Tipadam Dizi ve Film Yorumları

23 Şubat 2015 Pazartesi

The Theory of Everything (2014) Film Yorumu ve Biyografik Film Önerisi

  Stephen Hawking'in ilk eşi Jane Hawking'in kitabından uyarlanan, aynı zamanda birçok dalda Oscar'a aday olarak gösterilen ve önümüzdeki hafta ülkemizde de vizyona girecek olan The Theory of Everything filminden bahsedeceğiz bugün.  Film, Stephen Hawking'in Cambridge University'deki günlerinden başlayıp neredeyse günümüze kadar olan yaşamını konu ediniyor. Esasen filmin türü dram olduğu için ve Jane Hawking'in kitabından uyarlandığı için, Stephen Hawking'in bilimsel çalışmalarına filmde biraz daha az yer verilmiş. 


  Stephen Hawking'in hayatına baktığımız zaman onun 20'li yaşlarda acı bir şekilde ALS hastalığına yakalandığını görüyoruz. Aslında filmin ortalarına bile gelmeden bize yansıtılan bu gerçek filmdeki duygu yoğunluğunu bir hayli artırıyor. Jane'in hastalığı bilmesine rağmen herşeyi göze alarak Stephen'la evlenmek istemesi ve zorluklarla, fedakarlıklarla geçen evlilikleri filmin ana temasını oluşturuyor.


  İnternette okuduğum genel yorumlarda bazı kesimlerin filmi 'yetersiz' bulduğunu gördüm. Filmde Stephen Hawking'in bilime yaptığı katkılara sınırlı yer veriliyor, bu doğru. Fakat filmin adı 'Stephen Hawking'in Yaşamı' veya vaat edilen konu Stephen Hawking'in bilime katkıları değil. Filmin genellikle Hawking'in evliliğini, duygusal ve bilinmeyen yönlerini konu aldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Kaldı ki filmin afişine baktığınızda da Jane ve Stephen'ın el ele olan fotoğrafını görebilir; filmin ağırlıklı olarak onların ilişkilerine yönelik olduğu çıkarımını yapabilirsiniz. Ayrıca tüm hayatını bilime adamış ve fizik alanında çok büyük başarılara imza atmış birinin çalışmaları böyle bir filme de zaten sığdırılamazdı, bir şekilde tümü yansıtılsa da film bu kadar ilgi çekici olmazdı diye düşünüyorum.


  Film hakkındaki yorumlarıma geçecek olursam, ilk söyleyeceğim şey Eddie Redmayne'in büyüleyici performansı olacak. Stephen Hawking rolünü başarıyla kotaran Redmayne, çoğu sahnede bize "Bu bölümde Hawking'in kendisi oynamış olmalı" diye düşündürüyor. Özellikle ALS hastalığının geçiş aşamalarını ve Hawking'in karmaşık iç dünyasını bize yansıtmakta çok çok başarılı olan aktörün filmin bu denli güzel olmasındaki payının çok büyük olduğunu düşünüyorum. Belki de Eddie Redmayne yerine başka bir oyuncu tercih edilse bu film bu kadar içimize işlemezdi. Bu yüzden "En İyi Erkek Oyuncu" oscarını kesinlikle hakettiğini düşünüyorum.


  Filmde en sevdiğim şey, umut ve kararlılık gibi iki baskın duygunun gözümüze sokulmadan çok ince dokunuşlarla bize dibine kadar hissettirilmesi oldu. Oyuncuların rollerini layığıyla yerine getirmeleri bunun en önemli etkeni belki de. Fakat elbette filmin eleştirilecek noktaları da vardı. Her ne kadar film bize geniş bir yelpazede bilimsel bakış açısı vaat etmiyor ve sunmuyor olsa da; Stephen'ın hayatındaki başarı basamaklarını daha net görebilmemiz ve olaylar arasında bağlantı kurabilmemiz için daha çok veriye ihtiyaç vardı bence. Örneğin; Stephen Hawking bir anda dünya çapında ünlü oldu, uluslararası bilim programlarına ve törenlerine katıldı. Bu aşamalar bize hissetirilmedi, şahsen ben 'Ne ara bu kadar ünlü oldu yahu?' dedim. Yani filmde duygular yoğun bir şekilde verilmeye çalışılırken, senaryoda bazı şeyler gözardı edilmiş. Belki de bu yönetmenin bilinçli bir tercihidir, filmdeki boşlukları hayalgücümüzle doldurmamızı istemiştir. Fakat ben biyografik filmlerde bu durumu sevmediğim için bunu sizlere olumsuz bir görüş olarak sundum.


  Özetleyecek olursam; Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen bir bilim dehasının hayatının bilinmeyen noktaları hakkında özel bilgiler edinmek, onun verdiği psikolojik ve fiziksel savaşa sinema ekranından da olsa tanıklık etmek inanılmaz keyifliydi. Stephen Hawking hakkında bilmediğim birçok şey öğrendim; akıcı ve duygu yüklü, müthiş oyunculuklarla bezeli güzel bir film izlemiş oldum. Özellikle biyografik film izlemeyi sevenlere kesinlikle tavsiyemdir.


anahtar kelimeler : stephen hawking, stephen hawkingin hayatı, the theory of eveything, the theory of everything filmi nasıl, dram, dram filmi, dram filmi önerisi, biyografi filmi, biyografi filmi önerisi, biyografik film, biyografik film önerisi, oscar, oscar ödülleri, oscar adayları 2015, eddie redmayne, fizik konulu filmler, vizyondaki filmler, vizyona girecek filmler
The Theory of Everything (2014) Film Yorumu ve Biyografik Film Önerisi
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

13 yorum:

 1. hayatı gerçekten bilinmesi gereken ve bilime katkısı olan birinin hayatının ele alınması güzel bir şey bence.

  YanıtlayınSil
 2. yazının özet kısmına kesinlikle ben de katılıyorum

  YanıtlayınSil
 3. okuduklarımdan anladığım kadarıyla fedakar ve onu çok seven bir eşe sahipmiş.

  YanıtlayınSil
 4. Bu film gerçekten ancak bu kadar iyi yorumlanabilirdi! tebrik ederm irem Hanım kesinlikle kişinin de adına yakışır bir film ve pek tabiki yazı olmuş. herkese ŞİDDETLE onermekteyim

  YanıtlayınSil
 5. Bu yılın Oscar adaylarından. Kesinlikle erkek oyuncularda Redmayne Oscar'ı almalı diye düşünüyordum ama yine vermediler! ABV.

  YanıtlayınSil
 6. Aslıcan GÜRBÜZ23 Şubat 2015 16:19

  Fragmanı bile insanı bitiriyo ya! Akıl Oyunları benzeri bir film gibi de duruyor ayrıca cok merak ettim. size güvenip kısa sürede izliyeceğim iremcim :)))

  YanıtlayınSil
 7. İrem Öztürk23 Şubat 2015 18:55

  Çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için :) Stephen Hawking'in hayatının bilinmeyen yönlerini öğrenmek adına şiir gibi bi filmdi gerçekten..

  YanıtlayınSil
 8. İrem Öztürk23 Şubat 2015 18:56

  Allah allah, dün en iyi erkek oyuncu oscarını Redmayne aldı diye biliyorum ben? Yanlış mı bilgi edindim ki acaba :/

  YanıtlayınSil
 9. İrem Öztürk23 Şubat 2015 18:59

  Evet Akıl Oyunları'na benzer olarak gösteriliyor ama bence kulvarları farklı, The Theory of Everything'in daha dramatik ve duygulara dokunan bir film olduğunu düşünüyorum. İzledikten sonra sizin de yorumlarınızı duymak isteriz, çok teşekkürler :))

  YanıtlayınSil
 10. sakin olun canlarim :) en iyi erkek oyuncu ödülünü, ödülün gerçek sahibi olan Redmayne aldı. aşkım canım her şeyim aldı yani :)))

  YanıtlayınSil
 11. Sinema Tutkunu1 Mart 2015 18:56

  Filmi aylardır bekliyordum ve yoğunluktan gözümden kaçmış yayınlanma tarihi. Yazınızı gördüm de hemen izlemeye geçtim! gerçekten film konusunda diyecek bir şey bulamıyorum. Tek kelimeyle; HARİKAYDI! yazınız da gerçekten çok iyi. ellerinize sağlık, gerçek analiz ve yorum işte budur!

  YanıtlayınSil
 12. İrem Öztürk1 Mart 2015 22:31

  Güzel yorumlarınız için çok çok teşekkürler, ben de filmi çok beğendim, mümkün olduğunca da tarafsız olmaya çalıştım :)

  YanıtlayınSil
 13. Umut Demirbilek2 Nisan 2015 23:42

  Kesinlikle Whiplash ile beraber, Oscar'ın en güçlü adaylarındandı ve hak etmediği bir değerle karşılaştı ikiside. Oyunculuk bazında zaten ödülü kapsa da, filmde bence kült bir başyapıt olarak efsanelere girdi.

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top