Tipadam Dizi ve Film Yorumları

31 Ocak 2015 Cumartesi

Darth Bane: Yıkım Yolu (Eski Cumhuriyet Serisi 1. Kitap) Önerisi ve İnceleme

"Merhamet dileyenler, onu hak edemeyecek kadar zayıflardır."   

-Darth Bane, Sith’lerin Kara Lordu-

    Star Wars sevenler bilir: Ülkemizde çoğu kişi filmleri izler ve iyi kötü bir fikir sahibi olur. Ama aslında Star Wars kitap serileri Türkiye'de pek okunmasa da en az filmler kadar başarılıdır( bence filmlerden daha iyidirler.) Ve eğer şu kitaplara da bir göz atayım belki güzeldir diyorsanız başlamanız gereken seri Eski Cumhuriyet Serisi, kitap ise serinin ilk kitabı Darth Bane: Yıkım Yolu dur. 

   Kitap Darth Bane'nin gençlik yıllarında başlar ve onun Sith Tarikatı ve Akademisine katılması ile devam eder. 

    Dessel genellikle güçlü insanların zor şartlarda çalıştığı ve kortosis madenlerinin bulunduğu Apatros gezegeninde yaşamaktadır. (Burada bir bilgi vermek istiyorum: Kitabı okursanız göreceğiniz üzere Sithler kendi adlarını kendi seçer. Bu onların eski hayatlarının geride kaldığını anlatan bir simgedir ve Bane'in de ilk başta adı Dessel'dir ve kendisine acıyı çağrıştıran Bane adını seçmiştir. Darth ise eski bir Sith ünvanıdır.) Gençliğinin ilk yıllarındadır  ve o da madenlerde çalışmaktadır. Babasını beş yıl önce kaybetmiştir zaten babasını(adı Hurst) da ona kötü davrandığından hiçbir zaman sevmemiştir. Fakat onu çok güçlü kılan devamlı öfkesini de babasının devamlı dayakları sayesinde kazanmıştır. O Apatros ta yaşamaya devam ederken Jedilar ve Sithler arasında uzun yıllardır acımasız bir savaş yaşanmaktadır ve net bir kazanan taraf yoktur.  Dessel bu gezegende yaşadığı bazı sıkıntılardan dolayı gezegenden  ayrılmak zorunda kalır ve Sithlere katılır...   
                                                                                                               
    Kitap Drew Karpshyn tarafından yazılmıştır ve bence yazar Star Wars yazarları arasındaki en başarılı yazarlardan biridir. Kitaptan da anlayabilirsiniz dili ve anlatım akıcıdır, savaş ve aksiyon anlarında betimlemeleri gayet tatmin edici ve sürükleyicidir. Çoğu insan Yıkım Yolunun serinin ve yazarın en iyi kitabı olduğunu belirtir çünkü gerçekten de okurken pek sıkılmazsınız. (umarım okursanız siz de sıkılmazsnız)

    Ayrıca kitap karakter bakımından da zengindir. Kendinize uygun benimseyip destekleyebileceğiniz bir karakteri rahatça bulabilirsiniz (yani bir jedi fanı iseniz çok etkileyici jedilar da var.) Olay örgüsü ve karakterlerin birbirleriyle bağlantıları üst düzeydedir-eğer serinin diğer kitaplarına da bakabilirseniz fark edip şaşkınlığınız ile baş başa kalırsınız.

    Darth Bane gibi Sith ve Jedi tarihi için pek önemli ve olay akışlarında etkili olan bu ışın kılıcı ve yıldırımlar ustasının kitabını okumanızı en içten dileklerimle tavsiye eder benim gibi bir Sith takipçisi olup kitabını elinizden düşürmeyip serinin diğer kitaplarını da okumanızı umarım!  
    
    Güç sizinle olsun...


kitap yorumları, kitap önerisi, kitap özetleri, nasıl bir kitap, kitap incelemesi
Darth Bane: Yıkım Yolu (Eski Cumhuriyet Serisi 1. Kitap) Önerisi ve İnceleme
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

7 yorum:

 1. abi filmini izledim iyi de ama kitap okumak da bana çok sıkıcı geliyor ya :)))

  YanıtlayınSil
 2. her star wars ile ilgili film yazısı var ve ilk defa bir kitap yorumuyla karşılaştım. hoş olmuş diyebilirim. ellerinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 3. kitap okuma alışkanlığı olanlar kesinlikle okumalı öyle alışkanlığı olmyan ise filmini izleyecektir zaten.

  YanıtlayınSil
 4. Ulquiorra Schiffer31 Ocak 2015 23:54

  :D öyle deme yahu filmler başka kitaplar başka... İlk olarak konuları farklı bu kitap ve seri filmlerdeki olayların yaklaşık bin yıl öncesi ile alakalı. Ayrıca biliyorsundur ki filmler eski olduğu için bazı sahneler yaşanan olayları anlatmakta yetersiz kalıyor ama kitaplarda okuyarak olayları,bence, daha eğlenceli ve gerçekçi bir şekilde zihninde canlandırıp karakterlerin yanındaymış gibi izleyebilmek mümkün! Bence bu kitabı veya başka bir Star Wars kitabını al bir oku sen karar ver. :D

  YanıtlayınSil
 5. Ulquiorra Schiffer31 Ocak 2015 23:55

  çok teşekkür ederim umarım kitabı da okur ve beğenirsiniz

  YanıtlayınSil
 6. Yazıyı okudum bir de yorumları okudum. Yazı güzel olmuş ellerinize sağlık ama ben bir de yorumlara yorum yapmak istiyorum.


  Öncelikle kitap okumak harika bir şey. Çünkü her şey senin hayal dünyana göre sınırsız olabiliyor ve kendi filmini sen kendi aklında yapıyorsun bir bakıma.


  Öte yandan ise kitap okuma alışkanlığı konusunda ise şöyle bir gerçek var ki ülke olarak kitap okuma alışkanlığımız maalesef ki çok düşük.

  YanıtlayınSil
 7. Ulquiorra Schiffer2 Şubat 2015 22:27

  Teşekkürler yorumunuz için bu arada kitap okumak hakkındaki görüşlerinize de kesinlikle katılıyorum.

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top