Tipadam Dizi ve Film Yorumları

26 Ocak 2015 Pazartesi

Türk Ordusunu Bir Vampir Mi Yok Etti? Dracula: Başlangıç İncelemesi

Osmanlı Devletini bir vampirin yok ettiğini söylesem bana inanır mısınız? Evet , yanlış duymadınız birazdan okuyacaklarınız sizleri ise baya güldürecek.

 Bugün sizlerle birlikte Dracula: Başlangıç filmini inceleyeceğiz. İncelemeye başlamadan önce değinmemiz gereken bir çok ayrıntı var. İncelemeye başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki bu incelemeye 2 farklı görüşle yaklaşacağım. İlk görüşüm bir Türkiye Vatandaşı olarak, ikinci olarak ise de bağımsız bir izleyici olarak.


İlk olarak konusundan bahsedelim. Filmin konusu Fatih Sultan Mehmet'in komutanlığında ki  Türk ordusu , Prens Vlad'ın halkından 1000 asker çocuk istiyor. Vlad ise bu isteği yerine getirmeyip savaş ilan ediyor. Elinde bir ordusu bulunmayan Vlad , Broken Tooth dağında ki bir vampir ile anlaşma yapıp kendisini bir vampire dönüştürüyor ve Türk ordusu ile savaşmasını izliyoruz.  Filmin başrolünde ise Luke Evans var.

 Bir Türk olarak bakarsak film oldukça saçma tarihle hiç bir alakası olmayan bir yapıt olmuş. Zaten filmin yönetmeni de baya tecrübesiz bir kişi olan Gary Shore. Filmde ilk olarak şuna dikkat ettim. Bir kere bile Osmanlı kelimesi geçmedi. Sürekli olarak ''Türkler'' kelimesini izlerken duyacaksınız. Bunun sürekli altını çizmelerinde ki mana açıkça ortada. Zaten ülkemizde de bir ''Türk - Osmanlı '' düşmanlığı söz konusu. Ben işin siyaset konusuna girmeden yorumlarıma devam edeyim.


Filmin yapılış amacı belli zaten Türkleri barbar gösterip , tarihi hakkında hiç bir bilgisi olmayan insanlara ön yargı besletmeleri. Şöyle düşünürsek Türkler hakkında hiçbir şey bilmeyen biri böyle saçma bir filmi izledikten sonra Türkler hakkında kötü bir ön yargı besleyecek ve ırkçı bir kişiliğe bürünecek. Aklını kullanan kişiler ise filmde bahsi geçen karakterlerin ( Fatih Sultan Mehmet ve Vlad Tepeş)  tarihine inip  nasıl bir kişi olduklarını görme şansı bulacaktır. Çünkü filmde Fatih Sultan Mehmet'i kötü karakter olarak tanımlarken , Vlad Tepeş'i ise bir halk kahramanı olarak gösteriyor. Sanırım filmin senaryosunda emeği geçen kişilerin Fatih Sultan Mehmet ile alıp veremediği şeyler var ki böyle saçma bir konu bütünlüğünü oluşturmuşlar. Aslında yazarken biraz tereddütte kalmışlar gibi çünkü ilk başlarda Türk ordusunu altını çizerek söylüyorum (kesinlikle Osmanlı değil) dünyaya hükmeden bir devlet olarak yüceltirken , filmin sonunda Vlad ve Fatih'in karşılaşmasında , Vlad '' İsmini tarih kitaplarından kazıtacağım'' diyerek bir yandan da Fatih'e  gönderme de bulunuyor.


Tarihsel bakımdan tamamen uzak olan film zaten yorumcular tarafından da (Türk) bir çok eleştirilere maruz kaldı. Düşünsenize koskoca Türk Ordusu bir vampir ve yarasa sürüsü tarafından yok oluyor.  Bu yüzden de saçma bir film olarak nitelendirildi.

 Şimdi ise ikinci görüşüm olarak objektif bir bakış açısıyla filme yaklaşalım. Yani bir Türk Vatandaşı değil bağımsız bir izleyici olarak yorumlarda bulunalım.

 Film kurgu bakımından çok başarılı olduğu söylenebilir. Fakat yine konu bakımından eksik olmuş. Daha önce de izlemiş olduğumuz klasik ''Vampir Temalı'' bir konuyu ele almışlar . Filmi izlerken sıkılmadan izleyebileceğinizi söyleyebilirim fakat izlerken bağımsız bir bakış açısıyla izlemeniz gerekiyor. Zaten bunu başarırsanız filmin akıcılığı sizlere eşlik edecektir.


Son  bir hatırlatma tarihsel olarak tam bir saçmalık olduğunu dile getirebilirim. Fakat zaman kaybı olduğunu düşünmüyorum. İyi seyirler...


Anahtar Kelimeler : Dracula : Başlangıç, Dracula nasıl bir film? ,Vlad kimdir? ,Fatih Sultan Mehmet kimdir? ,Osmanlı- Türk ayrımı, Aksiyon - Macera, Dracula: Başlangıç wiki, Dracula IMDb puanı ,
Türk Ordusunu Bir Vampir Mi Yok Etti? Dracula: Başlangıç İncelemesi
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

10 yorum:

 1. filmin adını ilk defa duydum ve baştan sona kadar da büyük bir merak okudum yazınızı. ellerinize sağlık çok başarılı bir anlatım olmuş. konuyu 2 farklı bakış açısıyla ele almanız çok iyi. kesinlikle izlemem gerektiği konusunda bir hisse kapıldım. okuduklarım kadarıyla yorumlayacak olursam eğer, filmi yapan kişinin bir Türk düşmanı olduğu ve tarihle ilgili kabullenemediği şeylerin olduğu açıkça belli olmaktadır bence

  YanıtlaSil
 2. adam resmen bizi çekememiş. peh!! filmi izlerken umarım kendimi kaybetmem :DD :D:d

  YanıtlaSil
 3. gerçekler tarihte yazıyor zaten. onlar ancak böyle bilimkurgular ile kendilerini avuturlar. bizim ordunun efasane olduğunu da tüm dünya biliyor sonucta.

  YanıtlaSil
 4. film çok güzele benziyor helal olsun

  YanıtlaSil
 5. yorumlara göre filmi izlemeye karar verdim. İzledikten sonra yorum yapacağım...

  YanıtlaSil
 6. filmi izleyeceğim. bunun bir kitabı da vardı fakat ismini hatırlayamadı 3 kitaptan oluşuyordu seri.

  YanıtlaSil
 7. Türkleri barbar göstermelerinden bıktım ya.

  YanıtlaSil
 8. Size bu film hakkında berbatlığı anlatmama gerek yok. Yabancıların hazırlamış olduğu gerçekler diye bir kısa video var onun linki vereyim size.
  https://www.youtube.com/watch?v=bRGxv3k30gM

  YanıtlaSil
 9. berbat bir film resmen aşşağılamışlar bizi

  YanıtlaSil
 10. film çok sıkıcı çok berbat yapımı var sıkıldım izlerken.

  YanıtlaSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top