Tipadam Dizi ve Film Yorumları

22 Şubat 2015 Pazar

Jennifer Colleney Kimdir? En İyi Filmleri ve Hayatı Hakkında Detaylı Analiz..

Jennifer Colleney deyince aklıma ilk olarak güzelliği gelmektedir :) Kısaca kendisini tanıdıktan sonra yer aldığı filmleri, oynadığı rolleri ve aldığı ödüllerden bahsetcem.


Yahudi Asıllı ABD'li oyuncu 12 Aralık 1970 yılında New York'ta dünyaya geldi . 

10 yaşında babasının arkadaşının tavsiyesi ile reklam ajansıyla anlaşma imzaladı . Güzelliği ile çabucak farkedilen Colleney  kısa zamanda  aranan modeller arasında yerini aldı . 
Colleney ilk olarak İngiliz korku episodunda kamera karşısına geçti  .  Duran grubunun  Union of the snake adlı şarkısının videosu dahil birçok klipte yer aldı  Çıkış filmi olarak gösterilen 1984 yapımı , Sergio Leone'nin yönetmenliğini üstlendiği filmi önce Upon A Time İn America'da  oynadı .


Filmin Konusu :  Filmin baş karakteri David Aaronson çoçukluğu , gençliği ve yaşlılığınca süre gelen olaylar anlatılmıştır . Arkadaş grubu dağılmıştır fakat bir süre sonra tekrar bir araya gelmişlerdir . Çoçukluk hayallerini gerçekleştirmek için işe koyulurlar   ayrıca  o yıllarda ABD'de ortaya çıkan olaylar  , yasaklar ve durumlar da ele alınmıştır .
Colleney bir yıl sonra ise Seven  Minutes İn Heaven  ve İtalyan korku filmleri yönetmeni Dario Argento'nun Phenonema adlı filmindeki performanslarıyla başroldeki başarısını ispatlamış oldu . Klasik doğaçlama ve tiyatro alanının ünlü isimleri  Harold Guskin , Roy London , Howard Fine'den dersler aldı . Bİr kaç küçük filmden sonra fantastik filmlerin ünlü yönetmeni Jim Henson'un imza attığı ve George Lucas'ın yapımcılığını üstlendiği 1986 yapımı Labyrinth filminde David Bowie  ile birlikte rol aldı . 

1988 yılında The Hot Spot  ve The Rocketeer isimli filmlerdeki gişelerde ki başarısızlığın ardından lezbiyen bi öğrenciyi canlandırdığı John Singleton'nun Hİgher Learning  adlı filmiyle bozdu . 


Konusu : 1995 yapımı romantik / dram filmidir . Film Columbus Üniversitesin'de  finans , taciz , kişisel güvenlik ve kendinden şüphe duyan , sorunları olan gençlerin bir araya gelişini anlatıyor .

2000 yılında ise Darren Aronofsky'nin yönettiği A Requeim for a Dream'da ki  (Bir Rüya için Ağıt )    Marion Silver rölüyle İndependent Spirit ödülüne layık görüldü . 


Filmin Özeti :  Selby Jr'ün romanından  2000 yılında sinemay uyarlanan  film de ; Televizyon bağımlısı bir anne ile uyuşturucu bağımlısı bir gencin hikayesi anlatılmaktadır . Annesini hayata bağlayan en sevdiği yarışma programı iken , genç adamın ise daha fazla uyuşturucudur . bu trajik hikayeyi kült filmlere imza atmış Darren Aronofsky tarafından yönetilmiştir.

2001 yılına gelindiğinde ise Colleney  , 2001 yılında ise En iyi Erkek oyuncu dalında Oscar alan Russell Crowe'la başrolü paylaştı .  Bu rölüyle 59.Altın küre ödüllerinde En iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar'ın sahibi oldu . Bu ödülün yanında ayrıca Online Fİlm Critics Society ve Southeastern Film Cricits , Golden Satellite , Broadcast Film Cricits Association , BAFTA , American Film İnstitute ödüllerinin de sahibi olmuştur .


Filmin Konusu : Josh F. Nash'in yaşam öyküsünden esinlenerek çekilen film de , paranoid şizofreninin gelişim sürecini ve evrelerini göstererek hastalığın görsel bir ifadesini sunmayı amaçlanmıştır . 

2002 yılında People Dergisinin dünyanın en güzel insan listesinde yer alan Colleney , kuantum fiziği ve felsefeye ilgi duyan , akıcı şekilde İtalyanca ve Fransızca konuşan ve Japonca bir albüm çıkaran Colleney , 2003 yılından bu yana  Akıl Oyunları filminde tanıştığı  İngiliz aktör Paul Bettany ile evlidir . Çiftin Stellan adında bir oğulları vardır ayrıca , ilk evliliğinden Kal adlı bir oğlu daha vardır.

2003 yılında ise The Hulk filmiyle karşımıza çıkmıştır.


Filmin konusu : Dahi öğrenciler tarafından çok gizli bir askeri proje test aşamasına gelmiştir . Test sırasında kaza olur ve  Banner ( Eric Bana ) gama ışıklarına maruz kalır.  yoğun ışık tarafından mutasyon geçiren Banner , sinirlendiği zaman yıkıcı güçlere sahip yeşil bir deve dönüşmektedir .  yaratığa dönüşmesi çok karmaşık ve trajik olayların yaşanmasına sebep olmaktadır . 

2003 yılının devamında ise bu sefer Andre Dubus'un 1999 yılında aynı adlı romanından uyarlanma  House of Sand Fog ( Sisler Evi ) filmiyle karşımıza çıkmıştır .  


Filmin konusu :  İran'dan Amerikaya göçen Behranin'in öyküsünü anlatan film  de , Behrani burada bir ev alıp ailesini rahatlatmak istemektedir . hayallerine kavuşsa da ortada büyük bir sorun vardır .  Ev sahibi ile arasında yaşanan sorunlar iki benzer karakterin  farklı kültürleri nedeniyle birbirlerine düşman olmanlarına neden olacaktır .

Yıllar bir bir ilerken 2006 yılında ise kariyeri açısından çok özel bir soruna değinen başrollerini Leonardo di Caprio ve Djimon Hounsou ile paylaştığı Blood Diamon ( Kanlı Elmas ) paylaşmıştır .


Film'de gazeteci Maddy Brown rolünü üstlenmiştir .  Film Afrika'da ki en büyük problemlerden sayılan çoçuk askerler sorusuna parmak basmaktadır . Ayrıca filmde Batı'nın Afrikada' ki sorunlarına karşı tutumu eleştirilmiştir . 
2006 yılının devamında ise yine büyük ilgi gören Little Children ( Tutku Oyunları ) seyirci karşısına çıkmıştır . 


Filmin Konusu : Amerika'nın bir taşra kasabasında çocuklarını parkta eğlendirmeye çalışırken dedikoduyu da elden bırakmayan ev hanımlarını tanımakla başlar , kasabada çocuk tacizinden sabıkalı Ronald da (Jackie Earle Haley ) hapishaneden çıkmış ve kasabaya gelip hakla yaşamaya başlamıştır . İllegal bir ilişkinin karşı konulamaz şekilde ilerlemesi ve bir namus timsali şeklinde tecavüzcüye karşı davranışların irdelenmesiyle film devam eder...

2014 yılında ise merakla beklenen Nuh filminde yine Russell Crowe ile başrolü paylaşmıştır . Burada Akıl Oyunları filminde olduğu gibi Russell Crowe'in eşini canlandırmıştır .


Filmin Özeti : Kabil'in soyundan gelen insanoğlu, kuşaklardır Yaradan'ın çizdiği iyilik yolundan sapmış, dünyanın tüm güzelliklerini ve nimetlerini sonuna kadar emip tüketerek yeryüzünü yaşanmaz hale getirmiştir. Dahası bir parça et için her türlü ahlaksızlık, hırsızlık, cinayet ve kaos normal hale gelmiştir. İnsanlığın bu sefil hali karşısında Nuh rüyasında, Yaradan'ın kendisini yaşanacak büyük bir tufana karşı uyardığını görür. Yaradan ondan büyük bir gemi inşa etmesini ve yeryüzünde yaşayan tüm hayvan cinslerinden bir çift almasını emreder. Bu gemi aynı zamanda ailesinin de tek kurtuluşu olacaktır. Tufanın yaklaşmakta olduğunu öğrenen sapkın insanoğlu ise geminin içine girmek için Nuh'a karşı saldırıya geçecektir....

--------------
Jennifer Colleney'in  Yer aldığı filmler : 
1984 - Once Upon a Time in America
1984  - Phenomena
1985 - Seven Minutes in Heaven
1986 - Labyrinth
1988  - Ballet
1988  - Some Girls
1990 - The Hot Spot
1991 - Career Opportunities
1991  - The Rocketeer
1992 - The Heart of Justice
1994 - Of Love and Shadows
1995 - Higher Learning
1996  - Mulholland Falls
1996  - Far Harbor
1997 -  İnventing the Abbotts
2000  - Waking the Dead
2000 -  Requiem for a Dream
2000 -  Pollock 
2001 - A Beautiful Mind
2003 - Hulk 
2003 - House of sand Fog
2005 - Dark Water 
2006 - Little Children
2006 - Blood Diamond 
2007 - Reservation Road 
2008 - The day the Eart Stood Still
2009 - He's Just Not That Into You 
2009 - 9 
2009 - Creation 
2010 - What's Wrong with Virginia 
2011 - The Dilemma
2013 - Writers 
2014 - Nuh
-----------------------------------------------------
Oyunculuğu ve güzelliği ile insanları etkileyen Colleney'i anlatmaya çalıştım .

İyi Okumalar :)
Jennifer Colleney Kimdir? En İyi Filmleri ve Hayatı Hakkında Detaylı Analiz..
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

3 yorum:

 1. hepsini izlemesem de gerçekten sağlam filmleri olan bir kadın

  YanıtlayınSil
 2. bu kadını böylesne derinlemesine inceleyen başka site görmedim ben. iyi iş çıkarmışsınız bence. ellerinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 3. kabul etmemiz gerekir ki başarılı bir oyuncu

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top