Tipadam Dizi ve Film Yorumları

27 Ocak 2015 Salı

Forever Nasıl Bir Dizi (Dizi Önerisi ve Analizi)

                                            Forever

Televizyon dünyasına 2014 yılında giriş yapmasına rağmen büyük bir seyirci kitlesi oluşturan "Forever" dizisinin başrollerinde  Ioan Gruffud ve Alana De La Garza oynamaktadır.Diziyi basit;  fantastik,bilim-kurgu,polisiye gibi kalıplarla açıklamak mümkün değil.Çünkü içinde bir çok özellik barındıran bir dizi.Gelin bu karmaşık dizi birlikte çözmeye çalışalım.Henry Morgan(Ioan Gruffud) Amerika'nın en iyi adli tıp doktorlarından biridir hatta en iyisidir.Çünkü 200 yıl boyunca ölümle uğraşmıştır.Evet 200 yıl !!Henry günümüzden 200 yıl önce bilinmedik bir sebebten kendi deyimiyle bu "ölümsüzlük laneti" ona bulaşmıştır.Dizinin en farklı yönlerinden biri de budur.Çünkü yıllarca biz ölümsüzlük kavramını dizilerde-filmlerde tanrılarda yada süper kahramanlarda görmüştük.Ama bu sefer karşımızda sıradan biri olan Henry var.Bu olayı gelin Henry'nin ağzından dinleyelim:
"Adım Henry Morgan. Hikayem oldukça uzun. Kulağa biraz mantıksız gelebilir. Hatta muhtemelen bana inanmayacaksınız. Ama yine de size anlatacağım çünkü her şeyden önce çok, gerçekten çok zamanım var. Çok dolu bir hayat yaşadım, deli gibi aşık oldum. Kalbim kırıldı. Savaşlara katıldım, görmem gerekenden çok daha fazla ölüm gördüm. Uzun hayatım boyunca birçok son yaşadım ama yalnızca bir başlangıcım oldu…"200 yıldır bu laneti kırabilmek için 1000'lerce kez ölümleri incelemiştir ama bir şey bulamamıştır.Hala da bulmaya çalışmaktadır.Uzun bir ömür yaşamasından dolayı birçok olayı Sherlock vari  çözümlerle çözebilmektedir.Bu yüzden dizide Sherlock'tan esintiler hissedilebiliyor.(ki bu benim gibi Sherlock hayranları için güzel bir şey)


Dizinin ilk bölümlerinde karşımıza komiser Jo Martinez(Alana De La Garza) çıkar.Ve bu noktada dizinin polisiye bölümü devreye girer.Henry yılların birikimiyle polislere yardım etmeye başlar.Birçok davada bulduğu çözümlerle polisleri hatta bizleri bile şaşırtır.Dizinin en güzel yerlerinden biri de "Flashbackler".Henry'nin 200 yıllık hayatından kesitler sunulur burda.Yaşadığı aşklar,ölümler,aile hayatı... Dizinin diğer güzel yanlarından biri de dizi sadece güzel olay örgüsüyle değil verdiği mesajlarla da öne çıkıyor.Bu noktada Henry olaya dahil oluyo ve edebiyatçılara taş çıkaracak sözlerle bizi mest ediyor.İşte Henry en güzel sözlerinden bir örnek:


"Bütün hayatımı insan vucudu üzerinde çalışarak geçirdim.Ve şunu bilimsel bir kesinlikle söyleyebilirim ki;bizi hayatta tutan şey, kandan ve oksijenden daha önemli, hatta aşktan bile; umuttur."

Diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.Hele ki Sherlock'un uzun bir süre bölüm yayınlamamasından sonra ilaç gibi geldi bu dizi.

Yorumlarınızı ve eleştirilerinizi bekliyorum :)Forever Nasıl Bir Dizi (Dizi Önerisi ve Analizi)
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

6 yorum:

 1. bu diziyi beğendim. adam yeniden doğuyor falan sadece ilk 2 bölüm izledi ve rafa kaldırım. yazın yeniden izleyeceğim.

  YanıtlayınSil
 2. Ana karakterin oyunculu çok iyi izleyen arkadaşların dikkatini çekmiştir.

  YanıtlayınSil
 3. harika bir analiz olmuş tebrik ederim öncelikle. abi ama "ölümsüzlük laneti" nedir ya. adama piyango vurmuş resmen. ölmüyor :) rahatlıkla diyebilirim ki bayağı bir dikkatimi çekti bu dizi.

  YanıtlayınSil
 4. abi ne laneti lan bildiğin piyango vurmuş:D :Ddd

  YanıtlayınSil
 5. Diziyi izledikçe bu duruma niye lanet dediğini anlarsın bence :)

  YanıtlayınSil
 6. Umut Demirbilek2 Nisan 2015 02:53

  Lost ve Kyle XY harici, ABC'nin hiç bir dizisini izlemedim, bu zamana kadar. Taa ki Forever'la karşılaşıncaya kadar. :) Abartıyomuyum bilmiyorum ama, bence kesinlikle efsane olacak bu dizi önümüzdeki sezonlarla birlikte. Oyunculuklar muazzam, senaryo mükemmel, kurgu harika. Daha ne beklenebilir ki. :))

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top