Tipadam Dizi ve Film Yorumları

18 Ocak 2015 Pazar

Mucize Nasıl Bir Film? Yorumlarım..

   Şüphesiz ki 2015'in en çok ses getiren yapımlarından biri: Mahsun Kırmızıgül'ün Mucize'si. Geçen hafta sinemada izleme fırsatını bulduğum bu filmi bir de benim yorumlarımla dinlemek isterseniz yazının devamına buyrun :)


   Film, Menemen'de görev yapan Mahir öğretmenin Doğu görevini yapmak üzere belli bir süreliğine ailesini ardında bırakarak Kars'ın ücra bir köyüne gitmesiyle başlıyor. Henüz topraklarına yol bile ulaşmamış, içinde bir okul bile olmayan ve Zazaca konuşulan (yani dilini bile anlamadığı) bir köye gitmek Mahir'i her ne kadar şoka uğratsa da; vicdanıyla başbaşa kaldığında köyde kalıp mücadele etmeye karar veriyor. İlerleyen günlerde öğretmenimiz ve köylüler yardımıyla köye okul yapılıyor ve eğitim öğretime başlanıyor.   Filmin konusu sadece Mahir öğretmen etrafında şekillenmiyor. Köyde Aziz adında 30 yaşında engelli bir adam var. Özellikle çocukların ve hatta kimi zaman köylülerin bile dalga konusu olan Aziz, konuşamadığı için kimseyle iletişim kuramıyor. Aziz'in "dilinden" ve halinden anlayan tek kişi Mahir öğretmen oluyor. Aslında film Mahir öğretmen ile Aziz arasındaki sinerjiyi hissetmeye başladığınızda bambaşka bir tat veriyor.


   Film hakkında sayfalarca yazı yazılabilir. "Aman işte, sıradan bir Doğu filmi" denecek bir film kesinlikle DEĞİL. Öyle ki Mucize, içinizde sizin bile bilmediğiniz ya da zamanla unuttuğunuz ince noktalara dokunuyor. Yolda gördüğünüzde belki de başınızı çevirdiğiniz engelli insanların iç dünyasına bir yolculuk yapmanıza fırsat tanıyor. Bununla da kalmıyor; eğitimin önemi, öğretmenlerin çektiği zorluklar ve baskın yöresel ögeler Mucize'yi Mucize yapan unsurlardan yalnızca birkaçı.


   Sinemada izlenmeye değer bir film mi? Kesinlikle evet. Peki neden? Öncelikle buradan filmin görüntü yönetmenine büyük bir alkış rica ediyorum. O kadar, o kadar iyi bir iş başarmış ki. Çekim açıları, sahnelerin yakalanması, ışık oyunları... Görüntü kalitesi bakımından çoğu zaman bir Hollywood filmi izliyor hissine kapıldım. Bu film bilgisayar veya televizyon ekranında izlenirse bu görüntülere yazık olacağı görüşündeyim.


   Ayrıca başta Aziz karakterine can veren Mert Turak ve muallim rolündeki Talat Bulut da dev oyunculuklarıyla göz dolduruyor. Filmdeki kadın karakterlerin zaman zaman şive ve ağız yönünden teklemesini göz ardı edersek esasen filmdeki tüm oyuncuların filmin "ruhuna" oldukça hakim olduğunu görüyoruz. Zaten film öylesine sıcak ki, öylesine hayatın içinden ve gerçek ki, bu birkaç hatayı bile görmüyorsunuz.


   Filmin en beğenmediğim kısmı eşkıyaların iyi insanlar gibi lanse edilmesi oldu. Yapılan okula yardım eden eşkıyaların iyi gösterilmesi ve dağa çıkmanın meşrulaştırılması hiçbir şekilde hoş değil. Keşke o sahneler olmasaydı, böyle bir bakış açısı benimsenmeseydi.


   Özetleyecek olursam; Türk sinemasında pek işlenmeyen önemli bir konuyu ustalıkla işlemesi ve size yeni bir bakış açışı kazandırabilme potansiyeli açısından kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Sadece ağlatmak üzerine kurulmayan, bizzat hayatın içinden gerçek bir senaryo.. Öyle ki, duyguların işlenişi ve oyunculuklar sebebiyle ufak tefek kusurları o kadar da göze batmıyor. Türk sinemasına bu değerli filmi kazandırdığı için Mahsun Kırmızıgül'ü ayrıca tebrik ediyorum. Henüz vizyondayken filmi sinemada izlemenizi özellikle tavsiye ederim.anahtar kelimeler : mucize nasıl bir film, mucize, mucize mahsun kırmızıgül, dram, dram filmi, mucize filmi hakkındaki yorumlar, vizyondaki filmler

Mucize Nasıl Bir Film? Yorumlarım..
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

20 yorum:

 1. Filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Sevgilim ile beraber izledik ve olağan üstü bir film bence.

  YanıtlayınSil
 2. İrem Öztürk18 Ocak 2015 14:35

  Kesinlikle katılıyorum, çok çok başarılı bir yapımdı. Yorumunuz için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 3. çok güzel ve her detayına kadar yorumlanmış harika bir yazı olmuş ellerinize sağlık. geçenlerde de yine burada okuduğum bir film çok dikkatimi çekmişti. bunu da izlenecekler arasına ekledim.ellerinize sağlık tekradan.

  YanıtlayınSil
 4. İrem Öztürk18 Ocak 2015 16:55

  Çok teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 5. İrem Öztürk18 Ocak 2015 16:57

  Çok teşekkürler, eğer yorumlarımız size biraz olsun fikir verebiliyorsa ne mutlu bize :)

  YanıtlayınSil
 6. yorumlara bakılırsa izlenmeli

  YanıtlayınSil
 7. bayağı emek harcanmış bir yazı. emeğinize sağlık. yazıya bakılırsa izlenmeye değer bir film gibi duruyor

  YanıtlayınSil
 8. İrem Öztürk19 Ocak 2015 02:23

  Sizler için yol gösterici olması için ve vizyondayken değerlendirmek isterseniz diye biraz ayrıntılı yazmaya çalıştım, bence izlerseniz kesinlikle kendinize ait bir şeyler bulursunuz. Çok teşekkürler yorumunuz için :)

  YanıtlayınSil
 9. Türk sinemasında pek işlenmeyen bir konuyu ele almışlar. kesinlikle herkesin izlemesi gereken bir film.

  YanıtlayınSil
 10. İrem Öztürk19 Ocak 2015 15:50

  Ben de aynı fikirdeyim, yorumunuz için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 11. mahsun kırmızıgül çok güzel film sergiliyor gerçekten izlenecek filmler arasında tebrikler tip adam

  YanıtlayınSil
 12. ya arkadaş bu konuyu okumasaydım bir yıl haberim olmazdı bu filmden :), geride kalıyoruz artık, yorumlara ve konu anlatımına bakılırsa izlemek için sabırsızlanıyorum

  YanıtlayınSil
 13. İrem Öztürk19 Ocak 2015 21:12

  Teşekkür ederiz :))

  YanıtlayınSil
 14. İrem Öztürk19 Ocak 2015 21:12

  Teşekkürler, umarım yazımız size fikir verebilmiştir :) iyi seyirler şimdiden...

  YanıtlayınSil
 15. Gitmek daha nasip olmadı ama duyduğum izlediğim gördüğüm yorumlardan kesinlikle gitmem gerektiğini inanıyorum artık

  YanıtlayınSil
 16. Hayatımın en anlamlı filmlerinden biriydi diyebilirim! oyunculuklar senaryo her şey süperdi, gurur duydum. yazıda şahane ellerine sağlık irem :))

  YanıtlayınSil
 17. İrem Öztürk20 Ocak 2015 19:02

  Gerçekten çok anlamlı ve farklı bir filmdi. Yorumunuz için de çok teşekkürler, beğenmeniz beni oldukça motive ediyor :))

  YanıtlayınSil
 18. Güzel filme benziyor, izlemedim ama kız arkadaşımla birlikte mutlaka izleyeceğim.

  YanıtlayınSil
 19. Türk sinemasının en iyi 5 filminden biri bence! Yorumlarınızıda çok beğendim.

  YanıtlayınSil
 20. İrem Öztürk25 Ocak 2015 13:44

  Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top