Tipadam Dizi ve Film Yorumları

31 Ocak 2015 Cumartesi

Arabesk (1988) Nasıl Bir Film? Film Yorumum ve Nostaljik Film Önerisi

   Başrollerini Şener Şen ve Müjde Ar gibi iki dev oyuncunun paylaştığı, aynı zamanda sinemamızın ilk absürt komedi örneklerinden sayılabilecek Arabesk filminden bahsedeceğiz bugün.   Arabesk'i diğer Türk filmlerinden ayıran şey şüphesiz ki konusu değil ironik bakış açısı. Aslında film diğer birçok Türk filminde görebileceğiniz bir çıkış noktasını konu ediniyor: Ağa kızı olan Müjde ve fakir bir ailenin oğlu olan Şener çocukluktan beri birbirlerini sevmektedir. Fakat Müjde'nin babası sosyal sınıf farklılığından dolayı (klasik zengin kız-fakir oğlan klişesi) kızını Şener yerine Kaya adında biriyle evlendirmeye çalışır. Düğün gecesi evden kaçan Müjde'nin İstanbul'a gittikten sonra başına gelen türlü olaylarla film akıcı bir şekilde ilerler.   Film saf-su katılmamış bir komedi. Ya da şöyle diyelim, arabeskle güldürmeyi başarabilen ender filmlerden! Eğer Türk filmi klişelerini saçma buluyorsanız, izlerken "off kesin böyle böyle olacak şimdi, bu da nereden çıktı, bu kadar da olmaz" gibi tepkiler veriyorsanız ve izlerken hem zevk alıp hem de dumur oluyorsanız Arabesk tam size göre bir film! Arabesk'in içine tüm Yeşilçam klişeleri ince ince döşenmiş ve her birine itinayla gönderme yapılmış. Bu göndermeler gizliden değil açık açık yapılırken filmin akışı da bozulmamış ve başarılı bir şekilde ilerlenmiş. Açıkçası filmi izlerken 1988 gibi bir yılda sinemamızın böyle bir filme şahitlik etmesinden oldukça gurur duydum.   Öte yandan, filmde müziklerin çok fazla ve ön planda kullanılması filmin komedi-müzikal türüne kaymasına da yol açmış. Filmi belki bu konuda eleştirenler olacaktır ama ben Yeşilçam filmlerinin çoğunda arabesk tarzı müzikler bolca kullanıldığı için, filmde bu kadar çok müzik kullanılmasaydı bir şeylerin eksik kalacağı görüşündeyim. Ayrıca filmde Müjde Ar ve Şener Şen'in seslerinden şarkılar dinlemek bana ayrı bir zevk verdi, iyiki başka ses sanatçılarıyla çalışılmamış diye düşündüm. Oyuncuların şarkıları bizzat söylemesi filme ayrı bir hava ve profesyonellik katmış. Müziklerin birçoğu arabesk olsa da insanın ağzına takılabilecek türden, şimdiden uyarmış olalım :)


   Özetleyecek olursam; hayatın bambaşka olduğu dönemlerde çekilen saf Türk filmlerini izlemeyi seviyorsanız fakat zaman zaman Türk filmlerindeki klişelerden sıkılıyorsanız bu filmi mutlaka tavsiye ederim. Arabesk, Yeşilçam'da eleştirilmesi gereken ne varsa sizin yerinize eleştirmiş ve ortaya müthiş oyunculuklarla bezenmiş, eğlenceli bir film çıkmış.Dipnot: filmin müziklerine bir göz atmak isterseniz sizi böyle alalım :)anahtar kelimeler : arabesk, arabesk filmi, arabesk filmi konusu, arabesk filmi ne anlatıyor, arabesk filmi müzikleri, komedi filmi, komedi filmi önerisi, şener şen, şener şen filmleri, müjde ar, müjde ar filmleri
Arabesk (1988) Nasıl Bir Film? Film Yorumum ve Nostaljik Film Önerisi
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

6 yorum:

 1. Bu yazınız da her zamanki gibi çok iyi, filmi siz çekmiş gibi anlatıyorsunuz. Diğer film önerilerinizi merakla bekliyoruz. :)

  YanıtlayınSil
 2. İrem Öztürk31 Ocak 2015 21:05

  Teşekkür ederim, takipte kalın öyleyse :))

  YanıtlayınSil
 3. gerçekten güzel bir yapım. herkesin izlemesi gereken bir film.

  YanıtlayınSil
 4. İrem Öztürk31 Ocak 2015 23:37

  Kesinlikle katılıyorum, Yeşilçam'ın fark yaratan filmlerinden :)

  YanıtlayınSil
 5. nostaljiye geeeeellllll :D:Ddd

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top