Tipadam Dizi ve Film Yorumları

22 Kasım 2015 Pazar

Ali Baba ve Yedi Cüceler Filmi Nasıl Bir Film?

Ali Baba ve Yedi Cücler filminin yapımcısı ve aynı zamanda başrolündeki isim olan Cem Yılmaz bu filmde, "esnaf" tiplemesi ile karşımıza çıkıyor. Cem Yılmaz'ın müthiş gözlem yeteneği ile yarattığı bu tipleme tamamen bizden biri. Dizinin başrol karakteri Şenay, kendi insanını her seferinde eleştiren, yabancı hayranı olmasına karşın nerede yabancı görse kazıklamaya çalışan, sevdiği kızın yanında gösteriş yapacağım diye aslan kesilen, yurtdışına çıktığı anda yüz metre öteden tanınan, yabancı dili yerlerde sürünen ama kalbi son derece temiz biri.

Şenay'ın kayınbiraderi İlber ise Çetin Altay'ın muhteşem oyunculuğu sayesinde Şenay ile birlikte filme anlan katan bir diğer isim. Modern bir Karagöz Hacivat yorumlaması olan bu ikilinin Karagöz'ü ise İlber karakteridir. İlber, eniştesi Şenay'ın peşinde başına gelmeyen kalmayan, ölüp ölüp dirilen fakat; ne olursa olsun kendisini satmaya meyilli eniştesinin yanından bir an olsun ayrılmayan bir karakter.
Yurtdışındaki bir Türk karakterinin maceralarının anlatıldığı Ali Baba ve Yedi Cücler filminde, Cem Yılmaz, insanları güldürmek için yine en önemli malzeme olarak "dil"i kullanıyor. Bu film için kabaca, Türklerin ingilizceyi kullananamayıp komik durumlara düşmesinin, beyaz perdeye yansımış hali diyebiliriz. Cem Yılmaz'ın Fundamentals adlı stand-up gösterisini izlediyseniz eğer, filmin komedi unsurları hakkında az-çok aklınızda bir şeyler canlanabilir.

Komedi yönünün haricinde Ali Baba ve Yedi Cücler filminin dikkat çeken bir diğer yanı ise, Cem Yılmaz'ın diğer filmlerine kıyasla bu filmde biraz daha fazla siyasal göndermelerin bulunuyor olmasıdır. Bazı kesimler tarafından yapımlarında "suya sabuna dokunmamakla" eleştirilen Cem Yılmaz, bu filmde suya da sabuna da bir hayli dokunuyor diyebiliriz.

Ali Baba ve Yedi Cücler filminin bir diğer önemli özelliği ise yine Cem Yılmaz'ın canlandırdığı Boris Mançov karakteri üzerinden yapılan kapitalizm eleştirisi. Ele geçirdiği "gamsızlık" iksirini ülkelere satarak servetine servet katıyor. Ormanda insan avı sahnesi ise kesinlikle filmdeki kapitalizm eleştirisinin doruğa çıktığı kısım oldu. Verilmek istenen mesaj ise, güçlünün sürekli olarak zayıfı ezmesidir.

Ali Baba ve Yedi Cüceler, oyuncu kadrosu ile de diğer Cem Yılmaz filmlerinden farklılık gösteriyor. Uzun bir süre sonra ilk kez Ozan Güven ve Özkan Uğur'un olmadığı bir Cem Yılmaz filmi izliyoruz. Usta oyuncu Zafer Algöz ise kusursuz performansı ile Ali Baba ve Yedi Cüceler'de de Cem Yılmaz'a eşlik ediyor. Filmin sürprizi ise Cem Yılmaz'ın stand up şovlarından tanıdığımız abisi Can Yılmaz oldu. İlk kez kamera karşısına geçen Can Yılmaz, İsmail karakteriyle son derece başarılı bir performans sergiliyor.

Filmin olumsuz yanları : Filmin gereksizce uzun süresi ve sonlarına doğru temposunu kaybetmesi bence göze çarpan en önemli eksisi. Bunun dışında hapishanede ve diğer ortamlarda karşılaşılan diğer Türk karakterlerin hikayeye herhangi bir anlam katmaması, Veronica karakterinin yeterince işlenmemiş olması.

film yorumu, film eleştirisi, nasıl bir film, cem yılmaz, ali baba ve 7 cüceler, film yorumu, film eleştirisi, izle, film yorumları, ali baba ve yedi cüceler
Ali Baba ve Yedi Cüceler Filmi Nasıl Bir Film?
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top