Tipadam Dizi ve Film Yorumları

2 Nisan 2015 Perşembe

Fringe - Tanıtım

Lost'un yapımcısı J.J Abrams'dan bir bilim kurgu - drama türü olan, muhteşem oyunculukları ve senaryosuyla, izleyicinin kafasında muhteşem teoriler ve bilgi yığını bırakan, benim "Efsanelerden" diyeceğim baş yapıtlardan biridir Fringe.Konusuna gelecek olursak;

Pilot bölümde, açıklanması çok güç olan bir uçak faciası ile girişi yapıyor Fringe diziye. İlk sezonun daha sonraki tüm bölümlerinde birbirinden bağımsız ama sonu aynı yere çıkan, açıklanması güç ve mucizevi şekilde insanların başına gelen değişik ve paranormal olayları konu alıyor dizi. Peter Bishop, Walter Bishop ve Olivia Dunham bu davalarla üstlenmek üzere FBI'nin gizli bir bölümü olan Fringe departmanı tarafından görevlendiriliyorlar. Daha sonra araştırmalarının sonucunda bir bioterörist şirketi olan ve dünya teknoloji pazarını elinde bulunduran Massive Dynamic şirketinin olduğunu öğrenirler bu deneylerin ve paranormal olayların arkasında. 

Daha sonra Olivia'nın Williem Bell ile yaptığı paralel evren konuşmasıyla, olaylar iyice bilim-kurguya dökülür ve paralel evrenler dünyası bizi beklemektedir önümüzdeki sezonlarda. Tabi, her sezon ağırlıklarını iyice artıran The Observer'lar (Gözcüler) ve dizinin kült karakterlerinden biri olmayı başaran September isimli observer, geçmişte ve günümüzde Bishop'lara yaptığı fedakarlık ve yardımlarla göz önüne geliyor. 

Her geçen sezon sırların ve paranormal olayların arttığı ve çoğu soruya cevabını bulduğumuz Fringe, 5. sezon ve final sezonuyla birlikte, bulunduğumuz dünya gözcüler tarafından istila edilmiş olarak başlar. 5.Sezonun afiş yazısı olan "Fight for the future" repliği tamda bu sezon için söylenmiş bir sözdür. Dünya, ya gözcülerin istilasıyla bizim dünyamız olmaktan çıkacak ya da tekrardan insanlığa kazandırılacak. Muhteşem, mantıklı ve dramatik bir final yapan Fringe, benim için kült diziler arasında yerini çoktan almıştır. Mutlaka izlenecekler listenize eklemenizi tavsiye ederim.
Fringe - Tanıtım
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

5 yorum:

 1. Fringe izlediğim en iyi bilim-kurgu dizilerinden biriydi. Keşke hiç bitmeseydi.
  Onda aldığım o keyfi şu an hiç bir bilim-kurgu dizisinden alamıyorum.

  YanıtlayınSil
 2. Umut Demirbilek2 Nisan 2015 11:03

  Kesinlikle kesinlikle. :) Walter'ın muazzam oyunculuğu ve sempatikliği, dizinin muhteşem kurgusu. Benim kesinlikle TOP 5'im de yer alan bir dizidir kendileri. :))

  YanıtlayınSil
 3. arkadaşlarımın bol bol övdüğü bir dizi bu ve sizin de yazınızı görünce kesiklikle izlenesi gibime geldi :) ellerinize sağlık güzel bir yazı olmuş

  YanıtlayınSil
 4. Umut Demirbilek5 Nisan 2015 01:19

  Kesinlikle ben kefilim. :))

  YanıtlayınSil
 5. lost.un yapımcısının parmağı varsa iyi bir şey olur diye düşünüyorum

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top