileceğin bir çalışma veya bir şey var mı? Şimdiden teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 167. Merhaba Edip abi ben bu sene 12. sınıfa geçtim günlerdir danışabilceğim birini arıyorum sizinde burda yardımcı olduğunuzu görünce sevindim Allah razı olsun. Şimdi ben dershanenin ygs kursuna gidiyorum sayisalciyim. Cumartesi pazar dahil 6 saat ders programı var. Suan ramazan oldugu icin tatil bize program verdiler 4 haftalik bir program ygs arti matin lys si. ben bu programa bi hafta gec basladim biraz o konuda sıkınti yasiyorum tamamlamaya calisiyorum. benim hedefim mimarlik ama universite puanlarina bakinca morelim bozuluyo ya alamazsam diyorum 19 mayis Universitesini istiyorum puanlari yukselmis. Benim temelim zayif yani acikca soylemek gerekirse 9.sinifta derslerle hic aram yoktu 10 ve 11 de toparladim kendimi notlarim iyi. Ama ygs bana cok zor geliyor hele geometrisi zaten geometriyi sevmiyorum o ayri bi konu matin da ilk konulari asiri zorlaniyorum herkesin kolaylikla yaptigi konularda takilip kaliyorum simdilik birazcik kimya guzel gidiyo fizikde guzel aslinda mati cok seviyorum lys mat konulari en sevdigim konular. testlerde yapabiliyorum ama soyle bi dusunce oluyo "gercek sinavda yapamazsam" bu hepsi icin gecerli ygs lys. Ben bazen dusunuyorum ygs yi birakip lys ye mi yogunlassam diye sonra ygs olmasan lys nasil olcak diyorum. Zorlaninca hemen vazgeciyorum aslinda oyle bi insan degilim degildim yanlis yapsam bile dogrusunu bulana kadar ugrasirdim sonradan biseler oldu hemen vazgecmeye basladim. Edip abi mimarlik icin geometri cok onemli oyle biliyorum ama bende geometri yok. konulari cok guzel anliyorum ama teste gelince hic bise yapamiyorum. Görmen lazim diyolar ama goremiyorum o sekilin icinde ne var. Birde benim en buyuk sorunum hani sen demissin ya "lükslerinizden vazgeçiceksiniz" diye ben onu yapamiyorum yani aklima gelince illa aninda yapicam yoksa kafama takiliyor. Mesela en onemlisi "Telefon" benim degil ama anneminki birakim almim girmim internete sinav daha onemli diyorum ama sonra da nolcak bes dakika bakarim birakirim tabi o bes dakika katlaniyo da katlaniyo. Annene söyle vermesin diyceksin :) ama ben yinede aliyorum. ben baya yazmisim içimi döktüm abi hakkini helal et. bana yardimci olursan sevinirim insallah anlatabilmisimdir kendimi :) :)

  YanıtlaSil
 168. Selamlar♡ ben 12.sınıfa geçtim tüm derslerim yarım yarım çabuk kavrarim ama düzgünce oturmam gerekli benim en büyük problemim
  1-ne çalışmam gerektiğini bilmiyorum
  2-nereden calismaliyim düzgün pek defterim yok konu anlatımlı kitaplardan mi calismaliyim
  3-bu yaz ygs mi çalısayım 2 ayim kaldı LYS mi ki 11.sınıf konularıni günde 3 saat ygs konularına 2 saat baksam yeterli olur mu
  hemen dönerseniz gerçekten çok memnun olurum yarindan itibaren programi çalışmak istiyorum Lütfen mesajıma cevap verin ve şimdiden çok teşekkürler -! :D

  YanıtlaSil
 169. Merhaba hangi üniversitede diş hekimisiniz merak ettim:)

  YanıtlaSil
 170. Allahım ağlamaktan bıktım lütfen yalvarıyorum yardım edin bu yazıyı yazan kim bilmiuorum ama tek hedefim dişhekimliği başka hiç bişey istemiyorum rüyalarım hayallerim hepdişhekimliği benim ne yol gösterenim ne çalışdiyenim var tembelin tekiyim okulun sınavlarına çalışmaktan ne ygs ye ne lys ye çalışabildim 12. Sınafa yeni geçtim hiç temelim yok günün yarısından fazlasını dişhekimliğini araştırarak geçiriyorum ve tek hedefime galiba ulaşamayacağım ne olur yardım edin ne derseniz harfi harfine uygularım babamın ailemin tek beklentisi umudu benim her gece 4 saat ağlayıp öyle uyuyorum lütfen yardım edin 😭😭😭😭😭😭😭😭😭

  YanıtlaSil
 171. Hocamin hazırladığı uç aylık bi program var hafta hafta gidiyorum ama hiç bi haftayı doğru düzgün bitiremedim mat geo türkçe cozuyorum sadece bu nekadar sürecek bilmiyorum ayrıca bu YGS programı ama yazınızı okudum çok guzel çok tesekkurler de siz lys kasın diyorsunuz ama yazın YGS çalışın diyo hocalarım aha ilk ayda geçti hedefimde yüksek ama ne yapicam bilmiyorum kafamda büyük büyük soru işaretleri var geceleri stresten uyuyamiyorum hep YGS lys hakkında yazılar okuyorum kafayı yemek uzereyim daha simdiden. Ben şimdi o tam olarak baslayamadigim programami devam edeyim yoksa su iki ayda lys mi çalışayım? Sizin tavsiyenizi bekliycem. Simdiden tesekkurler.

  YanıtlaSil
 172. teşekkür ederim sizin önerilerinizle bir kitaba başladım internetten de videolar izleyerek te çalışıyorum. Ağustosta okulum başlayacak hem okula uyarak hem temelimi sağlamlaştırarak tempolu bir şekilde gitmek sizce iyi olur mu ? sınav yaklaştıkça o heyecanı o stresi fazla fazla yaşıyorum kendimi sakinleştirip iyi bir üniversite meslek gelecek düşünerek sakinleşip kafamı derslerime vermeye çalışıyorum . sizce geç mi kalmışım ? sanki yapamayacağım geç kaldım gibi kendi kendime stres yapabilen bir insan oldum :)

  YanıtlaSil
 173. Bu ikinci mesajım kusura bakmayın lütfen bi mezun arkadaşım ilk 30 bindeymiş lys de okul puanı 44 bine düşürmüş benim ortalamalarım 64 65 65 bu yıl ne olur bilemem 70 i geçer ama eminim benim de sıralamam düşer mi ya gerçekten kafayı yemek üzereyim 6 saat çalışıyorum günde lütfen yardım edin sizin dediklerinize ve tavsiyelerinize çok ihtiyacım var

  YanıtlaSil
 174. Edip abi bence sen bunu yazarken bu kadar kişinin yorum yazacağını düşünmemişsindir.Gerçekten herkes kendine yol göstercek birilerini arıyor sadece burda bu kadar yorum yapan kişi varsa ülkeyi düşünün.bu rehberlik öğretmenleri ne işe yarıyor merak ediyorum onlar biz gençlere yol göstermek için var ama hiçibiri yardımıcı olmuyor gördüğüm kadarıyla.Senin gibilerinin daha fazla olması gerekiyor.biz gençlere yardımcı olduğun için gerçekten çok teşekkür ediyorum.Şİmdi bana gelelim, ben 12.sınıfa geçtim ve psikolog olmak istiyorum ama şuanki koşullarım psikolog olmayı çok zorlaştırıyor çünkü meslek lisesinde okuyorum ve sayısal öğrencisiyim temelim çok zayıf ve çalışmaya şimdi başlayacağım.Kendime bi çalışma planı yapıcam ve günde en az 6 saatlik bi çalışma planı olucak bu sizce ne yapmalıyım 6 saatden fazla mı çalışıyım nasıl bir çalışma planı yapmayalım lütfen yardımcı olun...

  YanıtlaSil
 175. Merhaba ben 10. sınıfa geçtim bu yaz tatilini 9. sınıf konuları tekrar ederek geçiriyorum aynı zamanda YGS deki 9. sınıf konularına ağırlık veriyorum sorum şu ki sınav için yaptığım program yeterli olur mu? :) :D

  YanıtlaSil
 176. Merhaba ben meslek lisesi öğrencisiyim, 12. Sınıfa geçtim, dersaneye gitcem sınav için, ama nasıl bi yol izlemeliyim, ygs ye mi hazırlanmalıyım, yoksa her ikisine mi bişey bilmiyorum, ne yapmalıyım ?

  YanıtlaSil
 177. Ben TM yım.mat 1 mi mat 2 mi çalışayım mat 1 6 netteyim şuan

  YanıtlaSil
 178. Aglayarak hic bir sey elde edilmez..
  Kendini sakin kucumseme..
  Bak arkadasim..
  İlk yil kazanmak zorunda deilsin..
  Kendini iyle sartlandirma..
  Ayrıca kazanamicam die de bisi deme..
  Basla bu yil..
  Duzenli çalıs..
  Once ygs mat sonra lys mat bitir sonra dier dersleri calis bemce..
  Bi iki yilda basarabilirsin..
  Umudunu kesersen yapamazsin..
  Basarilar diliyorum..

  YanıtlaSil
 179. ağlamak yerine 4saat ders çalış yeter

  YanıtlaSil
 180. Ben 11. sınıfa geçtim çalışmaya tama olarak nerden başlamalıyım ? kafam çok karıştı yardım ederseniz sevinir :)

  YanıtlaSil
 181. Bende 11.sınıfa geçtim ve hedefim seninki gibi mimarlık cevap verirseniz iyi olur :)

  YanıtlaSil
 182. Merhaba öncelikle çok güzel bi yazı elinize sağlık.Bende bu sene 12 ye gecicem izmirde anadolu lisesinde ve stresliyim.Bu yüzden yazın günde 2 saat YGS kasiyorum ama siz lys çalışın demissiniz benim zararım olurmu?
  Birde YGS yorum diyolar aynen ve çok uzun zaman var yorum için YGS bitince de sadece 2 ay lys için kaliyo ve lys zor 2 ayda biter mi (Okul başladığında 5 saatlik bi maratonda calisicam cok stresli ve kaygiliyim)
  Cevap verirseniz çok minnettar olurum.tskler

  YanıtlaSil
 183. ağlama faslım sona erdi düzenli olarak ders çalışıyorum 8 saat masa başındayım elimden geleni fazlasıyla yapacağım ve gerisi Allah'ın taktiri çok teşekkürler öneriniz için :)

  YanıtlaSil
 184. çok çok teşekkür ederim dediklerinizle başladım yalnız cevap vermeyi unutmuşum :/ yarıladım hepsini derslerin inanıyorum ki olacak :)

  YanıtlaSil
 185. merhaba ben bu yil 11. sinifa gectim sorum su 11. sinifta sadece o yilim konularinami odaklanmam gerekiyo yoksa ygs yide calismalimiyim. simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
 186. Merhaba. Ben meslek lisesi ogrencisiyim bi çok dersi görmüyorum ve hic bir seyde bilmiyorum. Dershaneye gitme gibide bi imkanim yok amaa universite hayallerime kavusmam icin sinavinda iyi gecmesi gerekli. Napicagimi nerden basliycagimi bilmiyorumm. Biliyorum sinava daha erken hazirlanmam gerekirdi ama benim aklim yeni basima geldi. Pes etmeden calisirsamda basaracagima inaniyorum yani inanmak istiyorum. Sizcee hazirlanmaya nerden baslamaliyim nasil yapmaliyim. Nasil basarili olurum. Hangi derslere agirlik vermeliyim. Lys de sınava sözelden girmek istiyorum . Ben meslek lisesi oldugum icin alanim falan yok elektrik okuyorum ve elektrik muhendisi olmayi istiyorum. Bana yardimci olurmusunuz ??

  YanıtlaSil
 187. Merhaba benim yaz kursu gibi bi durumum olmadi lutfen bana yardim edin etrafmda sayisal bolumunde pek kisi yok kimseden tavsiye alamiyorum asli arkadas tam da benim gibi beni tarif etti artik ben dusunmekten kendimi veremiyorum dis hekimligi benimm ennn buyuk idealim ruyama giriyo artk cok uzuluyorum bide bende cok buyuk oz guven eksik ligi var kendimi toparlayamiyorum ya gercktn anlatamiyorum hangi derse agrlik vermeliyim bide masa ya oturmaya cok aliskin deilm 6 saat ustunde nal durubilirim yalvarirm yardimci olur musunuz?

  YanıtlaSil
 188. Ygsyi kısa sürede bitir sonra lys çalış. Ygsden önce tekrar ygsye dön. Yapabiliyorsan ikisini bir götürebilirsin.

  Ayrıca sınava hazırlanan arkadaşlar blogumu takip edebilir: basarmakmak.blogspot.com

  YanıtlaSil
 189. ben 11 sınıfa yeni başladım inş bende diş hekimliği ffakültesine girmeyi hedefliyorum nasıl çalışmalıyım

  YanıtlaSil
 190. Yazdiklarini okurken bunu ben mi yazdm dedim resmen sennle ayniii durumdayim tipatipp

  YanıtlaSil
 191. Nasıl çalışmalıyım derken Sevgili Meryem? Önce kendi çalışma stilini bana sunarsan, bende o konuda sana gerekli analizleri yapar; devamında da Diş Hekimliği için en doğru şekilde destek olmaya çalışırım.

  YanıtlaSil
 192. Her ikinize de ''aynı sorunu'' yaşadığınız için birlikte cevap vermek istiyorum Sevgili Pelin ve İrem.

  Sanıyorum ki ilk yorum atıldığı vakit, henüz dershanelerin tekrar aktif olması söz konusu değildi. Ondan sonra ne yaptınız, dershaneye gittiniz mi yoksa temel lise şeklinde mi devam ettiniz; o kısımları bilmeden, genel bir cevap vereceğim sizlere. Dönüşünüz olursa da, ona göre sürdürürüz artık sohbetimizi.. :)

  12. Sınıfa geçmiş bireyler olarak, ilk yapmanız gereken ''temelinizi'' sorgulamaktır. Eğer ki, temelinizle ilgili problemler hissediyorsanız; LYS'ye çalışmanız yanlış olacaktır. Unutmayın, ilk olarak sağlam temelleri atmalıyız ki; sapa sağlam bir binanın oluşumunu büyük bir memnuniyetle izleyebilelim. Şöyle ki, eğer Matematik'te sorun yoksa ve çok iyi hissediyorsanız; bundan sonra LYS matematik çalışın ve zorlu bölümleri halledin. Özellikle Limit, Türev ve İntegral'i yabana atmamanızı ve sıkıca çalışmanızı öneririm. Onun dışında Kimya ve Fizik için ''Palme Yayınlarını'' öneririm size. Tüm serilerini alın ve çalışmaya/çözmeye başlayın. Bayağı yararı olacaktır.

  Daha uzun şeyler yazardım da, tam olarak ne konumda olduğunuzu bilmediğim için bu yorumumu göreceğini umuyor ve dönüşünüzü bekliyor arkadaşlar.. ;)

  YanıtlaSil
 193. Geç gördüm maalesef ki yorumunuzu. Eğer sorununuz halen devam ediyorsa, yorumun altına yazmanızı rica ediyorum. Ona göre detaylı analiz yapıp, bu sorunlara birlikte çözüm bulabiliriz.

  YanıtlaSil
 194. Adnan Menderes Üniversitesi'ndeyim şu anda Sevgili Cansu.. :)

  YanıtlaSil
 195. Geç gördüm maalesef ki yorumunuzu. Eğer sorununuz halen devam ediyorsa, yorumun altına yazmanızı rica ediyorum. Ona göre detaylı analiz yapıp, bu sorunlara birlikte çözüm bulabiliriz.

  YanıtlaSil
 196. Maalesef ki geç gördüm yorumunuzu. Eğer sorununuz halen devam ediyorsa, yorumun altına yazmanızı rica ediyorum. Ona göre detaylı analiz yapıp, bu sorunlara birlikte çözüm bulabiliriz.

  YanıtlaSil
 197. Öncelikle sakin ol lütfen Fatoş, gereken her şeyi yapacağız SAKİN! :)

  Yaz kursuna gitmek zorunda değilsin zaten, tek derdimiz bu olsun. Etrafındakileri de boşver. Olay tamamen sende bitiyor bunu unutma. Madem ki Diş Hekimliği hedefin var, o halde en sağlam şekilde çalışmalarımızı yapmalı ve hiçbir şekilde ÖZGÜVEN sorunu yaşamamalıyız. Asla ''seneye kaldım'' demiyoruz ve çalışmalarımızı muhakkak emin adımlarla sürdürüyoruz.

  Ayrıca Psikiyatri konusunda da öneriler sunacağım sana özel olarak. Çalışmalarını da etkileyecek bazı önerilerim olacak bu konuda. Eğer yorumumu görürsen muhakkak dönüş yap buradan, seni rahatlatıp/mutlu edecek en doğru analizleri yapacağız inşallah.

  YanıtlaSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top