Tipadam Dizi ve Film Yorumları

23 Aralık 2014 Salı

Dabbe: Bir Cin Vakası (2012) Nasıl Bir Film? Yorumlarım..

   Yönetmenliğini Hasan Karacadağ'ın üstlendiği 2012 yapımı bir Türk korku filmini inceleyeceğiz bugün. 


   Olaylar Ceyda T. adlı evli bir kadının başından geçiyor. Dolayısıyla ailesi de onun hikayesine dahil oluyor. Ceyda T. eşi Sinan ve kızı Burcu'yla beraber güzel, sorunsuz bir hayat yaşarken uyurgezerlik problemiyle doktora başvuruyor, fakat zamanla olayın sadece basit bir uyurgezerlikten ibaret olmadığı ortaya çıkıyor. Özellikle Sinan, eşi Ceyda için endişeleniyor ve uyurgezerlik esnasında saldırganlaştığından bahsediyor. Bunun üzerine Ceyda'nın evinin hemen hemen her köşesine kameralar yerleştiriliyor ve durumu daha iyi belirlemek amacıyla her saniyeleri kayıt altına alınıyor. İşte olaylar bu kayıtların çevresinde gelişiyor.


   Film yaşanmış bir olaydan esinlenerek çekilmiş, yani burada bahsedilen Ceyda T.'nin hikayesi gerçek. Aynı zamanda filmin içine sözkonusu kayıtlardan da bazı kısımlar eklenerek gerçeklik unsurları arttırılmaya çalışılmış. Film aynı zamanda Dabbe serisinin 3. filmi olarak geçiyor. Ancak daha önceki filmleri izlememiş olanlar da bu filmi izleyebilir çünkü filmlerin birbiriyle bağlantısı yok.

   Film hakkında kişisel yorumlarıma geçecek olursam; 110 dakika süren filmin yaklaşık ilk 40 dakikası gerçekten sıkıcı. Ceyda'nın gece uyanması akabinde eşi Sinan'ın ardından uyanması ve hiçbir ışığı açmadan onu bulmaya çalışması başlı başına bir korku filmi klişesi mesela. Ayrıca filmin görüntü kalitesi amatör kayıtlar sebebiyle zaman zaman düşüyor ya da görüntüleri çeken Sinan olduğu için kamerayı çok sarsabiliyor. Her ne kadar gerçekçi olması için bunlara başvurulsa da bu durum gözünüzü yorabilir, konsantrasyonunuzu azaltabilir.


   Filmin son 40 dakikasında Sinan'ın arkadaşı Zafer'in vasıtasıyla bulunan ve eve çağırılan Sadık Hoca filme gereken aksiyonu katmış. Sadık Hoca bahçede ve evin diğer yerlerinde cinlere dair ilginç ve gerçekçi delilleri buldukça tüylerinizin ürpermemesi mümkün değil. Hocanın profesyonel yorumlar yapması, din ekseninde cinlerin gerçekçiliğini açıklaması olayın gerçek olma ihtimalini arttırıyor ve film sizi içine çekmeye başlıyor.


   Sinan'ın cinlerin musallat olduğu ve olay yerine yakın olan Derunce köyüne giderek araştırma yapması güzel bir detaydı. Fakat Sinan bir sahnede araştırma yapmak üzere bizzat cinlerin girip çıktığı ve hatta evin kapısına işaret koyduğu bir eve giriyor. Evden gelen garip sesler üzerine deli gibi korksa da hala evi terketmiyor. Bu durum olayın tüm ciddiyeti bozuyor. Yahu ev cinli işte, evin cinleri geldiler, sana işaret yolladılar, sen hala "N'oluyor yaa" havasındasın. Orada normal bir Türk olsa arkasına bile bakmadan kaçardı tabii ki, o durumda insanda araştırma ruhu mu kalır?

   Daha fazla spoiler vermemek adına film hakkındaki genel görüşlerimi burada sonlandırıyorum.

   Özetle Bu Filmi Kimler Beğenebilir?
 •    Korku filmi klişelerinden sıkılmamış olanlar, korku filmi izlemeye doyamayanlar
 •    "Biraz ürkütsün yeter, kurgu-mantık hataları önemli değil" diyenler
    Eğer korku filmlerini çok seviyorsanız ve boş vaktinizi değerlendirmek istiyorsanız fena bir film değil. Ürküttüğü yerler gerçekten oldu. Fakat izlemezseniz pek bir şey kaybetmezsiniz, zira piyasada kendisine benzeyen çok sayıda film var.

Anahtar Kelimeler : dabbe, bir cin vakası, cin, korku, korku filmi, dabbe bir cin vakası hakkında izleyici yorumları, dabbe filminin tüm serileri, dabbe bir cin vakası oyuncuları hakkında tüm görüşler

Dabbe: Bir Cin Vakası (2012) Nasıl Bir Film? Yorumlarım..
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

5 yorum:

 1. filmi izlemedim ama izleyip izlememe konusunda, yorumlarınız bayağı bir yol gösterici olmuş ellerinize sağlık

  YanıtlayınSil
 2. konudan da anlayacağınız üzere pek de izlemeye değer bir film değil aslında. ilk serileri izledim, bir de bunu izliyim de dabbe serisinin tüm serilerini izlemiş olayım diyorsanız izleyin. biraz da böyle şeylere ilginiz varsa zaten film ilginizi çekecektir bence

  YanıtlayınSil
 3. Analiz harika olmuş. Eski yazılarınıza beğenmiş. Böyle samimi ve içten yazılara devam edin lütfen :) Ama film konusunda aynı görüşleri bildiremeyeceğim pek tabi. Cinli-perili şeyler izleyemiyorum, korkunç!

  YanıtlayınSil
 4. İrem Öztürk24 Aralık 2014 04:04

  Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 5. İrem Öztürk24 Aralık 2014 04:05

  Çok teşekkürler, yorumlarınız bizim için önemli :)

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top