Tipadam Dizi ve Film Yorumları

17 Şubat 2015 Salı

Will Smith Kimdir? Will Smith Filmleri Nelerdir? [İnceleme ve Film Yorumu]


Willard Christopher ''Will''Smith, Jr.( 25 Eylül 1968, Philadelphia) Amerikan sinema oyuncusu,yapımcı ve rap müzisyeni . Biri kız , ikisi erkek olmaz üzere üç çocuğu vardır . Smith'in son sekiz filmi gişelerden 100 milyon dolar ve üstü gelir elde etmiştir İlk olarak rapçiliğe merak salan oyuncu , 3 kez müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Grammy'lerin de sahibi oldu  ancak varlık gelirini eksik gösterince  devlete 2.8 milyon dolar borçlu kaldı sozkimin.com 2005 yılında yaptığı filmlerin  her birinin gişe hasılatı kırmasıyla Guinness Rekorlar kitabına girdi . 2007 yılında ise Hollywood'un şöhretler caddesine el izi bıraktı . Will eleştirmenlerden aktörlüğü için sürekli yüksek notlar almaya devam ediyordu . 

ABD balkanı Barrack Obama ise eğer kendi hakkında bir film yapılması halinde Will'in onu canlandırmasını istemişir .

Will Smith küçük yaşlarda bir yıldız gibi davrandığı ve popülerolduğu için Prince lakabı yakıştırıldı . Zira kısa bir süre  sonra bu lakap Fresh Prince'e dönüşecek  ve Smith uzun seneler bu şekilde anılacaktı.

Tarih 1993'ü gösterdiğinde ise ilk filmi ' Six Degrees Of Separation ' ile kamera karşısındaydı . 


Filmin özeti : Flan (Donald Sutherland) ve Ouisa Kittredge (Stockard Channing) New York’da yaşayan zengin bir çiftdir.. Bir gün çocuklarının Harvard’dan arkadaşı olarak kendisini tanıtan Paul (Will Smith) adında bir genç evlerinin kapısını çalar ve kendisini tanıştırır.. Paul, ailenin sempatisini kazanır ve akşam kalması için ona yeni tanıştığı ailenin evinde yer hazırlanır.. Ertesi sabah herşeyin göründüğü gibi olmadığı ortaya çıkar ve neyin olup bittiğini araştırmak için yola koyulurlar.

Büyük bütçeli , bol efektli , gişe başarısı yüksek yapımlar sayesinde oyuncu , sinema kariyerinde de emin adımlarla ilerliyordu . 

1999'da Wild Wild West vizyona girdi ve SMith bu filmde  Kevin Kline Ve Salma Hayek'le başrolleri paylaşıyordu  . Ticari başarısı yükek olan film için yaptığı aynı adı taşıyan Single Wild Wild West yeni albümü ''Willennium'da yer aldı ve Çalışan Amerikan listelerinde  5 numara oldu .

4

Filmin özeti : James West bir devlet ajanıdır. Çok güzel görünümlü ve işinde becerili bir adam olan James, çevresindeki insanlar tarafından da fazlasıyla saygı görmektedir. Artemus da tıpkı onun gibi bir gizli ajandır. Kılık değiştirmek konusunda tuhaf yetenekleri vardır ve icatlarıyla nam salmıştır. Öte yandan Arliss Loveless isimli, kötü kalpli bir adam bir suikast planları yapmaktadır. Amacı Amerika Birleşik Devletleri başkanını öldürmektir. James ve Artemus bu kötü adamı durdurmak için ellerinden gelen her şeyi ortaya koyacaklardır. Men in Black serisiyle ünlenen yönetmen Barry Sonnenfeld'ın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerinde Will Smith, Kevin Kline ve Kenneth Branagh var.

2001 senesinde efsanevi boksör Muhammed Ali'nin otobiyografik filminde ünlü sporcuyu canlandıran Smith , bu performasıyla Golden Globe Törenlerinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kucakladı . Bu ödül Smith'İn oyunculuğunda gelebileceği noktanın anlaşılması üzerine önemli fikir veriyordu ve Smith ilk Oscar adaylığını bu karakterle aldıFilmin Özeti : Ali, ABD'li boksör Muhammed Ali'nin hayatını anlattığı 2001 yılı ABD yapımı dram filmi. Muhammed Ali'yi Will Smith'in başarılı bir şekilde oynadığı filmin yönetmenliğini Michael Mann yapıyor. Askerlik zamanı geldiğinde Vietnam Savaşı'na gitmeyip benim onlarla bir sorunum yok diyen ve bu yüzden Şampiyonluk unvanına el konulan ve boks'tan uzaklaştırılan Ali'nin yaşamından kesitleri anlatılıyor. Film birçok dalda ödül kazanmıştır .
2004 yılında ise müzik kariyerinde önemli bir başarı kazanacaktır . Records ile anlaştı ve ' Lost & Found ' albümü yayınladı . Albüm 600.000'lik bir satış yakalayarak Smith'e altın plak kazandırdı . Mary J. Bİlge ile '' Tell Me Why '' , SNOP DOGG ile de ' Pump Ya Brakes ' isimli şarkılarla birlikte çalışan oyuncu , ilk single  'Switch' ile hayranlarını yine mutlu etmeyi başardı  Smith aynı yıl romantik komedi türünde hatrı sayılır bir başarı elde ettiği Hitch isimli filmle kamera önüne geçti .


Will Smith 2006 'da vizyona giren Pursuit Of Happiness adlı filminde ise oğluyla filminde kameranın karşısına geçti . Kariyerinde önemli bir yerde olan yapım benim en sevdiğim filmidir :) .  Ali'den sonra sonra ilk kez seyirciyle buluşmuş ve oldukça başarılı bir performans göstermiştir .


                                              ( Umudunu kaybetme filminden bi sahne )

2007 yılında ise  I Am Legend ( Ben Efsanayim ) filmi ile karşımızı çıkmıştır . Smith film'de hayatta kalan tek insan olduğunu düşünen askeri bir viroğlu canlandırır .Filmin Özeti : Robert Neville başarılı bir bilim adamıdır ve insanlığı yok edeceğine inanılan, önüne geçilemez tehlikeli virüs ona bulaşmamıştır. Virüs çok kısa bir zamanda birçok insanın ölümüne sebep olmuş, sonuçta Neville New York'ta hayatta kalan tek insan olmayı başarmıştır. Ancak Neville'in durumu çok zordur çünkü belki de dünya üzerindeki tek insan kendisidir. Üç yıl boyunca dolaşmakta, yaydığı radyo mesajları ile hayatta kalan insanlara ulaşmaya çalışmaktadırHerhangi bir canlıya rastlayamayan Neville aslında yalnız değildir ve her hareketi izlenmektedir. Salgından sağ kurtulan eski insan-yeni mutantlar Neville'in ölümcül bir hataya düşmesini beklemektedirler ve bekledikleri sonunda olur, kurdukları tuzağa düşen Neville kendisini çok zor bir şekilde kurtarmayı başarır; ama bu başarısını onu korumak için hayatını feda eden köpeği Sementa'ya borçludur. Bu durum Neville'ı çok üzer, artık umudunu tamamen yitirmiştir, gece yarısı mutantlara saldırır ve bir kaçını öldürür ama mutantlar çok kalabalıktır, tam ölümle burun buruna gelmişken muhteşem bir parlama görülür ve 3 yıl boyunca aradığı ama bulamadığı, kendisi gibi hayatta kalan bir kadın ve bir çocuk onu kurtarır .

Film  ünlü Norveç asıllı ABD'li bilim kurgu ve korku yazarı Richard Matheson'un 1954 yılında yazdığı romanı I Am Legend (Ben Efsaneyim)'den uyarlanmıştır. Roman Türkiye'de ilk kez 1972 yılında Milliyet Yayınları Kara Dizi serisinden Hepimiz Vampiriz adı ile çıkmıştı. Sonradan başka yayınevleri orijinal adı ile de kitabın farklı baskılarını yaptılar .


Fİlmografi ise şu şekilde oluşmaktadır ;
 Saturday Morning Videos (TV) (1990)
The Perfect Date (TV) (1990)
Blossom (TV series) (1992)
Where the Day Takes You (1992)
Made in America (1993)
Six Degrees of Separation (1993)
Çılgın İkili (1995)
Kurtuluş Günü (1996)
Siyah Giyen Adamlar (1997)
Devlet Düşmanı (1998)
Torrance Rises (1999)
Vahşi Vahşi Batı (1999)
Welcome to Hollywood (2000
The Legend of Bagger Vance (2000)
Ali (2001)
Men in Black II (2002)
Bad Boys II (2003)
A Closer Walk (2004)
Jersey Girl (2004)
Ben, Robot (2004)
Köpekbalığı Hikayesi (2004) (seslendirme)
There's a God on the Mic (2005)
Hitch (2005)
Umudunu Kaybetme (2006)
Tonight, He Comes (2007)
Ben Efsaneyim (2007)
Time Share (2008)
Black Panther (2008)
Hancock (2008)
Seven Pounds (2008)
Untitled Lana and Andy Wachowski Project (pre-production) (2011)
Men in Black III (2012)
After Earth (2013)
Winter's Tale (2013)
Focus ( 2015 )

Diskografi:

Albümleri
• Big Willie Style (1997)
• Willennium (1999)
• Born to Reign (2002)
• Greatest Hits (2002)
• Lost & Found (2005)

Singleları

• Miami (1997) (Big Willie Style)
• Just The Two Of Us (1997)
• Will2K (1999) (Willennium)
• Switch (2005) (Lost & Found)
• Party Starter (2005) (Lost & Found)

Will Smith Sözleri : 
Eğer mücɑdelem süresince yɑnımdɑ yoksɑn, bɑşɑrım sırɑsındɑ yɑnımdɑ olmɑyı bekleme !
Üzgünüm, sɑçmɑlığɑ kɑrşı ɑlerjim vɑr. 
Herkes sɑdece fɑrklı konulɑrdɑ cɑhil.
 En büyük hɑyɑller her zɑmɑn gerçekçi değildir. 
Senin hɑyɑtın, bɑşkɑlɑrının hɑyɑtını iyi hɑle getirerek dɑhɑ iyi hɑle gelecektir. 

-----------------------------------------------

Bu Yazının'da sonuna geldik :) zevkle okumanız dileğiyle :)))

will smith kimdir, will smith filmleri nelerdir, will smith filmlerinin konusu, will smith filmleri izle, will smith filmleri 2013, will smith filmleri 2014
Will Smith Kimdir? Will Smith Filmleri Nelerdir? [İnceleme ve Film Yorumu]
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

7 yorum:

 1. şarkıcılıktan oyuncuğa.... yetenecek böyle bir şey olsa gerek

  YanıtlayınSil
 2. yetenek demek istedim

  YanıtlayınSil
 3. googleda aratırken buldum. yazıyı incelediğim kadarıyla 2013'e kadar ki filmleri yazmışsınız. adamın 2014 yılına ait filmi yok sanırım???

  YanıtlayınSil
 4. neredeeeeeen.... nereyeeeeeee....

  YanıtlayınSil
 5. tam olmasa da tip andırıyor hea. :D obamayı da canlandırır yani. :D

  YanıtlayınSil
 6. Aynen öyle :)

  YanıtlayınSil
 7. 10 gün için de vizyona girecek filmi var , vizyona girmediği için koymadım ama yorum için koyayım dedim :)

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top