Tipadam Dizi ve Film Yorumları

22 Şubat 2015 Pazar

Daredevil Karakteri ve Daredevil (Korkusuz) Dizisi Hakkında Detaylı Bilgi

                            

KISA BİLGİ VE FRAGMAN: 


İlk 1963 yılında Stan Lee ve Bill Everett tarafından çıkarılan Marvel karakteri dizi oluyor! Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi dizi sektöründe Detective Comic'in (DC) çok geride olan Marvel, Daredevil projesiyle öne çıkmayı planlıyor! Bir Netflix projesi olan dizi şimdiden (2 hafta önce) yayınladığı fragman ile aksiyon severler tarafından ilgi ile izlendi :                 

                      

10 Nisan (2015) 'da ilk bölümü yayınlanacak dizi fragmanından da anlaşılacağı üzere Aksiyon dolu bir dizi olacak. Çizgi romanlarda genellikle kırmızı kıyafetle görmeye alışık olduğumuz Daredevil giysisini dizide siyah olarak göreceğiz..''Peki kim bu Daredevil karakteri ?'' diye soracak olursanız;

KARAKTERİN HAYATI :

Gerçek ismi Matthew Michael (Mat) Murdock olan karakterimiz dizide tam ismiyle değil Matt Murdock olarak tanıyacağız.. ''Matt Murdock küçük yaşta Radyoaktif bir maddenin gözüne isabet etmesiyle gözlerini kaybetmiştir. Gözlerini kaybettikten sonra öbür duyu organları (...ve sonar yeteneği.) çok daha iyi çalışan Matt'in babasının bir boksör olması onu çoğu dövüş sanatını öğrenmeye teşvik etmiştir. Babası bir gün, bir mafya adamı olan Wilson Fisk tarafından öldürülür. Matt Murdock babasının ölümünden sonra büyüdüğü sokaklar olan Hells Kitchen'ı, Wilson tarafından korumak için bir kahraman olur! Büyüdüğünde bir Avukat olan Matt'in bir diğer mesleği ise bir kahraman olan Daredevil olmaktır.''


KARAKTERİN (Deredevil'in) ÖZELLİKLERİ :

Daredevil karakteri bir atlete benzeyen çevikliği, hızı, dayanıklılığı ve buna benzer özellikleri vardır. Deredevil çizgi roman da, Boks, Ninjutsu, Judo gibi Uzakdoğu dövüş tekniklerini bilmektedir.. Oldukça konsantrasyona sahip olan kahraman ayrıca adından anlaşılacağı üzere korkusuz bir kahraman! Ayrıca kendisi çok başarılı bir ceza avukatıdır..

ARTI (+) DETAY :

Görme yeteneğini kaybetmiş olan Matt Murdock'un dört tane duygusu üst düzeyde gelişmiştir. Dokunarak okuyabilmesini sağlayan bu yetenek ona mürekkebin kağıt üzerinde ki çok küçük bir değimini bile farkettirir. Hava ısısı sayesinde 1-1.5 km yakınlarında ki insan bedenlerinin farkına varan Matt, bu özelliği sayesinde gözleri olmadan bile insanları görebilir. Isı algılaması özelliği sayesinde bir insanın ölü olup olmadığını da anlayabilir. Nesneler üzerinde ki ısı sayesinde en son ne zaman dokunulduğunu bile hissedebilir.

Koku duyusu ise bir insan da ki korkuyu bile hissedebilecek kadar kuvvetlidir. Hatta bir kalabalık içinde, uzakta ki birden fazla kokuyu bile ayırt edebilir. Gelişmiş duyuları en ufak desibel farklılıklarını bile hissedebilmesine imkan verir. Ses geçirmez bir duvar arkasında ki sesleri duyabilir. Ayrıca, kalp atışlarını 6 metre öteden duymakla kalmaz, kalp atışlarının farklılığı yardımıyla kişileri tanıyabilir. Kalp atışlarındaki değişimler sayesinde birinin yalan söyleyip söylemediğini anlayabilse de, kalp cihazları yada bireyin kendini iyi derece kontrol edebilmesi yüzünden yanılabilir. Geri plandaki seslerin bir çoğunu bastırıp, engelleye bilse de beklenmedik ani yüksek sesler onu oldukça sersemletebilir, hareket halindeki kalabalıktan kaynaklanan sesler kafasını karıştırabilir.

Daredevil diğer duyularının gelişmesi yanında ''Radar Duygusu'' diye adlandırdığı bir duyu kazanmıştır. Bir teoriye göre, beyninde oluşan mutasyon sayesinde bu duyu elektromanyetik enerji yayılımına tepki vererek onun çevredeki cisimleri 360 derece 3-D haritasını çıkarabilmesine imkan verir.Söz konusu ''duyu'' mükemmel değildir ve ona cisimlerin şekilleri hakkında gerçek değil tahmini bir bilgi verir. Birbirine yakın birbirini örten cisimler kafasını karıştırabilir. Duyularını geliştiren mutasyon, onu ayrıca elektromanyetik radyasyonun diğer türlerine karşı duyarlı yapmıştır. Radyo dalgaları ve gamma dalgaları arasındaki standart ölçüdeki her çeşit elektromanyetik radyasyonu fark edip tanıyabilir.Ayrıca söz konusu radyasyonun gücünü,hatta yaydıkları radyasyon miktarına göre farklı renkleri de kestirebilir. Daredevil, oldukça yakın mesafeden insan beyninin mikro gerilim voltajını da sezme becerisine sahiptir.EKİP :

Yönetmenliğini  Phil Abraham ve Adam Khane olmak üzere paylaşan Daredevil dizisi için ise çizgi romana çok uygun bir oyuncu kadrosu var. Charlie Fox (Matt Murdock), Geoffrey Cantor, Vincent D'Onofrio, Judith Delgado, Rosario Dawson gibi isimler ise dizide oyuncu olarak göreceğiz.

Daredevil
Filmi Hakkında :

2003 yılında yine Matt Murdock hikayesini anlatan film hiç tutulmamıştı. Ben Affleck tarafından canlandırılan filmin konusu ise hemen hemen aynıydı : 

''Matt Murdock, küçükken gözlerine radyoaktif madde dökülmesi sonucu gözlerini kaybetmiştir ama karşılığında çeviklik, diğer duyularının inanılmaz kuvvetlenmesi ve radar gibi özellikler kazanmıştır. Matt'in babası Jack profesyonel bir boksördür.Bir gün boks maçı çıkışında öldürülür ve Matt babasız kalır. Büyüyüp başarılı bir avukat olur. Aynı zamanda geceleri suçluları adalete teslim eden bir kahraman olmuştur.....''

Anahtar Kelimeler: Daredevil Dizisi, Daredevil Konusu, Daredevil Dizisi Konusu, Daredevil Hakkında, Daredevil Karakteri, Daredevil Karakteri Özellikleri, Daredevil Fragmanı, Daredevil Karakteri Ayrıntılı, Daredevil Dizisi İncelemesi, Daredevil Karakteri İncelemesi, Daredevil Kimdir?, Daredevil Efsanesi, Matt Murdock Kimdir?
Daredevil Karakteri ve Daredevil (Korkusuz) Dizisi Hakkında Detaylı Bilgi
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

3 yorum:

 1. merakla bekliyoruz :))))

  YanıtlayınSil
 2. karakterin ilginç bir öyküsü varmış. bir hikaye kitabı misali

  YanıtlayınSil
 3. bilim kurgu yönü olan bir dizi sanırım???

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top