Tipadam Dizi ve Film Yorumları

10 Ekim 2014 Cuma

İzlenmesi Gereken En İyi 30 Yabancı Film (Sizden Gelenler - Detaylı Analiz)

Merhabalar saygı değer TipAdam takipçileri,

Yeni bir film yazımızla daha sizlerleyiz. Ancak bu yazımız biraz daha farklı çünkü bunu direk olarak bendeniz yani Can dostunuz yazmamakla birlikte; sitemizi sürekli takip eden ve o güzel yorumlarını eksik etmeyen arkadaşlarımızdan 2'sinin yazdığını belirtmek isterim. Oldukça iyi bir çalışma yapan bu 2 dostuma öncelikle sizin huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. İlk defa böyle bir bloga yazı yazdıklarını belirten bu 2 arkadaş, yazı için yaklaşık 6 haftalarını verdiklerini belirterek; siz değerli TipAdam ailesine bu yazıyı armağan ettiklerini belirttiler. Yazı normalde 30 film şeklinde değil de 50 film şeklinde hazırlanmıştı ancak yazının kalitesini arttırmak ve geri kalan 20 yazıyı da farklı bir şekilde ''ilerleyen günlerde'' kullanmak adına, böyle bir paylaşıma girmeye karar verdik ve gördüğüm kadarıyla da oldukça hoş olmuşa benziyor.. :))


Bu derece emek veren ve ısrarla benimle iletişime girmeye çalışan bu 2 değerli arkadaşıma yani; Umutcan Şahin ve Alperen Güler'e sizlerin huzurunda tekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum. Yazılarını fazlasıyla beğendiğim için sizlerle paylaşma gereği duydum ve devamında da kendilerine yazarlık teklifinde bulundum ve beni kırmayıp teklifimi kabul ederek, bendenizi onurlandırma hassasiyetinde bulundular. Bundan sonra 15 kişilik yazar kadromuzda onları da görmek bize mutluluk katacaktır kii okullarından arta kalan zamanda da ''film yorumlarıyla'' bizleri aydınlatmaya devam edeceklerini, ayrıca dile getirmek isterim.

Bana veyahut Umutcan ile Alperen kardeşlerime herhangi bir sorusu ya da liste hakkında yorumu olan olursa da; çekinmeden yazının sonundaki bölümden yazabilmektedir. Umarız yeni listemizi beğenirsiniz de, yeni gelecek listelere de kalben destek olursunuz değerli dostlar..


30. Can Dostum (The İntouchables)

Size bir soru ''Dört yanı felçli birini nerede bulursunuz?'' Beni çok etkileyen bir filmdir Can Dostum. İzlerken hiç bitmesini istemediğim 10 saat olsa izleyeceğim birkaç film arasında. Philippe ve Driss’in dostluğu, atışmaları, şakalaşmaları, Driss’in Philippe’e suyu uzatması, paraşüt sahnesi... Her anı her sahnesi müthiş. Şuan yazarken bile bir tebessüm belirdi yüzümde. Bir yanda zengin, felç ve yeni bakıcı arayan Philippe diğer yanda cezaevinden yeni çıkmış, Philippe ile zıt karakterli iş arayan Driss. Bu iki zıt insanın hayatını anlatan dram türü filmi kaçırmamalısınız. Bu arada sorumun cevabı ''Bıraktığınız Yerde''

Sevdiğimiz Replikler

-Yaşamak için başkalarına güvenmeye zorlanmak nasılmış?İmdb Puanı: 8.6           Bizim Puanımız: 8.6


29. 6. His (The Sixth Sense)

Süper bir senaryo, süper oyunculuklar, süper bir final, süper ve iddialı bir gizem-gerilim filmi 6.His... Sizde fark etmişsinizdir 8 yaşındaki Cole'u oynayan Haley Joe Osment çok iyi ve profesyonel duruyordu filme ayrı bir tat kattığı kesin.

Sevdiğimiz Replikler

-I see dead people.

İmdb Puanı 8.2         Bizim Puanımız 8.6


28. Umudunu Kaybetme ( The Pursuit of Happyness)

Will Smith'in başrolde oynadığı gerçek bir hikâyeden uyarlanan bu filmde Will Smith (Chris), babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder. Oğlunun da kendisine karşı duyduğu sevgi ve güveni karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır.

Filmde bazı sahneler var ki göz yaşlarınıza hakim olabilmeniz imkansız hale geliyor bu da bu filmi kaçınılmaz kılan özelliklerinden birisi. Film şu anda dert ettiğiniz çoğu şeyin aslında ne kadar küçük ve önemsiz olduğunu görmenize neden olması için bile izlenmeye değer...

Sevdiğimiz Replikler  

Bir tane adam denize düşmüş.. Ordan geçen bir tekne yaklaşmış yardım etmek istemiş adam kabul etmemiş.. \"Hayır Tanrım beni kurtarır\" demiş.. Sonra bir tekne daha gelmiş, adam yine aynı şeyi \"Hayır Tanrım beni kurtarır\" demiş  ve reddetmiş.. Adam ölmüş, cennete gitmiş, Tanrı\'nın huzuruna çıkmış.. Adam: O kadar bekledim, neden beni kurtarmadın? demiş.. Tanrı: Sana iki tane tekne gönderdim ya salak..!

İmdb Puanı 7.9              Bizim Puanımız 8.6 27. Cesur Yürek ( Braveheart)

Efsanedir ve her zaman efsane kalacaktır. Kesinlikle en iyi savaş filmlerinden biri. Mel Gibson Wiiliam Wallace ı oynamamış yaşamış. Replikler, müzikler finali… Her saniyesi Harika gerçekten çok fazla yorum da yapamıyorum. Şu zamana kadar izlemeyen varsa çok şey kaybetmiştir bence hemen gidip izleyin. Başyapıt kelimesini çok kullanmamaya çalışıyorum ama bu film benim için Altın Harflerle BAŞYAPIT.

Sevdiğimiz Replikler

-Hayali barıştı ve sevdiği kadın.

-Bir ev ve çocuk diledim,

Ama özgür değilsen bunların hiçbir anlamı yok.

-İngiltere’ye deri dönün. Ve onlara söyleyin. İskoçya’nın kızları ve erkekleri artık ait değil.

-Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz.

İmdb Puanı 8.4         Bizim Puanımız 8.6

26. Sevginin Gücü (Leon The Professional)

Öncelikle şunu vurgulamalıyım ki, Leon birçok kişi için ''ilk 5'te yer alması gereken'' filmlerden biri olabilir ve bizim için de ciddi anlamda saygı duyulan bir filmdir. Filme karşı o kadar ilgi var ki, çok eski bir yapım olmasına rağmen efsaneleşmesinden kaynaklı halen unutulmuyor ve izlenmeye de devam ediyor. Kendimizce yaptığımız en iyi 30 film arasında 26. sıradan giriş yapması sizi lütfen şaşırtmasın, biz zaten EN İYİ 30 filmi sizler için derledik. Sıralamayı çok fazla düşünmeseniz de olur yani, hepsi birbirinden kaliteli filmler zaten. Filmi film yapan insanın beynine kazınan önemsiz gözükse de günlük hayatta karşılaştığında da filmi hatırlatan imgeler. Leon'un bitkisine olan sadakati mesela,karşılıklı içilen sütler.. Hayatınızda da uygulayın, biz bu hayatı böyle şekilde biraz daha hafifleştiriyoruz diyorlar resmen. Final sahnesi akıllara kazınan filmlerdendir ayrıca. Mathilda bitkiyi köklerine götürürken arkadan bir anda çalmaya başlayan Sting-shape of my heart müziği... Mathilda ve Leon’un aşkını anlatan bu film mutlaka izlenmeli.

Sevdiğimiz Replikler

Mathilda: Leon sanırım sana bir şekilde âşık oluyorum. Bu başıma ilk kez geliyor, biliyor musun?

Leon: Daha önce hiç âşık olmadıysan bunun aşk olduğunu nereden biliyorsun?

Mathilda: Çünkü Hissediyorum

Leon: Nerede?

Mathilda: Karnımda. Sıcacık. Hep orada bir yumru vardı. Ama şimdi geçti.

İmdb Puanı 8.6           Bizim Puanımız 8.6
25. Sil baştan (Eternal Sunshine of Spotless Mind)

Aşk filmlerinin en unutulmaz çiftlerinden birisi bu filmdedir. Joel ve Clementine, Joeli canlandıran kimdir Jim Carrey. Jim Carrey gerçekten komik ama bence yaratıcı ve güzel senaryolara sahip filmlerde oynadığı zaman daha da başarılı oluyor. Yanındaki kimdir Kate Winslet... Harika gerçekten Kate Winslet'in filmde sahilde koşarken denize dönerek kollarını açma sahnesini de çok severim ama nedenini hala anlamadım. J

Film güzel bir çifte, güzel bir senaryoya, güzel repliklere, güzel bir sunum tarzına sahip izlenecek en iyi aşk filmlerinden birisidir.

Sevdiğimiz Replikler

-Neden bana birazcık ilgi gösteren her kadına âşık oluyorum? 
-Birini aklınızdan silebilirsiniz ama onu kalbinizden atmak başka bir hikâyedir.


 İmdb Puanı 8.4           Bizim Puanımız 8.6


24. Yağmur Adam ( Rain Man )

Zaman zaman güldüren zaman zaman hüzünlendiren çok güzel zaman geçirtecek 10 numara bir film. Sinema tarihinin unutulmaz karakterlerinde biri de filmde yer alan ve gönülleri fet eden Raymond’dır. Bu filmi izleyip Raymond’ı sevmeyen var mıdır? Bence yoktur. Dustin Hoffman Raymond karakteri ile Oscar kazanmış ve salon tarafından hak ettiği şekilde tebrik edilmiştir.

Bu filmi çok geç izlediğim için pişman olmuştum bence sizde boş zamanınızı Rain Man ile doldurun. Pişman olmazsınız.

Sevdiğimiz Replikler

-Kmart.
-Ben çok iyi bir sürücüyüm.
-Oh no! V-E-R-N

İmdb Puanı 8.0                  Bizim Puanımız 8.7


23. Guguk Kuşu(One Flew Over The Cuckoo’s Nest)

İnsanı derinden etkileyen anlamlı bir filmdir. Oyuncular harika. Özellikle Jack Nicholson. Filmde anlatılanlar diğer filmlere göre daha anlamlı. Filmin yapım yılına bakıp izlemeyenler ya da izleyip beğenmeyenler var onları anlayamıyorum doğrusu.

Sevdiğimiz Replikler

-Denedim, değil mi? En azından denedim.

İmdb Puanı 8.8      Bizim Puanımız 8.7

22. Amerikan Güzeli (Amerıcan Beauty)

Filmi izledikten sonra biraz durdum ve düşündüm, bizim güzellik olarak gördüğümüz şeyler nelerden değerli olabilir. Uğruna çabaladığımız onca şey aslında en kadar değerli. Belki şuan tam kavrayamıyoruz, belki şuanda herkesin güzellik dediği şeyi güzellik olarak kabul ediyoruz, belki sistemlere göre hareket etmek zorundayız ama merak etmeyin bir gün bizde anlayacağız  Bizce Amerikan Güzelini mutlaka izlemelisiniz. En güzel filmlerden birisi. Kevin Spacey de her zamanki gibi harika.

Sevdiğimiz Replikler

-Today is the first day of the rest of my life
-Ölmeden önceki tüm hayatın gözünün önünden geçermiş. Her şeyden önce o bir saniye, saniye falan değil…

İmdb Puanı 8.5       Bizim Puanımız 8.7

21. Gladyatör (Gladiator)

Russell Crowe hayranlığı uyandıracak filmdir. Filmin son sahnesindeki heyecanın ve müziğin yükselişi beni çok etkiledi. Eminim filmin sonunda herkeste duygu zirve yapmıştır. Filmin oyunculukları 10 numara ve en güzel müziklerden birine sahip.

Sevdiğimiz Replikler

-Benim adım Gladyatör…

İmdb Puanı 8.5                 Bizim Puanımız 8.720. Akıl Oyunları ( A Beautiful Mind )

Bir Russell Crowe filmi daha. Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki bu filmi izlemediyseniz asla ve asla konusunu veya özetini okumayın sadece izleyin. Russell Crowe' un yine harikalar yarattığı bir film olan A Beautiful Mind filmi gerçek bir hikâyedir, bu da filmi daha ilgi çekici kılıyor. Benim izlediğim en ilginç ve en etkileyici filmlerden birisidir. Kesinlikle tavsiye ederim.

Sevdiğimiz Replikler

- Hayatta hiçbir şeyden kesinlikle emin olamazsın John, hayatta emin olman gereken tek şey bu! 

- Bir dahi, sorudan önce cevabı görür.

-Tanrı ressam olmalı, yoksa bu kadar çok renk olmazdı değil mi?İmdb Puanı 8.2         Bizim Puanımız 8.7

19. Bir Rüya İçin Ağıt (Requim For A Dream)

En çok etkilendiğimiz filmlerden biridir diyebiliriz film psikolojimizi dağıttı adeta.1,2 gün etkisinde kaldık kendimize zor geldik. Bağımlılığın bu kadar sert anlatıldığı müziğinin bile sinir bozduğu başka bir film göremezsiniz. Mutlaka izlenmeli belki hayatımızda izlediğimiz en iyi film değil ama en çok etkileyen filmlerden birisi olacaktır. Film izleyicilere sert bir tokat atarak gerçeği öğretiyor. Bu film çok tehlike olmuş J Süper…

Sevdiğimiz Replikler

Marion: Can you come today?
Harry: Soon…

İmdb Puanı 8.4        Bizim Puanımız 8.8
18. Kara Şövalye ( The Dark Knight)

Tartışmasız en iyi süper kahraman filmidir. Film bizce mükemmel. Filmin bu kadar sevilmesinin ve başarı yakalamasının birçok nedeni var. Yönetmen Christopher Nolan, Batman ve Alfred karakterlerinin performansı, arkadaki gerilimi adım adım arttıran başarılı ses... Ve dahası. Fakat en büyük etki Heath Ledger’In bizim için kusursuz Joker performansıdır. Heath Ledger Jokeri o kadar iyi aktarmış, oynamıştı ki. Sinema tarihinin en başarılı kötü karakteri hatta en iyi yardımcı oyuncu performanslarından birini yaratmıştır. Ölümü gerçekten çok kötü oldu onun filmlerini izleyince bu kadar iyi bir aktörü daha fazla görememek bizi üzüyor. Söylediğimiz gibi bu kadar artısı olan bir film sinema tarihinde az bulunur. Her fırsatta izlenmeli…

Sevdiğimiz Replikler

 -Eğer bir şeyde iyiysen, asla bedavaya yapma

-Neden bıçak kullanıyorum biliyor musun? Tabanca çok hızlı. Böylece küçük anların tadına varıyorsun

-Why so serious?

İmdb Puanı 9.0    Bizim Puanımız 8.8

17. Ucuz Roman (Pulp Fiction)

Pulp Fiction diğer filmler gibi değildir. Tamamen farklı, öncelikle ilk izlediğimizde bi garipsedik ne oluyor diye fakat sonra araştırdıkça, yeniden izledikçe ve üstünde düşündükçe güzelleşti. Etrafımızda da görüyoruz imdb puanının 9.0 olması beklentiyi çok yükseltiyor ve bittikten sonra bazen olumsuz tepkiler geliyor. İmdb Puanının 9.0 olmasının sebebi diğer bu tarz filmlere öncü olması ve yarattığı farklılık.

Bunun dışında filmin oyuncuları çok iyi gerçekten, senaryosu ve senaryoya bağlı karakterler harika en çok Jules karakterini sevdik, tek bir sahneden oluşan ve uzun diyalogların kaliteli repliklerin geçtiği konuşma sahnelerini çok beğendik müzikleri de çok güzel normal hayatta da dinliyoruz JAslında Tarantino’yu yeni yeni tanıyoruz filmlerinin birbiri ile bağlantılı olduğu, Tarantino’nun filmlerinde küçük roller aldığı, ( tıpkı Pulp Fiction gibi), birkaç çekim taktiğini her zaman kullanıldığı filmlerinde komedi oyuncularına yer verdiğini ve bu gibi birçok şeyi yeni yeni keşfettik hoşumuza gitti aslında.

Bu liste bittikten sonra Tarantino izlemeye devam edeceğiz.Bizce izlerken zevk alınacak zekice yapılmış bir film Pulp Fiction izlemelisiniz.

Sevdiğimiz Replikler

- Say something to me.
+ Something.   

İmdb Puanı 9.0         Bizim Puanımız 8.8       

                     

16. Geçmişin Gölgesinde (American History X)

Önyargılar ve ırkçılık üzerine çok şeyler söyleyen müthiş bir film. Verilen mesajlar çok anlamlı. Başından sonuna kadar merak uyandırıyor ve asla temposunu düşürmüyor. Bu başyapıtı izlemediyseniz hiç düşünmeden izleyin. Ve unutmayın ki.." Öfke bi yüktür, hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır ve buna kesinlikle değmez."

Sevdiğimiz Replikler

-Yaptıkların sana daha iyi bir yaşam sundu mu?

-Simdi dinleyin zencilerden nefret edeceğiz. Bugün yapacağımız tek iş zencilerden nefret edeceğiz. Tüm gün zencilerden nefret edeceğiz. Zenci nedir bilmiyorum ama onlardan yine de nefret ediyorum.

İmdb Puanı 8.6       Bizim Puanımı 8.8

15. Yedi (Se7en)

 Böyle bir polisiye olamaz. Filmin bizim için 2 büyük artısı vardı 1-Brad Pitt-Morgan Freeman-Kevin Spacey üçlüsüne sahip olması. 2-Çok yaratıcı ve sürükleyici bir senaryoya sahip olması. Filmin her anı güzeldi fakat filmde ne zaman Kevin Spacey gözüktü film uçtu gitti... En güzel sahneler onun bulunduklarıydı. Onun o soğukkanlılığından ürktük doğrusu. 

Son sahneleri nefesimizi tutarak izledik. Film bittikten sonra da ''vay beee'' olduk.J Gerçekten polisiye türünün en iyilerinden gerek kadrosu gerek senaryosu gerek finali harika. Filmde cinayet masasındaki iki dedektifin bir seri katili durdurmaya çalıştığı Se7en ı mutlaka izleyiniz. Özellikle de polisiye Se7enler.

Sevdiğimiz Replikler

-Dünya güzel bir yer ve de uğruna savaşmaya değer. Ben cümlenin ikinci yarısına katılıyorum.

-What's in the box?

İmdb Puanı 8.7             Bizim Puanımız 8.8

14. Not Defteri (Notebook)

İzlediğimiz en güzel aşk filmi. Noah-Allie karakterlerini oynayan Ryan Gosling-Rachel McAdams ikilisi ile film kusursuz çifti yakalamış. Notebook denince aklımıza ilk Noah-Allie çifti geliyor. Filmin her sahnesinde bir aşk kokusu var. Film çok hoş dakikalara sahip mesela lunapark, yolda dans etme, kuğuların arasından kayıkla geçme sahneleri ve daha fazlası. Film bittikten sonra izleyicileri aşkın en uçlarında bıraktığı da kesin. İzledikten sonra filmin etkisi birkaç gün daha devam etti ve şuan yazarken bile filmin farklı bir havası olduğunu hissediyoruz.

Sevdiğimiz Replikler

-İf yo’re bird, I am bird.

-Lanet olsun birilerinin ne istediğini bırak! Sen ne istiyorsun?

İmdb Puanı 8.0              Bizim Puanımız 8.9

13. Özgürlük Yolu (Into The Wild)

Her şeyi bırakmak ve doğanın içinde yaşamak sadece sen, yeşil, güneş ve gökyüzü… Para yok, sınav yok, rekabet yok… Gerçekten bize çok cazip geliyor. İnto The Wild bizim en çok beğendiğimiz gerçek hayattan uyarlama filmlerden birisidir. Christopher McCandless’ın hayatının anlatıldığı filmi mutlaka izlemelisiniz.

Sevdiğimiz Replikler

-Düşüncelerimi anlatan kelimelerin git gide anlamsızlaştığını fark ettim.
-Denizin tek hüneri şiddetli darbelerdir ve ara sırada olsa kendini daha güçlü hissetme şansı…
-Ben estetik düşkünü yalnız bir gezginim.

İmdb Puanı 8.2             Bizim Puanımız 8.9

12. Olağan Şüpheliler( The Usual Suspects)

Şeytanın yaptığı en büyük kurnazlık tüm dünyayı yaşamadığına inandırmakmış sonra birden yok olmuş’ filmin özeti bu. Kevin Spacey'nin gözünden anlatıldığı bu film muhteşem kurgusu ve gizemiyle ünlüdür. Filmin  aktarılışı ile her şey olağan hale geliyor. Adı üstünde Olağan Şüpheliler. İzleyin ve görün. J

Sevdiğimiz Replikler

-” Ajan Quinn: Keyser Soze’den korkuyor musun?

Verbal Kint: Keaton bir keresinde “Tanrı’ya inanmam ama ondan korkarım” demişti. Ben Tanrı’ya inanıyorum ve beni korkutan tek şey Keyser Söze… 

-Who is Keyser Söze?

-Şeytanı arkasından nasıl vurabilirsin? Ya ıskalarsan?

İmdb Puanı 8.7        Bizim Puanımız 8.9
11. Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Türünde diğer filmlere göre her zaman 1 adım önde olacaktır. Filmde mesaj arıyorsanız var, oyunculuk istiyorsanız var, yönetmen ustalığı arıyorsanız var ve en önemlisi filmde insaniyet var. Son sahneler insanı üzüyor, boğazını düğümlüyor gerçekten en iyi kapanış sahnelerinden birisi. Hani daha fazlasını kurtaramadım diye ağlıyorsun ya Schindler o her şeyi anlatıyor işte. O kadar fazla can kurtardın ki aslında... Bir insanın hayatını kurtaran aslında tüm dünyayı kurtarır.

Sevdiğimiz Replikler

-Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.

-Daha fazla insanı kurtarabilirdim. Bu araba. Satsam, Goeth bu arabayı alırdı. Arabayı neden satmadım ki? On kişi ederdi. On kişi. On kişi daha. Bu rozet, iki kişi. Bu altın. İki kişi. Buna karşılık bana iki kişi verirdi. En azından bir. Bana bir kişi verirdi, bir kişi daha. Bir insan daha. Bir insan, Stern. Bunun için… Daha fazlasını kurtarabilirdim. Kurtarmadım ! Kurtarmadım ! 

İmdb Puanı 8.9      Bizim Puanımız 9.0
10. Yeşil Yol (The Green Mile)

Başlangıçta şunu söylemek isterim ki Film tarihinin en başarılı dönemi 90lardır.90larda yapılan filmlerin senaryoları özgün, yaratıcı ve başarılıdır. Filmler insanın içine işler, unutulmayacak duygular yaratır. Muhteşem oyunculuklar ortaya çıkar. 90'lar bir başka gerçekten. Listemizde de fark ettiyseniz 90 lı yılların filmleri yoğundur. Şuan 90lardaki gibi izleyiciler hitap eden filmlerin yapıldığını düşünmüyorum geneli gişe amaçlı sanki ( tabi büyük istisnalar var onlar ayrı).Yeşil Yol'a gelecek olursak o da 90’lı yılların tüm özelliklerine sahiptir. Film her filme söylediğimiz gibi gene çok güzel J

Film güldürmeyi de ağlatmayı da başarmıştır. Oyunculuğuna hayran olduğumuz Tom Hanks ve sinema tarihinin unutulmaz karakterlerinden birini oynamış Michael Clarke Duncan yer alır. John Coffey karakteri filmin en iyilerden birisi olmasının temel sebeplerinden biri, o insanları iri vücudu ile korkutur ama aslında insanlar bilmezki John Coffey’nin büyük bir vücudu kadar büyük bir kalbi de vardır.

Sevdiğimiz Replikler

-Yoruldum patron…
-Karanlıktan korkuyorum patron lütfen ışığı kapatma.

İmdb Puanı 8.5                   Bizim Puanımız 9.0

9. Can Dostum (Good Will Hunting)

Konuşmaktan ve anlatmaktan en çok keyif aldığım filmlerden birisi Good Will Hunting. Filmi çok sevmemin sebebi uzun ve etkileyici diyalogların olması. Şunu söyleyebilirim ki benim için en iyi ikili diyaloglara sahip filmdir. Diyaloglardaki mesaj ve kaliteli replik sayısı çok fazla. Bir ara filmdeki diyalogları ezberleyip Robin Williams'ın park sahnesini taklit etmeye bile çalışmıştım ama nerde o yetenek. Konu açılmışken Robin Williams bu filmde olağanüstü gerçekten. 

Filmin senaryosunu Matt Damon ve Ben Affleck yazmıştır. Gerçekten o yaşlarda böyle bir senaryo yazmaları yetenek gerektiriyor. Onlar da kendini kanıtlamışlar zaten. Filmde en sevdiğim bölümlere gelecek olursam. Sean'un Will'e parkta yaptığı ders verici konuşma, Will'in iş görüşmesindeki ‘Neden bizle çalışmayasın’ sorusuna cevabı ve Will'in cafede ukala üniversiteliye zekâsı ile haddini bildirmesidir.

Sevdiğimiz Replikler

-Mükemmel değilsin. Seni şüpheden kurtarayım tanıştığın o kız da mükemmel değil. Asıl soru birbiriniz için mükemmel olup olmadığınız.

-Your move chief.

İmdb Puanı 8.2        Bizim Puanımız 9.1
8. Köstebek (The Departed)

Bir gün sinema sektöründeki en başarılı erkekler bir araya gelip tek bir film çıkarmak istemişler. Yönetmen koltuğunda Martin Scorsese yer almış. Oyuncular Leonardo Dicaprio, Matt Damon, Mark Wahlberg ve Jack Nicholson’imiş. Yapımcı olarak da Brad Pitt yerini almış. Bu ustalar filmi yapıp bitirmişler... Sonra izleyiciler filmi izlemiş. Filmi izlerken sahnelerde hangi yıldıza bakayım diye kararsız kalmış hepsi. Filmin son dakikaları ise harikaymış. Herkes bir anda şaşırıp ne olduğunu anlamaya çalışmış. Film bittikten sonra izleyiciler bu kadar güzel bir polisiye filminin çok nadir bulunacağına karar vermiş. İzlemeyenlere de şiddetle tavsiye etmişler tabii.

                                         -SON-

Film bize gerek oyuncu kadrosu gerek yönetmen ustalığı gerek senaryo gerek de müthiş finali ile masal gibi gelmiştir.

Sevdiğimiz Replikler

-Kibir insanı kör eder.

-İnsan kendi yolunu kendi çizer. Kimse sana eliyle vermez. Kendin almak zorundasın.

İmdb Puanı     8.5       Bizim Puanımız 9.1

7. Akıl Defteri (Memento)

İzlerken çok yorulduğumuz film. J

Film sizi düşündürmeye zorluyor, size bir senaryo değil bir yapboz sunuluyor, Leonard ne zaman hafıza kaybı yaşasa sizde yaşamış gibi oluyorsunuz. Bu açıdan film harika yapıldığını ve bir zekâ ürünü olduğu anlıyoruz. Bunda da senarist ve yönetmenin kalitesi ortaya çıkıyor. Nolan kardeşler... Şu zamanın en kaliteli filmlerini yaptıkları kesin, kötü filmleri yok. Memento filmini izlerken kendinizi kafa yorarken ve soru işaretleri ile karşılaşırken bulacaksınız ama Türünün en iyi filmlerinden birisini izleyeceksiniz.

Sevdiğimiz Replikler

-Seni unutmam gerektiğini hatırlayamıyorum

-Natalie: What's the last thing that you do remember?

Leonard Shelby: My wife...

İmdb Puanı 8.5         Bizim Puanımız 9.2

6. Prestij(The Prestige)

Are you watching CLOSELY?

Rekabet, intikam, aşk, hırs...

Birbiri ile rekabet içinde bulunan 2 sihirbazın, hayatları, aralarındaki mücadeleleri, buldukları yeni numaraları, aşk hayatları, işleri için göze aldıkları, kayıpları, ipuçları, şifreleri, son bir numara için fedakârlıkları ve prestijleri...

Rekabetin duygusunun çok iyi aktarıldığı her sahnesinde farklı bir sürprizle karşılaştıran ve neler olacağını çoğu zaman yanlış tahmin ettiren Hugh Jackman ve Christian Bale'ın başrollerini paylaştığı Yönetmen koltuğunda Christopher Nolan’ın olduğu bir filmden bahsediyoruz... Oyunculuk Senaryo ve Yönetmen başarısı ile bir başyapıt. Finalinde ise her şeyin mükemmelliğe ulaştığı film... Hilenin sırrını arıyorsunuz, ama bulamazsınız. Çünkü dikkatli bakmıyorsunuz. Siz sırrı bilmek değil, kandırılmak istiyorsunuz...

Sevdiğimiz Replikler

-Her sihirbazlık numarası üç bölüm ya da perdeden oluşur. Birincisi “Vaat” bölümüdür…

-Abracadabra.

  İmdb Puanı 8.5              Bizim Puanımız 9.3

5. Dövüş Kulübü ( Fight Club )

 Fight Club hayatımda izlediğim en iyi repliklere sahip filmlerden birisidir. Bu filme "Fight Club" adından dolayı önyargıyla yaklaşan birçok kişi olduğunu biliyorum ama bu düşündüğünüzün aksine bir dövüş filmi değil bir yaşam felsefesinin filme aktarılmış halidir. Fight Club çok ince detaylarla çok şey anlatabilen nadir filmlerden biridir. 

Başrolleri Brad Pitt ve Edward Norton'un paylaştığı bu film Imdb sıralamasında ilk 10'a giren ve bunu sonuna kadar hak eden bir başyapıttır. Kadrosuyla, müziğiyle, muhteşem replikleriyle benim en etkilendiğim filmler arasındadır. Bu filmin müziklerini tekrar vurgulamak isterim ve filmden sonra da dinlemenizi tavsiye ederim. Fight Club yaşamın sıkıcılığının ve kapitalizmin üzerinde durup, insanın hayatını yaşaması gerektiğini göstermiştir bizlere.

Sevdiğimiz Replikler

-  Dövüş Kulübü’nün birinci kuralı… Dövüş Kulübü hakkında konuşmayacaksınız.

-Sahip oldukların sonunda sana sahip oluyor.

-Kim olduğunuz ne işiniz belirler ne de bankada ne kadar paranız olduğu. Ne bindiğiniz araba ne de cüzdanınızın içindekiler.

-Ancak her şeyi kaybettikten sonra her şeyi yapmakta özgür oluruz.

İmdb Puanı 8.9              Bizim Puanımız 9.3
4. Forrest Gump

Belki zeki bir insan değil Forrest ama kendinden zeki insanların başaramayacağı şeyleri başarır. Belki zeki bir insan değil Forrest ama büyük ve temiz bir yüreğe sahip. Belki zeki bir insan değildir Forrest ama aşk nedir iyi bilir... Tom Hanks'in büyük başarısı ile Hollywood'un en güzel meyvelerinden birisidir Forrest Gump. Birçok sahnede güldürebilen son sahnelerde ise ağlatabilen bir film bir Başyapıt. Şu ana kadar Forrest Gump'ı izlemediyseniz ilk fırsatta izlemelisiniz.

Film hakkında kısaca bir şeyler söylemek gerekirse de; Forrest, çikolata yemeyi, ping pong oynamayı, koşmayı çok sever ve sadece 3 şeye inanır. 

1- Tanrı'ya    
2- Annesine 
3- Jenny'e.

Sevdiğimiz Replikler

-My Momma always said,’’Life was like a box of chocolates. You never know what you’re gonna get.’’

-Run, Forrest! Run!

- Sen aptal mısın?

+Aptalca şeyler yapan aptaldır.

- Ben zeki bir adam değilim ama aşkın ne olduğunu çok iyi biliyorum.

İmdb Puanı 8.8                Bizim Puanımız 9.33. Başlangıç (Inception)

Yakın tarihte yapılan açık ara en iyi film.Türünün en İYİSİ. Gördüğümüz en iyi bilim kurgu senaryosu. Müthiş bir yaratıcılık.Rüya içinde rüyalar... Senaryosunun mükemmel oluşunun  yanında oyuncu kadrosu ve kalitesi de müthiş. Yönetmen Christopher Nolan ise, şu aralar sinemanın en iyi yönetmeni ve senaristi diyebiliriz. İnsan üstü bir zekası var. Bütün filmleri harika ve sıra dışı yeni çıkan filmlerini dört gözle bekliyoruz.Hans Zimmer'in soundtrackları da filmin kalitesine 1 kat kalite daha katmış.

İnception yaptığı finaliyle, Nolan'ın efsanevi başarısıyla, senaryosuyla, oyuncu kadrosu ve performanslarıyla 2000’li yılardan itibaren yapılan en iyi filmdir.

Bu başarıyı yakalayacak başka bir film şuan daha çıkmamıştır fakat çıkmasını çok diliyoruz ve de İnception yapımının başarısını geçecek bir film çıkarsa o da Nolan kardeşlerin elinden çıkan başka bir yapım olacağı görüşündeyiz. Filmi övmek için kelimeler, sıfatlar yetmez.Altın harflerle bir Başyapıt !

Sevdiğimiz Replikler

-Durun, şimdi tam olarak kimin bilinçaltına giriyoruz?
-Rüya görmek neden bu kadar önemli ki? +Rüyalarımda hala birlikteyiz.

İmdb Puanı 8.8            Bizim Puanımız 9.4

2. Baba (The Godfather)

Yapılalı 40 yıldan fazla olmasına rağmen hala orijinalliğini koruyan birçok konuda kendini kanıtlamış ve sinema tarihinde devrim yaratmış bir filmden bahsediyoruz.

Kadrosu süper oyunculuklar ise olağanüstü ve kusursuz. Özellikle Marlon Brando Vito Corleone karakterini oynamamış adeta Vito Corleone'ye hayat vermiştir. Her bakışı, her hareketi ve ses tonu ile bir anlam belirtiyor. Böylece sinema tarihinin en başarılı karakterlerinden birisi olduğu kesin. Müzikleri ise filmin ayrılmaz bir parçası. Film, tarihi bir soundtrack'a sahip.

Gelmiş geçmiş en iyi mafya filmi olmasının yanında aile bağları çok iyi işleyen bir Başyapıttır.

Sevdiğimiz Replikler

- Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım.
- Ailesiyle vakit geçirmeyen adam gerçek bir ‘adam’ değildir. 
- Keep your friends close, your enemies closer.
-  Para silahtır ama siyaset, tetiği ne zaman çekeceğini bilmektir.

İmdb Puanı 9.2         Bizim Puanımız 9.5

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Imdb'de 1. sırada yer alan The Shawshank Redemption bizim listemizde de 1. sırada bulunuyor. Bize göre yapılan en kusursuz filmlerden birisidir. Gerek kadrosu, gerek oyunculuklarıyla çok başarılı. Filmde genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkûm edilmesi ve Shawshank hapishanesine gönderilmesi anlatılıyor. Bu filmin normal hapishane filmlerinden biri olarak düşünebilirsiniz ama tamamen öyle değil. Ayrıca en iyi sonla biten filmlerden biri olduğunu düşünüyoruz.

Shawshank Redemption bir klasik bir efsane bir başyapıt.

Sevdiğimiz Replikler

-Umarım arkadaşımın elini sıkabilirim, umarım pasifik düşlerimde olduğu kadar mavidir.
-Unutma Red, umut iyi bir şeydir, belki de en iyisi. Ve iyi şeyler asla ölmez.
-Brook was here , so was red…

İmdb Puanı 9.3              Bizim Puanımız 9.6


Verilen bu emeği lütfen karşılıksız bırakmayın ve olumlu ya da olumsuz tüm eleştirilerinizi, hemen aşağıdaki kısımdan bize yorum olarak bildirin değerli dostlar. Herkese şimdiden iyi seyirler...


En iyiler listesinin tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Son zamanların en iyi 30 yabancı filmi, yazın izlenmesi gereken en iyi yabancı filmler, ölmeden izlenmesi gereken en iyi yabancı filmler, sıkıntıdan kurtulmaya yarayacak filmler, 2014 yılının en iyi film sıralaması, 2015 yılının en iyi yabancı film sıralaması, dünyanın en iyi 30 yabancı filmi, en komik yabancı film sıralaması, aksiyon türündeki en iyi filmlerin sıralaması
İzlenmesi Gereken En İyi 30 Yabancı Film (Sizden Gelenler - Detaylı Analiz)
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

22 yorum:

 1. Umutcan - Alperen10 Ekim 2014 06:55

  Can abi,bize verdiğin değer ve söylediklerin için sana çok teşekkür ederiz.Bizi Tipadam ailesine de dahil ettin. Umarım arkadaşlığımızı uzun bir süre devam eder. Teşekkür ederiz.. :)

  YanıtlayınSil
 2. Ne demek dostum, asıl ben teşekkür ederim. Böyle güzel bir çalışmayı bizimle paylaşıp, üstüne teklifimizi de kırmayıp TipAdam ailesine katıldığınız için.. :)) Umarım uzun soluklu bir arkadaşlığın başlangıcı olur. Yeni yazılarınızı da merakla bekliyor olacağım...

  YanıtlayınSil
 3. gördüğüm en güzel film listesi diyebilirim

  YanıtlayınSil
 4. Liste farkli olmusta 12 ve 13 nolu filmlerin bu listede ne isi oldugunu anlayamadim. dahaa iyi filmler olduguna eminim hak etmiyorlar bence

  YanıtlayınSil
 5. Umutcan - Alperen11 Ekim 2014 22:03

  Öncelikle güzel yorumunuz için size teşekkür ediyoruz.İlk eleştirimizi kibar bir üslup ile almak bizi sevindirdi, teşekkürler.Herkesin bildiği gibi
  zevkler ve renkler tartışılmaz biz Olağan Şüphelileri ve Özgürlük Yolu filmlerini oldukça seviyoruz ve listemizde yer vermek istedik.
  Elimizden geldiğince iyi bir liste hazırlamaya çalıştık. Umarız diğer filmlerde ortak bir görüş yakalamışızdır.

  YanıtlayınSil
 6. Umutcan - Alperen11 Ekim 2014 22:04

  Teşekkür ederim kardeşim yazımızı beğendiğine sevindik.

  YanıtlayınSil
 7. Listenizde bir suru supriz olsa da genel anlamda begendim. bazı filmler anlamsız geldi sadece. o da en iyi 30 dediginiz icin yani. yoksa iyi olduklarina eminim :) yeni listeler de yapin ama. cok bekletiyosunuz ve degisik filmleri yazin ki bilgi sahibi olalim. suan yaptiginiz gibi. ellerinize saglik arkadaşlar

  YanıtlayınSil
 8. Liste çok hoş. Burda kesinlikle emek var. Umutcan ve alpereni tebrik ediyorum. Yazar seçiminiz çok doğru olmuş. Kıskandım doğrusu.

  YanıtlayınSil
 9. Umutcan - Alperen20 Ekim 2014 19:38

  Değerlendirmeniz için çok teşekkür ederiz. Güzel bir liste oluşturmak için inanın çok uğraştık. Ve şimdi de güzel yorumlarınızı gördükçe emeğimizin karşılığını aldığımızı hissediyoruz.

  YanıtlayınSil
 10. Umutcan - Alperen20 Ekim 2014 19:45

  Teşekkür ederiz. Listemizi beğendiğinize çok sevindik :)

  YanıtlayınSil
 11. Listenizi keşfettikten sonra, izleyeceğim filmleri burdan seçmeye başladım. Uzun bir vaktim olduğunda listeyi baştan sona tarayacağım ve izleyeceğim.

  Ayrıca bu yazınız ile tipadam sitesini keşfettim. Burdan admine seslenmek istiyorum, site için mobil sayfa mı denir bilmem ama ondan eklenmesi gerekir diye düşünüyorum. Varsa da cahilliğime veriniz.

  YanıtlayınSil
 12. Ne cahilliği efendim, estağfurullah. Sitemizin mobil sayfası mevcuttur ve oldukça da sade bir teması bulunmaktadır. Dilediğiniz şekilde telefonunuzdan ''www.tipadam.com'' yazarak sitemize girebilir ve rahatlıkla da yazılarımızı okuyabilirsiniz.

  Aramıza katıldığınız için ve güzel dilekleriniz için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. TipAdam ailesi sizlerle güzel değerli dostum..

  YanıtlayınSil
 13. bişe sormak istiyorum ona göre tercih edicem de .. iyiden kötüye doğrumu gidiyor ? onu yazdıysanız da göremedim kusura bakmayın ..

  YanıtlayınSil
 14. İyiden kötüye diye bir şey yok Sevgili Merve. Listedeki tüm filmler, kendi türlerinin en iyileri arasında seçilmiş ve sizlerin beğenisine sunulmuştur. Pek tabi liste 30. sıradan 1. sıraya geldikçe daha da sağlam filmlerle donatılmış ancak hepsini izlemenizi önermekteyiz; gerçekten oldukça iyi yapımlar ve yorumları inceleyerek de bu konu da kesin kararlara varmanız mümkündür...

  Umarız tüm dizi ve film listelerimizi de beğenmişsinizdir.

  YanıtlayınSil
 15. anladım peki çok teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
 16. Elinize kolunuza sağlık , tüm yaptığınız listeleri arşivime kattım , sizin sayenizde birbirinden güzel yapımları izleme şansı yakaladım , tüm ekibe ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım :)

  YanıtlayınSil
 17. Umutcan liste iyi olmuş.Tebrikler :)

  YanıtlayınSil
 18. Umutcan - Alperen13 Aralık 2014 09:34

  Teşekkür ederim. :)

  YanıtlayınSil
 19. Böyle bloglarda Zindan Adası neden yer almaz anlamıyorum.Bence eklenmesi gereken bir film.

  YanıtlayınSil
 20. Umutcan - Alperen7 Şubat 2015 21:37

  Güzel bir film olduğuna katılıyorum. İlk başta derlediğimiz 50 filmde vardı ancak 20 tane çıkartmamız gerekti malesef Zindan adası da bunlardan biriydi. :)

  YanıtlayınSil
 21. evet tam anlamıyla bir baş yapıt ,şuana dek izlediğim en dar kadro ile en iyi film

  YanıtlayınSil
 22. 6. his filmi, sinemada ilk kez izlediğim filmdi. duş sekansında o kadar korkmuştum kii, gözlerimi kapamış ve hatta ağlamıştım! sanırım 1. sınıfa gidiyordum osıralar. sinemaya gitmeden evvel de bizimkilere bir superman çizgiromanı aldırmıştım, heheh. güzel bir film önerisi listesi

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top