Tipadam Dizi ve Film Yorumları

2 Şubat 2015 Pazartesi

Orhan Veli: Yalnız Seni Arıyorum Kitap Önerisi ve İnceleme

ORHAN VELİ

YALNIZ SENİ ARIYORUM

 
     Bir de sevgilim vardır, pek mukteber;
     İsmini söyleyemem,
     Edebiyat tarihçisi bulsun.


   Ülkemizde özellikle Franz Kafka'nın Babaya Mektuplar ve Milena'ya Mektuplar adlı eserlerinin yayımlanması ile sevilen bir tür haline gelen, yazarların mektuplarının bulunduğu kitaplara 2014 yılında bir yenisi daha eklendi: Yalnız Seni Arıyorum...

   Orhan Veli 'bir sınıfın haklarından ziyade' o sınıfın zevkini ortaya koymaya çalışmış, Cemal Süreyya'nın deyişiyle şiire karpuz yedirmiş, şapka giydirmiştir.

   Garip ile birlikte Orhan Veli, şiiri 'sevdirmiş' tir. Kimi şairler için şiiri onurlandırdığı kimilerinin şiirin değerini arttırdığı söylenir. Orhan Veli'nin şiiri de işte tam da Dünya Şiir Günü'nde yazılmış gibidir. Bağ bahçe bahar içinde yazılmıştır. Şiirin yüzünü güldürmüştür... Sevenler elbet anımsayacaklardır, ünlü 'İstanbul Türküsü' şiirinin sözlerini hatırlayalım:

     İstanbul'da, Boğaziçi'nde,
     Bir fakir Orhan Veli'yim
     Veli'nin oğluyum
     Tarifsiz kederler içinde.

devamında da bolca efkar, hicran, mahzunluk, gariplik geçen bu şiiri okurken bile keder değil neşe duyarız. Orhan Veli böyledir: En acı şiirleri bile kısadır, sevimlidir.

   Öncelikle böyle önemli bir yazarın böyle hoş bir kitabı hakkında bir yazı yazmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Yalnız Seni Arıyorum,tahmin edebileceğiniz gibi, Orhan Veli'nin yazının başında belirttiğim şiirindeki o zaman adını söyleyemediği biricik aşkına, Nahit Hanım'a 1947 yılından ölümüne kadar geçen zaman zarfında yazdığı mektuplardan oluşuyor.

   Mektuplar da bire bir Orhan Veli'nin şiirlerindeki sıcaklığı ve samimiyeti taşıyor. Gerçi bu samimiyet bazen hüznü de beraberinde getirebiliyor. Yazarı okuyan ve biraz yazar hakkında araştırma yapan herkes Orhan Veli'nin zor bir hayata sahip olduğunu anlayabilir ve bu kitapta onun yaşadığı zorluklar daha da iyi anlaşılıyor ama insan yazarın hiç bitmek tükenmeyen umudunu ve aşkını görünce gülümsemeden de alıkoyamıyor kendisini. Sıkıntılar dedik, bu sıkıntılardan en önemlisi sefalet. Şu mektuptan da anlaşılabilir:

   'Günlerce postaya bir mektup atacak kadar paran olmuyor mu?' diyorsun.İnan, günlerce olmuyor. Geçenlerde bir gün bu imkanı temin edebilmek içi yani sadece sana mektup yazabilmek için yürüye yürüye İstanbul'a gittim.' 

   Ayrıca bu hayattan kurtulabilmek için at yarışı, piyango gibi şans oyunlarına sarıldığı Nahit Hanım'a oynamasına tavsiye ettiği numaralardan da anlaşılıyor.

   Mektuplarda Orhan Veli'nin 8 şiirinin ilk hallerini de görebilmek mümkün.Bu arada yayınevinin     -YKY- orjinal Osmanlıca mektupların fotoğraflarını çevirisinin yan sayfasında yayımlaması da benim çok hoşuma giden bir detay ve şiirlerin ilk hallerini ünlü yazarın kendi el yazısıyla görmek
sanki Orhan Veli mektupları yazarken yanındaymış hissi veriyor.

   Son olarak kitap ile ilgili değinmek istediğim şey Orhan Veli'nin ölümü ile ilgili. Biliyorsunuz ki Orhan Veli, 10 Kasım gecesi bir haftalığına gittiği Ankara'da belediyenin açtığı çukura düşerek yaralanır. 14 Kasım'da İstanbul'da fenalaşan şair aynı günün gecesinde hayatını kaybeder. Kitapta Nahit Hanım'ın ölümden 2 gün önce yani 12 Kasım tarihli gönderemediği bir mektup da bulunuyor.

   İşte böyle... Yalnız Seni Arıyorum, bir Orhan Veli hayranı olarak severek ve bir çırpıda okuduğum bir kitap ayrıca kitap Orhan Veli şiirine ve şair kişiliğine dair de çok şey söylüyor. Herkese özellikle de Orhan Veli sevenlere büyük bir mutlulukla tavsiye ediyorum.

NOT: Bu yazıda Zaman gazetesinin Kitap Zaman ekinin 7 Nisan 2014 tarihli 'Orhan Veli 100 yaşında'  sayısındaki Sabit Kemal Bayıldıran ve Haydar Ergülen'in çok değerli yazılarından faydalanılmıştır. Bu arada o sayı çok güzel bir sayıdır, o sayıyı da bulup okumanızı tavsiye ederim.(pdf dosyası internette mevcut.) 


kitap yorumları, kitap önerisi, kitap özetleri, nasıl bir kitap, kitap incelemesi
Orhan Veli: Yalnız Seni Arıyorum Kitap Önerisi ve İnceleme
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

10 yorum:

 1. ahmet gökçen3 Şubat 2015 21:09

  Peki Orhan Veli sadece Nahit hanıma mektup yazarak mı bitirmiş ömrünü. yani hiçbir zaman beraber olamamışlar mı Nahit hanımla?

  YanıtlayınSil
 2. gürbüz koca3 Şubat 2015 21:10

  yazının tamamını okudum ve okunalası bir kitaba benziyor. en azından eski zamanlara gitmek ve eski zamanların aşklarını tada bilmek için bu kitabı okumak yeterli olacaktır sanırım.

  YanıtlayınSil
 3. Gökçe Dağlıoğlu3 Şubat 2015 21:12

  bu yazıyı okuyunca anladım ki şimdiki aşklar meğerse çocuk oyuncağıymış. Orhan Veli ne büyük adammış ya. Sabırla sadece mektup yaza yaza, mektuplarla bir kitap meydana gelmiş resmen. sadece bunu bilmek bile adama hayran kalmaya yetiyor. böyle bir yazıyı bizlerle paylaştığınız için ellerinize ve emeğinize sağlık

  YanıtlayınSil
 4. Okurken bile hüzünlendim inanır mısınız. Eski zamanın aşkları ne kadar da saf, ciddi ve içtenmiş.

  YanıtlayınSil
 5. çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık eski duyguların ne kadar saf olduğunu tekrar görmüş olduk büyük bir şairin iç dünyasını anlatan bir kitabı çok iyi yorumlamışsın

  YanıtlayınSil
 6. Ulquiorra Schiffer3 Şubat 2015 23:37

  Teşekkür ederim umarım kitabı da beğenirsiniz

  YanıtlayınSil
 7. Ulquiorra Schiffer3 Şubat 2015 23:41

  kitap 3 yıl boyunca yazılan mektuplardan oluşuyor bu süre zarfı içerisinde görüşmüşler ama evlilik vb. bir durum söz konusu değil malasef

  YanıtlayınSil
 8. Çok güzel olmuş.Orhan Veli gibi büyük şairin bu kadar güzel anlatılması çok hoş,sanki bir edebiyat tarihçisi gibi

  YanıtlayınSil
 9. ahmet gökçen6 Şubat 2015 02:55

  Helal olsun ya.. Ne biçim sevmiş öyle... Ne aşklar varmış meğer. Sırf cevabınızı merak ettiğim için tekrardan girdim konuya. Gerçek aşk budur bence. Günümüzdeki ilişkiler bu Orhan Veli'nin aşkının yanında yapmacıktan ibaret kalır.

  YanıtlayınSil
 10. ahmet gökçen6 Şubat 2015 02:59

  cevabınız için teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top