Tipadam Dizi ve Film Yorumları

25 Şubat 2016 Perşembe

Kitap Tavsiyesi ve Detaylı Analizi - OBLOMOV! [2016]


Bir süredir yazı yazmam gerekiyor. Nedense başlayamadım. Hep bir sebep, engel çıktı. Zaten  her zaman bir bahane vardır. Kafamda düşünmem, tasarlamam gerekti diyeceğim ama biliyorum ki bu şekilde kandırıyordum kendimi. Sürekli erteledim. Bu miskinliği veya tembelliği düşünüyordum ve bir şimşek çaktı. ‘Bu düpedüz Oblomovluktur.’ Dedim.                            

Peki, nedir bu ‘Oblomovluk.’ Size bahsetmek istediğim kitap işte bu. Kitabın adı Oblomov. Yazarı İvan Aleksandroviç Gonçarov. Neden bu kitap diyecek olursanız cevabım hazır: Hepimizin içinde bir Oblomovluk vardır. Kitap genel olarak doğu batı toplumlarını karşılaştırmakta ve bunun Oblomov ve en iyi arkadaşı Ştolts üzerinden yapmaktadır. Böylece dönemin Rus toplumsal yapısına dolaylı olarak da doğu toplumlarının karakter yapısına ayna tutmaktadır.

‘Tamam, bu kadar sıkıcılık yeter’ dediğinizi duyar gibiyim. Biraz kitabın içeriğinden bahsedeyim. Kahramanımız İlya İlyiç Oblomov miskin, tembel, çalışmayan, hiçbir şey yapmayı göze alamayan, yapacağı her işi erteleyen yani yaşamayan bir adamdır. Bunun aksine hayalleri ve rüyaları masal gibi ve şairanedir. Zengin bir iç dünyası vardır. Bütün gün evde sırt üstü yatarak yapacaklarını planlayan ancak onları asla gerçekleştirmeyen, hayatın amacını ve anlamını ıskalamış (aslında kendince başka anlam ve amaçlar yüklemiş) zavallı dostumuz neden bu haldedir? Üstelik bu halinin tam bir şuurla farkındayken… Bunu anlamak zordur. Anlamak için sanırım okumanız gerekecek. Böylece kendi Oblomovluğumuzun farkına varıp belki de kahramanımız gibi zehirlenmeyiz. Ne de olsa her şeyin fazlası zarar. Kitaptan seçtiğim birkaç pasajı sizin için paylaşıyorum. Umarım ilginizi gıdıklamayı başarmışımdır.

“Oblomov, başkalarının hazır, basmakalıp düşüncelerinin uşağı olamazdı; düşüncelerini kendi yaratacak, kendi gerçekleştirecekti.”

“Ciddi işleri bir yana bırakarak içine kapanmak, kendi yarattığı bir hayal dünyasında yaşamak Oblomov’un en büyük zevki idi.”

“Yüksek düşüncelerin zevkine varmıştı; insanlığın dertlerine ortak olmuştu. Zaman zaman yüreği derinden derine sızlayarak insanlığın çektiklerini düşünür, üzülürdü; bazen de içine garip, nedensiz bir kasvet çöker, uzak bir alemin, belki Ştolts’un bir zamanlar ruhunu sürüklediği  alemin özlemini duyar, gözlerinden tatlı gözyaşları akardı. Başka bir gün insanların ahlaksızlıklarına, sahteliklerine, iftiralarına, dünyayı saran kötülüğe karşı bir isyan duyar, insanlara çürük yanlarını göstermek dileğiyle yanardı. … Birazcık gayret etse, istekler hareket haline geçebilirdi ve işte o zaman insanlık görürdü İlya İlyiç’in neler yapacağını! Ah yarabbi, bu kadar çoşkun bir atılış ne mucizeler, ne hayırlı eserler yaratabilirdi…”


“Yarım kalmış bir adam olduğunu, ruh güçlerinin gelişmeden kaldığını, hayatına bir ağırlık çöktüğünü düşündükçe içi parçalanıyordu. Başkalarının zengin, hareketli hayatını kıskanıyor; kendi hayatının yolunu ağır bir kaya parçasıyla tıkanmış, daracık, zavallı bir keçi yolu gibi görüyordu.”

“İçinde, hiç uyanmadan kalmış, biraz kurcalanmış, fakat hiçbiri sonuna kadar işlenmemiş birçok yetenek olduğunu acı acı seziyordu. İçi yanarak anlıyordu ki onda gömülü kalmış iyi ve güzel bir şeyler vardı; belki çoktan ölmüş ya da bir dağın derinliklerindeki altın gibi saklı kalmış olan bu hazine çoktan meydana çıkmış olmalıydı. Ama öyle derinlerde kalmış, üzerine öyle pislikler yığılmıştı ki… Sanki dünyanın ve hayatın ona verdiği nimetleri birisi çalmış ve yine kendi ruhunun derinliklerinde bir yere gömüp bırakmıştı. Sanki bir güç onu hayat meydanına atılmaktan, iradesini ve zekasını alabildiğine açılıp harcanmaktan alıkoyuyordu. Sanki gizli bir düşman daha yola çıkarken onu ağır eliyle yakalamış, insanlığın doğru yolundan uzaklara fırlatmıştı…”


“Düşünme ve isteme gücü çoktan ve belki de umutsuz olarak felce uğramıştı.”

kitap yorumu, kitap önerisi, Oblomov, Oblomovluk, Oblomov özet, sebastian tarzı romanlar, dram tarzı kitaplar, insanı başka alemlere götürecek kitaplar, 2016 yılının en iyi kitapları
Kitap Tavsiyesi ve Detaylı Analizi - OBLOMOV! [2016]
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

4 yorum:

 1. Hüseyin Gedik25 Şubat 2016 22:53

  Çok güzel bi paylaşım olmuş, genç yitirilmis olan bir yazarın harika bir eseridir. Kitap severlerin kitapliklarindan eksik etmemesi gerekir, kitap sevmeyenleri boşver zaten :)
  Teşekkürler paylaşımın için

  YanıtlayınSil
 2. bence oblomov günümüz dünyasında da karşılaşılması muhtemel bir tip

  YanıtlayınSil
 3. bana sıkıcı geliyor

  YanıtlayınSil
 4. aslıhan kocahan27 Şubat 2016 10:56

  dizi ve film önerilieri ve yorumları dışında bu şekilde kitap tanıtımları, yorumlamaları yapmanız hoş. devamı da gelir umarım.

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top