Tipadam Dizi ve Film Yorumları

2 Mart 2015 Pazartesi

Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) Nasıl Bir Film? Detaylı İnceleme..

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, bu film gerçek anlamda sinema kültürüne sahip her bireyin ayakta alkışlayacağı ve konunun işleyişinden tutun çekim tekniklerine hatta diyaloglara kadar her şey kusursuzdu diyebilirim. Evet, herkesin beğenebileceği bir film değil ama şunu da lütfen es geçmeyin; Tiyatro kavramını bilmeyen ya da bu sanattan haz almayan bireylerin, böyle muhteşem bir filme bok atmaya kalkması da gerçekten ''ülkemiz adına'' utanılacak bir durumdur.


Filmi incelemeden önce, film hakkında yorumlar yapan ve filmi beğenen herkesi ''çok bilmişlikle'' suçlayan bu arkadaşlara bir kaç şey söylemek istiyorum. Her izlediğiniz filmde illaki aksiyon, macera ya da fantastik bir kurgu olacak diye bir şey yok. Haa bizim ülkemizde daha çok 'Recep İvedik' tarzı filmler efsane olur gerçi, o yüzden komediyi de bu duruma katmam mümkün ama neyse; bir de o tarz diyaloglara girip daha da gergin bir durum oluşturmak istemiyorum. Bu filmi beğenmeyen, hatta ''20. dakikada sinemadan çıktık, ne rezil bir filmdi ya lanet olsun!'' şeklinde tepkiler veren bireyler; sinema kültürlü hakkında 'özür dileyerek söylüyorum ama' gerçekten hiçbir şey bilmeyen tiplerdir. Bunu nasıl mı bu kadar rahat dile getirebiliyorum? Hemen söyleyeyim pek tabi. 

Hatay'ın merkezinde (Antakya) yaşamama rağmen, film ilk olarak 3 sinemadan 1'inde ve TEK seans olarak gösterime girdi. O da kaç biliyor musunuz? Akşam 22:00. Neden peki? Çünkü ülkemizdeki sinemacıların dahi bu kültüre yabancı olduğu bir toplumda yaşıyoruz! Her şeyi ticaret olarak algılayan ve nasıl daha çok para kazanırım mantığıyla yaklaşan bu insanlar, sadece kendi toplumunu yobazlaştırmayı başarmaktadır; kimse kusura bakmasın. Haa diyeceksiniz ''Birdman analizinden nasıl buralara geldin'', merak etmeyin sadece lafım bu film için geçerli değil. Enigma ve Her Şeyin Teorisi dahi birçok şehirde ya vizyona girmedi ya da zar zor 1'er seansla geçiştirildi. Ama Recep İvedik - Yav He He - Çılgın Dersane 4 gibi abuk sabuk filmler 10-15 seansla gözümüze gözümüze sokulup aylarca da vizyonda tutuldu. Neyse sinemadan anlayan kesim illaki bunların farkına varıyordur ve ileride gerekli tedbirlerin alınmasını da MUHAKKAK Kİ başaracaklardır!


Gelelim BİRDMAN filminin daha detaylı analizine..

Evet, filmin büyük çoğunluğu tiyatro sahnesinde geçmekte. Hatta filmin tamamı tiyatro binasında sürdürülmüş desek yeridir ancak doğrusu da budur çünkü filmde tamamıyla gerçek bir sanat ve bunun insanlarda bıraktığı etkiler/gelişimler anlatılmaktadır. İlk olarak filmden birkaç kesit/diyalogla sizi hem olaya sokup hemde bu YERSİZ eleştiri yapan arkadaşlara 'film üzerinden' güzel göndermeler de bulunalım: ''Bu eleştiride tekniğe dair bir şey yok, planlamaya dair bir şey yok, niyete dair bir şey yok. Sadece oyunu karaladığın o kıytırık eleştiriler var. Bunları yazıyorsun ve işin en acı tarafı da bunlar için en ufak bedel ödemiyorsun! Bense o sahneye çıkarak her şeyimi riske atıyorum. Sense hiç bir şeyini riske atmıyorsun; hiçbir şeyini, HİÇ BİR ŞEYİNİ!!!''

Hemen üstteki paragrafın sonunda verdiğim diyalog ana karakterimiz Michael Keaton (Birdman) ile ülkenin en ünlü eleştirmeni arasında geçmekte. Gerçek anlamda egolara sahip ve Times Gazetesi'nde yazmakta olan bu hanımefendi, AÇIK bir şekilde ''senin tiyatron umurumda değil, nasıl bir performans sergilersen sergile SENİ BİTİREN bir yazı yazacağım'' diyor ve devamında da böyle bir konuşma yaşanıyor. Ne kadar ironik bir durum değil mi :) Twitter'da ya da diğer birçok platformda kendini film eleştirmeni sanan, filmi anlayacak kapasitesi olmadığı için yorumlarında bu filmi yerden yere vuran kullanıcılar gibi değil mi aynı? Filmdeki eleştirmenimiz ve siz değerli eleştirmenler (!) Michael Keaton'un bu rolde olması da komik bir durum aslında, eskiden Batman'dı, ünlüydü ve insanlar onunla fotoğraf çektirmek için kuyruklara girerlerdi. Günümüzdeyse animasyon seslendirirken bir yandan da bir çok filmde yan oyuncu rolünde görüyoruz kendisini. İgnarritu bu rol için tam istediği adamı bulmuş diyebilirim. Sanki yıllardır bu rolü beklermişçesine harika bir performans ortaya koymuş. Film bir çok açıdan insanları ikiye bölmüş durumda; kimisine göre etkileyici ve başyapıt olarak adlandırılırken (şahsen bana göre öyle) kimi insanlara göre sıradan ya da saçma bir film ... 3 Hafta boyunca en çok izlenen filmde Yapışık Kardeşler'in durduğu bir ülkede, Birdman'ın sinema salonlarının hepsini etkileyecek bir film olmasını beklememizde acı bir durum zaten. Film içinde halüsinasyon olayı çok iyi bir şekilde işlenmiş ve bir tarz kara-mizah etkisi yaratmış. Kimi zaman sizi şaşırtırken, kimi zamanda üzen bir film. Edward Norton kelimenin tam anlamıyla harikaydı . J.K Simmons gibi bir üstat olmasaydı bu sene kesinlikle En iyi ''yardımcı erkek oyuncu'' ödülünü alırdı. Emma Stone her zaman olduğu gibi çekici, etkileyici ve samimi..


Sizi filme çekecek sebeplerden birisi de, binanın çatısında Edward ve Emma'nın o samimi diyalogları olacaktır. Şahsen benim en sevdiğim sahnelerden biriydi, sürekli gülümsememi sağlıyordu.. :) Finali de insana bir nevi tebessüm ettiriyor diyebiliriz. Ayrıca filmdeki iç seslerin ve sürekli değişen/ritmik artış gösteren bateri sesinin bizlere verdiği heyecanı kelimelerle tarif etmek mümkün değil. Senenin izlenmesi gereken, ağır filmlerinden bir tanesi kii herkesin anlamasını da beklemeyin. Olumsuz yorumlara bakarak izlemekten vazgeçmeyin derim!

Oscar'ı da fazlasıyla hak ettiklerini düşünerek, 10 üzerinden 8.5 verdiğimi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Kesinlikle ''alanında'' yılın en iyisi!

- Yazıda alıntı yapılan yorum kısmı da 'zaten' bana aittir, bazı platformlarda popüler yorum olması sizleri heyecanlandırmasın lütfen ;) ek olarak belirtmek istedim.


Anahtar Kelimeler: Birdman filmi hakkında her şey, 2014 oscar adayı film yazıları, oscar 2015 en iyi film ödülünü alan filmin inceleme yazıları, 2014 oscar en iyi film ödülünü alan birdman filmi, birdman filmi hakkında blog yazıları, birdman hakkında eleştiri yazıları, birdman filminin fragmanı ve detaylı analizi
Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) Nasıl Bir Film? Detaylı İnceleme..
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

3 yorum:

 1. Sinema Tutkunu2 Mart 2015 15:26

  Filmi ben fazlasıyla beğendim, oyunculuklara laf söyleyen de taş olur ayrıca :) Vay ne enteresan final derken, gerçek final daha da hoştu. Bunca kötü film varken bu filme kötü demek haksızlık. Tempo zaman zaman düşse de izlemeye değer! Oscarlık film mi diye soracak olursanız da ilk 3'e kesinlikle girecektir diyebilirim :)

  YanıtlayınSil
 2. Umut Demirbilek2 Nisan 2015 02:20

  Çok iyi bir başyapıt, kült film olarak anılabilir ama Oscar kazanması kesinlikle abartı olduğunu düşünüyorum. Whiplash ve The Theory of Everything var iken bu filmin Oscar alması, gerçekten abes kaçtı, benim düşüncemle. :)

  YanıtlayınSil
 3. oturduğumuz yerden güzel bir broadway macerasına tanık olduk doğrusu. edward norton'un oyunculuğu özellikle görülmeye değerdi.

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top