Tipadam Dizi ve Film Yorumları

25 Ağustos 2015 Salı

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız Filmler Listesi #1

Bazı filmler vardır, etkisinden uzun süre kurtulamazsınız. Arkadaşlarınızla tartışırsınız, bir çıkış yolu ararsınız. İşte o tarzdaki filmleri Tipadam olarak belli aralıklarla "Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız" filmler başlığı altında yayınlayacağız.Bugünkü listemizde 5 filmden bahsedeceğiz. Bu 5 filmde de genel olarak konumuz "Zamanda  Yolculuk" üzerine olacaktır. Bakalım bu filmlerden kaçını izlediniz veya listemiz ne derece ilginizi çekecek. Eğer zamanda yolculuk konusuna da biraz ilginiz varsa ilginizi çekecek bir liste olduğunu söyleyebilirim.

1) The Jacket (Çıldırış)

Film, zamanda yolculuk yapan bir askerin hayatını anlatıyor. Bazı sahneler izleyicileri ciddi anlamda sıkıntıya sokuyor. “İlk öldüğümde 27 yaşındaydım”sloganı ile dikkat çeken film, oldukça da ürpertici bir afişe sahip. Filmin başrollerinde her filminde başı beladan kurtulmayan Adrien Brody bulunuyor. Bu filmde de yine onun seçilmesi tesadüf olmasa gerek.2) The Butterfly Effect (Kelebek Etkisi)

Kaos teoremine göre, sadece bir kelebeğin kanat çırpışı bile evrendeki bütün işleyişi değiştirebilir. Bu teoremden ismini alan filmde, kendi çapında zaman yolcuğunu keşfeden bir gencin yaptığı her yolculuk, onu farklı bir geleceğe gönderecek ama o bundan hiç memnun kalmayacaktır.


3) Inception (Başlangıç)

Bu film için yine bir Christopher Nolan klasiği diyebiliriz. Christopher Nolan’ın her filmi gibi, bu filmi de günlerce aklınızdan çıkaramayacağınız bir film. İnsan rüyalarında neden rüya görür ve insanlar rüyalarında özgürdür? Başkalarının rüyalarına girilebilir mi? Rüyalarla ilgili bilimin halen açıklayamadığı şeylere değinen bu film, izledikten sonra uzunca bir süre etkisinden çıkamayacağınız filmler arasında.


4) Time Crimes (Suç Zamanı)

Pek bilinmese de güzel bir film. Size 15 dakikalığına zamanda yolculuk yapma fırsatı veriliyor ve bu yolculuk sırasında yaptığınız bazı değişiklikleri düzeltmeniz gerektiğini düşünün. Böyle bir durumda olsanız neler yapardınız? İzledikten belli bir süre sonra aklınızı kuracalayacak ve sizi "acaba benim başıma gelse ne yapardım" diyerek sizi düşündürecek cinsten bir film.


5) Memento (Akıl Defteri)

Film tamamen ters ilerliyor, yani finali başında, başı sonunda, ama sonunda yine şaşkınlıktan ağzımızın açık kaldığı enteresan bir film. Memento (Akıl Defteri) filmi, karısının katilini arayan ve hastalığı nedeniyle sürekli hafızasını kaybeden, bu yüzden de yaşadığı her şeyi not alan bir adamın, oldukça hüzünlü hikayesini konu alıyor. Tersten ilerleyen ve son derece ilginç kurgusu olan bu film de bundan öncekiler gibi izledikten sonra sizi etkisi altına alarak, belli bir süreliğine düşüncelere dalmanıza sebep olabilir.

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız Filmler Listesi #1
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top