Tipadam Dizi ve Film Yorumları

16 Şubat 2015 Pazartesi

Black Mirror Nasıl Bir Dizi (Dizi Analizi ve Önerisi)

Bilim-Kurgu sevenlerden misiniz? Gelecek hakkında sorularınız mı var? O zaman bu diziyi kaçırmayın. Bildiğiniz bütün dizi kalıplarını bir kenara bırakın.Bu dizi de sabit oyuncular yok. Hatta ve hatta bu dizide sabit bir yönetmen yok. Bazen yazarlar bile değişiyor. Her bölümünde farklı bir sorunu temel alan bu diziyi gelin beraber inceleyelim.


Black Mirror (Türkçe adıyla "Kara Ayna") izleyenleri kuşku ve dehşete düşürdüğü kesin. Herkes teknolojinin hayatımızda ne kadar büyük bir rol oynadığını bilir. Peki ya gelecekte? Gelecekte bizi ne gibi yenilikler bekliyor, ne gibi tehditlere mağduruz? Black Mirror bize teknolojinin önüne geçilememesinden kaynaklanan bazen etik, bazen tehlikeli problemleri; üstünde saatlerce düşünebileceğimiz bir şekilde anlatıyor. Bir bölümde sosyal medyaya dem vururken diğer bölümde yetenek yarışmalarının etkileri anlatıyor.


Dizi her yıl 3 bölüm olarak yayınlanıyor. Bazıları bu durumdan ne kadar hoşnut olmasa da eğer sezonda 13-23 bölüm olarak yayınlansaydı izlemeye dayanabilir miydik, bilemiyorum. Çünkü her bölümde hayatımızdaki yanlışlıkları apaçık bir şekilde gösterince hayatımızın ne kadar alçak bir düzende oluştuğunu görünce yıkılmamak elde değil. O yüzden bu dizide 3 bölüm yeterince ideal.

Dizinin adındaki gibi her bölümde bir kara ayna görüyoruz. Bu ayna bazen cep telefonu bazen tablet bazen televizyon oluyor. Black Mirror gittiğimiz yolun yol olmadığını gösteriyor ve her bölüm de sisteme kara ayna tutuyor. Bazen devleti bazen devleti oluşturan bireyleri eleştiriyor. Ve garip olan dizi bu kadar ütopik, anarşist bir yapıda gözükse de asla ve asla bize ne yapmamız gerektiği hakkında bilgi vermiyor. Sadece yanlışlıklarımızı bize gösteriyor. Çözümü sorunu yaratan bizlere bırakıyor.


Daha önce izlediğim hiç bir diziye benzemeyen bu diziyi kaçırmamanızı öneririm. Bu dizi belki de sizin hayata ve geleceğe bakışınızı değiştirecek, daha farklı bir boyutta düşünmeye başlayacaksınız. Bir çok konu üzerinde arkadaşlarınızla saatlerce tartışmalar yapacaksınız. Keyifle izlemeniz dileğiyle.


Anahtar Kelimeler: Black mirror dizisi hakkında izleyici yorumları, black mirror dizisinin fragmanı, black mirror dizisi izlenmeli mi, black mirror kaç sezon sürüyor
Black Mirror Nasıl Bir Dizi (Dizi Analizi ve Önerisi)
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

8 yorum:

 1. ahmet gökçen18 Şubat 2015 11:22

  yazınızı tamamen okudum. ellerinize sağlık. okuduğum kadarıyla ben de çok farklı ve insanlara farkındalık yaratacak cinsten bir dizi olduğu kanaatine vardım gerçekten. izlemeye değer gibi duruyor

  YanıtlayınSil
 2. yazının içindeki özellikle şu cümle çok ilgimi çekti : "hayatımızın ne kadar alçak bir düzende oluştuğunu görünce yıkılmamak elde değil."


  bu tek cümle bende dizi ile ilgili merak uyandırdı diyebilirimi. bu da diziyi izlemek bir sebep olabilir aslında benim için

  YanıtlayınSil
 3. diğer diziler ile kıyas yapınca her sene sadece 3 bölüm oldukça az bir sayıymış

  YanıtlayınSil
 4. her sene sadece 3 bölüm yayına girdiğine göre, senaristler hayattaki yanlışlıkları bulmakta bayağı zorlanıyor olmalılar. dolayısıyla senaryoyu yazmak da zorlaşıyor olabilir mi acaba :))))

  YanıtlayınSil
 5. yazıyı tamamen okuyunca adının neden black mirror olduğunu daha iyi anladım. black mirror da siyah ayna dır zaten

  YanıtlayınSil
 6. ellerinize sağlık. okuduğum kadarıyla güzel bir dizi önerisi olmuş.

  YanıtlayınSil
 7. bende çok beğendim ama bu yazar şişirilmiş bir balondur sanısam 14 yaşında bi çocuk tavsiyem okumaman

  YanıtlayınSil
 8. Senede 3 bölüm,farklı oyuncular farklı yönetmen ve farklı senaryolar.hepimizin yaptığı hataları ilginç bir biçimde gösterip çözüm sunmaması.tamamıyle farkındalık yataratan kişiyi düşünmeye ve aksiyona geçmeye odaklayan bir yapıt.ilk bölümün sonunda oha oluyorsunuz

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top