Tipadam Dizi ve Film Yorumları

11 Şubat 2015 Çarşamba

Güldüren Adam 'Jim Carrey' :) - Filmlerinin ve Hayatının Analizi

Bu yazımda Komedi  türünde , tüm zamanların  en başarılı oyuncularından biri olan , oynadığı rolleri büyük bir başarı ile canlandıran ve  şahsım olarak idöl kabul ettiğim Bay güler yüz Jim Carrey'den bahsedeceğim .17 Ocak 1962'de 4 çoçuklu bir aile'nin en küçük çoçuğu olarak  Kanada'da dünyaya gelen oyuncunun asıl adı James Eugune 'Jim' Carrey'dir .

Jim Carrey'in insanları güldürmesi ise daha küçüklükten başlamaktadır , henüz 10 yaşındayken '' The Carol Burnett Show' da çalışmak için CV hazırlayıp göndermiştir . Kolejdeyken ise öğretmenleri uslu durması karşığında her gün bir kaç dakikalığına stand-up yapmasına izin verirlerdi .

Carrey'i ergenlik döneminde ise zor günler bekliyordu . İlk olarak babası işini kaybetmiş bunun akabiminde ise oturdukları rahat banliyöden ayrılıp Wolkswagen camper'de  ya da kurdukları çadırda yaşamaya başlamışlardı  ve bundan kısa bir zaman sonra babası hayata gözlerini yumdu. Babası için bir gün nakit olarak kavuşmayı hayal ettiği 20 milyon dolarlık bir çek yazdı ve yazdığı çeki cenazesinin cebine yerleştirdi ..


Okul eğitimini yarıda bırakıp  The Comedy Store'de çalışmaya başladığında emektar  komedyen Rodney Dangerfield , Carrey'den çok etkilenip sezon boyunca beraber çalışmak istediği Carrey ile bir kontrat imzaladı.


( Rodney Dangerfield )

Tüm ilgisini film endüstrisine veren Carrey , yeni oyuncular arayan NBC'deki Saturday Nİght Live Show 'da çalışmaya başladı . TV'de ki ilk önemli rolü ise yine bir NBC yapımı olan 1982 yapımı ' The Duck Factory ' de oldu .


13 bölüm süren bu dizi de başarıyla Skip Tarkenton karakterini canlandıran Carrey , 1984 yılında bir çoçuk programı için teklif aldı . 

Oyuncu ufak karakter rollerini canlandırmaya devam ederken , 1985 yılında kariyerinde ki ilk önemli rolü ' One Bitten ' filmiyle olacaktı . Arkadaşı ve meslektaşı Damon Wayans'la birlikte Earth Girls are Easy dizisinde 2 uzaylıyı canlandırdılar . Beyaz Perdeki sıra dışı rolleri ustalıkla canlandıran oyuncu çok geçmeden Holluwood'un ilgisini çekmeye başladı .


İlk Box- Ofiice deneyimini ise Ace Ventura : Pet Detective ile yaşamıştır . Acımasızca eleştirilip en kötü yeni aktör dalında Carrey'e Golden Raspberry Adaylığı kazandırsa da iyi gişe yaptı .


Jim Carrey'i dünya çapında üne kavuşturan ve onun Altın Küre ödülüne aday gösterilmesini sağlayan film ise ' The Mask ( Maske ) oldu . The Mask'ı iflah olmaz bir sakarı canlandırdığı ve filmdeki rolü için dişini de kırdırttığı Dumb%Dumber takip etti . Oyunculuğuyla MTV tarafından en iyi komedi ödülüne layık görüldü .


Aynı yıl Salak ile Avanak filminde canlandırdığı "Lloyd Christmas" karakteriyle ününü pekiştirdi.


1998 yılına gelindiğinde ise Jim Carrey için farklı bir tecrübe olacağı ' The Truman Show' filmi vardı .  Jim Carrey filmografisinde farklı bir yerde duracak olan film de başroldeydi. ilk defa drama filminde yer alan oyuncu bu sınavdan alnının akıyla çıktı ve filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında altın küre ödülüne sahip oldu .  Film ayrıca 3 dalda oskara aday oldu  .


Oyunculuk kariyerinde emin adımlarla ilerleyen Carrey 2000 yılında çevirdiği Me , Myself & İrene'in çekimlerinde tanışıp aşık olduğu  Rene Zellweger ile'le nişanladı ancak aynı yılın sonunda ilişki evlilik yolunda giderken ayrılık kararı aldı .


( Rene Zellweger  )

Yönetmenliğini Tom Shadyac'ın yaptığı Başrollerini Morgan Freeman ve Jennifer Aniston ile paylaştığı gişe başarısı  büyük filmi ' Bruce Almighty ' 'deki rolüyle çok sayıda ödülün sahibi oldu . 


2004 yılında ise en iyi senaryo dalında oskar ve uluslararası festivallerde toplam 34 ödül kazanan , başrollerini Kate Winslet'l paylaştığı yine başka bir dram filmi olan Eternal Sunshine of the Spotless Mind'i çevirdi . Joel Barish rolüyle beyazperde'de unutulmaz karakterler arasında yerini almıştır . 


Tv ekranlarında ' güldüren'karakterinden uzaklaşarak  oynadığı diğer dram filmleri ise Man on the Moon(1999),The Majestic(2001) ve The Number 23(2007 ) adlı filmler .

Jim Carrey için bir başka deneyim ise 2009 yapımı olan ' I LOVE YOU PHİLİP MORRİS' filmidir . Burada geçirdiği kaza sonucu fark edemediği bir gerçeğin farkına varır , O bir eşcinseldir . Bu film de Steven krakteri ile yer alan Carrey sevdiği erkeği hapisten kurtarmanın yollarını arar. 


Özel hayatı oldukça fırtınalı geçen Carrey , tek çoçuğu Jane Erin Carrey'İn annesi Melissa Womer'dan boşandıktan sonra Lauren Holly ile evlenmiş ancak ikinci evliliğinde de mutlu olamamıştır . Halen 2005'te tanışıtığı Jenny McCarthy'yle birliktedir . Death metal dinleyen Carrey'nin alternatif rock türünde en sevdiği grup Radiohead'dir . Carrey güreş merakıyla da tanınmaktadır .


(Jim Carrey & Jeeny McCarth )


( Radiohead )

Ünlü Oyuncu Hiç Oscar alamamış olmasına rağmen 3 adet Altın Küre ödülüne, ve kendi kategorisinde bir rekor olan 9 adet MTV film ödülüne sahiptir. Empire Magazine dergisi tarafından, "tüm zamanların en iyi 100 sinema yıldızı" listesine 54. sıradan girmiş, yine aynı yıl People Magazine tarafından "dünyadaki en güzel 50 insan" listesine seçilmiş, 2003'de çıkarılan "90'ların en iyi Box Office yıldızları" sıralamasında da 5. sırayı almıştır. Animasyon seslendirmesi de yapmaktadır. Senaristi olduğu filmler vardır. Bazı filmlerinde ise yapımcılık yapmıştır.


Ünlü Oyuncu Will Ferrell'a göre yaşayan en iyi komedyendir . 


( Will Ferrell )

------------------------------

Oynadığı filmlerde canlandırdığı karakterlerin hakkını sonuna kadar veren Jim Carrey gerçekten de takdir-e Şayan bir oyuncudur . Hiç oskar alamamasına halen şaşırmaktayım :) Bu yazımda Bay Güler Yüzü anlatmaya çalıştıım , keyifli okumalar :)

Anahtar Kelimeler: Jim Carrey hakkında her şey, jim carreynin en iyi filmleri, 2014 jim carrey filmleri, 2015 jim carrey filmleri, jim carreynin en komik filmleri, jim carreynin dram dalındaki filmleri
Güldüren Adam 'Jim Carrey' :) - Filmlerinin ve Hayatının Analizi
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

5 yorum:

 1. bence tek kelime ile harika bir adam

  YanıtlaSil
 2. yabancıların kemal sunal'ı

  YanıtlaSil
 3. komedi konusunda yabancılarda yeri zor doldurulacak biri bence

  YanıtlaSil
 4. ustaaaaaaaa :)))))

  YanıtlaSil
 5. gençliğinden yaşlılığına kadar her filmi izlenesi :)

  YanıtlaSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top