Tipadam Dizi ve Film Yorumları

11 Ocak 2015 Pazar

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011) Nasıl Bir Film? Yorumlarım..

   Yönetmenliğini ve yapımcılığını Onur Ünlü'nün üstlendiği kaynaklarda türü için komedi, dram ve suç yazılan; esasen kara mizah türünde bir film inceleyeceğiz bugün: Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi.


   Filmin absürtlüğü ve kara mizaha vurgusu isminden başlıyor aslında. Eskişehir'de bir üniversitede anayasa profesörü olarak görev yapan Celal Tan'ın ve ailesinin hikayesini anlatıyor film, adından da anlaşılacağı üzere. Fakat garip olan şu ki: yaşanan olaylar öyle beklediğiniz gibi aşırı acıklı değil. Ya da yaşanan olaylar aşırı acıklı olsa da absürt üyelerden oluşan ailemizin bu olaylara verdiği tepkiler aşırı acıklı değil. Ya da şöyle diyelim, ailemizin verdiği tepkiler aşırı, ama çoğunlukla acıklı değil.


   Filmin ismi hakkındaki bu teorik yorumlarımızdan sonra filmi sizlere daha iyi anlatabilmek için olay örgüsüne geçmek istiyorum, eğer filmi izlemeyi düşünenler varsa bu kısım onlar için bir miktar spoiler içerebilir, uyarmış olalım. Akademisyen olan Celal Tan ve onun genç eşi Özge mutlu mesut bir hayat sürerlerken, Celal Tan bir kıskançlık krizi yüzünden eşini öldürür. Ailesi de bu olaya bizzat şahit olur. İşin şokunu atlattıktan sonra cinayeti üstlenmesi için 72 yaşında ve pankreas kanseri yüzünden az bir ömrü kalmış akademisyen bir arkadaşından yardım ister. Aslında buraya kadar olaylar ve kurgu gayet ilgi çekici duruyor. Fakat devamında film bence negatif bir grafik çiziyor..


   Peki nasıl bir filmdi? Malesef yetersizdi. Onur Ünlü'nün yaptığı işleri ve tarzını çok sevsem de, ben bu filmi eksik buldum. Film boyunca tamamlanmasını beklediğim o eksik puzzle parçası yerine oturmadı, filmde hep bir şeyler havada kaldı.


   Filmde aslında Selçuk Yöntem, Bülent Emin Yarar ve Cengiz Bozkurt gibi duayen oyuncular olsa da kurgunun işleniş biçiminden kaynaklanan sıkıntılar filmin 'yarım' kalmasına sebep olmuş. Onur Ünlü aslında güzel bir fikirle yola çıksa da, kafasındakileri bizlere-seyirciye geçirmekte malesef etkili olamamış.

   Özetle; benim için 'olmazsa olmaz' bir film değil. İzlemezseniz çok bir şey kaybetmezsiniz. Ha o alışılagelmiş Türk filmi klişelerinden sıkıldıysanız, biraz farklı bir tat arıyorsanız tabiiki bir şans verilebilir.

                                                                                              
anahtar kelimeler: onur ünlü, celal tan ve ailesinin aşırı acıklı hikayesi, celal tan ve ailesinin aşırı acıklı hikayesi izleyici yorumları, kara mizah, absürt, komedi, komedi filmi, dram, dram filmi, suç, suç filmi

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011) Nasıl Bir Film? Yorumlarım..
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

8 yorum:

 1. filmin oyuncularına bakınca gayet izlenebilir gibi bir film geldi bana. pek olumlu gorüsler belirtlmemiş yazıda ama önceden de isim olarak bildiğimiz ünlü isimler dikkatimi çekti şahsen.

  YanıtlayınSil
 2. sırf anlatıldığı kadar kötü olup olmadığını merak ettiğimden izlemeyi düşünüyorum :))))))

  YanıtlayınSil
 3. çok güzel yorumlamışsınız ellerinize sağlık. pek bekleneni veremeeyen bir film olup olmaması kişiden kişiye değişebileceği gibi can sıkıntısında zaman kaybetmek amaçı izlenebilir

  YanıtlayınSil
 4. İrem Öztürk11 Ocak 2015 23:28

  Evet film usta oyuncuları barındırıyor kadrosunda. Olumlu yönleri de var, ama benim için "izlense de olur izlenmese de" denilecek bir filmdi, izlerseniz zaten kendiniz için en iyi kararı siz verebilirsiniz. Yorumunuz için teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 5. İrem Öztürk11 Ocak 2015 23:28

  Yorumunuz için teşekkürler, iyi seyirler dileyelim o zaman :)

  YanıtlayınSil
 6. İrem Öztürk11 Ocak 2015 23:31

  Çok teşekkürler :) izlerken sıkılmıyorsunuz zaten ama sonunda bir hayal kırıklığı yaşayabiliyosunuz, görüşlerinize katılıyorum.

  YanıtlayınSil
 7. çok güzel bir film beğeniyorum 5 yıldız

  YanıtlayınSil
 8. İrem Öztürk15 Ocak 2015 22:49

  Yorumunuz için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top