Tipadam Dizi ve Film Yorumları

11 Şubat 2016 Perşembe

'Ne izlesem?' Diyenlere 9 Fantastik Dizi Tavsiyesi - [2016]

Son zamanlarda özellikle ''fantastik'' türde aldığımız dizi öneri isteği sonrası, siz değerli okurlarımız için böyle bir liste hazırlama kararı aldık arkadaşlar :) Şu an için 9 diziyle sınırlandırdığımız bu liste 2016 senesini ''fantastik/bilim kurgu'' türlerinde geçirmek isteyenler için fazlasıyla yeterli olacaktır. Hepsi birbirinden değerli bu dizileri sizler için tek tek yorumlayıp, beğeninize sunacağız. Umarız memnun kalır ve yorumlarınızı da esirgemezsiniz.. :)

9- Atlantis 

Jason, bir deniz altı kazası geçirir ve gözlerini açtığında kendisini antik dönemde bir şehirde bulur. Kendisine gelip, şehirde dolaşmaya başladığında tamamen farklı bir dünyada olduğunu fark eder. Mitolojik bir çok ögenin bulunduğu bu şehir, efsanevi Atlantis'in ta kendisidir. Şehirde dolaşırken tüm dikkatleri üzerine çekmeye başlar ve askerler tarafından kovalanmaya başlar. Kendisine Herkül ve Pisagor yardım ederler.

Zaman geçtikçe yeni dünyasına ayak uydurmaya başlayan Jason, bir çok yeni tarafını da keşfetme imkanı bulur. Ve zamanla, Atlantis'in bir çok politik oyununa da alet olmaya başlar. Hayatta kalması için hem polikayla, hemde bir çok mitolojik yaratıkla savaşması gerekmektedir. Üstelik her geçen gün kendisi ile ilgili farklı şeyler keşfetmektedir.


8- Legend of the Seeker

Richard, odunculuk ile geçmini sağlayan; sıradan bir gençtir. Bir gün, peşindeki adamlardan kaçmaya çalışan Kahlan ile karşılaşır. Genç kıza yardım eden Richard, Kahlan'ın efsanevi büyücü Zedd'i aradığını öğrenir.

Darken Rahl isimli kötü bir büyücü dünyayı kan revan içinde bırakmıştır ve onu durdurmanın tek yolu Doğruluk Kılıcını kullanabilecek bir yiğittir. Tabii bu yiğit bizim Richard. Kahlan ve Richard, Büyücü Zedd'i bulurlar ve 3 ü birlikte Darken Rahl'a karşı durmak için yola koyularlar. 

Konunun klişe durduğunun farkındayım fakat güzel bir dizi olduğunu söylemem gerekir. Savaş sahneleri, efektleri bir diziye göre çok güzeldi. Ayrıca klişe olan konu gerçekten güzel işlenmiş ve sizi şaşırtabilir. Birde Büyücü Zedd çok eğlenceli bir adam.
Başlarsanız pişman olmazsanız yani, bir deneyin derim. Zaten fragmanın sizi etkileyeceğini düşünüyorum.


7- Misfits

Misfits, bir tür meteor yağmuru sonucunda süper güçler kazanan 5 gencin başından geçen olayları konu alıyor. Hani Amerika da hafif suç işlemiş kişilere zorunlu işler verirler ya, çöp toplama filan gibi. Bu 5 gencimiz de bu duruma düşmüşler işte. Neyse, süper güçlere kavuşan arkadaşlarımız, bu durumdan hiçte memnun değiller. Hatta süper güçlerini istemiyorlar bile. Zaten hepsi uyumsuz kimseler olduğu için, birde süper güç eklenince iyice yalnız kalıyorlar. Fakat zamanla birbirleriyle yakınlaşıyorlar.

Dizi gerçekten güzel arkadaşlar, absürt komedi - fantastik diyebiliriz diziye. Özellikle Nathan karakteri sizi ilk sezonlarda çok güldürecektir. Hem fantastik olsun, hemde güleyim derseniz; izleyin.


6- Once Upon a Time 

Emma Swan, 28 yaşında; tek başına yaşayan ve bu durumdan gayet memnun olan bir ablamızdır. Bir gün, doğduğu gün evlatlık verilmesi üzerine terk etmiş olduğu oğlu Henry, kendisini bulur. Henry, Emma'ya bir gerçekten bahsetmek istediğini söyler ve gerçeğe inanması çok güçtür. Henry, Emma'nın ve kendisinin yaşadığı kasaba olan Storybrooke'ta ki herkesin alternatif bir evrenden geldiğine inanmaktadır.

Emma haliyle inanmaz çocuğa ve onu evine geri götürür. Henry ile yakınlaşmak isteyen Emma, birkaç gün Storybrooke'ta kalmaya karar verir ve zaman geçtikçe bu kasabada ki insanların masal kahramanları olduğunu fark eder. Ancak kendisi ve Henry dışında kimse, durumdar haberdar değildir.


5- Lucifer 

Hristiyanlık inancında Lucifer, cennetten kovulup cehenneme gönderilen melektir. Dizimizde ki Lucifer'in onunla bağlantısı olsa da, kendisi DC Comics'in bir karakteridir.

Dizimizde, canı sıkıldığı için Los Angeles'a tatile gelmiş bir Lucifer'la karşı karşıyayız. Karanlığın Prensi, Los Angeles'ta Lux adında birde bar açmıştır.

Dizi henüz 3. bölümünde ve konunun ne olduğu tam olarak belli değil ama çok eğlenceli bir dizi olduğunu söylemem gerek.

Fragmandan dizinin ne kadar renkli olduğunu anlayabilirsiniz. İlerleyen bölümler de aksiyonun da diziye gireceğine kesin gözüyle bakıyorum.


4- Sleepy Hollow 

İşte gerçekten sağlam bir dizi. Ichabod Crane 1781 yılında İç Savaş döneminde; çok güçlü bir düşmanla karşılaşır ve öldürülür.

Ve esrarengiz bir şekilde, günümüzde gözlerini tekrar açar ve hayata döner. Hayata döndüğü mağaradan çıkıp, Sleepy Hollow isimli kasaba da kafasında sorularla dolaşmaya başlar. İçinde bulunduğu bu yeni dünyayı şaşkınlıkla incelerken normal dışı davranışlar sergilediği için tutuklanır. Karakolda, kendisinin 1781 yılında İç Savaş döneminde savaşmış ve ölmüş biri olduğunu anlatır fakat doğal olarak kendisini akıl hastanesine gönderirler. Kendisine inanıp inanmamak arasında kalmış olan polis memuru Abbie Mills ise, kasaba da bir başsız süvarinin gezdiğini görünce konu hakkında bilgi sahibi olan tek kişiye; Ichabod Crane'e gider ve olaylar başlar.


3- Da Vinci's Demons 

Da Vinci'nin gençlik yıllarını hayali bir kurguyla ele alan dizi de, hem Da Vinci'yi tanıyacağız hemde hayali bir kurgunun içinde bulacağız kendimizi. Açıkçası 3. sezonu ile her şeyi batırmış olsa da, yine de izlenmesi gereken bir dizi olduğunu düşünüyorum. Gerçekten sağlam bir kurgusu var ve dizi çok akıcı. Üstelik dönemi de çok iyi yansıtmış.

Dünyanın en büyük dehalarından biri olan Leonardo Da Vinci'nin hayatını farklı yönleriyle ele alan ve fantastik bir kurguyla süsleyen bu diziyi halen daha izlemediyseniz; kaçırmayın.


2- Merlin 

Büyünün yasaklı olduğu bir dönemde, büyülü güçlere sahip olan Merlin; annesinin kararıyla hem tıp eğitimi almak, hemde büyü güçlerini kontrol etmeyi öğrenmek amacıyla eski bir aile dostu olan ve Camelot'ta hekimlik yapan Gaius'un yanına geliyor.Camelot'a girer girmez Prens Arthur ile münakaşa eden Merlin, bir süre sonra Arthur'un kahyası olarak işe başlayınca macera başlıyor. 

Efsanelerin en güçlü büyücü Merlin ve İngilizlerin efsanevi kralı Arthur'un macerasını anlatan dizi; sizi güldürücek, hüzünlendirecek, heyecanlandıracak... Aradığınız her şeyi bulacağınıza emin olabilirsiniz. Kapleri sıcacık yapan bir dizidir kendisi. 


1- Jonothan Strange and Mr. Norrell

Evet, listemizin son filmine geldik: Jonathan Strange & Mr. Norrell. 
İzlediğim en iyi fantastik dizi diyebilirim. Gerek efektleri, gerek senaryosu ve kurgusu, gerek kostümler, karakterleri; kısacası her şeyiyle harika bir dizi.

Dizi, 19. Yüzyıl'ın başlarında Napolyon Savaşlarının devam ettiği dönemi konu alıyor ve işin içine büyüyü katıyor. Artık hiçbir büyücünün kalmadığı bu dönemde iki büyücü ortaya çıkar: Jonathan Strange ve Mr. Norrell.

Mr. Norrell, büyücü kitapları ile günlerini geçirirken, büyülü güçleri fark edilir ve kendisi zamanla başkentte değerli ve ihtiyaç duyulan biri haline gelir.

Jonathan Strange ise büyülü güçlerinden habersizdir. İkilinin yolu kesiştiğinde olacak olanlar ise, efsaneleri bile kıskandırır niteliktedir.


Evet arkadaşlar içlerinden birini gözünüze kestirip gönül rahatlığı ile izlemeye başlayabilirsiniz.
İyi seyirler.. :) 

fantastik diziler, tavsiye fantastik dizi, fantastik dizi tavsiyeleri, dizi tavsiyeleri 2016, fantastik dizi tavsiyeleri 2016, merlin tarzı diziler, aksiyon/gerilim/bilimkurgu dalında en iyi yabancı diziler
'Ne izlesem?' Diyenlere 9 Fantastik Dizi Tavsiyesi - [2016]
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

5 yorum:

 1. başarılı bir liste olmuş ellerinize sağlık. aralarda izlemediklerim var ama onları da ilerde izlerim diye düşünüyorum

  YanıtlayınSil
 2. Hüseyin Gedik11 Şubat 2016 17:11

  Yorumunuz için teşekkürler :) hepsi kendi izlediğim diziler, 1. sıradan 9. sıraya doğru devam edin, pişman olmasınız :)

  YanıtlayınSil
 3. şu listede yer alan dizi tavsiyeleri bana önümüzdeki 5-6 ay boyunca yeter diye düşünüyorum :))

  YanıtlayınSil
 4. kim hazırlamışsa ellerine sağlık muhteşem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  YanıtlayınSil
 5. Merlin'i izleyip hayran olmuştum. Onun tarzı diziler ararken bu listeyle karşılaştım. Harika liste. ����

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top