Tipadam Dizi ve Film Yorumları

29 Mayıs 2015 Cuma

FETİH 1453 Filmi Konusu Eleştirisi ve Yorumu (Film Analizi) Oyuncular Ve Kadrosu

Fetih 1453

Gösterim Tarihi: 17 Şubat 2012

Yönetmen: Faruk Aksoy

Oyuncular: İbrahim Çelikkol, Devrim Evin, Dilek Serbest, Recep Aktuğ

Senarist: Atilla Engin, Irfan Saruhan

Görüntü yönetmeni: Mirsat Heroviç

Kostümler: Canan Göknil

Tür: Dram , Savaş filmi , Epik

 
Süre: 165 dk Yapım yılı: 2010 Türkiye


 KONU:
 Babası II. Murat'ın ölümü üzerine ikinci kez tahta çıkan II. Mehmet'in şimdi kafasında gerçekleştirmesi gereken ilk öncelik Bizans İmparatorluğu'nun son toprağı olan Konstantinapolis'i Osmanlı Devleti'ne katmaktır. Bu uğurda ne yapılması gerekiyorsa genç padişah hiçbirinden feragat etmeyecektir...
Osmanlı Devleti'ne çağ atlatarak imparatorluğa taşıyan Fatih Sultan Mehmet'in 1451 yılında henüz İstanbul'u alma planları yaptığı dönemden başlayan film, şimdiye kadar çekilmiş en büyük tarihi-kahramanlık projesi olma iddiasında.
Filmde Molla Gürani'yi de yani Fatih'i yetiştiren üstadı ve Fatih Sultan Mehmet’in çocukken aldığı bu eğitim süreçleri de yer alıyor. 3 boyutlu animasyonların da yer aldığı filmin yönetmenliğini Faruk Aksoy üstlenirken, senaryoyu kaleme alan Atilla Engin ve İrfan Saruhan'a Prof.Dr. Feridun Emecen, Doç.Dr. Hülya Tezcan, Doç.Dr. Gülgün Köroğlu, sanat tarihçisi Massimo Farinelli'den oluşan geniş bir danışmanlar kadrosu da eşlik ediyor.

YORUM:Öncelikle değerli okurlarımız bügün İstanbulun fethinin 562'İnci yılı. Nekadar köklü,şanlı bir tarihimiz olduğunu bilmeli ve buna yönelik ilerki nesillere doğru bir şekilde dışardaki devletlerin müdalesi olmadan anlatmalı ve tarihlerini,geçmişlerini,ecdadının nekadar büyük şeyler yaptıklarını göstermeliyiz.Lafı fazla uzatmadan sizleride sıkmadan film hakkında sizlere birşeyler bahsedeceğim. Öncelikle ben bir konuda çok üzgünüm ABD'nin tahmini 200 yıllık tarihini ballandıra ballandıra yücelterek anlattığı filmleri oscar adayı filmler arasında gösterilirken Osmanlı devletinin 600 yıllık köklü nice zaferler ve başarılar kazanılmış 3 kıtaya hükmetmiş dünyaya barışı ve huzuru getiren ve bunu en uzun sürdüren devlet olmasına rahmen biz bunu film alanında yansıtamıyoruz düşük mevlalar ile yaptığımız filmler bence bu köklü tarihimize yakışmıyor. Lafı fazla uzatmadan Fetih 1453 filmini biraz sizlere tanıtayım Film öncelikle yeni yüzlerin yeni oyuncuların bulunmasıyla canlanmış ve yeni yüzlere şans verilmesi filmi olumlu yönde etkilemiştir.filmin süresi normal kostüm dekor gayet iyi ama değerli okurlarımız savaş ve sefer anında bile kostümlerin kirlenmemesi yıryılmaması eskimemesi biraz tuhaf dikkatli izlerseniz eğer askerilerin sakal ve bıyıklarının  takma olduğunu anlarsınız. askeri stratejiler dönemin savaş koşullarına uygun ve zırhların oldukca güzel ve dikkat çekici olması filmi daha güzel bir hale gitirmiş filmde padişah Fatih Sultan Mehmetin savaşa hazırlanırken çok vakit kaybettiği filmin akışını yavaşlattığı oldukca açık ve net olarak anlaşılıyor.Filmde en dikkat çekici dram ve aksiyonun tavan yaptığı yer hiç kuşkusuz lağımcıların surlarda delik açmaya çalıştıkları sahnelerdir çok iyi hazırlanılmış neredeyse hatasız denilebilecek kadar başarılı bir sahne olmuştur. Değerli okurlarımız
Son olarak film oldukca izlenilip beğeni almasına rahmen bizim bu tarihimize daha iyileri yapılabilir diyerek bu filmde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum bir hatamız olduysa affola hepinize iyi seyirler dilerim .


FETİH 1453 Filmi Konusu Eleştirisi ve Yorumu   (Film Analizi)  Oyuncular Ve Kadrosu
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top