Tipadam Dizi ve Film Yorumları

8 Nisan 2015 Çarşamba

Dizi dünyasındaki en güzel jenerikler (Opening) - TOP 15

Bu konuda sizin düşünceleriniz nasıldır, bilemem ama benim düşüncem bir diziyi güzel yapan şeylerin başında açılış jeneriği gelir. Bu jeneriklerin bilindiği gibi kısa ve uzun olmak üzere iki türü vardır. Mesela; Lost, Breaking Bad veya Fringe gibi jeneriğini kısa ve öz tutan dizilerimiz yanısıra uzunca jenerik yapıp, müzikleriyle bizi bağımlısı yapan dizilerimizde mevcut; Game Of Thrones, Vikings.. vs gibi. Kendi düşüncelerime göre ve insanların popularitesini kazanmış jeneriklerin sıralamasını yapmayı düşündüm.

Haydi başlayalım. :)

Listemizin 15. Sırasında, Netflix'in sevilen dizilerinden Marco Polo'ya yer vermeyi düşündüm. Bir dönem dizisi olduğundan, bu jenerik bu diziyle çok bağdaşmış fikrimce.


Listemizin 14. Sırasında, Starz'ın pek popularitesi olmayan ama muhteşem oyunculuklarıyla beni kendilerine hayran bıraktıran dizisi Power var. Eğer olaki diziyi izlerseniz, jeneriğin diziyle uyumunu çok rahat anlayacaksınız. :)


Listemizin 13. Sırasında, yine Netflix'in sevilen dizilerinden ve çok değişik kurgusuyla geçer not alan Hemlock Grove var.


Listemizin 12. Sırasında, CW'nin geçer not alan ve 2. Sezonunda resmen bir patlama yapan dizimiz The 100 yer alıyor.


Listemizin 11. Sırasında, AMC'nin yılların eskitemediği dizimiz ve çoğu insan tarafından artık "Efsane" olarak lanse edilen The Walking Dead yer alıyor. Bilindiği gibi sezonlara göre jenerik yapan dizimizin, 5. Sezon jeneriği fikrimce en güzeliydi.


Listemizin 10. Sırasında, FX'in her sezonu farklı senaryolarla kurgulanan, yeri dolmayacak dizimiz American Horror Story yer alıyor. Tabi bildiğiniz gibi her sezona farklı bir jenerik uyarlanan dizide, 1. Sezon jeneriği hiç birine değişilmez. :)


Listemizin 9. Sırasında, Showtime'ın halen yerini dolduramadığı belkide hiç dolduramayacağı efsanemiz Dexter yer alıyor.


Listemizin 8. Sırasında, Starz'ın son zamanlarda muhteşem çıkış yapan ve reytingleriyle popularitesini oldukça artıran dizimiz Black Sails yer alıyor.


Listemizin 7. Sırasında, geldik efsanemiz Prison Break'e. Açıklama yapmama gerek duymadım böyle bir kült yapım için. :) Ve tabiki 1. Sezon jeneriği unutulmazdı. :)


Listemizin 6. Sırasında, Starz'ın muhteşem yapıtlarından ve benim en çok sevdiğim dizilerin başında gelen Da Vinci's Demons yer alıyor. Tabiki 1. Sezon jeneriğiyle yer alıyor. :)


Listemizin 5. Sırasında, popularitesi fazla olmayan, ama çok değişik kurgusu ve muhteşem oyunculuklarıyla bir HBO dizisi olan ve benim en sevdiğim jenerikler içinde yer alan, muhteşem müziği ve görüntüsüyle The Leftovers yer alıyor.


Listemizin 4. Sırasında, çok değişik bir senaryosu, kostüm ve mekanda tamamen liderliğe oynayan ve harika oyunculuklarıyla Starz'ın yeni dizilerinden Outlander yer alıyor. Muhteşem müziği ile İskoçya'yı gözlerimizde canlandıran jeneriğimizi TOP 5'in içine almam lazımdı kesinlikle. :)


Listemizin 3. Sırasında, History Channel'ın değişilmez efsanesi ve şimdiden kült yapımlar arasında belkide yerini alacak dizimiz Vikings'in kendi kadar güzelde olan jeneriği yer alıyor.Listemizin 2. Sırasında, birinciliği kesinlikle tek zorlayacak rakip olan, yine bir HBO efsanesi True Detective yer alıyor. Gerçekten muhteşem bir jenerik ve harika bir müzik.Ve geldik listemizin 1. Sırasına. Yani efsaneye, belki uzun yıllar hiç bir zaman liderlikten yerini kaybetmeyecek, belki de hiç kaybetmeyecek. Söylememe gerek var mı ismini? :)Listeyi tamamen kendi izlediğim diziler arasından seçtiğim için, hatta listeye alamadığım bir çok jenerikte olmasına rağmen, yine de yorumlarınızı ve sizinde belki listede olmayan favori jeneriğinizi duymak isterim. 

Ekstra ve bonus olarak, kısa jenerikleriyle hem efsaneleşen hemde hiç bir zaman o kısacık jeneriklerini dahi unutamayacağımız 3 efsanemiz geliyor şimdide ardı ardına. :) Bunları sıraya koymak istemedim, efsaneler bir arada yer alsın. :)
Dizi dünyasındaki en güzel jenerikler (Opening) - TOP 15
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

5 yorum:

 1. ahmet gökçen11 Nisan 2015 18:20

  Emer harcanarak yapılmış güzel bir derleme. ellerinize sağlık

  YanıtlayınSil
 2. G.O.T harikaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  YanıtlayınSil
 3. Yazınızı hayranlıkla inceledim gerçekten. Ellerinize sağlık, ancak bu kadar güzel yorumlanabilirdi ''dizi jenerikleri''. Yakın zamanda patlayacak bir yazı olduğunu düşünüyorum, devamı da gelir umarım.. :)

  YanıtlayınSil
 4. Umut Demirbilek8 Mayıs 2015 00:44

  Çok teşekkürler, güzel düşüncelerin için. :) Elbette buna benzer yazılarım yine gelecektir yakında. :)

  YanıtlayınSil
 5. Umutcan - Alperen9 Mayıs 2015 15:45

  True Dedective süper bir dizi herkese tavsiye ederim. 2. sezon fragmanındaki müzik de oldukça güzel. Çok güzel bir liste olmuş teşekkür ederim. Tebrikler...

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top