Tipadam Dizi ve Film Yorumları

18 Şubat 2016 Perşembe

Marco Polo - Yabancı Dizi Tavsiyesi [2016]


Merhaba arkadaşlar, yeni bir dizi tavsiyesi ile karşınızdayım. Bugün ele alacağımız dizi, Netflix'in kısa zamanda büyük bir ün kazanmış olan dizisi Marco Polo. Öncelikle dizinin bir biyografi dizisi olduğunu hatırlatayım. Marco Polo adı çoğumuza tanıdık gelmiştir fakat bilmeyen varsa hatırlatalım:

Kendisi 1271 yılında her ikisi de tüccar olan babası ve amcası ile birlikte Çin'e seyahat ederken Moğolların yüce imparatoru Kubilay Han'la karşılaşıyor. Marco Polo'nun zekasından etkilenen Kubilan Han onu elçisi olarak yanına alıyor. Ve Marco Polo 1295 yılına kadar Kubilay Han'ın özel elçisi olarak çeşitli görevlerle Çin'in çeşitli bölgelerine yollanıyor.

Dizimiz, Marco Polo'nun bu tarihler arasında yaşamış olduğu maceralarını anlattığı 'Dünya'nın Tasviri' isimli kitabından faydalanarak; Marco Polo'nun maceralarını bizlere sunuyor.


Dizimizin tarihi açıdan da oldukça doyurucu olduğunu hatırlatmak isterim. Bir taraftan Marco Polo'nun yaşadıklarına şahit olurken, diğer taraftan Moğolların yaşam tarzına da şahit oluyoruz. Kubilay Han'ın devleti yönetirken karşılaştığı zorlukları ve bu zorlukları nasıl atlattığını görünce bazen kanınız donabilir ve zekası karşısında ise şaşkına dönebilirsiniz. Aslında biz Türk insanı için kaçmaz bir dizi. Çünkü Moğolların ve Türklerin o zaman ki gelenek, görenek ve yaşam tarzları birbirine çok yakındı.


Bunların dışında dizimizin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor ve Netflix bu 10 bölüm için 90 Milyon Dolar harcamış. Bölüm başına 9 Milyon Dolar demek oluyor ve bu bir dizi için devasa bir rakam. Bu yüzden dizinin kalitesinden bahsetme gereği duymuyorum ki rakamlar her şeyi anlatıyor.

Özetleyecek olursak; diziyi izleminiz sebepleriniz şunlar: Tarihimizle yakından alakalı, çok kaliteli, doyurucu dövüş ve savaş sahneleri var, oyunculuklar oldukça başarılı, gerçekçilik çizgisinden sapmadan heyecanlandırmayı başarıyor, çok para harcamışlar...

Eğer hem hoş vakit geçirmek, hem de bir şeyler öğrenmek istiyorsanız tam size göre bir dizi; Marco Polo.

yabancı dizi tavsiyesi 2016, da vinci demons tarzı diziler, savaş dizisi tavsiye, macera dizisi tavsiye, tarihi dizi tavsiye, 

Marco Polo - Yabancı Dizi Tavsiyesi [2016]
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

2 yorum:

 1. atalarımız anadoluyu keşfetmeden önce türkler olarak orta asyadaydık. o zamanlarda çinliler ile sürekli olarak savaşırdık. filmin geçtiği zaman dolayısıyla türklerle olan rekabetlerini doğru bir şekilde anlatıyorlarsa eğer izlenebilir. hatta bu çoğu kişinin de ilgisini çeker. eğer öyleyse tabi.

  YanıtlayınSil
 2. Hüseyin Gedik19 Şubat 2016 18:02

  Moğolların Orta Asya da Türkler ile mücadele ettiği söylenemez çünkü Moğol ordusunun önemli bir kısmı Türklerden oluşmaktaydı. Pek bilinmese de, dünyayı kasıp kavuran Cengiz Han'ın ordusunun önemli bir kısmı Türktü. Zaten günümüzde Cengiz Han'ın da Türk olduğu ve her Türk Hükümdarı gibi 'Kızıl Elma' peşinde koştuğu bilinmektedir.
  Cengiz Han'ın Türk düşmanı olduğunu iddia edenlerse tamamen yanılmakta, Türkler tarih boyunca birbirleriyle çokça kez savaşmıştır. Bu konu da Timur Han'ın Osmanlı Devleti ile mücaledesini örnek verebiliriz.

  Demem odur ki, dizide İslamiyet öncesi Türklerin yönetim anlayışını doğrudan görebilirsiniz.

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top