Tipadam Dizi ve Film Yorumları

5 Şubat 2016 Cuma

Banshee: Eski Suçlu Şerif Olur Nasıl Bir Dizi [Dizi Önerisi]


Merhaba arkadaşlar, ilk yazımda benim için çok özel bir yere sahip olan bir diziyi tanıtmak istedim. Banshee. Kendisi kıyıda kalmış bir dizidir ve hak ettiği ilgiyi alamamış olduğu kesindir. Kalitesi, kurgusu, senaryosu ve oyunculukları ile özellikle Breaking Bad izlemiş olup dizi bittikten sonra boşluğa düşenleri yeterince tatmin edebilir. Fazla uzatmadan konuya değinip, karakterleri tanıyalım.Banshee, dizimizin olaylarının yaşandığı kasabanın ismidir. Bu kasaba da bir çok suç işlenmektedir ve bu suçların önünde duran kimse de yoktur. Kasaba şerifi ya bu suçlara göz yumar, yada ölür. İşte kasabımızın son şerifi suçlara göz yummadığı için öldürüyor ve yeni bir şerife ihtiyaç duyuluyor. 

Bu sırada eski bir suçlu olan Jason Hood hapisten çıkmakta. Yaklaşık 15 yıldır ülkenin en sert ceza evinde yatmış olan Hood'un planı ise, hapise girmeden önce çaldığı ve sevgilisine verdiği değerli elmasları geri alıp zengin olmak. Bu yüzden sevgilisinin yerini öğrenmek için hacker olan arkadaşı Job'a gidiyor. 

Job'u bulup biraz uğraştıktan sonra elmasları elinde bulunduran eski sevgilisinin yeni adresini alıyor ve hayatının aşkı olan bu kadının evlenip, iki de çocuk sahibi olduğunu öğreniyor. Elmasların hala onda olduğunu umarak Banshee yollarına düşen Hood, Sugar isimli ihtiyarın barına uğruyor ve işler burada karışıyor. 

Kasabaya yeni atınan şerif barda çıkan kargaşa sonucunda ölüyor. Hood, şerifin cinayetinin üstüne kalacağını bildiği için barın sahibi Sugar ile anlaşıyor ve şerifin cesedini saklıyorlar. Job ile iletişime geçen Hood, ölen şerifin yerine geçip Banshee kasabasının şerifi oluyor ve olaylar başlıyor. 

Bir taraftan eski bir suçlu olduğu için bir çok davayı çözmeyi başaran Hood, diğer taraftansa soygunlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu sırada kendisine birkaç büyük düşmanda ediniyor: Kai Proctor.


Dizide ki olaylar böyle başlıyor, şimdi birazda karakterlere değinelim. Ki karakterler, diziyi kaliteli yapan en önemli unsur olmuş. 

                            

Jason Hood, fotoğrafta gördüğümüz dizinin esas oğlanı. Kasabanın şerifi konumuna nasıl geldiğine konuyu anlatırken bahsetmiştim fakat şunu da söylemeliyim; Jason Hood kendisinin gerçek adı değil. Aslında gerçek adının ne olduğunu kimse bilmiyor. Dizinin en büyük sırlarından birinin bu olduğunu söylebilirim. Jason Hood ise yerine geçtiği şerifin ismi.

Kendisi bir hırsız olmasına rağmen, kasabanın suç reisi olan Kai Proctor ile bir türlü anlaşamayan ve onu alaşağı etmek isteyen birisi. Az ve öz konuşur, öldürmekten çekinmez. Tam aradığım kahraman şahsen, sizde seversiniz bence :)

           

Anastasia, esas olanımızın malum eski sevgilisi. Gerçek adı Anastasia'dır fakat Hood hapise girdikten sonra bir suç lideri olan babası Rabbit'ten(lakabı) kaçar ve tamamen yeni bir kimlikle Banshee'de yeni bir hayat kurar. Hood kasabaya geldikten sonra kurmuş olduğu hayat tehlikeye girecektir.

Kendisi dizi boyunca gıcık olacağınız kadın karakterdir fakat aksiyon sahnelerinde sizi koltuğa mıhlayacaktır. 

        

Job, dizimizin hackerı. Arrow dizinde ki Felicity Smook'tan daha iyidir ve her türlü suçluyu tanır. Kendisi de tabii başarılı bir suçludur, kadın gibi giyinmesi ile de oldukça farklı bir karakterdir. Dizide en çok seveceğiniz karakter olacağını söylemeliyim. 

  

Sugar, adı gibi şeker bir abimiz. Kısa zamanda Hood'un en iyi dostu oluyor. Kendisi eski bir ağır siklet boks şampiyonu.

     

Kai Protoctor, dizinin kötü karakteri. Ama öyle böyle değil. Arkadaşlar bakın, ben bir çok dizi film izledim bir çok kötü karakter gördüm ama hiçbiri beni bu kadar etkilemedi ve hiçbiri bu kadar hayranlık uyandırmadı. Kendisinden pekte bahsedemeyeceğimiz, izlemeniz gerek. Sırf bu adam için bile izlenir Banshee dizisi. 

Evet arkadaşlar dizinin kemik karakterlerinin bunlar olduğunu söylebilirim fakat dizide ki yan karakterler de çok etkileyici. Birde Kızıderililer de işlerin içine karışınca çok daha değerli yan karakterler katılıyor diziye. Bazı yan karakterlere hayran olabileceğinizi söylemem gerekir. 

Eğer suç dizilerini seviyorsanız, Banshee sizin için kaçırılmaması gereken bir fırsat. İlk bölümünden itibaren sizi kendisine bağlayacaktır.

Kaçırmayın yani, balıklama atlanır bu diziye. İyi seyirler :)

Kötü karakterlerine bile hayranlık duyulacak diziler, 2016 yılının şerif dizileri, 2016 yılının en iyi aksiyon dizisi, Braking Bad sonrası izlenecek en iyi dizi
Banshee: Eski Suçlu Şerif Olur Nasıl Bir Dizi [Dizi Önerisi]
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

6 yorum:

 1. dizinin adını ilk defa duydum ama yorumunuzu okuduktan sonra ilgimi çekti şuanad takp ettiğgim bir dizi var onu bitirdikten sonra bu diziye başlayabilirm eğer vakit bulursam şuanki izledigim dizi ile paralel bir şekilde bunu da izleyeblrlm belki

  YanıtlayınSil
 2. Bu nasıl bir sezon finaliydi.. Böyle bir diziden, böyle efsane bir sezon finali hiç beklemiyordum. İlk 20 dakika sıkıldım, çok durağan gidiyor derken bir anda sezon finali olduğunu hatırladılar herhalde. Artık final diye mi çekmişlerdi bilmiyorum her olay bir sonuca bağlandı. 2 sezondur oturmayan taşlar yerini buldu. Umarım 3.sezonda aksiyonludur, uykumu getirmez..

  Saygı duyulası dizi.

  YanıtlayınSil
 3. Hüseyin Gedik10 Şubat 2016 01:55

  Aksiyon yeni başlıyor dostum, 3. sezon en iyisi merak etme :)

  YanıtlayınSil
 4. Hüseyin Gedik10 Şubat 2016 01:55

  Vazgeçemeyeceğin bi dizi olur, vakit kaybetmeden başlamalısın :)

  YanıtlayınSil
 5. Hell on Wheels dizisine yazmıştım oradan da buraya yönlendirildim ve ilk bakışta yazıdan mıdır nedir çok hoşuma gitti ya :) en kısa zamanda başlayacağım çok merak ettim gerçekten. mizahi yönü de var gibi sanki bi heyecan kapladı utandırmasın da sonunda bizleri :p

  YanıtlayınSil
 6. Hüseyin Gedik11 Şubat 2016 14:36

  Film çok ciddi bi hava içinde geziyo ve izleyici de bu ciddi havaya çekebiliyor. Özellikle sezon finalleri harika, 3 sezon sonrası ise daha bir harika oluyo. Hele Bi soygun sahnesi vardı ki nefesimi tutarak izlemiştim.
  Bunların dışında bir çok beyin, bağırsak ve çeşitli iç organlara birlikte canice ölümler görmeye hazır ol :)

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top