Tipadam Dizi ve Film Yorumları

25 Ocak 2015 Pazar

Shazam Karakteri Kimdir? Shazam Karakteri ve Filmi Hakkında İnceleme..

İçinde 12 yaşındaki bir çocuk olan Shazam (Captain Marvel) karakterini anlatırken bu konuyu cidden ayrıntılı anlatmam gerek çünkü çok önemli ve bilinmesi gereken bir karakter bence.''Shazam Kimdir'' sorularınızın cevabını alacaksınız ve bu karakter üzerinde durmamın en önemli sebebi de gelecek sene filmi çıkması!


2016'da filmi çıkacak olan Shazam (Captain Marvel) adlı karakterimizi anlatmaya başlarken cidden hayranlık duyduğum bir karakter olduğunu belirtmek isterim nedeni ise güçleri! Gerçek ismi Billy Batson olan 12 yaşımızdaki kahramanın temel doğuşuna geçmeden Shazam bir MARVEL değil DC karakteridir eskiden ismi Captain Marvel olan kahraman telif hakları yüzünden ismi Shazam olmuştur.Shazam isminin anlamı ise ;

1 - (S)üleyman'ın bilgeliği. : Süleyman'ın bilgeliği sayesinde Shazam geleceği hissedebilir , geçmişte ve zamanında ki bütün dilleri bilir ve insanları özel bir güçle hipnoz edebilir..Hayvanlarla konuşur.

2 - (H)erkül'ün Kuvveti : Bu gücü sayesinde Shazam kolayca bir demiri & çeliği bükebilir.Çoğu yeri yıkıp içinden geçebilir.Tonlarca ağırlıkta ki şeyleri bile kaldırabilir!

3 - (A)tlas'ın Dayanıklılığı : Çok büyük güçlerde ki saldırılar karşısında gücü çok dayanıklıdır ve yeme , su içme ve nefes alma gibi şeylere ihtiyacı yoktur..Hatta güneşe bile dayanıklılığı vardır.Bu dayanıklılık sayesinde Superman'in karşısında bile çok avantajlı bir kahramandır.

4 - (Z)eus'un Gücü : Bütün gücünün kaynağı olan bu yetenek ona ''Shazam'' kelimesini kullandığı an her gücünü getirmesini sağlar.Bu güç sayesinde Tanrıların Kralı Zeus'un Şimşek gücünü sağlar artı olarak büyü ve hızlı iyileşme gibi yetenekleri vardır.İnsan haline döndüğü zaman malesef güçlerini kullanamaz.

5 - (A)şil'in Cesareti : Her şeye düşünmeden bile cevap verebilir , ailesinden biri bile olsa gözleri onları görmez ve ona göre işini halleder ve bu diğer karakterlerden onu çok üstün kılar.

6 - (M)erkül'ün Hızı : Bir Flash ve Superman kadar hızlı olmasada resmi olarak  1,289 km\s . hızı vardır ve bu yetenek sayesinde uçma yeteneği vardır.Hatta büyücülüğü sayesinde ışınlanma özelliği bile vardır.

Bu güçler sayesinde karakterimiz 6+1 olarak çok güçlü bir karakterdir bazı çizgi romanlarda Superman ile bile kafa kafaya gelmiştir.İçinde 6 mitolojik karakteri bulundurması beni tekrar tekrar hayran etti.Bence bu güçlerle Superman'i bile sollar da neyse şimdi kendi yorumumu burada katmayayım.
Biraz geç oldu ama şimdi gerçek ''nasıl bu güçlere kavuştu , nasıl oldu bu karakter ?'' sorularınızın cevabını verelim ; ( Geç olsun güç olmasın )

Küçük yaşta en büyük düşmanı (Black Adam) tarafından ailesi öldürülen Billy , Uzun yıllar kız kardeşinden (Mary Batson'dan) ayrı Amca'sının yanında yaşar.Dışarıda çalışarak geçimini sağlayan Billy , Shazam adlı binlerce yıl yaşamış bir büyücü tarafından bir metro istasyonuna götürülür.Dünya'yı 7 farklı kötülükten koruyan bu büyücü tıpkı kendisine bu güçleri veren efendisi gibi Billy'ye bu güçleri devretmiştir..(Çok detaylı olucağı için derine girmiyorum..) Böylece Shazam karakterimiz eski hocasınında düşmanı olan Black Adam'a bir ömür güçlerini harcayarak geçirir :)
Dünyayı 7 farklı (Tembellik , Adaletsizlik , Gurur , Kibir , Bencillik , Kıskançlık , Öfke) kötülükten koruyan 11 yaşında ki çocuk ruhlu kahramanımız 2016 yıllarında filmi çıkacağı söylentisi vardır.Filmde de en büyük düşmanı Black Adam ile karşı karşıya olucak bu karakteri bilmenizi istedim , inşallah hem okurken zevk almışsınızdır hemde beğenmişsinizdir. Yorumlarınızı bekliyorum..!

Anahtar kelimeler: Shazam Kimdir, Shazam Karakteri, Shazam Karakteri Kimdir, Filmi Çıkıcak Shazam, Shazam (DC) , Shazam Filmi , 2016'da çıkıcak Shazam , Captain Marvel Karakteri , Captain Marvel , Billy Batson, Billy Batson Karakteri,  Shazam Nedir


Shazam Karakteri Kimdir? Shazam Karakteri ve Filmi Hakkında İnceleme..
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

14 yorum:

 1. Çok sağlam karakter valla bu kadar güçlü oldğunu bilmiyordum. MARVEL stüdyoları bu karakter üzerine sağlam bir film yapsa tutulur bence.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu Dc karakteri...... Marvella alakasi yok

   Sil
 2. Eyüp Yusuf Altunbıçak25 Ocak 2015 15:33

  Yazının başında da dediğim gibi DC karakteri olduğu için bu karakteri kullanmaları yasak Dc saten 2016 yılında filmini yapıcak Warner Bros. yönetiminde.

  YanıtlayınSil
 3. Şimdi gördüm uyarınızı, bilgilendirme için teşekkürler

  YanıtlayınSil
 4. yazının bir yerinde eski adının Captain Marvel olduğunu ve telif hakları sebebiyle Shazam olarak değiştirdiklerini söylemişsiniz. günümüzde Shazam bir mobile uygulama ismi. Bu sefer de Shazam markası ile telif hakkı isterse, tekrardan isim değiştirmek zornda kalabilirler yada shazam markasına gereken parayı ödeyip öyle devam ederler. :)))

  YanıtlayınSil
 5. Eyüp Yusuf Altunbıçak25 Ocak 2015 18:19

  Kesinlikle hayır aslında benim şüphem Shazam karakteri adına uygulamaya dava açılması çünkü Shazam 1939 'da çıkmış bir karakter ve sonrasında (Eskiden) filmi bile çıktı bu yüzden yanlış anlaşılma olmasın..

  YanıtlayınSil
 6. Marvel'in üzerine düşmesi gerekli.

  YanıtlayınSil
 7. çok sağlam yazı olmuş ama aklıma bir soru takıldı bu karakter istediği zaman shazam'a dönüşebiliyor mu?Yoksa Hulk gibi sinirlenmesi yada bir süresi filan mı var?Çünkü bu karakterlere sahip birinin diğer DC karakterleriyle karşılaştırılması olamaz durdurulamaz özelliklere sahip

  YanıtlayınSil
 8. Eyüp Yusuf Altunbıçak25 Ocak 2015 22:15

  Shazam kelimesini kullandığı an dönüşüyor yine aynı kelimeyi kullanırsa eski haline dönüyor Burak :)

  YanıtlayınSil
 9. Dc'nin en güçlü karakterlerinden biri. Süperman ile boy ölçüşecek seviyede bir karakter.

  YanıtlayınSil
 10. Eyüp Yusuf Altunbıçak25 Ocak 2015 23:32

  Kesinlikle saten bir ÇR 'de karşı karşıya geliyorlar.

  YanıtlayınSil
 11. Eyüp Yusuf Altunbıçak25 Ocak 2015 23:33

  Bu adamın MARVEL ile bir alakası yok tekrar tekrar söylüyorum ama.

  YanıtlayınSil
 12. Yıl 2016 ve hala filminden en ufak bir söylenti bile yok

  YanıtlayınSil
 13. Shazam filmi duyuruldu zaten 2019da çıkıcak

  ve filmde black adam olucak oynuyacak kişi ise dwanye johnson ama şuan shazamı oynucak kişi bilinmiyor

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top