Tipadam Dizi ve Film Yorumları

29 Aralık 2014 Pazartesi

Dershaneler Kapanıyor! Şimdi Ne Yapmalıyım? Sınava Hazırlanma Kılavuzu..

Sınava hazırlanan ya da hazırlanmayan, öğrenci ya da veli; neredeyse herkesin belki de en büyük sorunu haline gelen ''dershanelerin kapatılma'' durumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kesinleştirildi ve 2015-2016 eğitim öğretim yılıyla birlikte artık dershane kavramının Türkiye'de tamamen ortadan kalkacağı kararlaştırıldı.


Peki ya bu durum öğrencileri nasıl etkileyecek? Şu anda lisede olan ya da mezun olup da tekrar sınava hazırlanan milyonlarca öğrenci, seneye dershaneye gidemeyip; sadece özel ders ile bu işi yürütüp yürütemeyeceğini düşünmekte ve bu konuda fazlasıyla da haklı bir görüş sürdürmekte. Yıllardır alıştığımız ''dershane'' kavramı, maalesef ki bundan sonra yerini 'etüt merkezleri, özel okullar, özel dershane tarzı eğitim merkezleri ve özel hocalara'' bırakacağa benziyor. Bu konuda en büyük adımı, yaklaşık 3 yıl önceden oluşturulan FEM atmışa benziyor. Bundan yaklaşık 2-3 yıl önce dershanelerinin yanında ayrıca ''özel birebir eğitim'' tarzında bir projeyi başlatan FEM ekibi; bu konuda şimdiden 'durumu iyi olan' ailelerin tercihleri arasında olacağa benziyor. Verdiğim örneğin FEM olması lütfen hiç kimseyi kuşkulandırmasın, tamamıyla tüm Türkiye'de şu an itibariyle çalışmalarını başlatmış ve hızla da devam eden bir kuruluş olduğu için bu örneği vermekteyim. Yoksa Final ya da Sınav gibi ekipler bu olaya girince (girerlerse), onları da incelemenizi ve duruma göre kesin kararlar vermenizi önerebileceğimi düşünüyorum.

Kuzenlerimden bazıları şu anda bu projeye dahil olmuş ve sınava bayağı sağlam çalışmakta. O yüzden de görüşlerimi sizlere aktarmak istedim diyebilirim. Bunu yakından da takip eden biri olarak, şu an için Hatay Merkez'de bulunan 'FEM, Pusula ve Zafer'' kuruluşları bu hizmeti vermekte diyebilirim. En azından benim bildiklerim bunlar kii Türkiye'nin diğer illerinde ve özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde bu sayı çok daha fazladır diye düşünüyorum. Şu anda kuzenlerimden 2'si FEM Özel'de, 1'i de Pusula'da eğitim görmekte. İsimlerini de veriyorum bilinmesi açısından ama olayı da hemen sizlere özet geçmek istiyorum. Malum dershaneler kapatıldıktan sonra, belki de birçok dershane bu projeye dahil olup; planlarını değiştirme yoluna gidecektir.


Şöyle ki, Hatay'da bile FEM Özel'in istediği ilk fiyat yıllık 18 BİN TL'yi bulmakta. Bazı pazarlıklar ve öğrencinin başarısına göre bu fiyat 12 ile 15 bin arasında değişim göstermekte pek tabi ama dediğim gibi ''başarı'' şartı söz konusu. Bir diğer kurum olan PUSULA eğitim merkezi ise, açılışı 10 bin TL ile yapıyor ve yine öğrencinin başarısına göre 7 ile 9 bin arasında fiyat değişimine gidiyor. Tabi bu fiyatlar çok daha büyük şehirlerde, çok daha yüksek olacaktır diye düşünüyorum. Neyse gelelim bu kurumların olaylarına...

Buraya kaydolduktan sonra, size yığınla çalışma kitabı vs. verilmekte. Ama öyle böyle değil. Yaklaşık olarak 7 poşet ''içi ağzına kadar dolu'' çalışma kitabı, dergisi vs. verilmekte ve bunun devamı da ara ara yıl içerisinde devam etmekte. Tabi bu daha çok FEM için geçerli kii FEM'i anlatmamın sebebi dediğim gibi tüm Türkiye'ye hitap ediyor oluşudur. Bu poşetlerin içerisinde hem FEM'e özel hemde Güvender yayınları bulunmakta kii bunlar YGS ve LYS'yi kapsamaktadır. Bunun yanı sıra, öğrenciler haftanın 2 günü sınav olmakta ve bunlardan ilki cuma günleri, diğeri ise pazartesi günü özel olarak yapılmaktadır. Sınavlardan ilkinin karışık olduğunu ve tüm dershanelerden (Final, Sınav, Zafer vs.) toplanan sınavlar olduğunu da söylemekte yarar var. Tüm soru tarzlarını öğrencilerin görmesini istiyorlar ve oldukça da doğru yaptıklarını düşünüyorum. Diğer bir sınav ise pazartesi günü yapılan ZAMAN denemeleridir ki bunu bilmeyen yoktur artık. Gerçekten oldukça sağlam ve öğrenciyi hazırlayıcı bir sınavdır. Bunların yanı sıra 4 ile 8 kişilik özel sınıflar ve teknolojik birçok aletletle, sizleri gerçekten ayrıcalıklı bir eğitim bekliyor. Bu tarz eğitim kuruluşlarını şiddetle önermekteyim sınav hazırlığı için ama tabi ekonomik durumun da iyi olması gerekmekte, az paralar dönmüyor sonuçta. Ha ayrıca çok sessiz bir ortamın olduğunu, her şeyin öğrenciler için çok ince bir şekilde düşünüldüğünü ve oldukça hoş bir aile tablosunun da oluştuğunu söyleyebilirim. Her sınıfın özel bir koçu ve yakından takip edilme durumu da söz konusu.


Size sadece bir örnek verip, bu konuyu bitirmek istiyorum. Öğrencilerini her gün dershanede görmek ve sürekli ''verimli'' çalışmalarına yakından tanık olmak isteyen bir ekip var bu bahsettiğim yerde kii kuzenlerimden biri; sadece 1 gün, öğleden sonra dershaneye gitmek yerine evde çalışmayı seçmiş. Ve ne özel dersi ne de ek dersi olmamasına rağmen yokluğu fark edilmiş, 1 saat içerisinde de hem müdür hemde 2 farklı öğretmen tarafından (biri koçu) aranmış. Yani işlerini fazlasıyla dikkate aldıklarını ve öğrencilerini en iyi yerlere sokmak adına ellerinden gelen her şeyi de yapmaya çalıştıklarını belirtmem mümkündür. Bu yüzden de FEM Özel'i ve buna benzer kuruluşları şiddetle tavsiye etmekteyim.

Eğer ki bunlara para yetiştiremem ben, dershaneler de kapanıyor; ben ne yapacağım arkadaş! diyorsanız, o halde geriye 2 seçenek kalıyor.

1. Eksik konularınıza yardım amaçlı özel dersler almak
2. Etüt merkezlerinde, belli ücretlerle çalışmalara katılıp; hocalara sorularınızı sormak

Bu ikisi de olmaz, ilk anlattığın da bana göre değil; e ben ne yapacağım mı diyorsun? O halde 4. seçeneği deneyeceğiz demektir. O da evde deli gibi ders çalışmak. Tabi ''çalışabilirsen''... Malum öğrencinin disipline edilmesi en önemli olaydır ve bu evde çalışmayla pek mümkün olmamaktadır. O yüzden de sizlere dershanelerin kapatılmasından sonrası için 3 farklı seçenek sunuyor ve bir nevi sınava hazırlanma kılavuzu oluşturuyorum. Yine de eğer başka seçenekler aklınıza gelir ya da sorularınız olursa, bize hemen aşağıdan yorum yazarak ulaşabilirsiniz...


Anahtar Kelimeler: Sınavlara hazırlanmak için neler yapmalıyım, YGS ve LYS'ye nasıl çalışabilirim, dershanelerin kapatılmasından sonra sınavlara hazırlanmak için alternatifler, FEM Özel nasıl bir yer, FEM özel ve diğer özel eğitim merkezleri hakkında detaylı bilgiler, sınava hazırlanmak için dershane şart mı, özel etütler ve daha sağlam sınav hazırlığı için öneriler
Dershaneler Kapanıyor! Şimdi Ne Yapmalıyım? Sınava Hazırlanma Kılavuzu..
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

6 yorum:

 1. herşey dersane değil otur evinde çalış kazanırsın inşallah

  YanıtlayınSil
 2. Merhaba Ben 11.sınıf öğrencisiyim ve seneye dershaneler yok malum ve okul birincisi olduğum ve karne ortalamamdan dolayı en az 55 56 puan geleceği için özele de gidesim yok açıkcası ve Fem dershanesinin mayıs ayında hızlandırılmış ygs ve lys kursuna gitmeyi daha sonrada internetb üzerinden video dinleyip pekiştirmeyi planlıyorum ama bu düşüncelerm ne denli doğru bilmiyorum.Ben hedefleri olan ve ders dışında başka şeylere pek önem vermeyen birisiyim aslında kendime bu konuda yaparım diye güveniyorum ve temelim sağlam çünkü 9. sınıfta full ders calısıyordum günde 11 saat çalıştığım bile oluyordu.Bu arada anadolu lisesi öğrencisiyim.Son olarak okul birinciliği hakkında pek bir şey bilmiyorum aslında bilginiz varsa beni bu konuda da aydınlatırsanızda çok mutlu olurum.Sey bir de fizyoterapist olmak istiyorum.

  YanıtlayınSil
 3. Semra Semraa26 Mart 2015 22:41

  Merhaba Ben 11.sınıf öğrencisiyim ve seneye dershaneler yok malum ve okul birincisi olduğum ve karne ortalamamdan dolayı en az 55 56 puan geleceği için özele de gidesim yok açıkcası ve Fem dershanesinin mayıs ayında hızlandırılmış ygs ve lys kursuna gitmeyi daha sonrada internetb üzerinden video dinleyip pekiştirmeyi planlıyorum ama bu düşüncelerm ne denli doğru bilmiyorum.Ben hedefleri olan ve ders dışında başka şeylere pek önem vermeyen birisiyim aslında kendime bu konuda yaparım diye güveniyorum ve temelim sağlam çünkü 9. sınıfta full ders calısıyordum günde 11 saat çalıştığım bile oluyordu.Bu arada anadolu lisesi öğrencisiyim.Son olarak okul birinciliği hakkında pek bir şey bilmiyorum aslında bilginiz varsa beni bu konuda da aydınlatırsanızda çok mutlu olurum.Sey bir de fizyoterapist olmak istiyorum.

  YanıtlayınSil
 4. Bunu söylemek çok tuhaf ama açıkcası bu yazıyı okuduktan sonra kafam daha da çok karıştı. Tabi bence çok mantıklı yazılar yazıyorsunuz aslında. O yüzden ben aslında sizi iyi bir örnek olarak görüyorum yani kısacası üniversite sınavı için sizin nasıl bir yol izlediğiniz merak ediyorum. Umarım en kısa zamanda yanıtlarsınız.

  YanıtlayınSil
 5. Bu konuda kafanızın karışmasına gerek yok. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim size de Sevgili Eda. Eğer herhangi bir program ''halen'' oluşturmadıysanız, bu yorum altından dönüş yapın bana. En kısa sürede gerekli bilgilendirmeyi yaparım size.

  YanıtlayınSil
 6. Geç gördüm maalesef ki yorumunuzu. Eğer sorununuz halen devam ediyorsa, yorumun altına yazmanızı rica ediyorum. Ona göre detaylı analiz yapıp, bu sorunlara birlikte çözüm bulabiliriz.

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top