Tipadam Dizi ve Film Yorumları

7 Şubat 2016 Pazar

Hell on Wheels Nasıl Bir Dizi? [Dizi Önerisi]Evet arkadaşlar, kenarda köşede kalmış kaliteli bir yapımla daha karşınızdayım.
Hell on Wheels, AMC kanalının aslında yıllardır yayınlanan bir dizisi. Önümüzde ki yaz 5. sezonun 8. bölümü yayınlanacak ve final sezonu olacak maalesef. Fakat bu durum benim gibi dizi severler için iyi bir şey tabii, bölümleri seri şekilde izleme şansınız olacak.
Bildiğiniz gibi AMC kanalı Mad Man, Breaking Bad, The Walking Dead gibi dizileriyle oldukça iyi işler başardı ve başarmaya da devam ediyor. Ülkemizde pek ilgi görmemiş olsa da, AMC'nin en iyi dizilerinden biri de Hell on Wheels'tir aslında.

Dizimizin konusuna gelmeden önce, size dizinin jenerik müziğini sunmak istiyorum. Hem biraz havaya girersiniz diye düünüyorum :)


Jenerik müziğinden anlayacağınız gibi, dizi müzikleri ile Western'i  çok güzel şekilde yansıtıyor. Tabii müzikler işin küçük bir parçası, Hell on Wheels her yönüyle Western'i harika yansıtmış diyebilirim. Fakat öyle her an vurdulu kırdılı, revolverlerin sürekli patladığı, atların çalındığı, bankaların soyulduğu bir Western beklemeyin. Çünkü dizimiz Western'i daha realist bir şekilde işlemiş ve biraz ağır işliyor. Fakat bu ağır işleyiş dizinin sürükleyiciliğine ve merak uyandırıcılığına hiç zarar vermiyor.
Diyaloglar özenle hazırlanmış ve oyuncular işlerini en iyi şekilde yapmışlar.

''Aslanı acımasızlığından ötürü ödüllendiren; çetrefilli, gaddar bir iş.''

Dizimizin ilk bölümünden bir alıntı verdikten sonra, kısaca konudan bahsedelim. 


Başrol karakterimiz Cullen Bohannan (Anson Mount) karısı ve çocuğunu iç savaş zamanında kaybetmiş eski bir Güneyli askerdir. Ailesini kaybettikten sonra intikam için yollara düşmüş, yıllarca ailesini katleden Kuzeyli askerleri aramıştır. Aradan geçen yıllardan sonra, intikamını tamamlaması için geriye sadece bir kişi kalır. Bu bir kişinin izini sürerken Bohannan'ın yolu Thomas Durant'ın demir yolu inşaatına düşer. 

İntikam için geldiği demir yolunda ise kendisini bela dolu zamanlar beklemektedir. Zamanla demir yolunun önemli bir parçasına dönüşecektir. Politikacılar, Kızılderililer, Amerikan Ordusu ve daha niceleri ile sorunlar yaşayacaktır. 

Konuyu bu şekilde özetlemek doğru olur diye düşünüyorum, dizi içeriği hakkında bilgi verip tadınızı kaçırmak istemem. 

Cullen Bohannan'ın yanı sıra, dizi de bir çok dönemi yansıtan karakter var. Thomas Durant; kurulma aşamasında olan Amerika da fırsat peşinde koşan zeki bir adam. 
Elam; ezilmekten bıkmış olan bir siyahi işçi. 
Thor Gundersen; gözü her zaman yüksekte olan bir adam.

Ve daha niceleri.


Kısacası, Western tarzı bir dizi istiyorsanız sizin için kaçırılmaması gereken bir fırsat. 
Farklı bir yapım izlemek istiyorsanız da denemeniz gerekli.

Ama tekrar uyarıyorum, diziden bazı filmlerde olduğu gibi kovboy çatışmaları beklemeyin fazla. Client Eastwood'un dolar üçlemesi gibi, ağır ağır işleyip hızlanması gereken yerde hızlanan bir dizidir. 

İyi seyirler...

Breaking Bad ve The Walking Dead ayarında kaliteli diziler, pek bilinmeyen yabancı diziler, 2016 yılının en iyi aksiyon dizisi, 2016 yılında izlenmesi gereken savaş dizileri
Hell on Wheels Nasıl Bir Dizi? [Dizi Önerisi]
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

4 yorum:

 1. ben takipçisiyim bu dizinin harika bir dizi

  YanıtlayınSil
 2. Çok ağır bi dizi yaa. ben bir türlü alışamadım maalesef :( bu tarz ama daha hızlı girişleri olan dizi öneriniz var mı acaba*

  YanıtlayınSil
 3. Hüseyin Gedik10 Şubat 2016 01:54

  Dizi ağır ilerlemekte, herkese hitap etmediği doğru :)
  Daha önceki yazımda Banshee isimli diziden bahsetmiştim;
  http://www.tipadam.com/2016/02/banshee-eski-suclu-serif-olursa.html
  linkinden ulaşabilirsiniz :)

  YanıtlayınSil
 4. Bana hiyap etmiyormuş ya bıraktım ben diziyi ama diğer öneriniz hoşuma gitti. oraya da yazdım zaten ilk fırsatta başlayacağım. daha bi deli dolu göründü gözüme o dizi :)

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top