Tipadam Dizi ve Film Yorumları

7 Mart 2015 Cumartesi

Yılmaz Erdoğan Kimdir ? Fimleri , Kitapları Nelerdir ?

                                                                        YILMAZ ERDOĞAN

Ülkemizde yaptığı işlerle bizlere kendisini sevdiren Yılmaz Erdoğan son olarak Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü ile bizlere büyük bir gurur yaşatmıştır . 

Çoçukluğu Ankara Aydınlıkevlerde geçen Yılmaz Aydınlıkevler lisesini tamamladıktan sonra İstanbula gelmiştir . 

Senaryosunu ve hikayesini yazdığı Bir Demet Tiyatro adlı dizideki ,' Mükremin  ' karakteri ile tanınırlığını büyük ölçüde artırmıştır . 1994 yılında ise Necati Akpınar ile BKM ( Beşiktaş Kültür Merkezini ) kurmuştur .
Uğraştığı bir çok dal da başarılı eseler veren Erdoğan Yönetmenlik , Oyunculuk , Tv Dizisi , Tiyatro , Kitap  alanlarıyla ilgilenmektedir . 

Yönetmenlik Alanında  ilk deneyimi 2001 yılında hem yazıp oynadığı hem de yönettiği Vizentole isimli ilk uzun metraj filmi olmuştur  . Bu film Türk Sinemasında kült filmlerden biridir . 
Filmin Konusu : Film Van'ın Gevaş ilçesine Televizyonun gelmesini anlatıyor . Hayatlarında ilk defa televizyon görecek olan halk televizyonun  nasıl birşey olduğunu merak etmektedir . Şehir Herşeyin en son ulaştığı yerdir .  Devlet tarafından sürgün edilen görevliler televizyonu kurar fakat çalıştıramaz , Belediye başkanı ise köyün delisi olarak bilinen Nazmi'den yardım ister .  Yoğun uğraşlar sonucunda film tesadüf olarak çalışır fakat alınan kötü haber sonucunda olan televizyona olur . 

2004 yılına gelindiğinde ise Vizontele filminin devamı olan Vizontele Tuuba filmi çekilmiştir . Senaryosu ve yönetmenliği yine Erdoğan'a aittir. 


Filmin Konusu : Vizontele filminde yaşanan olayların üzerinden altı sene geçmiştir .Ülke 1980  ve sonrası yaşanan olaylardan haberdar değildir . Batı'dan gelen öğretmen beraberin de birçok şeyi de getirecektir . Gelen öğretmenin kızı olan Tuba ise köyden emir ile duygusal yakınlık kuracaktır.  Televizyonun getirdiklerini zor sindiren halk , Batı'dan gelen öğretmenin getirdikleri karşısında neler yapabilecetir ? ilk filmde yaşanan başarının devamı bu filmde de gelmiştir . 

2005 Yılında ise Organize İşler filminin senaryosu , oyunculuğu ve yönetmenliği ile karşımıza çıkmıştır .


Filmin konusu : İstanbul  Suçlarla dolu, karmaşık bir şehirdir . Şuçlular  ve masumlar dirsek temasında, birbirlerine uyumlu bir tavırla hayatlarını idame ettirmektedirler. Süpermen kostümü giyip hayatını kazanmaya çalışan sıradan bir adam kendisini bir anda suç dünyasının göbeğinde bulacaktır. Suç dünyasının tam ortasında bir masuma aşık olacak, kendisi dahil herkesin kafasını karıştıracak ve bir şekilde hayatta kalmaya çabalayacaktır. İstanbul’da masumlar, suçlular ve ‘daha’ suçlular vardır. 

2009 yılında ise bkm oyuncuları çoğunlukta olmak üzere Cezmi Baskın , Erdal Tosun ve Rıza akın gibi oyuncularla filmi  paylaşmıştır . Filmin Konusu : Film'de ne olduğunu bilmeyen bir Noel Baba'nın hikayesini anlatmaktadır . Film'de Rıza Şenyurt karakterini canlandıran Erdoğan , etliye sütlüye karışmayan yurdum insanıdır .  Kimsenin ne yaptığına karışmaz kendi yağında kavrulur . Büyük bir Avm' de Noel Baba olarak part time çalışmaktadır  fakat rolünü üstlendiği adamı tanımamaktadır . Ülkenin arka sokaklarında yaşayan bu adam hem komik hem de hüzünlü bir yolculuğa çıkmaktadır .


2010 yılında yine Bkm ekibi oyuncuları ile yer  aldığı  Çok Film Hareketler bunlar filmi ile izleyicinin karşısına çıkmıştır .


Filmin konusu : Yaz tatilinde sadece aşkın peşinde olanlar, tatile gidemeyip evde sivrisineklerle savaşanlar, sadece günübirlikçi olarak denizle buluşanlar, yazı mezuniyet balosu ile karşılamak için önce mahalleliyle uğraşanlar, yaz tatilinin en güzel hediyesi bisikletin değerini bilemeyenler, tatile uçakla gidenlerle tatili bitip okula dönerken hala ayakları yerden kesilenler, hepimizin, hepinizin yaz hikayeleri bu filmde ..

2011 yılında ise ; Ülkemizin Sinema alanında önemli isimlerinden biri olan Nuri Bile Ceylan'ın senaryosunu yazıp ve yönettiği bir zamanlar Anadolu'da filmindeki oyunculuğu ile karşımıza çıkmıştır Erdoğan .


Fimin konusu : bir doktor ile cinayet soruşturması yürüten bir savcının 12 saatlik gerilimli hikayesini konu almaktadır .Yolların tek düzeliği ve kasabanın insana yeni bir şey sunmamasının sıradanlığını fona alan Bir Zamanlar Anadolu'da adıyla da klasiklere gönderme taşıyor. Bu sene Cannes'da Altın Palmiye için yarışan film, Nuri Bilge Ceylan'a Uzak ve Üç Maymun zaferlerinden sonra Cannes'da Büyük Jüri Ödülü'nü de kazandırdı.

2012 yılında ise Başrollerini  Monica Bellucci, Behruz Vüsuki, , Caner Cindoruk, Beren Saat, Belçim Bilgin, Arash Labaf ve Ali Pourtash  ile paylaştığı Gergedan mevsimi vardır . 


Konusu : Film İranlı Kürt Şair Sadegh Kamangar 'in trajik öyküsünden esinlenmiştir . Unutulmaz bir aşk hikayesini konu alan film'de Sahel ( Behruz Vüsuki ) ve eşi Mina ( Monica Bellucci ) bir intikam uğruna hapise atılır  . 10 yıl sonra serbest bırakılan mina , eşinin öldüğüne inanır ve iki çocuğunu alarak İran'dan İstanbul'a yerleşir . 20 yıl sonra hapisten çıkan Sahel eşi ve çocuklarını aramaya başlar . Gergedan Mevsimi, Bahman Gobadi'nin İran'ı terkettikten sonra yönettiği ilk filmdir. Çekimleri Irak ve Türkiye'de gerçekleştirilmiştir. Ghobadi ilk kez bu filminde otosansür uygulamamıştır. Katıldığı festivallerden bol övgülerle dönen film BBC tarafından "Sürgündeki İran'lı yönetmenin yeniden doğuşu" manşetiyle duyurmuştur


2013 yılında ise Kelebeğin rüyası filmi ile seyirciyle bulumuştur. Filmin konusu : Film 1941 yılında başlamaktadır . İki Genç şair olan Tayyip ( Kıvanç tatlıtuğ ) ve Rüştü ( Mert Fırat ) yaşadıkları kent de memuriyet hayatlarını sürdürmetedirler . Diğer yandan ise sanat ve en çok da şiirle iç içedirler . Şairlik ve sanata bakışın henüz olgunlaşmadığı toplumda bu iki genç halka sanatı ve şiiri sevdirmek için uğraş verirler . Zonguldak'a geri dönen Belediye başkanının kızı Suzan ( Belçim Bilgin ) ile bu iki gencin inancı daha çok artmıştır .Ailesinin istememesine karşın suzan bu iki genç ile arkadaş olur ve Muzaffer 'de Suzan'a  aşık olur .Verem ile sağlıkları tehdir altına giren iki genç kendi geleceklerini kurabilme çabası içine girerler .

2014 Yılında ise yakın arkadaşı olan Cem Yılmaz'ın filmin de tek sahnelik rolü ile yer aldı . 


2014 Yılının Devamında ise olarak Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü getirecek olan The Water Diviner( Son Umut )  Filmi ile sinema'da yer almıştır . Yönetmenliğini Russell Crowe üstlenmiştir 
Filmin Konusu : Film 'de Çanakkale Savaşında üç oğlunu arayan Russell Crowe (Connor) ' ın Türkiye'ye gelişini anlatmaktadır .  Connor'ın İstanbul'da başlayıp Çanakkale'ye ve oradan da ülkenin çeşitli yerlerine uzanan bu arayış yolculuğunda en büyük destekçileri Türk subayları Hasan( Yılmaz Erdoğan )  ve Cemal ( Cem YIlmaz )  olacaktır. 

2015 yılında ise yine konuk oyuncu olarak  yer aldığı bana masal anlatma filmi ile sinema da yer almıştır . 

Yılmaz Erdoğan'ın hayatında yer alan önemli projeler'den biri de BİR DEMET TİYATRO'dur . İlk kez 1995 yılbaşı gecesi ''MTV-MECLİS TV '' adıyla yayınlanmış ve büyük beğeni kazanmıştır . 8 sezon yayınlanan  dizi her yaştan ve kesimden milyonlarca insanı ekran başına toplamıştır . 


 Çıtır Ailesi ve çevresindekilerin başından geçen hayata dair komik olayları konu aldığı bölümleriyle 7 yıl boyunca ekranlarda kalmayı başardı. Dizide kömürcü Feriştah karakteri, Yılmaz Erdoğan'ın lisede okurken oturduğu mahalle olan Aydınlıkevler'de bir kömürcüden esinlenerek yer aldığı bilinmektedir.

2008 yılında başlayan ve bizleri güldüren Çok Güzel Hareketler Bunlar'ın yönetmenliğini üstlenmiştir Erdoğan . BKM Mutfak oyuncularının sahne aldığı programda, önceleri seyirciler de puan vererek oyunlarda etkin olmuş, daha sonra ise bu uygulamadan kalkıp yalnızca skeçler verilmiştir


Formatı : Oyuncular konularını tamamen kendi yazdıkları skeçleri oynamaya başlar, her oyunun sonunda programın sunuculuğunu da yapan Yılmaz Erdoğan seyircilerin arasından çıkar ve oyuncuların performanslarının değerlendirilmesini ister. Seyirciler değerlendirirken ÇGH (Çok Güzel Hareket), GH (Güzel Hareket) gibi değerlendirmeler kullanırlar. En yüksek not ÇÇGH (Çok çok Güzel Hareket), en düşük not Yaniidir. 

Başta da dediğimiz gibi sinema dışında alanlarla da ilgilenen Yılmaz Erdoğan'ın Yayımlanmış kitapları şu şekildedir ;

Feriştah'ın Fentezileri (Bir Demet Tiyatro Dizisi Diyalogları)
Cebimde Kelimeler (Oyun)
Otogargara (Oyun)
Hijyenik Aşklar (Kısa güldürü hikâyeleri)
Anladım (Şiir)
Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar (Diyaloglar - Sonradan Haybeden Gerçeküstü Aşk adıyla oyunlaştırılmıştır.)
Hüzünbaz Sevişmeler (Deneme)
Kadınlık Bizde Kalsın (Oyun)
Kayıp Kentin Yakışıklısı (Şiir)
Laz Bakkal ile Tombalak (Bir Demet Tiyatro Dizisi Diyalogları)
Bana Bir Şeyhler Oluyor (Oyun)
Sahiler Düş Düşler Sahi (Şiir)

---------------------------------------------------
' Zeki Müren'de bizi görecek mi ? :)
İyii Okumalar .
:)
Yılmaz Erdoğan Kimdir ? Fimleri , Kitapları  Nelerdir ?
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları

1 yorum:

  1. adam iyi işler yapmış olabilir ama gıcık kapıyorum ben bu adamdan ya.. gerçek hayattaki o hareketleri, tavırları kendini bir b.k sanmalarından dolayı nefret ediyorum. hatta tipinden bile nefret ediyorum ben bu adamın ya. yaptıklarına saygı duyarım o ayrı bir şeydir tabi ama ben kişi olarak gıcık kapıyorum adamdan.

    YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top