Tipadam Dizi ve Film Yorumları

11 Aralık 2015 Cuma

Victor Frankenstein Nasıl Bir Film? İzledim-İzlenimlerim


Selamlar değerli TipAdam ailesi :) Arka arkaya paylaşımda bulunduğum 2. yazım oluyor bu ve yazıları yazmaya başladığımda gerisini büyük bir iştahla getirdiğimi fark ettim. Sanıyorum ki bu konuyla kalmayacak, hızla dizi ve film analizlerime devam edeceğim. O yüzden mutlaka takipte kalın! :)

Bugünkü konumuz sinemalara bugün (11.12.2015) itibariyle giren Vitor Frankenstein hakkında olacak. Uzun zamandır heyecanla beklediğim ve sabah ilk seansına koşa koşa gittiğim filmle ilgili oldukça hoş düşüncelerim mevcut. Eğer filme gitmek isteyenler, Türk-Avrupa çatışmasına girip Frankenstein düşmanlığından muhakkak uzaklaşmalı ve filmin tadını çıkarmalıdır diye düşünüyorum. Mary Wollstonecraft Shelley'nin unutulmaz karakteri. Kendisi ile ilgili en kafa karıştırıcı sorular:

 1. Frankenstein'in neden geceli gündüzlü iki yıl uğraşıp yarattığı canlı varlığı, varlık gözünü açar açmaz masada bırakıp kaçtığı, 
 2. Yarattigi varligi daha ilk gunden terk etmesine ve sonrasinda hakkinda hic birsey bilmemesine ragmen nasil olup da varligin kotu oldugundan emin oldugu, 
 3. Neden annesiyle mustakbel esini ruyasinda tek bir insanmis gibi gordugu, 
 4. Yakinlari birer birer olurken ve o bunu durdurabilecekken neden agzini acip kimseye tek kelime etmedigi, 
 5. Neden yaratigin tehtidini anlamamazliktan gelip elizabeth'le evlendigidir. 
Bu soruları yanıtlama çabasıyla psikanalitik okumalar devreye girer ve Frankestein ile yaratiginin aslinda farkli karakterler olmadigi, ikisinin bir bakima birbirini tamamladigi ve de edebi/psikanalitik terimlerle anlatilacak olursa Frankestein'in ve yaratigin aslinda ikiz karakterler oldugu (double/doppelganger) ortaya çıkar.


Filmin konusuna gelecek olursak; Mary Shelley'nin klasikler arasına girmiş gotik Romanından daha önce birçok kez uyarlanan film bu sefer, 2012 tarihli Doğaüstü filmine imza atan Max Landis'in senaryosuyla beyazperdeye gelecek. Filmin yönetmen koltuğunda ise Şanslı Slevin filminden sonra birçok televizyon projesinde yer almış Paul McGuigan oturuyor. Filmin genç oyuncuları arasındaysa Jessica Brown Findlay ve Daniel Radcliffe yer alırken, James McAvoy, Andrew Scott, Roderick Turpin ve Mark Gatiss onlara eşlik eden kişiler arasında.

Radikal bilim adamı Victor Frankenstein ve kamburu yüzünden sirklerde eziyet çekerken hekim tarafından kurtarılan keskin zekalı yardımcısı Igor Strausman, (Radcliffe) insanoğlunu ölümsüzlüğe götürmek için eşit bir vizyona sahiptiler. Igor hekime duyduğu hayranlık ve vefa borcuyla onun her dediğini yerine getirmeyi istese de zaman içinde hekimin amaçları ile ilgili şüpheleri oluşmaya başlar. Victor’un deneyleri ilerledikçe ölüleri diriltebilmenin gücü hekimi değiştirmeye başlar ve bu saplantısı ürkütücü sonuçlara yol açar. Igor dahi ve aklını kaybetmiş arkadaşını deliliğin eşiğinden döndürmeye ve yarattığı yaratıkdan korumaya çalışırken Scotland Yard polisi ve ruhunu kaybettiği için sonsuz bir öfkeyle kalan yaratıklar Igor'un yolundaki en büyük engellerdir.


Anahtar Kelimeler: Victor Frankenstein nasıl bir film, Victor Frankenstein filminin fragmanı, Victor Frankenstein filminin izleyici yorumları, Aralık 2015'te vizyona giren Victor Frankenstein hakkımda her şey, Victor Frankenstein inceleme blog yazıları, Victor Frankenstein hakkında detaylı analiz
Victor Frankenstein Nasıl Bir Film? İzledim-İzlenimlerim
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

3 yorum:

 1. Blackmentelist8 Şubat 2016 23:16

  Türk sineması cinlere, hollywood da Frankenstein a taktı a.q.......

  YanıtlayınSil
 2. Cok bilmisin biri cikmis Frankenstein'a takmislar demis herkes de begenmis. Hizli ve ofkeli olunca taktilar diyen yok, James Bond olunca taktilar diyen yok, Batman Superman olunca taktilar diyen yok; Frankenstein cekince takinti mi oluyor? Daha cok cekilecek Frankenstein olsun Dracula olsun klasiklesmis karakterler bunlar. Boyle film elestirisi olmaz. Ayrica benim hatirladigim yakin zamanda cekilmis bir tane Frankenstein filmi var icinde Frankenstein adi gecip orijinal hikayeyle alakasi olmayanlar haric.

  YanıtlayınSil
 3. Çok iyi bir film olmuş. Victor Frankenstein Türkçe Dublaj izle http://www.uyumsuz.tv/victor-frankenstein-2015-turkce-dublaj-izle.html

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top