Tipadam Dizi ve Film Yorumları

19 Eylül 2014 Cuma

4A Uydu Frekansları, Yeni Frenkans Ayarlaması Nasıl Yapılır? [2014]

Türksat 3A'dan sonra tamamen Türk yapımı olan Türksat 4A uydusunun uzaya fırlatılması ile beraber artık Türksat 3A uydusunun devri bitmiş oldu. Dolayısıyla Türkiye'deki hemen hemen tüm kanallar, frekanslarını Türksat 4A uydusu ile uyumlu olarak değiştirdi. 18 Eylül 2014 günü tamamen 4A uydusuna geçişin gerçekleşmesi ile Türksat 3A uydusunda kalan izleyicilerde ise uydu kanalları artık sinyal vermez oldular. 


Uydu işlerinden pek de anlamayanlar soluğu elektronikçilerde aldılar. Halbuki çok basit bir işlem olan Türksat 4A kanallarına geçiş işlemi için elektronikçilere boş yere 15 - 20 TL civarı para ödemeye gerek yok. Şahsen mahalledeki birçok evin uydu frekansını Türksat 4A'ya ayarlayan biri olarak kesinlikle ama kesinlikle para ödeyip de bu işi başkalarına yaptırmanıza gerek olmadığını size belirtmek isterim.

Eğer uydu alıcınızda otomatik ayar diye bir seçenek var ise, "otomatik ayar" seçeneğini çalıştırıp arama yaparak tüm kanallarınızı otomatik bir şekilde yeni uydu frekanslarına göre güncelleyebilirsiniz. Sadece 30 dakika sürecek bu işlem sonucu yeni kanallara kavuşmuş olacaksınız.

Şayet eski bir uydu alıcısına sahipseniz ve uydunuzda "otomatik ayar" seçeneği bulunmuyor ise, yapmanız gereken tek şey mevcut Türksat uydusunun içine girerek var olan tüm frekansları silmeniz gerekeceketir. Tüm frekansları sildikten sonra sadece şu frekansı :

Alış Frekansı:11844 MHz
Polarizasyon:Dikey (V)
Sembol Hızı:2222 Sembol Oranı
FEC değeri:3/4


veya şu frekansı

Alış Frekansı:11747 MHz
Polarizasyon:Yatay (H)
Sembol Hızı:27500 Sembol Oranı
FEC değeri:5/6


uydu alıcınızın frekans ekleme kısmına girin. Daha sonra ise arama yapın. Ama unutmayın! Arama yaparken "Şebeke açık" olarak arama yapmanız gerekmektedir. Yukarıdaki frekanslardan herhangi birini kullanabilirsiniz.

Hepsi bu kadar! Bundan sonrasında ise aramanın bitmesini bekleyin. Arama yaklaşık olarak 10-15 dakika sürebilir. Arama bittikten sonra tüm kanalların uydunuzda mevcut olduğunu göreceksiniz.

420 civarı şifresiz kanal ve toplamda ise 460 veya 500'e yakın kanal uydu alıcınıza otomatik olarak yüklenecektir. Kanalların yerleri karışık olarak gelecektir. Onu kendinizi düzenlemeniz gerek. Mesela sıralama olarak StarTV 200lerde veya NTVSpor 300lerde falan olabilir.

Tipadam farkıyla! ;)

uydu ayarlama, yeni frekanslar, yeni uydu frekansları, uydu frekanslarını ayarlama, türksat 4a uydusu, 4a uydusuna geçiş, yeni kanal frekansları, kanallar sinyal çekmiyor, yeni kanal frekanslarını bulmak, yeni frekans ayarları, yeni frekanslar 2014, yeni frekans ayarlama, yeni frekans ayarlama nasıl yapılır, türksat 4a ayarlama, türksat 4a frekans ekleme, nasıl ayarlanır, yeni frekanslar nasıl bulunur
4A Uydu Frekansları, Yeni Frenkans Ayarlaması Nasıl Yapılır? [2014]
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top