Tipadam Dizi ve Film Yorumları

21 Ocak 2015 Çarşamba

Zenne (2011) Nasıl Bir Film? Yorumlarım..

   3 eşcinselin hayatının garip bir biçimde kesişmesini konu alan Zenne filminden bahsedeceğiz bugün. Fakat filmin konusunu bu kadar basite indirgersem filme haksızlık edeceğimi düşünüyorum.  


   Filmdeki 3 ana karakter: İstanbul'a fotoğraf çekmek için gelen fotoğrafçı Daniel, bir gece kulübünde zennelik yapan Can ve Urfa'dan gelip İstanbul'da yaşamaya başlayan Ahmet. Bu 3 karakterin de geçmişleri, hayatları, yaşam şartları, aileleri ve kaderleri birbirinden o kadar farklı ki. Film temelde Can olmak üzere, bu 3 adamın hikayesini anlatıyor bizlere.


   Film hakkındaki görüşlerime geçecek olursam; Bir şekilde yolları kesişen bu hayatlar filmin içinde o kadar güzel harmanlanmış ki... Birbirine çok uzak görünen hayatların hiçbiri eğreti durmuyor. Biz aslında filmi izlerken 3 farklı hayata yakından bakmış oluyoruz. Kimi seyirciler tarafından "Zennelik geniş bir kavram, daha iyi işlenebilirdi" diye düşünülse de zenneliğe dair gerekli detaylar ve o 'ruh' bize filmde hissettirildi diye düşünüyorum. Kaldı ki, filmi izlerken bu durum gözünüze batmıyor, çünkü hikayede sizi kendine çekecek daha birçok öge var. Aile kavramına geniş bir bakış bunlardan ilki olabilir mesela. Geleneksel/modern aile tartışması, örf adet ve töreler, buhranlı kimlik arayışları vb...


   Filmin dikkat çekici unsurlarından biri de şüphesiz ki müzikleri. Çok başarılı ve filmin ruhuna uygun müzikler kullanılmış, adeta sizi alıp başka diyarlara götürüyor. 


   Filmde dikkatimi çeken bir nokta oldu: Askerlik vurgusu. Askerlik kavramının vurgulanış biçimi beni oldukça rahatsız etti. Askerlikten soğutuyormuş gibiydi, bazı sahnelerde de askerliğin kötü bir şey olarak yansıtıldığı hissine kapıldım. Onun dışında Can'ın askerlik şubesinde kurduğu diyaloglar ve o sahnedeki 'duruşu' çok başarılıydı, bunu da söylemeden geçmeyelim.


   Filmdeki olumsuz yönlerden biri olarak; hikayede bazen kopukluklar göze çarpıyor. Bunun sebebi belli sahnelere sansür uygulanması veya yönetmenin bilerek hassas davranması olabilir. Bunların dışında tamamen senaryo hatası da olabilir. Buna rağmen filmdeki duygu yoğunluğu hikayedeki kopuklukları rahatlıkla kafanızda birleştirmenizi sağlıyor.


   Özetleyecek olursam; Zenne bize bilmediğimiz farklı bir dünyanın kapılarını açıyor aslında. Vurucu replikler ve hissettirdiği yoğun duygularla hikayenin içinize işlemesini sağlıyor. İzlenmesi ve özellikle 'ders çıkarılması' gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Eşcinselliğin bir hastalık veya sonradan ortaya çıkan bir duygu hali olmadığını anlamak için bence önyargısız bir şekilde herkes izlemeli. "Klasik aşk hikayelerinden, vurdulu kırdılı aksiyonlardan, vıcık vıcık dramlardan sıkıldım; farklı konuda bir film izleyeyim" diyenlere özellikle tavsiyemdir.


Dipnot: Bilmeyenler veya unutanlar için hatırlatalım: zenne eski Türk tiyatrosunda 'kadın rolüne çıkan erkek' demek iken, günümüzde daha çok 'erkek dansöz' olarak tanımlanabilir.


anahtar kelimeler: zenne, zenne nedir, zenne filmi, zenne dancer, zenne nasıl bir film, zenne film yorumları, lgbt, lgbt konulu film, eşcinsellik, eşcinsellik konulu film
Zenne (2011) Nasıl Bir Film? Yorumlarım..
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

8 yorum:

 1. Güzel bir filme benziyor...

  YanıtlaSil
 2. harika ve her yönü ile ele anlınmış bir anlatm tebrık ederim.

  YanıtlaSil
 3. dipnotu yazman iyi olmuş. en azından filmin anlamını da öğrenmiş
  olduk. ayrıca dipnotu okuduktan sonra aklıma direkt olarak huysuz virjin
  geldi :D

  YanıtlaSil
 4. yazıyı okudum ama filmi izlemek için en iyi sebep yazının şu kısmnda açıklanmış bence :

  "Klasik
  aşk hikayelerinden, vurdulu kırdılı aksiyonlardan, vıcık vıcık
  dramlardan sıkıldım; farklı konuda bir film izleyeyim" diyenlere
  özellikle tavsiyemdir."

  ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 5. İrem Öztürk22 Ocak 2015 01:43

  Çok teşekkürler, size faydalı olabiliyorsak ne mutlu :)

  YanıtlaSil
 6. İrem Öztürk22 Ocak 2015 01:46

  Ben de özet mahiyetinde yazmıştım o kısmı, güzel bir tespit olmuş :) teşekkürler..

  YanıtlaSil
 7. İrem Öztürk22 Ocak 2015 01:47

  Rica ederim :) Huysuz Virjin'in duruşuyla zennelik müessesesi bence bambaşka şeyler ama tartışılır tabi, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 8. İyi bir filme benziyor.

  YanıtlaSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top