Tipadam Dizi ve Film Yorumları

26 Şubat 2015 Perşembe

Khaled Hosseini Kimdir? Kitapları Üzerine Detaylı Analiz..

Birçoğumuzun okuduğu kitaplar olan  ' Uçurtma Avcısı , Bir Muhteşem Güneş ve Ve Dağlar Yankılandığın da ' insanın içine dokunan , elimizden bırakamadığımız kitaplardır . 


Kısa'ca yazarımızı tanıttıktan sonra kitapların analizini yapmaya çalışacağız :) 
Khaled Hosseini , Türkçe'de Halit Hüseyni anlamına gelmektedir  . 1965 yılınd Kabil de dünya'ya gelen yazar çoçukluğu Afganistan iç sıkıntılar yaşadığı döneme denk gelmiştir . İlk olarak babasının görevi dolayısıyla İran'a giden  aile daha sonra baba'nın Paris'te iş bulmasıyla Paris'e yerlemiştir . 1980 yılına gelindiğinde ise aile ABD'den siyasi sığınma hakkı kazanıp , Kaliforniya'ya yerleşmiştir . 


1984 yılında İndependence High Scholl Lisesi'bi bitirdikten sonra Santa Clara üniversitesi Biyoloji bölümünüe bitirip akabinin de ertesi sene Kaliforniya Üniversitesi Tıp  Bölümüne başlamıştır . 1993 yılında cerrah olan Hüseyni, dahili cerrahideki ihtisasını 1996 yılında Los Angeles'taki Cedars-Sinai Medical Center'da tamamlamıştır2001 yılında mart ayında doktorluğu devam ederken ilk romanı Uçurtma avcısı kitabını yazmaya başladı . 2003 yılında ise Riverhead Books tarafından yayınlandı . İlk kitabında müthiş başarı yakalayan yazar uluslararası çok satanlar listesine  ve New York Times en çok satanlar listesinde yer almıştır .
Kitap'ta dostluğu , birini yürekten sevmenin verdiği huzuru , gösterilen sevginin karşılıksız oluşunu görüyoruz .  Ana karakter olan Emir ve Hasan , aynı evde büyüyen çok iyi arkadaş olan iki süt kardeştir .   Emir evin sahibi'nin oğludur Hasan ise evin Hizmetlisinin oğludur , Emir ve Hasan iki çok yakın arkadaştır fakat Emir bunu Hasana itiraf edemektedir . Bir gün yaşanan olaydan sonra vicdan azabı duyan emir , olaydan sonra Hasan'ın yüzüne bakamaz . Bu yüzden dolayı Hasan'a bir tuzak kurar ve evden gitmesini sağlar .  Olayların başladığı dönem'de Sovyet işgali başlar , Emir ve babası ise herşeylerini kaybederler .  Yıllar sonra gelen telefon ile Hasan'ın tehlike de olduğunu öğrenen Emir , vicdanını rahatlatma fırsatı bulan Emir Amerika'da ki hayatını bırakıp Afganistan'a döner . Fakat Emir'i bir süpriz beklemektedir .Khaled Hosseini büyüdüğü ortamı kitaplarına yansıtmayı iyi bi şekilde başaran bir yazardır . Uçurtma Avcısında olduğu gibi bu kitapta da Savaş'ın insan hayatını nasıl değiştireceğini başarılı bir şekilde anlatmış ve yine büyük bir başarı elde etmiştir.
Roman'da bu sefer ana karakterde iki bayan karakter Meryem ve Leyla vardır . Meryem hayata 1-0 geride başlayanlardandır, evlilik dışı birlikteliğin bir ürünü olduğundan kimse tarafından istenilmez . Annesi ile birlikte dışlanmış bir hayat sürdürmektedirler . Bir gün babasının kapısına dayanır fakat kabul edilmez eve döndüğünde ise acı süpriz onu beklemektedir . Kalacak yeri olmadığından baba evine dönen Meryem , ev halkı tarafından istenmemektedir , Raşit ile evledirilir ve Meryem'in hayatı çilelerle devam etmektedir .İlk başta iyi giden ilişki Meryem'in Raşit bir erkek evladı verememesi üzerine bozulmaya başlar . Leyle ise Meryemin komşusudur ve yolları bu şekilde kesişir .  Savaş nedeniyle iki evladını kaybeden Leyla'nın babası şehri terketmeye karar verir fakat taşınmanın arifesinde eve gelen bomba ile eşi ile hayatını kaybeder , kimsesiz kalan Leyla ise komşularında kalmaya devam komşuları ise Meryem ve Raşit'tir . Erkek evlat aşkı ile tutuşan Raşit ise geçen zaman zarfında bunu fırsat olarak kullanmak ister ve nikahsız bir kadını evinde tutamıyacağını söyleyerek zorla Leyla ile evlidir .  Leyla'nı kalbinde ise Tarık adlı bir genç vardır fakat Raşit Leyla'ya Tarığın öldüğünü söyler , Tarığın ölümü ile şoka uğrayan Leyla kaderini kabul etmek zorunda kalır . Başlarda sorun yaşayan Meryem ve Leyla ilerleyen dönemlerde ana-kız gibi olurlar . Leyla'nın önce bir kızı daha sonra ise bir oğlu olur .  Yıllar sonra  savaştan geri dönen Tarık'tan gerçeği öğrenen Leyla herşeyi tarığa anlatır , fakat Raşit bunu öğrenip Leyla'yı ölesiyle döver  , sonrasın da gelişen olaylar ise insanı derinden etkilemektedir .


Bizi biz yapan değerler üzerinde düşündüren ,  büyüleyici bir roman .  İlk iki roman'ı ile adından sıkça söz ettiren yazar bu romanı ile de geleneği devam ettirme peşinde . Yeni romanında ise iki kardeşin  Abdullah ile Perinin öyküsünü bize anlatıyor .

Abdullah ve Peri yoksul bir ailenin çoçuklarıydı fakat birbirlerine çok bağlı oldukları için çok mutluydular  . Perinin doğumu sırasında annesi hayatını kaybeder  , bunun üzerine babası yeni bir evlilik yapar . Yeni evlendiği Pervanin abisinin çalıştığı konaktan iş alan baba Abdullah ile Peri'yi yanına alarak yola koyulur . Geri dönerken ise Baba Periyi aile'ye evlatlık olarak verir . Peri'nin ailesi ile görüşmesi yasaklanır  , dahası öz dayısının akraba izi yasaklanır ve dayısı artık onun için hizmetkardan başkası değildir . Yeni babasının  hastalanması üzerine Paris'e giden Peri ailenin kendisi ile ilgilenmemesi üzerine kendini derslerine verir ve zamanla geçmişe dair izleri silinmeye başlar . Genç kız olduğu zamanda annesini bir trafik kazasıında kaybeden peri ,  annesinin eşyalarını karıştırken bir belge bulur . Bulduğu belge ile şok geçiren Peri geçmişini araştırmaya başlamak ister fakat kendisinin hamile olduğunu öğrenir . Olanları erteler fakat çoçuklar nedeniyle de geçmişini araştırmaya vakit bulamaz . Günün birinde bir telefon alan Peri  hizmetkar olarak bildiği Nebi dayısından bir mektup kaldığını öğrenir . Mektubu okuduğunda herşeyi öğrenen Peri , bir abisi olduğunu öğrenir ve onu bulmak için Afganistana geri döner .  Abdullah ise Peri'yi sürekli aramıştır fakat izine ulaşamamıştır . İlerleyen zamanda evlenen Abdullahın bir kız evladı olmuştur ve adını Peri koymuştur . Peri , Abdullah bulduğunda , Abdullah perişan haldedir . Abdullahın eşyalarını karıştırken Abdullah'ın Peri'ye bıraktığı notu bulurlar  . Not 'da Periye duyulan özlem bulunmaktadır .

-----------------

Baba  vefatı üzerine ona duyduğu özlemi 3 roman'da da Baba karakterinin baskınlığı ile bize yansıtmıştır yazar .  İşlediği konular ile bizlerin içini ısıtan yazar büyük bir övgüyü haketmektedir.

Okumayanlara tavsiyem olarak yakınlarınızdan veya en yakın kitapçıdan bu romanları bulup okumanız  , pişman olmuyacağınızın garantisini verebilirim :) 

İyi Okumalar .
Khaled Hosseini Kimdir? Kitapları Üzerine Detaylı Analiz..
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

3 yorum:

 1. Servet (BilgiEksenim.Com)26 Şubat 2015 15:55

  Yorumunuz çok iyi, elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. Burcu Toksoy1 Mart 2015 18:52

  Ve Dağlar Yankılandı kitabıyla birlikte Uçurma Avcısı gerçekten efsaneler arasına girdi. Arşivimde önemli bir yeri temsil ediyorlar ve gerçekten analiz edilmeyi hak eden bir yazar Khaled Hosseini :) Ellerinize sağlık. Devamı gelmeli....

  YanıtlaSil
 3. Harika ve okunulmasi gereken bir kitap. Iki kardesin oykusunden daha fazlasi var.

  YanıtlaSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top