Tipadam Dizi ve Film Yorumları

30 Ocak 2015 Cuma

Kış Uykusu (2014) Nasıl Bir Film? Filmin Konusu ve Yorumlarım


   Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülüne layık görülen filmi Kış Uykusu'nu inceleyeceğiz bugün.


   Film uzun yıllar tiyatroyla uğraştıktan sonra Nevşehir/Ürgüp'e yerleşerek bir otel işletmeye başlayan ve aynı zamanda yazarlık yapan Aydın Bey'in eşi Nihal ve kız kardeşi Necla'yla olan ilişkilerini ve problemlerini konu alıyor. Kısaca en saf, doğal, kırılgan, hırçın ve zayıf yönleriyle 'insan'ı anlatıyor diyebilirim. Kış Uykusu, izlediğim ilk Nuri Bilge Ceylan filmi. Bu yüzden yazıyı herhangi bir antipati veya sempatiyle yazmıyorum. Film hakkında geçen seneden bu yana çok şey yazıldı, çizildi. Gelin filme bir de benim penceremden bakalım.


   Aydın Bey kibirli fakat kibirli olduğunu kabul etmeyen bir adam. Hayatında hep bir şeyleri değiştirmeye çalışıyor fakat bazen buna cesaret edememesi sebebiyle bazen de hayattaki konumu rahat geldiği için değişim için hiçbir şey yapmıyor. Eşi Nihal ise sıkıştığı dar kafesinde hayatının anlamını muhtaçlara yardım etmekte bulmaya çalışan bir kadın. Eşinden ayrılıp Aydın ve Nihal'in yanlarına yerleşen Necla ise hiçbir iş yapmadığı ve hayatta elle tutulur hiçbir rolü olmadığı halde kardeşine ve Nihal'e saldıran bir zavallı. Üç ana karakterin de kendi içinde çeliştiği özellikleri var. Karakterlerin derinliği; diyaloglar ve hatta çoğu zaman jest/mimikler yoluyla izleyiciye çok başarılı bir şekilde yansıtılmış.


   Esasen film hakkında ne söylesem eksik kalacak. Bu filmi izlerken yaşıyorsunuz. Çünkü olay değil duygu temelinde çekilen, duygulara nüfuz eden bir film. Küçük bir kasabadan yola çıkarak topluma ayna tutulmuş. Shakespeare, Dostoyevski ve Çehov'dan alıntılanan pasajlar filme şiirsel bir hava katmış. Ama bu şairane alıntılar karakterlerin konuşmalarının içine öyle güzel yedirilmiş ki; kimi zaman kendinizi diyalogların içinde buluyor, kimi zaman da oyuncuların arasına karışarak onlarla sohbet etmek istiyorsunuz. Kendinizi ve hayatınızı sorgulatan, izlerken düşündüren derin bir film Kış Uykusu.


   Bunca duyguyu bize yaşatmakta başrol her ne kadar yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın olsa da karakterleri içimize ilmek ilmek işleyen Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Serhat Kılıç ve Melisa Sözen'i de tebrik etmeden geçemeyeceğim. Filmde oynamakla kalmamış, filmi yaşamışlar. Bunca iyi oyunculuğun arasında benim gözüme batan nacizane Nejat İşler oldu. Fena değildi belki ama ben onun oyunculuğunu diğerlerine nazaran sönük buldum.


   Çoğu sahnenin 2 kişi arasında geçtiği, uzun tiratların atıldığı ve duygu temeline kurulmuş bir film Kış Uykusu. İnsanın kendiyle kavgaları, ikiyüzlülükleri, duygusal buhranları ve göremediği kibri... Filmin her sahnesi ayrı güzel. "Klasik bir sanat filmi" asla diyemem, çünkü şüphesiz ki derinlikli ve kalburüstü bir film. Herkese hitap etmese de bir şans vermenizi şiddetle tavsiye ederim. Ekşi sözlük'te gördüğüm şu entry filmi izleyip izlememek konusunda size ekstra bir fikir verebilir:   Özetlemek gerekirse, bir film mükemmelliğe en fazla ne kadar yaklaşabilir sorusunun cevabı: Kış Uykusu. 196 dakikalık (3 saat 16 dakika) uzun film süresi boyunca hiç sıkılmadım, 'ne zaman bitecek' diye düşünmedim ve saate bakmadım. Açıkçası şiir gibi bir filmdi. Eğer bir filmde aradığınız şey bol aksiyon, olay, koşuşturmalar ve sağlam bir aşk hikayesiyse bu filmi muhtemelen beğenmezseniz. Sıkılırsınız demiyorum çünkü sanat filmi diye adlandırdığımız kulvardaki birçok film gibi dakikalarca susan adamlar, uzun uzun çekilen yollar ve sahne boşlukları vs. yok. Benim için yeni dönem Türk sinemasının en iyi ilk 10 filmi içerisine ilk sıralardan girebilecek potansiyeldedir. Aldığı ödülü sonuna kadar hakeden filmiyle nasıl bir 'uyku'da olduğumuzu iliklerimize kadar hissettiren Nuri Bilge Ceylan'a sonsuz teşekkürler!


anahtar kelimeler: nuri bilge ceylan, nuri bilge ceylan filmleri, kış uykusu, kış uykusu konusu, kış uykusu ne anlatıyor, kış uykusu nasıl bir film, dram filmi, dram filmi önerisi, cannes film festivali, altın palmiye
Kış Uykusu (2014) Nasıl Bir Film? Filmin Konusu ve Yorumlarım
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

10 yorum:

 1. Altın palmiye Ödülüne Layık görülmüşse eğer kesinlikle izlemeye değer bir filmdir. Öneriniz için teşekkürler

  YanıtlayınSil
 2. Hepsini okudum ve bayağı emek harcanarak yazılmış bir yazı olduğu belli ellerinize sağlık

  YanıtlayınSil
 3. Yazınızı çok güzel yazmışsınız. Aslında hiç filmler hakkındaki yorumlara bakmam ama sizinkini gerçekten çok beğendim, filmi izleyesim geldi.

  YanıtlayınSil
 4. İrem Öztürk30 Ocak 2015 18:20

  Rica ederim umarım sizin de beğeneceğiniz bir film olur :)

  YanıtlayınSil
 5. İrem Öztürk30 Ocak 2015 18:23

  Çok teşekkürler, eleştirileriniz bizi daha iyi yazmaya sevkediyor. Diğer film Yorumları için de takipte kalmanızı tavsiye ederim :)

  YanıtlayınSil
 6. İrem Öztürk30 Ocak 2015 18:27

  Çok teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 7. Bende yazı dizisini çok beğendim hatta sitemizde köşe yazarı olmanızı da isterim :) Filmi ise bende çok izlemek istiyorum

  YanıtlayınSil
 8. İrem Öztürk30 Ocak 2015 19:54

  Görüşleriniz için çok teşekkürler profesyonel bi teklifiniz varsa neden olmasın :)) şimdiden iyi seyirler

  YanıtlayınSil
 9. İzledim. Mükemmel bir film. 3 saat nasil gecti anlamadim.

  YanıtlayınSil
 10. Bu mekanın karakter analizini yapabilirsiniz

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top